Mili widzowie! Jeśli macie pytania, piszcie do nas w komentarzach. Pamiętajcie o subskrypcji i dzwoneczku, żeby nie przegapić przyszłych odcinków. 🔥 Stocz bitwę w World of Warships: wo.ws/3Cfc7iS 🔥 Jeśli chcecie nas wesprzeć, wejdźcie na th-cam.com/channels/CvPTDuK7LsXrzPUmi9AZzA.htmljoin aby uzyskać dostęp do audiobooka "Faszystowska Mać!", ekskluzywnych reportaży oraz wielu bonusów! 🔥 Do zobaczenia w każdy czwartek o 20:00!
Mój ulubiony Film to "Działa Nawarony", a dlaczego ponieważ jako 10 letni chłopak mając w domu odtwarzacz video kasety VHS ten Film oglądałem 100 może więcej razy. Dlatego do dziś pamiętam mnóstwo Scen dramatycznych jak dla dziecka, ale to sprawiło że mam ogromny szacunek dla Ludzi, którzy przeżyli Wojnę, jak i tych co musieli zginąć w czasie Wojny!
Wróg u bram ... dobry film o miłości rozpaczy jak i tęsknocie. Wszystko w czasach II wojny światowej, gdzie dwóch żołnierzy toczy swoją bitwę snajperską. Tłem w tym filmie są wydarzenia historyczne znad Wołgi. Ma to dla mnie rodzinne znaczenie. Sprawa prywatna ...
Co prawda spóźnione ale podzielę się. Uwielbiam Przełęcz Ocalonych. Niesamowity film o prawdziwym człowieku- medyku w bitwie o japońską wyspę Okinawę, który nie używał w ogóle broni. Był obdżektorem, a mimo to otrzymał medal honoru - najwyższe amerykańskie odznaczenie wojskowe, ale nie będę pisał dlaczego. Polecam obejrzeć :)
Bardzo podoba mi się "Dunkierka". Byłam na niej w kinie, ale też oglądałam w domu dwa razy. Gra na emocjach; sposób prowadzenia kamery daje poczucie, że jest się w środku akcji; nie ma przesadzonych efektów specjalnych, jest realistyczny. Pozdrawiam i dziękuję za Waszą pracę i opowiadanie o historii.
Film ,,Jeniec,,-jak daleko nogi poniosą. Uwielbiam go za klimat za samo zaparcie więźnia. Oglądałem go kilkanaście razy i nadal oglądam go w w samotności ciszy z otwartymi ustami wpatrując się w ekran
No ja też go bardzo lubię , ciekawostka rzeczywiście film był robiony na podstawie pewnego prawdziwego człowieka ale jego historia jest uważana przez historyków jeśli nie wszystkich to sporą część co najmniej za uszusztwo lub chociaż częściowe jeżeli cie to bardzo iteresuje to poszukaj informacji na angielskiej wikipedi polska jest zazwyczaj mniej szczegółowa a przecież i tak automatycznie strony można tłumaczyć a więc to chyba żaden problem .
Moim ulubionym historycznym filmem jest oparty na Książce Henryka Sienkiewicza, zrealizowany przez Jerzego Hoffmana "Ogniem i Mieczem". Film ukazuje w świetny sposób sytuacje XVII wiecznej I Rzeczpospolitej, bezkrólewie, bunt kozacki, niedogadywanie się moznych, wręcz niedołężność szlachty, często dbającej jedynie o swoje własne interesy. O fabule nie będę się rozpisywał bo większość oglądających pewnie oglądała ten film. Dlaczego myślę, że to najlepszy film? Świetna obsada, zdjęcia, wciągający klimat filmu, rola Andrzeja Seweryna jako Jaremy Wiśniowieckiego to po prostu mistrzostwo świata i to powoduje ze mogę go oglądać nawet codziennie, co zresztą robiłem jako dziecko bo miałem tylko ten film na VHS i mama by chwilę ode mnie odpocząć puszczała mi go w kółko!
„Chłopiec w pasiastej piżamie” i „Wołyń”. Łatwiej mi zrozumieć zjawisko, gdzie narratorem opowieści jest zwykły człowiek. Łatwiej utożsamić się. I Wołyń i Chłopiec to nie gloria, chwała, fajerwerki i gwiaździsty sztandar. To epicka opowieść o śmierci z wojna w tle. Ponadto: lubię filmy wojenne, takie po których idzie się na wódkę. Bo sie myśli. Niekoniecznie o filmie nastawionym na wzbudzanie emocji - zagrywka z dziecinna niewinnością czy brutalizm stylizowany na średniowiecze. Wiem, ze reżyser zagrał na moich emocjach ale w przypadku tych filmów pozwoliłam na to.
Film który zapadł mi w pamięci to 1944, Estońska produkcja na temat walki o Kurlandie, dwóch bohaterów braci jeden w Ss Estland drugi w szeregach Armii Czerwonej. Dobrze ukazujący zawiłe historie z którymi prości żołnierze musieli się zmagać.
Historie Ślązaków są takie same pod Monte Cassino i w wielu innych miejscach brat kuzyn sąsiad stali po przeciwnych stronach . Wojna to dziadostwo oby nigdy więcej
Do SS przyjmowano tylko ochotników. I kończyli oni dwuletnia szkołę.Nie byli to przypadkowo żołnierze. Wiedzieli, co robią. Dlatego np. strażnicy w obozach śmierci byli rekrutowani też tylko że zgłaszających się ochotników z SS.
Jeśli chodzi o ulubione filmy to 1944 z roku 2015.Bardzo dobrze zmontowany z detalami. No i ta bratobójcza walka młodych naiwnych ludzi. Bo wojna to nie zabawa i chwała jak to nam się mówi. To ból cierpienie niewinnych i zezwierzecenie człowieka. Pozdrawiam serdecznie Marcin
Ciężko jest wybrać tylko jeden film jednak gdybym miała już się zdecydować to wybrałabym "Das Boot"/"Okręt" z 1981 r. Powód: bardzo dobry film wojenny trzymający w napięciu, realistyczny, klaustrofobiczny, poruszający istotny element ll wojny światowej jakim były walki na morzach. Film jest do tego stopnia realistyczny, że w chwilach gdy sonar próbował namierzyć wrogiego U-Boota, wstrzymywałam oddech zupełnie tak jak gdybym znajdowała się na pokładzie i bała się, że jakikolwiek dźwięk sprawi, że wróg namierzy łódź podwodna. Film warto obejrzeć i to nie tylko raz.
Szczęść Wam wszystkim Boże . Niech Nas wszystkich oświeci mądrość Ducha Świętego! 💞 .....Nie mów fałszywego świadectwa przeciw bliźniemu swemu....Miłujcie waszych nieprzyjaciół ! Program super OK !!! Proszę kontynuować. Bóg Zapłać Tobie ❣ Niech Ci Matka Boska to wynagrodzi obsypując Łask Bożych deszczem! Amen ❣
Pamiętam jak ten schron znaleźli przy renowacji kostki i było pytanie co z nim zrobić niektórzy mówili zasypać po co ,a większość powiedziała aby odrestaurować i otworzyć dla zwiedzających i widzę że już jest otwarty . Pozdrawiam. Ps może pan zrobi bo jest to ciekawe o miejskiej legendzie stacji metra ,podobno wszystko jest pod pod dworcem Wrocław Główny .Po II wojnie światowej pod tym placem istniał schron z II wojny światowej w którym zbierała sie woda opadowa ale strażacy nie umieli nawet dużymi pompami wydobyć wodę . Wtedy płetwonurkowie zanurkowali na drugi albo trzeci poziom schronu, gdzie w wodzie stały łóżka szpitalne, na których leżały kościotrupy. Nurkowie dalej nurkować nie mogli - a coś tam jeszcze niżej było - gdyż natknęli się na miny. Jest też i inna wersja tej historii otóż nurkowie min nie zauważyli, za to na trzecim poziomie schronu, czyli na głębokości 20 m, znaleźli podziemną stację kolejową . Jest on czasem lokalizowany w rejonie ul. Dworcowej albo Gwarnej. W mniej znanej wersji wejście do podziemi miałoby się znajdować w… piekarni przy ul. Rejtana.
