Uwielbiam to przywitanie, chyba najlepsze z całego Youtuba, i w ogóle, Pan Łukasz ma tak miłe usposobienie, że chętnie zaprosiłbym go na grilla do rodziców na działkę na mazurach, jakaś 0,7 przy okazji by poszła...
Cześć! Jako inżynier biomedyczny i optometrystow chciałabym dodać co nieco do bionicznego oka :) przede wszystkim rozdzielczość oka ludzkiego jest ograniczona nie tylko rozłożeniem fotoreceptorów, nawet przy gęstszym rozłożeniu fotoreceptorów nie uzyskano by dużo większej rozdzielczości, gdyż w grę wchodzi jeszcze ograniczenie związane z apertura układu oraz dyfrakacja zachodząca na strukturach oka (bo jak wiemy rozdzielczość skuteczną to nie tylko liczba pikseli ale też zdolność całego układu optycznego :p). Może dlatego natura nie inwestowała w gęstsze upakowanie fotoreceptorów :) Druga sprawa jest taka, że rzeczywiście nerw wzrokowy i układ wzrokowy jest niesamowity w zbieraniu i przetwarzaniu informacji. Już na etapie siatkówki zachodzą procesy przetwarzania i różnicowania sygnału! Zanim impuls trafi do nerwu wzrokowego już zaczyna być wstępnie porządkowany przez neurony siatkówki (bo siatkówka to nie tylko fotoreceptory!). Dlatego niestety zebranie tych pikseli i wysłanie ich do mózgu na pewno nie załatwi sprawy, bo mózg dostaje już dalece przetworzony obraz (wraz z nerwem wzrokowym jeszcze te informacje przechodzą przez ciało kolankowate boczne gdzie w sumie do dzisiaj nie wiadomo do końca na czym polega prozadkowanie sygnału). Pozdrawiam jak co tydzień :)
Yeah, we try to be careful with my clothes but we didn't design the graph;) These things you key out, but it slipped out nets apparently. Side note: do you really watch this as an English speaker?
dziura w kartce się zrobiła przy omawianiu ostatniego schematu (12:17) z tematu pierwszego (komórki ciała człowieka), która "prześwietliła prelegenta na wylot"
16:09 A czy to nie jest tak, że jeśli rejestrujemy teraz na Ziemi redshift to wynikał on zarówno z prędkości w czasie JEGO emisji jak również z prędkości w czasie NASZEGO odbioru? Na redshift składa się to co działo się dawno temu jak i to co dzieje się teraz z obserwatorami. Czy obserwator znajdujący się (aktualnie) na trzecim wierzchołku trójkąta równobocznego widziałby taki sam redshift?
Cześć, Jak zwykle świetny materiał. Jako, że akurat trochę siedzę w pierwszym temacie to drobne uwagi. Klastry a nie klastery :) scikit-learn.org/stable/modules/clustering.html PCA to po polsku "analiza głównych składowych". Te główne składowe to liniowe kombinacje oryginalnych składowych więc często można im przypisać jakąś historyjkę tz maja logiczny sens. Szereguje się je w taki sposób aby te nowe składowe tłumaczyły jak największą część zmienności zbioru i wyrzuca się te najmniej wnoszące. Można to porównać z ułożeniem jakiejś bryły z dowolnego położenia do takiego żeby osie układu współrzędnych będą pokrywały osie główne. Nie mylić z metodą elementów skończonych, która służy do rozwiązywania równań różniczkowych numerycznie Do wizualizacji co było widoczne na obrazku ekipa użyła innego algo - t-SNE. Super sprawa i klasyka w temacie redukcji bardzo dużych wymiarów na 2/3D. Tutaj algo nie zachowuje odległości ani osie nie mają rozsądnego wytłumaczenia, dokładnie tak jak powiedziałeś. distill.pub/2016/misread-tsne/
Uważam, że nakłanianie do czytania w tzw. "dobrym" oświetleniu, czyli (bardzo) jasnym świetle to zła rada. Mam 42 lata i od zawsze czytałem i siedziałem nad notatkami w półmroku. Od lat po kilka-kilkanaście godzin przesiadywałem przed monitorami a kiedyś, gdy ich jeszcze nie było przed telewizorami kineskopowymi. Ale zawsze jasność wyświetlaczy zmniejszałem do prawie minimum. We wszelkich aplikacjach używam trybu/motywu ciemnego a gdy tekst jest na białym tle to odwracam kolory. Uważam, że to dzięki temu nadal mam doskonały wzrok i nie muszę używać okularów.
