Nie mam nic wspólnego z budowlanką a bardzo lubię Pana filmy. Praktyczna wiedza przekazana w przesympatyczny, prosty sposób. Bardzo szanuję ludzi, którzy w ten sposób dzielą się wiedzą. Bezcenne. Bardzo dziękuję. Pozdrawiam.
W tym filmie jest zawarta cała teoria jak i praktyka, jak pracować z systemem Pex. Świetny film, dobrze wytłumaczone, jak i pokazane. Jedno co mogę powiedzieć, to to że to jest jeden z najprostszych systemów łączenia rur wodnych pozdrawiam ✋ 🙂
od jakiegoś czasu oglądam Pana filmiki - powiem tak: nie są za krótkie, jednak ogląda się bardzo przyjemnie, masz dar do przekazywania wiedzy i robisz to w sposób prosty, czytelny i zrozumiały. Pozdrawiam serdecznie
Bardzo fajny, rzeczowy film Krzychu.. dobrze, że jesteś na tych internetach ;) Dzięki, że dzielisz się z nami swoim doświadczeniem i wiedzą! Wszystkiego Dobrego!
Fajny odcineczek wiecej takich filmow💪💪 teraz wiem po co mam wiecej kształtek w walizce 😂😂 pierwszy raz jak robilem to dopasowywalem co i jak ale wyszło troche kombinacji, myslenia i robota idzie do tej pory to na rurach pp robilem tez fajnie robi sie no i taniej a pexem wygodniej
Ten typ zaciskarki jest bardziej uniwersalny od mojego starego remsa, dużą zaletą jest obracana głowica, w ciasnych przestrzeniach fajnie się sprawdza, testowałem) Duża wadą jest gruba głowica, nie wszędzie się zmieści zwłaszcza jak robimy przeróbki w ścianie. Trzeba zakupić dwie.
Od dłuższego czasu oglądam filmy i filmiki. Uwielbiam subskrybuje polecam. Dzięki wielkie za materiał. Z osobistych porad nie wiem czy to nawyk czy problem z oddechem da się czasem słyszeć takie wzdechy jakby mówienie męczyło. Jeżeli to drugie polecam w ćwiczenia oddechowe lub rozśpiewki, jest tego dużo na YT. Trzymaj się ciepło
Pracuje jako hydraulik za granicą, dokładnie w Norwegii. Od samego początku firma w której pracuje preferuje Firmę UPONOR. Maja bardzo fajne rozwiązanie Q&E do pexa oraz fajne zaciskarki do Alupexa. Zachęcam do wypróbowania, bo naprawdę świetnie się z tym pracuje. Pozdrawiam
Uważam że powinien dodać informacje odnośnie kształtek marketowych itdcitd kalibracji kształtek zaciskarski siły zacisku itdcitd ale Krzysiu jeszcze nie jeszcze właśnie pozdrawiam 🤪😁
Bardzo dobry odcinek, co do systemów to różnie to bywa, w Bydgoszczy deweloperzy oddają mieszkania z instalacją w postaci wychodzi ze ściany pex w niebieskej otulinie i wraca w czerwonej, 2 metry pexa i tyle. chciałem wykonać instalacje z zachowaniem systemy, ale było to niemożliwe bo instalacja była wykonana z rury jednego producenta a kształtki od innego, więc zachowania systemu nie było od samego początku, warto dodać że w systemie U występuje rura 25mm a w Th 26mm lub odwrotnie, więc kombinacje są różne, osobiście polecam Th , moim zdaniem łatwiejszy system na początek przygody z pexem
witam fajny film Panie Krzysztofie Sam zaczynałem na prasie ręcznej/hydraulicznej pewnej frimy "Yat..." patrząc po ofercie z strony internetowej jednak wybrałbym czerowno-czarne logo, bo w cenie oferty przedstawionej w linku to potencjalny Klient zakupi zaciskarke "Yat..." z siłą zasiku 60 kN i kompletem zacisków TH i U. warto wspomnieć o praktyce pracy taką maszyną - ZALETY: tańsza niż elektryczne zaciskarki, możliwość pracy na budowie bez źródła energii, obrotowa głowica 360 stopni długie ramiona z możliwością wydłużenia, łatwa w obsłudze jak budowa cepa. WADY: ciężka, wymaga skupienia przy mocowaniu kamienia/zasicku na ksztłtce, ma wielki "łeb" - jak masz nową budowę jakoś to idzie ale jak masz usuniecie przecieku np w ścianie kujesz wielki