Odcinek jak zwykle profesjonalny ,wciągający,poruszający emocje oraz dedukcje.Dlatego przypomniała mi sie ewakuacja - agonia Prus Wschodnich 13 stycznia 1945 r. Mieszkańcom nie pozwalano do konca na ewakuacje wstrzymana przez Hitlera oraz gauleitera Erika Kocha.Zaczął sie eksodus ludności uciekajacej niemal w panice. Wszystkie drogi i węzły kolejowe wypełniły masy przerażonych ludzi. Rosjanie ostrzeliwali z powietrza kolumny uciekinierów.Cześć - 150 tys utopiła sie podczas bombardowania zalewu Wiślanego gdzie ewakuowało sie przez niego ok. 450 tys ludzi ,cześć utopiła sie na Ms Gustloffie ok 9 tys ludzi.Masa ludzi zamarzła przy minus 25 stopniach.Historia tych ziem jest podobna...
Pianista jak dla mnie mistrzostwo. Przeczytałam około 60 książek o obozach i gettach. Pianista to wspaniała gra aktorska❤ wszystko perfekcyjnie zapięte na ostatni guzik. Kawał dobrej,prawdziwej historii. Dziękuję za Waszą pracę. Pozdrawiam serdecznie!
Łukasz, ja jeszcze w latach 80-tych XX-wieku czytałem wspomnienia ludzi o podziemiach pod stadionem olimpijskim. Podobno pod wieżą zegarową była winda.
Przypadek sprawił, że slucham filmu jadąc tramwajem przez centrum Wrocławia… niesamowicie słucha się tych historii mijając miejsca o których Pan opowiada.
Bardzo dobry odcinek ekipo HH! Wroclaw i Dolny Śląsk ma jeszcze wiele tajemnic! Pozdrowienia z Lutyni! Co do filmu, polecam dramat historyczny "Chłopiec w pasiastej pizamie" opisujący relacje i przyjaźń dwoch chłopców narodowości żydowskiej i niemieckiej w czasach obozów koncentracyjnych. Zakończenie filmu wprawia człowieka w dziwny stan emocji, bynajmniej u mnie tak było... Pozdrowka!
Mimo, ze mój obszar zainteresowań to głównie historia niepisana, z wielka uwaga śledzę każdy odcinek podziwiając kunszt i warsztat pracy z historia pisana i ta zachowana w ludzkiej pamięci
👠Dobry wieczór👠 Rano oglądam i cyk jest Pani archeolog W południe oglądam i cyk jest Pani archeolog. Wieczorkiem oglądam i cyk jest Pani archeolog. Dobrej nocy prze Pani
panie Kazek super było jak pan chciał zadusić Hankiego jak by nie był sztuczny 😁 no i film najlepszy to jest Stalingrad z 90 lat film niemiecki, świetna muzyka i postacie. Warto zobaczyć
Ogniem i mieczem oczywiście, jeden z pierwszych filmów, które urzekły mnie w okresie dzieciństwa :-D Arcydzieło aktorstwa, świetnie odwzorowane stroje, sceny, które do dziś mam przed oczami. Te zabawne z Zagłobą, te bohaterskie i smutne, kiedy zginął Podbipięta, czy bohaterskie w wykonaniu Pana Wołodyjowskiego. Tym bardziej jest to imponujące, patrząc na okres kiedy film był nagrywany, bez możliwości obróbki graficznej jaką mamy dzisiaj. Wszystkie stroje musiały być wykonane szczegółowo, każdy nagrany statysta musiał być na planie filmowym, bez sztucznie wstawionego tłumu, coś niesamowitego.
Lista Schindlera.... Film który pozostawił na mnie Ogromne wrażenie... Można powiedzieć, że przeniosłem się w czasie.... Oglądając go poczułem klimat okupowanego Krakowa, wręcz zapach i emocje panujące w Gettcie... Film opowiedziany historią ludzi którzy przeżyli "shoah".... Pokazana historia Getta, obozu w Płaszowie.... Bardzo Mocne kino... Pozdrawiam Serdecznie.....
Pana odcinki są coraz lepsze. Bardzo emocjonalne. Niosąc ogromny ładunek emocjonalny. Brawo i dziękujemy. Mój film to PIANISTA. Ogromna dawka emocji, realizm sytuacji, wspaniała gra aktorska.PS:Uwielbiam takie muzea.W tym jeszcze nie byłem.
Wszak wszyscy przedmówcy, którzy w jakże przepiękny sposób opisują Waszą pracę w samych superlatywach, napisali... wydaje się wszystko, ale ja też chciałbym włożyć coś od siebie do tego kociołka serdeczności. Historia -- nauka humanistyczna i społeczna, ale pełna nowych odkryć we wszystkich swych aspektach. Jednak za Waszą ciężką pracą kryje sie przede wszystkim umiłowanie do tematu. Wrasztat pracy, który przekazujecie jest naprawdę zacny, na najwyższym poziomie, genialnie dopracowany, jest to przekaz historyczny na właściwym poziomie. Każdy materiał jest przesiąknięty wręcz profesjonalizmem, jak się go ogląda, można odnieśc wrażenie jakbyśmy tam byli, stajemy się niemymi świadkami, odkrywcami w czasie przeszłym, coś wspaniałego. Ubóstwiam historię, ale szczególnie okres l i ll wojny światowej. Wasz kanał stał się kompendium wiedzy w tym zakresie i co za tym idzie rozszerzam ją dzięki Wam. Dziękuje bardzo i pozdrawiam.
Najlepszym filmem dla mnie film "Pianista " wiele razy go oglądałem i za każdym razem prawie mi łzy ciekną . Tam jest bardzo dobrze przedstawione życie warszawy i ludzi tam mieszkających . Można poczuć co ludzie tam przeżywali i z jakimi trudnościami się na codzień borykali.
👍🏆👍 zbieram myśli aby coś napisać. ....... Wasza praca i to co robicie samo się komentuje. Nie ma możliwości krytyki bo robicie naprawdę kawał dobrej roboty. Operator kamery jest mistrzem w kadrowniu a także dźwiękowiec i Pan. To co robicie zasługuje na Oskara dziennikarstwa. Dziękuję.
Osobiście mam dwa takie filmy. "Pianista" Romana Polańskiego i "Katyń" Andrzeja Wajdy. Oba (a zwłaszcza ten pierwszy) za prawdę pokazaną o tamtych czasach. Można poczuć samemu dokładnie jak było.
"Okręt", film pokazujący realia życia na niemieckich okrętach wojennych, pokazuje klaustrofobiczną stronę służby na podwodniakach i po wielu latach nadal wbija w fotel.