PCA po polsku: pl.wikipedia.org/wiki/Analiza_g%C5%82%C3%B3wnych_sk%C5%82adowych. a w aktykule nie stosowano raczej PCA, bo za ładnie te klastry wygladają na PCA. raczej t-SNE (chodź nie patrzyłem w prackę i nie jestem pewien)
Ja sobie pozwolę doprecyzować i jedną rzecz wyjaśnić (okolica 6:51). Mówi Pan, Panie Łukaszu, że przeprowadzono badanie transkryptomu komórek. Droga od DNA do białka wygląda z grubsza następująco: DNA (genom) --transkrypcja--> mRNA (transkryptom) --translacja--> białko (proteom). We wspomnianej minucie mówi Pan, że w tych komórkach są "białka" - nie możemy tego powiedzieć z całą pewnością, ponieważ zbadano profil transkrypcyjny komórki, a nie proteom, czyli białka, które zostały zsyntezowane. Chodzi o to, że to, że powstaje mRNA to jeszcze za mało, żeby powiedzieć, że powstaje białko - może być tak, że mRNA zostanie wyprowadzone z komórki źródłowej do innej i tam ulegnie ekspresji, może być też tak, że samo mRNA nie będzie "gotowe" do przeprowadzenia translacji i będzie degradowane, wreszcie może się zdarzyć, że białko będzie powstawało we właściwej sobie komórce, ale nie będzie białkiem prawidłowym lub ulegnie degradacji od razu po syntezie. Są takie białka, których transkrypcja jest praktycznie stale aktywna, ale ich funkcja nie jest nieustannie potrzebna komórce, więc są inhibowane lub degradowane, dopóki nie pojawi się czynnik, który wymusi ich funkcję i zaprzestanie degradacji. ;) Ja wiem, szczegóły, ale pomylenie transkryptomu z proteomem na studiach skończyłoby się małą aferą :D Nie patrzyłam do źródła, więc możliwe, że białka zbadano, ale wcześniej powiedział Pan tylko o transkryptomie - na tym się opieram. ;)
Hm, nie widzę problemu. W 6:51 mówię rzeczywiście o białkach, ponieważ w tym konkretnym przypadku owe transkrypty były później 'tłumaczone' na białka - w dodatku takie, których funkcja i obecność w komórkach jest wiadoma: więc sprawa jest "czysta". A w badaniu owszem analizowano transkryptom i nigdzie chyba nie sugerowałem, że proteom. Pozdrawiam. ;)
"wreszcie może się zdarzyć, że białko będzie powstawało we właściwej sobie komórce, ale nie będzie białkiem prawidłowym lub ulegnie degradacji od razu po syntezie. Są takie białka, których transkrypcja jest praktycznie stale aktywna, ale ich funkcja nie jest nieustannie potrzebna komórce, więc są inhibowane lub degradowane, dopóki nie pojawi się czynnik, który wymusi ich funkcję i zaprzestanie degradacji. ;) " Dobrze sobie od czasu do czasu przypomnieć jak wielką prowizorką jesteśmy ;).
Może zamiast relatywnie grubych kabli z ciekłego metalu użyć bardzo cienkich przewodzących nanorurek, grafenu albo innego przewodzącego polimeru. Takie supercienkie przewody gdyby też skrócić, połączyć z miniaturowym układem scalonym "przyklejonym" do tylnej powierzchni oka to możnaby przesyłać obraz bezprzewodowo, podobnie jak bluetooth. Obraz byłby odbierany przez podobny chip, ale wszczepiony gdzieś w mózgu, albo sam Neuralink.