otwór aby wogóle wsadzić maszynę. to samo rączki zaleta ale i wada tych maszyn niekiedy miejsca nie ma aby rączki zmieści i zacisnąć. ciężko pracuje sie takim sprzętem na wysokościach jak nie masz możliwości pracy np na rusztowanku a na drabinie - jedną ręką trzymasz sprzęt, 2 próbujesz jakoś zapiać jarzmo mocujące a całość elementów prasujący lata na prawo-lewo, kto nie próbował ten nie ma pojęci - zresztą widać było na filmie, gdzie w wygodnych warunkach (nakładając kawałek rurki na maszynę) było zabawy aby zapiąć. Z czasem jest łatwiej ale pierwsze próby to jedna wielka frustracja. no i ifno dla początkujących - wspomniany łęb jest obrotowy 360 stopni i to super ale jak nie wiesz o tym i cały czas robisz nim ruch- rozkręcasz, to niby zaciska i czujesz ze 15 zacisków temu było ciężko a teraz lekko jak sie nie zorientujesz na czas to wiadomo... jak ktoś samodzielnie bez specjalisty chce przerobić 2 podejścia (w cienkich rurka np fi 16,20) lepiej kupić zaciskarkę odczołową reczną budową przypomina zwykłe "cęgi, kombinerki) łatwiej sie montuje, bo tylko rozciągasz klesze zakładasz na kształtkę i zaciskasz. Próbować można zawsze samu wykonać instalację i szukać oszczędności, bo usługa hydraulika to koszt ale warto pomyśleć też o konsekwencjach - czasem zalanie mieszkania i sąsiadów nie jest tego warte.
Fajny odcinek i rzeczowy. Wreszcie ktoś dobrze wytłumaczył roznice w szczękach. Kiedyś wypożyczalem zaciskarke z hurtowni przy okazji swojej instalacji ale wtedy gościu zza lady dodał żeby każdą złączkę zaciskać 2 razy. Tzn zacisnąć raz, zwolnić szczęki, obrócić zaciskarkę o kąt 90stopni względem osi rury i zacisnąć ponownie. Pojedyńcze zaciśnięcie niby nie do końca doszczelnia rurkę w okolicach styku obu szczęk i dopiero kolejne zaciśnięcie po obrocie pewnie doszczelnia złącze na całym obwodzie. Prawda czy kit?
@@userofsmartuniverse273 Proponuję odwiedzić sklep budowlany i tam porównac sobie jaką wielkość przeplywu mają poszczególne kształtki z różnych systemów informatycznych. Dodam tylko ze jest to tylko jedna z wielu wymaganych wartości do poprawnego działania instalacji.
Zlaczka po kalibracji rury powinna wejsc bez oporow jak by rury nie bylo na tym filmie siluje sie z jednym i z drugim spowodowane jest to zle dobrana rura do zlaczki zawsze kupuje sie z tej samej firmy wtedy nie trzeba sie silowac a o blad w tym wypadku nie trudno moze uszczelke podwinac na inny rowek
Piszę pracę magisterską o charakterystyce materiałów warstwowych właśnie na przykładzie PEX :) To tworzywo wewnątrz i na zewnątrz to polietylen RT (raised temperature) ;)
@@TomaszBrachmański Ja szanuję i nie krytykuję Krzyśka, bo przekazuje wiedzę w bardzo fajny sposób i powoli profesjonalizuje swoje metody badawcze chociażby na zrywanie kołków w GK :)
Są przynajmniej 2 typy kształtek typu U w do rur 16 i 20mm - jedne mają tylko 1 kołnierz, takie jak na filmie - obsługiwane przez powyższe matryce, - drugie mają 2 kołnierze i te matryce do zaciskania ich nie obejmują bo są za szerokie, nie wchodzą na obrączkę do zaciskania. Dostępne matryce nie pasują, wymagają podtoczenia na tokarce, nawet te sprzedawane jako "wąskie"
Ja przerobiłem z kranu od wanny na panel pryśnicowy w systemie TECE. Rewelacja w sklepie mi powiedzieli jak mam to zrobić i przerobiłem z żoną. Części jak się kupuje to wypożyczenie zaciskarki gratis. Wystarczy nałożyć podobną rurkę na kolanko jak od Pexa ale inne grubości i wcisnąć obrączkę. Cała fizolofia - nie ma żadnych kamieni. W sklepie powiedzieli że to jest system 100 % A PEX 95 % - 5 % Przecieka.