Witam Panie Łukaszu, fajny odcinek jak zawsze zresztą. Zawsze wyczuwam mocną emocjonalną więź z miejscami i wydarzeniami o których Pan opowiada i bardzo mi to odpowiada. A co do filmu to zapewne polska klasyka... Pewnie Hubal i to jedno zdanie wypowiedziane przez majora do wysłanniczek AK "A po wojnie wrócą panowie oficerowie po medale - a ja pojadę polować na lwy". Bardzo smutne ale jakże dobitnie oddaje nastroje po porażce wrześniowej. Pozdrawiam serdecznie. SB
Moim ulubionym może nie filmem a serialem jest kompania braci. Jest niezwykle przejmujący i odnoszący się do poszanowania pamięci poległych jak i żyjących uczestników wojny.
„Lista Schindlera” to chyba mój ulubiony film historyczny, lubie ( choć może to zle określenie) tamte czasy, a bardziej słuchać o tamtych czasach, o okupowanym Krakowie, co rok odwiedzam krakow i były obóz na Płaszowie, w tamtym miejscu czuć nadal ta historie, ciarki na plecach potrafią przejść kiedy przechodzę obok willi komendanta. A film ten idealnie wpisuje się w tą historie, wkoncu był kręcony na tamtym terenie.
Mi osobiście najbardziej w pamięci zapadł film Byliśmy Żołnierzami z 2002 roku z Melem Gibsonem. Co prawda nie jest to film drugowojenny bo przedstawia konflikt w Wietnamie jednak zapada w pamięć, świetnie zrealizowane zdjęcia ukazujące dramat żołnierzy i ich rodzin które dowiadywały sie z telegramów o śmierci ich bliskich. Muzyka zrealizowana z rozmachem na miare oskara serdecznie polecam, tym bardziej że, zauważyłem ze ten film został jakby zapomniany.
Mi zapadł w pamięć serial 'Nasze matki nasi ojcowie'. Mało jest filmów z tej drugiej perspektywy. Przecież Wermacht to też byli chłopaki. Też mieli swoje miłości i marzenia. I tak samo ginęli.
Dzieci wojny zmagaja sie dzis z ogromna trauma , rodzinnych tragedii...to pozostanie w genach nastepnych pokolen tych rodzin , wspaniali bohaterowie dzieki nim jestesmy ...tu i teraz .Empatia , wiedza prawdziwa , dobro uczynkow tgo nam potrzeba .
Witam Bardzo ciekawy odcinek! Dziękujemy za to ciekawe odpowiadanie o tym kolejnym fanatyku faszystowskim. Co odcinek to mamy takie wrażenia jak byśmy byli tam przez chwilę gdzie to wszystko się działo. Z pewnością ma na to wpływ świetne opowiadanie jak również świetna muzyka oddająca nastrój i świetne ujęcia zdjęciowe. Jedyn słowem Extra. Czekamy na kolejne odcinki. Ps. Film który nam się podoba jeśli chodzi o tematykę wojny to film pt. " FURIA " który świetnie oddaje dramat jaki rozgrywał się w tych trudnych czasach zawieruchy wojennej. Pozdrawiamy całą ekipę 🖐️😊
Dzień dobry. Ze starej szkoły filmowej to uwielbiam Wielką ucieczkę. Dlaczego? Dlatego że historia na faktach, wspaniała obsada aktorska, i dzieje się to ( obóz jeździecki) na terenie dzisiejszej Polski! A z nowszych produkcji to bezsprzecznie Szeregowiec Ryan! Dlaczego? No to chyba nie trzeba pisać! Świetne zdjęcia aktorzy wiernie odtworzone tamte realia itp. Pozdrawiam
Moim ulubionym filmem jest ,,Furia" z 2014 roku. Przedstawia on losy żołnierzy doświadczonych w bojach oraz młokosów, których służba zastała w różnych okresach ich życia. Film wzbudza we mnie bardzo dużo emocji ze względu na realizację, która pozwala być blisko z bohaterami, pozwala przywdziać ich skórę. Codzienne życie pancerniaków jest zgoła inne niż pozostałych walczących.
Filmów jest wiele, Furia, Bękarty, Szeregowiec, Przełęcz Ocalonych itd... Ja najbardziej cenię serial Kompania Braci. Za realny obraz każdego epizodu, a najlepiej został ukazany Obóz chyba w 8. części...
Niewątpliwie najlepszym dla mnie filmem tego typu jest "Das Boot". Realia morderczej służby, trudne i ryzykowne wybory, skazany z góry na niepowodzenie heroizm młodych marynarzy wciągniętych do wojennych gier wielkich graczy oraz mistrzowsko ukazany bezsens wojny.
Panie Łukaszu czy na swojej trasie przez Polskę moglibyście zrobić odcinek o Kędzierzynie-Koźlu na Opolskim bo to też stąd zostały ewakułowane obozy dla żydów, pracy, koncentracyjne, jenieckie dla Aliantów i w tym filia obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau ,, Arbeit lager Blechhammer". Mamy muzeum poświęcone właśnie II wojnie światowej głównie o obozach z okolicy i Amerykańskim lotnikom którzy bombardowali zakłady produkujące benzynę syntetyczną wylatujących z lotnisk z Włoch w 1944 r. Gdyby temat pana zaciekawił chętnie zapraszam.
Witam Znam to mroczne miejsce. Byłem tam pare razy z kolegami pasjonatami historii. Tu było by dopiero pole do popisu. Schrony z oryginalnymi napisami niemieckimi i pamiątkami. Może dlatego dobrze zachowane bo mało kto wie o tym miejscu. Ps. Muzeum nie znam ,ale chętnie odwiedzę. Adres?
Szeregowiec Ryan. Super zrealizowany film z bardzo dobrymi efektami specjalnymi, bardzo dobra gra aktorska. Oglądałem go już chyba ze 30 razy i ciągle mi się podoba.
,,O jeden most za daleko,, znakomita obsada aktorska , pokazanie historii jednej z największych operacji desantowych II wś. No i przede wszystkim wspaniała muzyka :) Pozdrawiam
"Jarzębina czerwona" Akcja filmu dzieje się w marcu 1945 roku. W walkach o Kołobrzeg biorą udział żołnierze należący do kompanii o kryptonimie „Jarzębina czerwona”
Wiele jest dobrych filmów wojennych,które mi się podobało,ostatnio głęboko mi zapadł tytuł Czas wojny film pokazuje wojnę oczami zwierząt ,które nie raz padały z wycieńczenia chodzby podczas transportu,np wielkich dział,pamiętam był tam dialog pomiędzy wnuczka ,a dziadkiem wnuczka oskarżała dziadka o tchurzostwo a on zaczął opowiadać o gołębiu pocztowym ,który lecac czego przez pola bitew musiał dostarczyć widamosc,bohaterstwo może mieć różne oblicza....polecam film nie zawiera może drastycznych scen,ale daje do myślenia... Pozdrawiam
Moim ulubionym filmem w sumie o tematyce nadchodzącej wojny niż samej wojny jest film " jutro idziemy do kina '' który w piękny i smutny sposób przedstawia losy pokolenia kolmbów
Dobry wieczór panie Łukaszu dziękuję za państwa filmy oglądam wszystkie mam propozycje na film może Kłodzko i okolice pozdrowienia z Bystrzycy Kłodzkiej dla całej ekipy History hiking i oczywiście wszystkich ogladajacych
"Zapomniana Bitwa- Jeden z najlepszych filmów wojennych jakie widziałem. Stopień realizmu, brutalność i chaos wojenny pokazany jak w żadnym innym filmie. Szeregowiec Ryan to dobra historia ale porównując w kwestii ukazania wojny wypada jak bajka na dobranoc.