propo ostatniego odcinka największe zagrożenie stwarzają hodowle które stosują antybiotyki czyli praktycznie wszystkie dodatkowo stosują to bez umiaru i przez całe życie taki od zwierzęcia aby nie chorowało i rosło większe Co w efekcie wysokim zagrożeniem wytworzenia się nowych bakterii odpornych na wirusy które następnie mogą stać się zoonozami zwierzęta hodowlane są także głównym pośrednikiem w chorobach od zwierząt tropikalnych
Ja się zastanawiam jaki kształt ma ta powierzchnia 27:11? Jóź tłumaczę dlaczego: Mianowicie chodzi mi o podstawy optyki. Jak jest coś o kształcie wycinka z kuli to ma ognisko ( punkt skupienia ) blisko oraz skupia w nim wszystkie promienie świetlne jakie padają na płaszczyznę . Od lat wiemy że taki kształt jest idealny ale nie do tego zastosowania. Chcieli byśmy uzyskać obraz pewnej powierzchni i taki obraz uzyskujemy w TV Satelitarnej.( nie mówię o tym w TV) Mianowicie czasza, która skupia w "oku" ( konwerterze ) fale elektromagnetyczne ma na skierowanej powierzchni obraz (radiowy) tego fragmentu nieba na który jest skierowana.
Dobrzy ludzie muszą być :) Metody siłowe kojarzą mi się z atakiem hakerskim "brute force" W jakim filmie był inżynier projektant oka, który mówił, że to najbardziej skomplikowany i najtrudniejszy do skopiowania ludzki organ? Łowca Androidów?
W "Łowcy" był stary chiński projektant oczu, ale nie pamiętam takiej kwestii. Najtrudniejszy był mózg, zaprojektowany przez prezesa Tyrell Corporation, przy lekkim udziale tego sympatycznego samotnika, którego nazwiska za czorta nie pamiętam... ;) Ech, świetny film.
@@LukaszLamza no przecież to był J.F. Sebastian cierpiący na syndrom Matuzalema, Łowca to jeden z setki moich ukochanych filmów, więc chętnie służę pomocą😀
Nie, FEM to inne zwierzę - metoda symulacji numerycznych, a tu chodziło o analizę danych. Wspominałem o principle component analysis, czyli... [tu googlowanie;) ]... analiza głównych składowych. Pozdrawiam :)
Odnośnie tej galaktyki. Nie trochę nie pasuje tylko zupełnie nie pasuje. Albo wszechświat jest starszy albo nasze założenia co do jego działania są całkowicie błędne. Podpowiadam, są błędne. Astrofizyka wróci na poprawne tory jak zacznie stosować zasady termodynamiki w swoich teoriach i w końcu uwzględni kluczową rolę plazmy. Problem polega na tym, ze kosmologia jest oparta tylko i wyłącznie na grawitacji i sami zainteresowani już dekady temu wymyślili czarną materię i energię, żeby to miało jakiś sens. Odnośnie zimnej akrecji. Tylko plazma to potrafi.
"37 minut temu" czuję, że ten filmik to prezent na dzień dziecka, bo cieszę się jak dziecko na każdy odcinek "czytamy naturę" 💞
Przepadam za pana wykładami ale ten jest najlepszy !
Jestem pełna podziwu jak wspaniale potrafi pan wytłumaczyć problemy naukowe.
Dzięki, kłaniam się. :)
Więcej chce, do zobaczenia za tydzień panie Naukowiec, trzym się zdrowo
Uwielbiam to przywitanie, chyba najlepsze z całego Youtuba, i w ogóle, Pan Łukasz ma tak miłe usposobienie, że chętnie zaprosiłbym go na grilla do rodziców na działkę na mazurach, jakaś 0,7 przy okazji by poszła...
Jeżeli poprawnie rozłożona w czasie... ;) Pozdrowienia!
@Columbo Bumbo Dobrzy Ludzie. To mnie urzeka.
Dzięki za materiał. Bardzo ciekawe odkrycie, - te o przechodzeniu jednych komórek w drugie.
Łukasz się rozkręcasz! Takie poznawanie nauki to ja rozumiem!!!!