Ja jak tylko mogę to zamiast pp stosuje pexa. Fajne jest to że można na koniec jak jest wszystko pospinane dopiero zapracować. Są na rynku bardzo lekkie prasy i można jedna ręka obsługiwać .
Super filmik! Czy do tej zaciskarki jest możliwość włożenia matryc V i co ważniejsze czy ręczną zaciskarką jest możliwość zacisnąć rurę miedzianą, żeby przejść na pex?
*Masz za mało Subskrypcji jak na tak wartościowe materiały, mam nadzieje że przegonisz najbardziej znaną sponsorowaną złotą rączkę (nie fachowca) Mario Budowlaniec*
Mario to zupełnie inny kaliber i nie ma tego nawet co porównywać. Niestety ale PRZYJEMNIEJ i lżej ogląda się Mario. Nie ma ścisłych informacji, nie ma gadania o wytycznych i kartach technicznych a sposób montowania filmów tego typu jest najlepszy na polskim jutubie. Dla zwykłego majsterkowicza, który na codzień zajmuje się czymś innym niż budowlanką i nie do końca wie jak wszystko powinno wyglądać mario mówi bardziej przystępnie i bez zbędnego "pitolenia". Często pokazuje jakich materiałów użył i ile kosztuje dany temat. Maria ogląda nawet moja kobieta a niestety Krzychu do płci przeciwnej nie trafia (nie twierdzę, że do żadnej ale do bardzo niewielu), bo która wolałaby oglądać o zaciskarce pex niż o kominku swojej roboty czy o prostym remoncie pokoju, który jak patrzy sama mogłaby zrobić. Życzę Krzychowi sukcesów ale Mario trafia w szersze grono odbiorców.
Co ze stosunkowo małym światłem rury, nie wspominając o masakrycznych zwężeniach na kształtkach. Jestem laikiem i zastanawiam się, jak średnica rur i kształtek PEX ma się do rur i kształtek miedzianych (ze sporymi przepływami i prkatycznie brakiem zwężeń na kształtkach). Jak tak to jest? Podobno podejścia pod krany itd. robi się z 16 (na kolanie 8 - mierzyłem ;P) a CO robi sie od 25 ( w środku 20 no i zwężenie na kształtkach) i działa bez problemu. Zaciskarka chyba trochę niepraktyczna do podejść, chyba lepiej byłoby taką REMS na ich szczęki, lub inna podobną bez "zamykania" kształtki.
To są dwa różne, choć podobne systemy zacisku i do szczęk th kupujesz kolanka, złączki th, a do U-u. Według mnie to marketing czysty, bo można było pozostać przy jednym systemie TH, a nie tworzyć bliźniaczy U z małą zmianą. To tak jak z ładowarkami do telefonów. Każdy producent miał swój system, teraz przechodzi to w końcu na usb-c.
Zaciskarka jak zaciskarka. Pytanie mam inne czy te martyce np. TH lub U od Hogert będą kompatybilne z TH czy U do konkretnych systemów, np. Uponora, czy Purmo? Czy trzeba sobie załatwić oryginalne matryce do Uponora czy Purmo?