Czas mojego dzieciństwa to Czterej pancerni i pies oraz Stawka większa niż życia i zawsze z sentymentem oglądam te seriale po za tym Valkiria oraz Pianista
Moim ulubionym jest chyba "Furia" wiadomo jest to fikcja. Chociaż chyba nie do końca. Kiedyś oglądałem dokument o zdobywaniu Holandii. I opowiadano tam o jakimś skrzyżowaniu. Nie pamiętam o jakie miejsce chodziło. Ale pamiętam dwie rzeczy. Miejsce było bardzo ważne dla aliantów i obok jest pomnik. Niesamowicie rozbitego shermana. I ponoć ten czołg brał udział w zdobywaniu tego skrzyżowania. Historia przedstawiona w filmie jest bardzo podobna. Poza tym. Film jest mroczny i potęguje to fantastyczna muzyka. Całość oddaje częściowo realia życia załogi czołgu w tamtym czasie. Cyklicznie wracam do tego filmu. Na mnie robi piorunujące wrażenie. Dodatkowego smaczku dodaje fakt że jestem wnukiem czołgisty LWP. I zawsze odnoszę to do historii rodzinnej. Moja 11 letnia córka zaczyna wykazywać zainteresowanie historią. Ten schron to bardzo ciekawe miejsce. Napewno je odwiedzę. A jako wprowadzenie do tematu. Dam obejrzeć jej właśnie ten odcinek.
"UPADEK" - to film, który polecam każdemu interesującemu się IIWŚ. A szczególnie tym współczesnym politykom oraz ich sympatykom, co propagującym dziś historyczną narrację o tzw. narodowej demokracji. Kapitalny film ukazujący moralny upadek, jakby się wówczas wydawało, wielkiego i ważnego dla świata narodu.
O jeden most za daleko......miałem okazję tam spacerować parę lat temu i oglądać czaszki u Holendrów które znaleźli w lasach.....może to któregoś z naszych rodaków którzy tam się zasłużyli 🙂
Z całym szacunkiem dla ekipy, nie mam nic do reklam, wręcz życzę jak najwiecej pieniędzy na kolejne projekty, ale ludzie nie grajcie w nic od wargamingu, oszczędzajcie nerwy i pieniądze xD
Bardzo interesują mnie walki o Górny Śląsk . Mój pradziadek walczył i pod sevastopolem i na swojej ziemi ale niestety praktycznie nic nie zostało , z wiadomych względów . Parę książek przeczytanych ale niedosyt wiedzy zostaje pozdrawiam
"Ucieczka z Sobiboru", ponieważ pokazuje, że można wszystko osiągnąć nawet jeśli każdy jest inny lub wyznaje inne wartości. W filmie każdy więzień dostał swoją szansę na życie/ucieczkę (oprócz niestety kompleksu krematoryjnego)
Mili widzowie! Jeśli macie pytania, piszcie do nas w komentarzach. Pamiętajcie o subskrypcji i dzwoneczku, żeby nie przegapić przyszłych odcinków. 🔥 Stocz bitwę w World of Warships: wo.ws/3Cfc7iS 🔥 Jeśli chcecie nas wesprzeć, wejdźcie na th-cam.com/channels/CvPTDuK7LsXrzPUmi9AZzA.htmljoin aby uzyskać dostęp do audiobooka "Faszystowska Mać!", ekskluzywnych reportaży oraz wielu bonusów! 🔥 Do zobaczenia w każdy czwartek o 20:00!
A konkursowe odpowiedzi to gdzie wysyłać?
Ulubiony film wojenny czterech pancernych i pies pozdrawiam
Popraw tytuł bo wkradł się błąd kolego sympatyczny.
Łukasz zapraszamy do spędzenia nocy w naszym schronie.
Super odcinek 👍 polecam zwiedzanie schronu 👈
Mój ulubiony Film to "Działa Nawarony", a dlaczego ponieważ jako 10 letni chłopak mając w domu odtwarzacz video kasety VHS ten Film oglądałem 100 może więcej razy. Dlatego do dziś pamiętam mnóstwo Scen dramatycznych jak dla dziecka, ale to sprawiło że mam ogromny szacunek dla Ludzi, którzy przeżyli Wojnę, jak i tych co musieli zginąć w czasie Wojny!
Upadek. Film bardzo realistyczny świetnie zmontowany.
Wróg u bram ... dobry film o miłości rozpaczy jak i tęsknocie. Wszystko w czasach II wojny światowej, gdzie dwóch żołnierzy toczy swoją bitwę snajperską.
Tłem w tym filmie są wydarzenia historyczne znad Wołgi. Ma to dla mnie rodzinne znaczenie. Sprawa prywatna ...
Co prawda spóźnione ale podzielę się. Uwielbiam Przełęcz Ocalonych. Niesamowity film o prawdziwym człowieku- medyku w bitwie o japońską wyspę Okinawę, który nie używał w ogóle broni. Był obdżektorem, a mimo to otrzymał medal honoru - najwyższe amerykańskie odznaczenie wojskowe, ale nie będę pisał dlaczego. Polecam obejrzeć :)
Bardzo podoba mi się "Dunkierka". Byłam na niej w kinie, ale też oglądałam w domu dwa razy. Gra na emocjach; sposób prowadzenia kamery daje poczucie, że jest się w środku akcji; nie ma przesadzonych efektów specjalnych, jest realistyczny. Pozdrawiam i dziękuję za Waszą pracę i opowiadanie o historii.
Jak można mieć jeden ulubiony film historyczny. Przecież każda historia dobrze opowiedziana jest niepowtarzalna. Pozdrawiam
A ja mam.
Film ,,Jeniec,,-jak daleko nogi poniosą. Uwielbiam go za klimat za samo zaparcie więźnia. Oglądałem go kilkanaście razy i nadal oglądam go w w samotności ciszy z otwartymi ustami wpatrując się w ekran
No ja też go bardzo lubię , ciekawostka rzeczywiście film był robiony na podstawie pewnego prawdziwego człowieka ale jego historia jest uważana przez historyków jeśli nie wszystkich to sporą część co najmniej za uszusztwo lub chociaż częściowe jeżeli cie to bardzo iteresuje to poszukaj informacji na angielskiej wikipedi polska jest zazwyczaj mniej szczegółowa a przecież i tak automatycznie strony można tłumaczyć a więc to chyba żaden problem .
Można oglądać bez przerwy
I jeszcze szare śniegi Syberii
Ja też lubię ten film
Polecam "Ucieczka z Sobiboru" , "Chlopiec w pasiastej pizamie" czy "Aryjska para" filmy majstersztyk.
Moim ulubionym historycznym filmem jest oparty na Książce Henryka Sienkiewicza, zrealizowany przez Jerzego Hoffmana "Ogniem i Mieczem". Film ukazuje w świetny sposób sytuacje XVII wiecznej I Rzeczpospolitej, bezkrólewie, bunt kozacki, niedogadywanie się moznych, wręcz niedołężność szlachty, często dbającej jedynie o swoje własne interesy. O fabule nie będę się rozpisywał bo większość oglądających pewnie oglądała ten film. Dlaczego myślę, że to najlepszy film? Świetna obsada, zdjęcia, wciągający klimat filmu, rola Andrzeja Seweryna jako Jaremy Wiśniowieckiego to po prostu mistrzostwo świata i to powoduje ze mogę go oglądać nawet codziennie, co zresztą robiłem jako dziecko bo miałem tylko ten film na VHS i mama by chwilę ode mnie odpocząć puszczała mi go w kółko!