Takie poniedziałki to ja lubię :)
Cześć! Jako inżynier biomedyczny i optometrystow chciałabym dodać co nieco do bionicznego oka :) przede wszystkim rozdzielczość oka ludzkiego jest ograniczona nie tylko rozłożeniem fotoreceptorów, nawet przy gęstszym rozłożeniu fotoreceptorów nie uzyskano by dużo większej rozdzielczości, gdyż w grę wchodzi jeszcze ograniczenie związane z apertura układu oraz dyfrakacja zachodząca na strukturach oka (bo jak wiemy rozdzielczość skuteczną to nie tylko liczba pikseli ale też zdolność całego układu optycznego :p). Może dlatego natura nie inwestowała w gęstsze upakowanie fotoreceptorów :) Druga sprawa jest taka, że rzeczywiście nerw wzrokowy i układ wzrokowy jest niesamowity w zbieraniu i przetwarzaniu informacji. Już na etapie siatkówki zachodzą procesy przetwarzania i różnicowania sygnału! Zanim impuls trafi do nerwu wzrokowego już zaczyna być wstępnie porządkowany przez neurony siatkówki (bo siatkówka to nie tylko fotoreceptory!). Dlatego niestety zebranie tych pikseli i wysłanie ich do mózgu na pewno nie załatwi sprawy, bo mózg dostaje już dalece przetworzony obraz (wraz z nerwem wzrokowym jeszcze te informacje przechodzą przez ciało kolankowate boczne gdzie w sumie do dzisiaj nie wiadomo do końca na czym polega prozadkowanie sygnału). Pozdrawiam jak co tydzień :)
10:47 Green screen error :) Please, be careful with choice of colors, the next time :)
Yeah, we try to be careful with my clothes but we didn't design the graph;) These things you key out, but it slipped out nets apparently. Side note: do you really watch this as an English speaker?
Lajk w ciemno ! :)
dziura w kartce się zrobiła przy omawianiu ostatniego schematu (12:17) z tematu pierwszego (komórki ciała człowieka), która "prześwietliła prelegenta na wylot"
Świetny wykład
16:09 A czy to nie jest tak, że jeśli rejestrujemy teraz na Ziemi redshift to wynikał on zarówno z prędkości w czasie JEGO emisji jak również z prędkości w czasie NASZEGO odbioru?
Na redshift składa się to co działo się dawno temu jak i to co dzieje się teraz z obserwatorami.
Czy obserwator znajdujący się (aktualnie) na trzecim wierzchołku trójkąta równobocznego widziałby taki sam redshift?
Dzień dobry!
Cześć,
Jak zwykle świetny materiał. Jako, że akurat trochę siedzę w pierwszym temacie to drobne uwagi.
Klastry a nie klastery :) scikit-learn.org/stable/modules/clustering.html
PCA to po polsku "analiza głównych składowych". Te główne składowe to liniowe kombinacje oryginalnych składowych więc często można im przypisać jakąś historyjkę tz maja logiczny sens. Szereguje się je w taki sposób aby te nowe składowe tłumaczyły jak największą część zmienności zbioru i wyrzuca się te najmniej wnoszące. Można to porównać z ułożeniem jakiejś bryły z dowolnego położenia do takiego żeby osie układu współrzędnych będą pokrywały osie główne. Nie mylić z metodą elementów skończonych, która służy do rozwiązywania równań różniczkowych numerycznie
Do wizualizacji co było widoczne na obrazku ekipa użyła innego algo - t-SNE. Super sprawa i klasyka w temacie redukcji bardzo dużych wymiarów na 2/3D. Tutaj algo nie zachowuje odległości ani osie nie mają rozsądnego wytłumaczenia, dokładnie tak jak powiedziałeś. distill.pub/2016/misread-tsne/
dla zasiegu
To jak będzie wyglądała komórka podobno zależy od środowiska w jakim się znajdzie.
10:45 Przezroczysta kartka ci prześwituje przez ciebie. Z ciekawości, jaki to kolor? Turkusowy?
Zieleń mocno trawiasta. :)
Uważam, że nakłanianie do czytania w tzw. "dobrym" oświetleniu, czyli (bardzo) jasnym świetle to zła rada. Mam 42 lata i od zawsze czytałem i siedziałem nad notatkami w półmroku. Od lat po kilka-kilkanaście godzin przesiadywałem przed monitorami a kiedyś, gdy ich jeszcze nie było przed telewizorami kineskopowymi. Ale zawsze jasność wyświetlaczy zmniejszałem do prawie minimum. We wszelkich aplikacjach używam trybu/motywu ciemnego a gdy tekst jest na białym tle to odwracam kolory. Uważam, że to dzięki temu nadal mam doskonały wzrok i nie muszę używać okularów.