Sam sposób zaciskania omówiony fajnie. Mam uwagi, ale wiem czemu nie było tego w filmie - dużo kombinatorów zalałoby niejeden budynek. Zaznaczam, że nie jestem instalatorem i robię wszystko dla siebie. Prezentowana zaciskarka jest fajna do prasowania na stole. W „terenie” gdy jest ciasno ciężko ją założyć na kształtkę bo głowica jest duża i do tego ciężka (potrzebna trzecia ręka). Zdarzało mi się mieszać systemy - albo mieszanie albo droga wymiana wszystkiego co w sobotę jak za chwilę wszystko zamykają nie wchodziło w grę. Podstawą jest dobra kalibracja i gratowanie. To już więcej niż połowa sukcesu. U siebie musiałem przejść z rury 25 na 26 (ta pierwsza już nieosiągalna w okolicy jak i kształtki do niej). Po użyciu kalibratora z gratownikiem na 26 rura ładnie się zacisnęła - połączenie było szczelne aż do kolejnej przeróbki (przeżyło kilka gotowań wody w układzie CO - blisko kotła). Jak na razie kupuję najtańsze kształtki i rury bo moje przeróbki są procesem przejściowym w remoncie domu - ma to starczyć na kilka lat bo na docelowy system mnie na razie nie stać i remont robiony etapami. Zaletą u mnie jest to, że wszystko na wierzchu, więc zawsze mogę zareagować. PEX gdyby był tańszy to wszędzie bym go miał, a tak sporo instalacji CO już jest w PP.
Dobry materiał, szkoda że nie pokazałeś kilku różnych modeli zaciskarek ręcznych , oraz porównaniu zacisków pozytywnych i negatywnych. Na aukcjach jest wiele modeli które mają oceny pozytywne i negatywne, nie wiadomo co wybrać. Trzeba się zdrowo naszukać w necie żeby znaleźć cokolwiek o danym modelu jego zaletach.(np. zdjęcia zaprasowanych złączek lub film)
A co powiesz o systemie pex na kształtkach nakretkowych?? Bo będę robił u siebie hydraulike i myślałem aby zrobić to właśnie na pexach z kształkami zaciskowymi nakrętkami ??? Nie wiem czemu ale wydaje mi się że takie kształtki z nakrętkami na klucz są mniej awaryjnie bo gwint zawsze w razie skraplania można dokręcić ..
Zlaczki do rur pex na skrętkę mozna jak najbardziej stosowac nawet do centralnego w bloku.W srodku jest podwojny oring i mosiezny pierscien który po pozadnym skręceniu trzyma bardzo mocno
Nie wiem czy było powiedziane na filmie, ale po jakim czasie można robić próbę ciśnieniową?? Czasami robi się tylko wpinkė trójnikiem, zajmuje to tylko kilka minut i po jakim czasie mozna odkręcić wodę??
Dzień dobry. Ja jeszcze przed włożeniem krztałtki w rurę daje środek poślizgowy na końcówke rury. Moim zdaniem zmniejsza mośliwość uszkodzenia, podgięcia uszczelki w kształce.
Zamiast tego można zastosować kalibrator trochę inny niż ten pokazany tu na filmie. Są takie z delikatnymi nożykami, które łagodzą krawędzie od wnętrza rurki, dzięki czemu nie ma ryzyka zerwania uszczelki, a sama kształtka łatwo wchodzi.
Witam.Czy kazdy rodzaj rur pex nadaje sie do instalacji wodnej i centralnego ogrzewania ? Jak to odpowiednio dobrac zeby wszystko gralo i spelnialo swoja funkcje?Pozdr
Chcę wcisnąć rurę zwykłą białą od zlewu 32mm z kielichem końcowym z uszczelka wargową w rurę PP na gorąca. Jest potrzebna rura PP z kielichem montażowym od rury białej 32mm. Jak zrobić ?.
Mam u siebie rurę Uponor 20 i stosuje kształtki od wavina, bo są tańsze i zaciskam normalną ręczna zaciskarką z odpowiednimi kamieniami. A że wavin teraz robi uniwersalne więc mozna zacisnąc kazdym typem szczęk. Tylko trzeba pamiętac że Uponor jak i Wavin fi 20 ma grubośc scianki 2,5mm. I tylko z tych firm pasują zamiennie. Fi 16 jest bez zmian tak jak i w standardowych tanich rurach
@@mojmirjasnastronamocy2665 jeśli rury wkuwane, ja wybrałbym pex bez względu na budżet. Jeśli rury po wierzchu, a zależałoby mi, żeby było ładnie mimo kosztów, zdecydowałbym się na zaciskaną miedź. To na pewno najdroższa opcja, ale i według mnie najbardziej estetyczna. Jeśli ma być opcja budżetowa, to można puścić i po wierzchu pex, ale warto wziąć pod uwagę, że pod wpływem temperatury, rurki mogą się wyginać.