Wielki szacunek dla Was za to to robicie. To moje ulubione tematy
„Chłopiec w pasiastej piżamie” i „Wołyń”. Łatwiej mi zrozumieć zjawisko, gdzie narratorem opowieści jest zwykły człowiek. Łatwiej utożsamić się. I Wołyń i Chłopiec to nie gloria, chwała, fajerwerki i gwiaździsty sztandar. To epicka opowieść o śmierci z wojna w tle. Ponadto: lubię filmy wojenne, takie po których idzie się na wódkę. Bo sie myśli. Niekoniecznie o filmie nastawionym na wzbudzanie emocji - zagrywka z dziecinna niewinnością czy brutalizm stylizowany na średniowiecze. Wiem, ze reżyser zagrał na moich emocjach ale w przypadku tych filmów pozwoliłam na to.
Co ty cpasz
Nareszcie znowu Wrocław! 🤗 Wszystko o "moim" Wrocławiu chłonę jak gąbka z ogromną ciekawością i zainteresowaniem! Gorąco Pozdrawiam! 👍👍👍
Film który zapadł mi w pamięci to 1944, Estońska produkcja na temat walki o Kurlandie, dwóch bohaterów braci jeden w Ss Estland drugi w szeregach Armii Czerwonej.
Dobrze ukazujący zawiłe historie z którymi prości żołnierze musieli się zmagać.
Historie Ślązaków są takie same pod Monte Cassino i w wielu innych miejscach brat kuzyn sąsiad stali po przeciwnych stronach . Wojna to dziadostwo oby nigdy więcej
@@gerhadfranziski4795 a głupie szczeniaki aż pieją za wojną.. Nie mają żadnego pojęcia o tej ludzkiej tragedii.
Do SS przyjmowano tylko ochotników. I kończyli oni dwuletnia szkołę.Nie byli to przypadkowo żołnierze.
Wiedzieli, co robią.
Dlatego np. strażnicy w obozach śmierci byli rekrutowani też tylko że zgłaszających się ochotników z SS.
Jeśli chodzi o ulubione filmy to 1944 z roku 2015.Bardzo dobrze zmontowany z detalami. No i ta bratobójcza walka młodych naiwnych ludzi. Bo wojna to nie zabawa i chwała jak to nam się mówi. To ból cierpienie niewinnych i zezwierzecenie człowieka. Pozdrawiam serdecznie Marcin
Hubal, Polskie Drogi ... klasyczne fenomenalne kino i muzyka filmowa... doskonała👊
Jak to ladnie powiedzialech ty. Bo tak jest!!!
Dziękuję za te historyczne fakty interesuje mnie ten temat. Jestem mile zaskoczona i wdzięczna za wspaniałe lekcje historii. Serdecznie pozdrawiam.
Ciężko jest wybrać tylko jeden film jednak gdybym miała już się zdecydować to wybrałabym "Das Boot"/"Okręt" z 1981 r. Powód: bardzo dobry film wojenny trzymający w napięciu, realistyczny, klaustrofobiczny, poruszający istotny element ll wojny światowej jakim były walki na morzach. Film jest do tego stopnia realistyczny, że w chwilach gdy sonar próbował namierzyć wrogiego U-Boota, wstrzymywałam oddech zupełnie tak jak gdybym znajdowała się na pokładzie i bała się, że jakikolwiek dźwięk sprawi, że wróg namierzy łódź podwodna. Film warto obejrzeć i to nie tylko raz.
Po 50 - tce człowiek poznaje prawdziwą historię . Mnie uczono historii w czasach PRL , teraz można poznać prawdę 👍
Wtedy też nikomu nikt maski na mózg i myślenie nie założył.
@@inalorek8225 ale dostęp do informacji był zupełnie inny
Szczęść Wam wszystkim Boże . Niech Nas wszystkich oświeci mądrość Ducha Świętego! 💞 .....Nie mów fałszywego świadectwa przeciw bliźniemu swemu....Miłujcie waszych nieprzyjaciół !
Program super OK !!! Proszę kontynuować.
Bóg Zapłać Tobie ❣ Niech Ci Matka Boska to wynagrodzi obsypując Łask Bożych deszczem! Amen ❣
Pamiętam jak ten schron znaleźli przy renowacji kostki i było pytanie co z nim zrobić niektórzy mówili zasypać po co ,a większość powiedziała aby odrestaurować i otworzyć dla zwiedzających i widzę że już jest otwarty . Pozdrawiam. Ps może pan zrobi bo jest to ciekawe o miejskiej legendzie stacji metra ,podobno wszystko jest pod pod dworcem Wrocław Główny .Po II wojnie światowej pod tym placem istniał schron z II wojny światowej w którym zbierała sie woda opadowa ale strażacy nie umieli nawet dużymi pompami wydobyć wodę . Wtedy płetwonurkowie zanurkowali na drugi albo trzeci poziom schronu, gdzie w wodzie stały łóżka szpitalne, na których leżały kościotrupy. Nurkowie dalej nurkować nie mogli - a coś tam jeszcze niżej było - gdyż natknęli się na miny. Jest też i inna wersja tej historii otóż nurkowie min nie zauważyli, za to na trzecim poziomie schronu, czyli na głębokości 20 m, znaleźli podziemną stację kolejową . Jest on czasem lokalizowany w rejonie ul. Dworcowej albo Gwarnej. W mniej znanej wersji wejście do podziemi miałoby się znajdować w… piekarni przy ul. Rejtana.
Odcinek jak zwykle profesjonalny ,wciągający,poruszający emocje oraz dedukcje.Dlatego przypomniała mi sie ewakuacja - agonia Prus Wschodnich 13 stycznia 1945 r. Mieszkańcom nie pozwalano do konca na ewakuacje wstrzymana przez Hitlera oraz gauleitera Erika Kocha.Zaczął sie eksodus ludności uciekajacej niemal w panice. Wszystkie drogi i węzły kolejowe wypełniły masy przerażonych ludzi. Rosjanie ostrzeliwali z powietrza kolumny uciekinierów.Cześć - 150 tys utopiła sie podczas bombardowania zalewu Wiślanego gdzie ewakuowało sie przez niego ok. 450 tys ludzi ,cześć utopiła sie na Ms Gustloffie ok 9 tys ludzi.Masa ludzi zamarzła przy minus 25 stopniach.Historia tych ziem jest podobna...
Kto sieje wiatr zbiera burze, ale niestety najbardziej cierpią cywile, którzy wiatru nie sieją...
Dobre podsumowanie, Panie Łukaszu.
Pianista jak dla mnie mistrzostwo. Przeczytałam około 60 książek o obozach i gettach. Pianista to wspaniała gra aktorska❤ wszystko perfekcyjnie zapięte na ostatni guzik. Kawał dobrej,prawdziwej historii.
Dziękuję za Waszą pracę. Pozdrawiam serdecznie!
I tutaj się z Panią w 100% zgadzamy Pianista to obraz mistrzowskiego kina i przedstawionej w nim historii Szpilmana
My też dziękujemy i pozdrawiamy.