PCA po polsku: pl.wikipedia.org/wiki/Analiza_g%C5%82%C3%B3wnych_sk%C5%82adowych. a w aktykule nie stosowano raczej PCA, bo za ładnie te klastry wygladają na PCA. raczej t-SNE (chodź nie patrzyłem w prackę i nie jestem pewien)
Tak, t-SNE. Pozdr! :)
Sztuczna siatkówka!- gdybym był milarderem to ładowałbym w to setki milionów! Oczywiście by połączyć tę siatkówkę bezpośrednio z nerwem wzrokowym! :)
Ja sobie pozwolę doprecyzować i jedną rzecz wyjaśnić (okolica 6:51). Mówi Pan, Panie Łukaszu, że przeprowadzono badanie transkryptomu komórek. Droga od DNA do białka wygląda z grubsza następująco: DNA (genom) --transkrypcja--> mRNA (transkryptom) --translacja--> białko (proteom). We wspomnianej minucie mówi Pan, że w tych komórkach są "białka" - nie możemy tego powiedzieć z całą pewnością, ponieważ zbadano profil transkrypcyjny komórki, a nie proteom, czyli białka, które zostały zsyntezowane. Chodzi o to, że to, że powstaje mRNA to jeszcze za mało, żeby powiedzieć, że powstaje białko - może być tak, że mRNA zostanie wyprowadzone z komórki źródłowej do innej i tam ulegnie ekspresji, może być też tak, że samo mRNA nie będzie "gotowe" do przeprowadzenia translacji i będzie degradowane, wreszcie może się zdarzyć, że białko będzie powstawało we właściwej sobie komórce, ale nie będzie białkiem prawidłowym lub ulegnie degradacji od razu po syntezie. Są takie białka, których transkrypcja jest praktycznie stale aktywna, ale ich funkcja nie jest nieustannie potrzebna komórce, więc są inhibowane lub degradowane, dopóki nie pojawi się czynnik, który wymusi ich funkcję i zaprzestanie degradacji. ;)
Ja wiem, szczegóły, ale pomylenie transkryptomu z proteomem na studiach skończyłoby się małą aferą :D Nie patrzyłam do źródła, więc możliwe, że białka zbadano, ale wcześniej powiedział Pan tylko o transkryptomie - na tym się opieram. ;)
Hm, nie widzę problemu. W 6:51 mówię rzeczywiście o białkach, ponieważ w tym konkretnym przypadku owe transkrypty były później 'tłumaczone' na białka - w dodatku takie, których funkcja i obecność w komórkach jest wiadoma: więc sprawa jest "czysta". A w badaniu owszem analizowano transkryptom i nigdzie chyba nie sugerowałem, że proteom. Pozdrawiam. ;)
"wreszcie może się zdarzyć, że białko będzie powstawało we właściwej sobie komórce, ale nie będzie białkiem prawidłowym lub ulegnie degradacji od razu po syntezie. Są takie białka, których transkrypcja jest praktycznie stale aktywna, ale ich funkcja nie jest nieustannie potrzebna komórce, więc są inhibowane lub degradowane, dopóki nie pojawi się czynnik, który wymusi ich funkcję i zaprzestanie degradacji. ;) "
Dobrze sobie od czasu do czasu przypomnieć jak wielką prowizorką jesteśmy ;).
Może zamiast relatywnie grubych kabli z ciekłego metalu użyć bardzo cienkich przewodzących nanorurek, grafenu albo innego przewodzącego polimeru. Takie supercienkie przewody gdyby też skrócić, połączyć z miniaturowym układem scalonym "przyklejonym" do tylnej powierzchni oka to możnaby przesyłać obraz bezprzewodowo, podobnie jak bluetooth. Obraz byłby odbierany przez podobny chip, ale wszczepiony gdzieś w mózgu, albo sam Neuralink.
Piszą, że to ma być docelowo tanie i szybkie w produkcji. :)
Te eksperymenty dzieją się też w Polsce?
Czy komórki były pobierane od żywych ludzi, czy od nieboszczyków? Tak z ciekawości.
Świetny film, jak zawsze. :-)
propo ostatniego odcinka największe zagrożenie stwarzają hodowle które stosują antybiotyki czyli praktycznie wszystkie dodatkowo stosują to bez umiaru i przez całe życie taki od zwierzęcia aby nie chorowało i rosło większe Co w efekcie wysokim zagrożeniem wytworzenia się nowych bakterii odpornych na wirusy które następnie mogą stać się zoonozami zwierzęta hodowlane są także głównym pośrednikiem w chorobach od zwierząt tropikalnych
Ja się zastanawiam jaki kształt ma ta powierzchnia 27:11?