Witam jak chodzi o system PEX ja używam systemu skręcanego na pierścieniach i też jest ok wtedy nie muszę się martwić jakiego producenta jest rura pozdrawiam
Nawet nie gadaj takich głupot że używasz skrętek bo tego nie powinno się używać w posadzkach wyłącznie się tego używa gdzieś w takich miejscach gdzie jest dostęp ale jako hydraulik nie polecam tego!
@@molend592no to panie hydraulik piszesz pan głupoty ! Ja używam zlaczek na skrętkę i wiem ze dobrze skręcone trzymaja bardzo dobrze. Jak najbardziej nadaja się nawet do centralnego w bloku.
Skoro uniwersalne to mozna, ale trzeba zwrocic uwagę że na każdą rurę nie pasują . Np Wavin i Uponor przy rurze Fi 20 ma średnice ścianki 2.5mm. A standardowe no name 2mm. Więc może być problem w wciśnieciem a potem zacisnięciem takiego połaczenia Ja takie mam u siebie. System Wavin Tigris na rurze Uponora 20. Na kołnierzykach kształtek są podane typy szczęk. A wiec U, TH i jeszcze inne
Film super jak zawsze! A tak z inneczj beczki Panowie... Mam do zrobienia kilka łazienek i przy okazji instalacji właśnie w pexie. Kupiłem zaciskarke i uniwersalną szczękę... możecie polecić jakie do tego kupić matryce/kamienie?? Czy te tanie zestawy na alledrogo(np U, TH czy tam do miedzi) za chyba ponad 200PLN są coś warte?? Pozdrawiam
Fajna ta zaciskarka. Mam osobiście te z leroy (dexter?) i w sumie teraz widzę jaka ona biedna.. jedynie na ksztaltki typu TH o ile dobrze wiem i nie widziałem opcji dokupienia innych matryc. Tu fajniejsze rozwiązanie :) leci kciuk 😊
Witam. Pozdrawiam serdecznie. Mam pytanie czy w Polsce jest dostepny system " push fit" stosowany na rurach PEX czyli plastikowych?. Czy tylko to co Pan prezentowal?.
Taka ciekawostka złączki marki QIK są wyposażone w 3 oringi dzięki czemu możemy zaprasować szczękami th lub u do średnicy 32 powyżej tylko szczęki u jeśli chodzi o mieszsnie systemów to większość rur różnych firm ma ściankę 2 i 3 w zależności od średnicy więc moim zdaniem możemy śmiało połączyć np. rurę kan therm ze złączką tweetop
Ja kupiłem REMSA elektrycznego 3 podstawowe szczeki TH , 16,20,22. do tego zgrzewarka , wchodze ma łazienkę i robie od A do Z , tak jak Ty Krzysiek mam praktycznie narzędzia do wszystkiego , nie ma co żałować kasy bo to sie zwróci
Nie mam nic wspólnego z budowlanką a bardzo lubię Pana filmy. Praktyczna wiedza przekazana w przesympatyczny, prosty sposób. Bardzo szanuję ludzi, którzy w ten sposób dzielą się wiedzą. Bezcenne. Bardzo dziękuję. Pozdrawiam.
Moja kobieta oglada m jak milosc a ja Krzyśka 🙃
By zacisnąć dwie rurki od geberitu muszę wydać 400zl na zaciskarke. To ma sens?
@@ip2899 ja bym polecał pójść do sklepu hydraulicznego i spytać czy nie pożyczą jak dobrze zagadasz to nawet za darmo udostępnią xD
❤❤😂🎉@@ip2899
Dzięki za kolejną dawkę wartościowej wiedzy! 👍🏻
W tym filmie jest zawarta cała teoria jak i praktyka, jak pracować z systemem Pex. Świetny film, dobrze wytłumaczone, jak i pokazane. Jedno co mogę powiedzieć, to to że to jest jeden z najprostszych systemów łączenia rur wodnych pozdrawiam ✋ 🙂
od jakiegoś czasu oglądam Pana filmiki - powiem tak: nie są za krótkie, jednak ogląda się bardzo przyjemnie, masz dar do przekazywania wiedzy i robisz to w sposób prosty, czytelny i zrozumiały. Pozdrawiam serdecznie
Kurła namówiłeś mnie teraz 😃, sam będę przerabiał jak będę robił kolejną łazienkę 😁
Krzysztof super robota dawaj więcej informacji i filmów pozdrawiam 👍😉 sam mam taką samą jestem zadowolony robi robotę
Bardzo fajny, rzeczowy film Krzychu.. dobrze, że jesteś na tych internetach ;) Dzięki, że dzielisz się z nami swoim doświadczeniem i wiedzą! Wszystkiego Dobrego!