Panowie,robicie robotę,jako powinni oglądać ludzie w USA i Izraelu...Ogolnie tzw zachód.Pozdrawiam!
Łukasz, ja jeszcze w latach 80-tych XX-wieku czytałem wspomnienia ludzi o podziemiach pod stadionem olimpijskim. Podobno pod wieżą zegarową była winda.
Panie Łukaszu,bardzo ciekawy odcinek,z tak mało rozwijanego tematu przez niektórych historyków ,dał Pan wycisnąć ile sie dało.Super .Pozdrawiam
Przypadek sprawił, że slucham filmu jadąc tramwajem przez centrum Wrocławia… niesamowicie słucha się tych historii mijając miejsca o których Pan opowiada.
Dziękuję panie Łukaszu za to co robicie z ekipą HH. DZIĘKUJĘ
Bardzo dobry odcinek ekipo HH! Wroclaw i Dolny Śląsk ma jeszcze wiele tajemnic! Pozdrowienia z Lutyni!
Co do filmu, polecam dramat historyczny "Chłopiec w pasiastej pizamie" opisujący relacje i przyjaźń dwoch chłopców narodowości żydowskiej i niemieckiej w czasach obozów koncentracyjnych. Zakończenie filmu wprawia człowieka w dziwny stan emocji, bynajmniej u mnie tak było... Pozdrowka!
Mimo, ze mój obszar zainteresowań to głównie historia niepisana, z wielka uwaga śledzę każdy odcinek podziwiając kunszt i warsztat pracy z historia pisana i ta zachowana w ludzkiej pamięci
👠Dobry wieczór👠
Rano oglądam i cyk jest Pani archeolog
W południe oglądam i cyk jest Pani archeolog.
Wieczorkiem oglądam i cyk jest Pani archeolog.
Dobrej nocy prze Pani
@@marcinsalasa7258 cześć Marcin zatem jesteś wszedzie tam gdzie ja i nie ma w tym nic dziwnego ze śledzimy kanały związane z historia😃pozdrowki
@@lukaszkazekhistorystory Usciski Łukaszu jak zawsze☺️😉
panie Kazek super było jak pan chciał zadusić Hankiego jak by nie był sztuczny 😁 no i film najlepszy to jest Stalingrad z 90 lat film niemiecki, świetna muzyka i postacie. Warto zobaczyć
Pianista , film który zawsze wzrusza mnie tak samo..
Oj tak...oglądałam już parę razy tak jak Lista Szindlera...moje dwa ulubione filmy.
Ogniem i mieczem oczywiście, jeden z pierwszych filmów, które urzekły mnie w okresie dzieciństwa :-D Arcydzieło aktorstwa, świetnie odwzorowane stroje, sceny, które do dziś mam przed oczami. Te zabawne z Zagłobą, te bohaterskie i smutne, kiedy zginął Podbipięta, czy bohaterskie w wykonaniu Pana Wołodyjowskiego. Tym bardziej jest to imponujące, patrząc na okres kiedy film był nagrywany, bez możliwości obróbki graficznej jaką mamy dzisiaj. Wszystkie stroje musiały być wykonane szczegółowo, każdy nagrany statysta musiał być na planie filmowym, bez sztucznie wstawionego tłumu, coś niesamowitego.
"Wolne miasto" czuć w tym filmie klimat
Świetny materiał. Pozdrowienia z Wrocławia ;)
Kompania braci. Żaden film nie przekazał tak dobrze atmosfery wojny, frontu zachodniego, relacji oraz emocji szeregowych żołnierzy.
Kolejny genialny
A scen wyzwalania obozu nie zapomne do konca zycia.
Lista Schindlera.... Film który pozostawił na mnie Ogromne wrażenie... Można powiedzieć, że przeniosłem się w czasie.... Oglądając go poczułem klimat okupowanego Krakowa, wręcz zapach i emocje panujące w Gettcie... Film opowiedziany historią ludzi którzy przeżyli "shoah"....
Pokazana historia Getta, obozu w Płaszowie.... Bardzo Mocne kino...
Pozdrawiam Serdecznie.....
Pana odcinki są coraz lepsze. Bardzo emocjonalne. Niosąc ogromny ładunek emocjonalny. Brawo i dziękujemy. Mój film to PIANISTA. Ogromna dawka emocji, realizm sytuacji, wspaniała gra aktorska.PS:Uwielbiam takie muzea.W tym jeszcze nie byłem.
Panie Lukaszu swietny odcinek prosze wiecej takich opowiesci o 2 wojnie swiatowej
Obiecujemy jak najwięcej, zapraszamy dziś godzina 20.00 będzie coś naprawdę ciekawego :)
Wszak wszyscy przedmówcy, którzy w jakże przepiękny sposób opisują Waszą pracę w samych superlatywach, napisali... wydaje się wszystko, ale ja też chciałbym włożyć coś od siebie do tego kociołka serdeczności. Historia -- nauka humanistyczna i społeczna, ale pełna nowych odkryć we wszystkich swych aspektach. Jednak za Waszą ciężką pracą kryje sie przede wszystkim umiłowanie do tematu. Wrasztat pracy, który przekazujecie jest naprawdę zacny, na najwyższym poziomie, genialnie dopracowany, jest to przekaz historyczny na właściwym poziomie.
Każdy materiał jest przesiąknięty wręcz profesjonalizmem, jak się go ogląda, można odnieśc wrażenie jakbyśmy tam byli, stajemy się niemymi świadkami, odkrywcami w czasie przeszłym, coś wspaniałego. Ubóstwiam historię, ale szczególnie okres l i ll wojny światowej. Wasz kanał stał się kompendium wiedzy w tym zakresie i co za tym idzie rozszerzam ją dzięki Wam. Dziękuje bardzo i pozdrawiam.
Najlepszym filmem dla mnie film "Pianista " wiele razy go oglądałem i za każdym razem prawie mi łzy ciekną . Tam jest bardzo dobrze przedstawione życie warszawy i ludzi tam mieszkających . Można poczuć co ludzie tam przeżywali i z jakimi trudnościami się na codzień borykali.
👍🏆👍 zbieram myśli aby coś napisać. ....... Wasza praca i to co robicie samo się komentuje. Nie ma możliwości krytyki bo robicie naprawdę kawał dobrej roboty. Operator kamery jest mistrzem w kadrowniu a także dźwiękowiec i Pan. To co robicie zasługuje na Oskara dziennikarstwa. Dziękuję.
Osobiście mam dwa takie filmy. "Pianista" Romana Polańskiego i "Katyń" Andrzeja Wajdy. Oba (a zwłaszcza ten pierwszy) za prawdę pokazaną o tamtych czasach. Można poczuć samemu dokładnie jak było.
Super się słucha i ogląda 👍🤗
Pozdrawiam cieplutko 😘🍀
"Okręt", film pokazujący realia życia na niemieckich okrętach wojennych, pokazuje klaustrofobiczną stronę służby na podwodniakach i po wielu latach nadal wbija w fotel.