Jóź tłumaczę dlaczego: Mianowicie chodzi mi o podstawy optyki. Jak jest coś o kształcie wycinka z kuli to ma ognisko ( punkt skupienia ) blisko oraz skupia w nim wszystkie promienie świetlne jakie padają na płaszczyznę .
Od lat wiemy że taki kształt jest idealny ale nie do tego zastosowania.
Chcieli byśmy uzyskać obraz pewnej powierzchni i taki obraz uzyskujemy w TV Satelitarnej.( nie mówię o tym w TV)
Mianowicie czasza, która skupia w "oku" ( konwerterze ) fale elektromagnetyczne ma na skierowanej powierzchni obraz (radiowy) tego fragmentu nieba na który jest skierowana.
Dobrzy ludzie muszą być :)
Metody siłowe kojarzą mi się z atakiem hakerskim "brute force"
W jakim filmie był inżynier projektant oka, który mówił, że to najbardziej skomplikowany i najtrudniejszy do skopiowania ludzki organ?
Łowca Androidów?
W "Łowcy" był stary chiński projektant oczu, ale nie pamiętam takiej kwestii. Najtrudniejszy był mózg, zaprojektowany przez prezesa Tyrell Corporation, przy lekkim udziale tego sympatycznego samotnika, którego nazwiska za czorta nie pamiętam... ;) Ech, świetny film.
@@LukaszLamza no przecież to był J.F. Sebastian cierpiący na syndrom Matuzalema, Łowca to jeden z setki moich ukochanych filmów, więc chętnie służę pomocą😀
5:45 Może. .... Metoda Elementów Skończonych (finite element method ) ???
Nie, FEM to inne zwierzę - metoda symulacji numerycznych, a tu chodziło o analizę danych. Wspominałem o principle component analysis, czyli... [tu googlowanie;) ]... analiza głównych składowych. Pozdrawiam :)
0:03 Nooo raczej nie :-( 5.11.2020
liczba mnoga od klaster to klastry ;)
Czy pan doktor ma w kitkę spięte włosy?? Świetna fryzura
Na całe szczęście doktur zajął się nauką.
Super materiał, ale warto popracować nad tym "R". Logopeda nie jest tylko dla dzieci, sam w wieku 24 lat poszedłem poprawić wymowę :>
Odnośnie tej galaktyki. Nie trochę nie pasuje tylko zupełnie nie pasuje. Albo wszechświat jest starszy albo nasze założenia co do jego działania są całkowicie błędne. Podpowiadam, są błędne. Astrofizyka wróci na poprawne tory jak zacznie stosować zasady termodynamiki w swoich teoriach i w końcu uwzględni kluczową rolę plazmy. Problem polega na tym, ze kosmologia jest oparta tylko i wyłącznie na grawitacji i sami zainteresowani już dekady temu wymyślili czarną materię i energię, żeby to miało jakiś sens. Odnośnie zimnej akrecji. Tylko plazma to potrafi.
Panie Łukaszu... Błagam... Najwyżej trzy kląsknięcia na odcinek. Serdecznie pozdrawiam i dziękuję!
Prosze wyjsc z Cupoli.
Komentarz na temat OKA chyba otworzył oczy wielu osobom ?
.kurwa ale czat mozna sobie taka kamerke wsteczna na tyle glowy zamontowac? lukasz odpisz
Ad 18 min. - Obroty rękoma się nie zgadzają z obrazem barw na wykresie. To może kogoś zmylić... ;)
pierwszy!
Co tu tak pusto ? ? 70 komentarzy??? Po roku??
Dobrzy ludzie ? A są tacy ?
Sorry za łapkę w dół. Zwierzę wychodzi z mojego kota.
Perowskity.
Z całego szacunku dla kanału i prowadzącego...ale nie mogę oglądać. Jakaś mizofonia mi się udziela :(
Panie Łukaszu... Błagam... Najwyżej trzy kląsknięcia na odcinek. Serdecznie pozdrawiam i dziękuję!
Obejrzałem 64 odcinki i nie zauważyłem żadnego "kląsknięcia", nawet nie wiem co by to miało być. Jesteś jakiś przewrażliwiony, błagam.
Jutro nowe nagranie, zobaczymy, czy wzmożona czujność pomoże. :) Pozdrawiam.
@@ropro5402 14:01 Klaśnięcia językiem przed prezentacją treści ;).