Witam Panie Łukaszu, fajny odcinek jak zawsze zresztą. Zawsze wyczuwam mocną emocjonalną więź z miejscami i wydarzeniami o których Pan opowiada i bardzo mi to odpowiada. A co do filmu to zapewne polska klasyka... Pewnie Hubal i to jedno zdanie wypowiedziane przez majora do wysłanniczek AK "A po wojnie wrócą panowie oficerowie po medale - a ja pojadę polować na lwy". Bardzo smutne ale jakże dobitnie oddaje nastroje po porażce wrześniowej. Pozdrawiam serdecznie. SB
Jak zwykle świetny odcinek. Dziękuję Panie Łukaszu. Pozdrawiam 👍
Dziękuję bardzo za kolejny odcinek i przekaz pięknej historii 😊 Pozdrawiam Serdecznie z Bawarii.
Moim ulubionym może nie filmem a serialem jest kompania braci. Jest niezwykle przejmujący i odnoszący się do poszanowania pamięci poległych jak i żyjących uczestników wojny.
Dziękuję, jestem z Wrocławia.
od dłuższego czasu oglądam pana filmy i przy tej tematyce może jak by były napisy to by to dotarło za granice i otworzyło oczy
„Lista Schindlera” to chyba mój ulubiony film historyczny, lubie ( choć może to zle określenie) tamte czasy, a bardziej słuchać o tamtych czasach, o okupowanym Krakowie, co rok odwiedzam krakow i były obóz na Płaszowie, w tamtym miejscu czuć nadal ta historie, ciarki na plecach potrafią przejść kiedy przechodzę obok willi komendanta. A film ten idealnie wpisuje się w tą historie, wkoncu był kręcony na tamtym terenie.
Mi osobiście najbardziej w pamięci zapadł film Byliśmy Żołnierzami z 2002 roku z Melem Gibsonem. Co prawda nie jest to film drugowojenny bo przedstawia konflikt w Wietnamie jednak zapada w pamięć, świetnie zrealizowane zdjęcia ukazujące dramat żołnierzy i ich rodzin które dowiadywały sie z telegramów o śmierci ich bliskich. Muzyka zrealizowana z rozmachem na miare oskara serdecznie polecam, tym bardziej że, zauważyłem ze ten film został jakby zapomniany.
Mi zapadł w pamięć serial 'Nasze matki nasi ojcowie'. Mało jest filmów z tej drugiej perspektywy. Przecież Wermacht to też byli chłopaki. Też mieli swoje miłości i marzenia. I tak samo ginęli.
@@borsuk3798 jaki typ 🤦
@@borsuk3798 no tak... przecież Polacy w swoich dziejach zawsze byli tacy szlachetni...dooobra dyskusja jest bez sensu. Pozdrawiam serdecznie 😁
Znów kawałek historii Polski. Jak zawsze dobra robota i mam tylko jedną uwagę...za krótko! Pozdrawiam i do następnego filmu!
Błąd! To nie jest kawałek historii Polski, lecz Śląska i Niemiec.
Wrocław nie jest Polski.
jak zwykle mistrzostwo swiata ten materiał pOzdrowionka dla całej ekipy
Kolejny swietnie wykonany material, dobrze ze zaczeliscie robic 2 odcinki w tygodniu poniewaz ogladalem kazdy odcinek setki razy pozdrawiam serdecznie
A my dziękujemy za Panskie wsparcie :) Bez niego nie było by szans na dwa odcinki w tygodniu :)
Dzieci wojny zmagaja sie dzis z ogromna trauma , rodzinnych tragedii...to pozostanie w genach nastepnych pokolen tych rodzin , wspaniali bohaterowie dzieki nim jestesmy ...tu i teraz .Empatia ,
wiedza prawdziwa , dobro uczynkow tgo nam potrzeba .
Chłopiec w pasiastej piżamie.
Jeden z nielicznych filmów ktory wzruszył mnie do łez. Skłonił do refleksji oraz pozostawił dziwna pustkę
Bardzo wzruszające
Witam
Bardzo ciekawy odcinek! Dziękujemy za to ciekawe odpowiadanie o tym kolejnym fanatyku faszystowskim. Co odcinek to mamy takie wrażenia jak byśmy byli tam przez chwilę gdzie to wszystko się działo. Z pewnością ma na to wpływ świetne opowiadanie jak również świetna muzyka oddająca nastrój i świetne ujęcia zdjęciowe. Jedyn słowem Extra. Czekamy na kolejne odcinki.
Ps. Film który nam się podoba jeśli chodzi o tematykę wojny to film pt. " FURIA " który świetnie oddaje dramat jaki rozgrywał się w tych trudnych czasach zawieruchy wojennej.
Pozdrawiamy całą ekipę 🖐️😊
Świetny materiał jak zwykle z pasją i zaangażowaniem. Pozdrawiam serdecznie Robert.
Jak zawsze super.Pozdrawiam
Pana wiedzą i poświęceniem jestem pod wrażeniem
Dzień dobry. Ze starej szkoły filmowej to uwielbiam Wielką ucieczkę. Dlaczego? Dlatego że historia na faktach, wspaniała obsada aktorska, i dzieje się to ( obóz jeździecki) na terenie dzisiejszej Polski! A z nowszych produkcji to bezsprzecznie Szeregowiec Ryan! Dlaczego? No to chyba nie trzeba pisać! Świetne zdjęcia aktorzy wiernie odtworzone tamte realia itp. Pozdrawiam
Moim ulubionym filmem jest ,,Furia" z 2014 roku. Przedstawia on losy żołnierzy doświadczonych w bojach oraz młokosów, których służba zastała w różnych okresach ich życia. Film wzbudza we mnie bardzo dużo emocji ze względu na realizację, która pozwala być blisko z bohaterami, pozwala przywdziać ich skórę. Codzienne życie pancerniaków jest zgoła inne niż pozostałych walczących.
A do tego muzyka. I ta specyficzna tonacja barwna samego filmu.
Jak zwykle ciekawie opowiedziana historia. Jeśli chodzi o film który zrobił na mnie wrażenie to Lista Schindlera. Pozdrawiam.
Filmów jest wiele, Furia, Bękarty, Szeregowiec, Przełęcz Ocalonych itd...
Ja najbardziej cenię serial Kompania Braci. Za realny obraz każdego epizodu, a najlepiej został ukazany Obóz chyba w 8. części...
Cienkq Czerwona Linia..
Kompania rozwala scenami bodaj z końca lub początku. Nie pamiętam. Chodzi o weteranów opowiadających o tamtych wydarzeniach.
Pięknie opowiedziane😘Dziękuję i pozdrawiam.
Niewątpliwie najlepszym dla mnie filmem tego typu jest "Das Boot". Realia morderczej służby, trudne i ryzykowne wybory, skazany z góry na niepowodzenie heroizm młodych marynarzy wciągniętych do wojennych gier wielkich graczy oraz mistrzowsko ukazany bezsens wojny.
Witam. Odcinek ciekawy. Ten marsz tych ludzi, ich tragedie to jest straszne,że przez jednego człowieka cierpiało tyłu ludzi. Pozdrawiam serdecznie 🙂🙂
Sami tego chcieli a to co wyrabiali przez 6 lat musiało się na nich odbić. Na nasze szczęście nie zostali panami świata.
Panie Łukaszu mój dziadek też przeżył gros rosen jestem pod wrażeniem Pana wykładu historycznego pozdrawiam serdecznie .
Panie Łukaszu czy na swojej trasie przez Polskę moglibyście zrobić odcinek o Kędzierzynie-Koźlu na Opolskim bo to też stąd zostały ewakułowane obozy dla żydów, pracy, koncentracyjne, jenieckie dla Aliantów i w tym filia obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau ,, Arbeit lager Blechhammer". Mamy muzeum poświęcone właśnie II wojnie światowej głównie o obozach z okolicy i Amerykańskim lotnikom którzy bombardowali zakłady produkujące benzynę syntetyczną wylatujących z lotnisk z Włoch w 1944 r. Gdyby temat pana zaciekawił chętnie zapraszam.
Witam Znam to mroczne miejsce. Byłem tam pare razy z kolegami pasjonatami historii. Tu było by dopiero pole do popisu. Schrony z oryginalnymi napisami niemieckimi i pamiątkami. Może dlatego dobrze zachowane bo mało kto wie o tym miejscu. Ps. Muzeum nie znam ,ale chętnie odwiedzę. Adres?
Kr,yzacy .napisane ku pokrzepieniu serc .Niech żyje Polska .
"Wròg u bram"
Oglądając ten film prawdziwie czułem tamte realia.
Genialny
Jak zawsze trzymacie wysoki poziom. Bardzo dobry i ciekawy odcinek.
Bardzo ciekawie przedstawiony i omówiony temat. Pozdrawiam
O jeden most za daleko i Wróg u bram. Świetne filmy.
Zgadzam się są to też moje filmy
Szeregowiec Ryan. Super zrealizowany film z bardzo dobrymi efektami specjalnymi, bardzo dobra gra aktorska. Oglądałem go już chyba ze 30 razy i ciągle mi się podoba.
Jeden z tych filmów który się nie starzeje. A ... serial kompania braci? Też petarda.
,,O jeden most za daleko,, znakomita obsada aktorska , pokazanie historii jednej z największych operacji desantowych II wś. No i przede wszystkim wspaniała muzyka :) Pozdrawiam
"Jarzębina czerwona" Akcja filmu dzieje się w marcu 1945 roku. W walkach o Kołobrzeg biorą udział żołnierze należący do kompanii o kryptonimie „Jarzębina czerwona”
Wiele jest dobrych filmów wojennych,które mi się podobało,ostatnio głęboko mi zapadł tytuł Czas wojny film pokazuje wojnę oczami zwierząt ,które nie raz padały z wycieńczenia chodzby podczas transportu,np wielkich dział,pamiętam był tam dialog pomiędzy wnuczka ,a dziadkiem wnuczka oskarżała dziadka o tchurzostwo a on zaczął opowiadać o gołębiu pocztowym ,który lecac czego przez pola bitew musiał dostarczyć widamosc,bohaterstwo może mieć różne oblicza....polecam film nie zawiera może drastycznych scen,ale daje do myślenia... Pozdrawiam
Miło Pana oglądać i słuchać,czekam na dalsze odcinki pozdrawiam.
Moim ulubionym filmem w sumie o tematyce nadchodzącej wojny niż samej wojny jest film " jutro idziemy do kina '' który w piękny i smutny sposób przedstawia losy pokolenia kolmbów
Miasto 44 , ponieważ przedstawiał realia powstańczej Warszawy oraz cierpienie ludności cywilnej. Też były w nim bardzo dużo efektów specjalnych
Gównianych film
"ostatni pociąg do auschwitz" film tak dobry i ostry że ogladałem go tylko raz. wiecej się nie da.
Masz rację
Dobry wieczór panie Łukaszu dziękuję za państwa filmy oglądam wszystkie mam propozycje na film może Kłodzko i okolice pozdrowienia z Bystrzycy Kłodzkiej dla całej ekipy History hiking i oczywiście wszystkich ogladajacych
"Zapomniana Bitwa- Jeden z najlepszych filmów wojennych jakie widziałem. Stopień realizmu, brutalność i chaos wojenny pokazany jak w żadnym innym filmie. Szeregowiec Ryan to dobra historia ale porównując w kwestii ukazania wojny wypada jak bajka na dobranoc.
Czas mojego dzieciństwa to Czterej pancerni i pies oraz Stawka większa niż życia i zawsze z sentymentem oglądam te seriale po za tym Valkiria oraz Pianista
Moim ulubionym jest chyba "Furia" wiadomo jest to fikcja. Chociaż chyba nie do końca. Kiedyś oglądałem dokument o zdobywaniu Holandii. I opowiadano tam o jakimś skrzyżowaniu. Nie pamiętam o jakie miejsce chodziło. Ale pamiętam dwie rzeczy. Miejsce było bardzo ważne dla aliantów i obok jest pomnik. Niesamowicie rozbitego shermana. I ponoć ten czołg brał udział w zdobywaniu tego skrzyżowania. Historia przedstawiona w filmie jest bardzo podobna. Poza tym. Film jest mroczny i potęguje to fantastyczna muzyka. Całość oddaje częściowo realia życia załogi czołgu w tamtym czasie. Cyklicznie wracam do tego filmu. Na mnie robi piorunujące wrażenie. Dodatkowego smaczku dodaje fakt że jestem wnukiem czołgisty LWP. I zawsze odnoszę to do historii rodzinnej. Moja 11 letnia córka zaczyna wykazywać zainteresowanie historią. Ten schron to bardzo ciekawe miejsce. Napewno je odwiedzę. A jako wprowadzenie do tematu. Dam obejrzeć jej właśnie ten odcinek.
"UPADEK" - to film, który polecam każdemu interesującemu się IIWŚ. A szczególnie tym współczesnym politykom oraz ich sympatykom, co propagującym dziś historyczną narrację o tzw. narodowej demokracji. Kapitalny film ukazujący moralny upadek, jakby się wówczas wydawało, wielkiego i ważnego dla świata narodu.
Bardzo dobry film.
Czterej pancerni i pies za cudowny głos Edmunda Fettinga
Historyczny pani Agnieszko ten ,czterech pancernych i pies „ to propaganda komunistyczna , film dobrze się ogląda ale nie z prawda wspólnego .
Fajny film, ale propagandowy.
Jak zwykle ciekawie. Pozdrawiam serdecznie.
O jeden most za daleko......miałem okazję tam spacerować parę lat temu i oglądać czaszki u Holendrów które znaleźli w lasach.....może to któregoś z naszych rodaków którzy tam się zasłużyli 🙂
Z całym szacunkiem dla ekipy, nie mam nic do reklam, wręcz życzę jak najwiecej pieniędzy na kolejne projekty, ale ludzie nie grajcie w nic od wargamingu, oszczędzajcie nerwy i pieniądze xD
Wróg u bram. Pokazuje bestialstwo NKWD jak i Niemców.
Bardzo interesują mnie walki o Górny Śląsk . Mój pradziadek walczył i pod sevastopolem i na swojej ziemi ale niestety praktycznie nic nie zostało , z wiadomych względów . Parę książek przeczytanych ale niedosyt wiedzy zostaje pozdrawiam
"Ucieczka z Sobiboru", ponieważ pokazuje, że można wszystko osiągnąć nawet jeśli każdy jest inny lub wyznaje inne wartości. W filmie każdy więzień dostał swoją szansę na życie/ucieczkę (oprócz niestety kompleksu krematoryjnego)
Film "bękarty wojny" - dlatego że film opowiada bardzo ciekawą historię, i jest bardzo dobrze wpleciona w niego komedia
Złoty pociąg mi sie przypomina jak tego słucham. Pozdrawiam
Świetny odcinek. Bywam Bardzo często we Wrocławiu. Musze odwiedzić schron osobiście. :)
Konieznie polecamy zwiedzic Moviegate