Sympatycznie i prosto pokazane. O to chodzi! Technikę każdy sobie z czasem wypracuje... Lubię Twoje porady.
Fajny odcineczek wiecej takich filmow💪💪 teraz wiem po co mam wiecej kształtek w walizce 😂😂 pierwszy raz jak robilem to dopasowywalem co i jak ale wyszło troche kombinacji, myslenia i robota idzie do tej pory to na rurach pp robilem tez fajnie robi sie no i taniej a pexem wygodniej
Ten typ zaciskarki jest bardziej uniwersalny od mojego starego remsa, dużą zaletą jest obracana głowica, w ciasnych przestrzeniach fajnie się sprawdza, testowałem)
Duża wadą jest gruba głowica, nie wszędzie się zmieści zwłaszcza jak robimy przeróbki w ścianie. Trzeba zakupić dwie.
Jesteś naprawdę gość pozdrawiam i oglądam wszystkie twoje filmy dużo się dzięki tobie nauczyłem
Super odcinek, to ja pytałem i bardzo dziękuję Tobie za odpowiedź, no i poradę ;) Pozdrawiam serdecznie!
Cześć Krzychu.
Miło Cię znowu widzieć.
Zaciskarka zamówiona.
Dam znać jak się sprawuje.
Dodatkowo kształtki U.
Będzie pakiet.
Pozdrawiam.😁
Bardzo pouczający film :) Dziękuję :)
Super film. Jak najwięcej tym podobnych ;)
Przyda się jeszcze film o tym jakie średnice rur i gdzie domu stosować.
Od dłuższego czasu oglądam filmy i filmiki. Uwielbiam subskrybuje polecam. Dzięki wielkie za materiał.
Z osobistych porad nie wiem czy to nawyk czy problem z oddechem da się czasem słyszeć takie wzdechy jakby mówienie męczyło. Jeżeli to drugie polecam w ćwiczenia oddechowe lub rozśpiewki, jest tego dużo na YT. Trzymaj się ciepło
Bardzo dobry film
Dzięki za film. Zakupiłem dzisiaj tą zaciskarkę i wpisałem Twój kod rabatowy, nadal działa a jest 14.02 😀
Witam mam pytanie o zaciskarke bo chciałbym kupić czy pan poleca
Fajne sa te spirale, wewnetrzna do malych odcinkow i zewnetrzna do dlugich odcinkow.
Pracuje jako hydraulik za granicą, dokładnie w Norwegii. Od samego początku firma w której pracuje preferuje Firmę UPONOR. Maja bardzo fajne rozwiązanie Q&E do pexa oraz fajne zaciskarki do Alupexa. Zachęcam do wypróbowania, bo naprawdę świetnie się z tym pracuje.
Pozdrawiam
Witam. A czy te uponor muszą mieć dedykowane do nich zaciskarki czy dowolną typu U?
Krzychu czyta moje komentarze!! 😁
Uważam że powinien dodać informacje odnośnie kształtek marketowych itdcitd kalibracji kształtek zaciskarski siły zacisku itdcitd ale Krzysiu jeszcze nie jeszcze właśnie pozdrawiam 🤪😁
Uwielbiam, złota rączka od wszystkiego, nic złego jeśli się wie o czym mówi a nie pokazuje rurę pert i mówi że to pex, to zupełnie inne rzeczy
Bardzo dobry odcinek, co do systemów to różnie to bywa, w Bydgoszczy deweloperzy oddają mieszkania z instalacją w postaci wychodzi ze ściany pex w niebieskej otulinie i wraca w czerwonej, 2 metry pexa i tyle. chciałem wykonać instalacje z zachowaniem systemy, ale było to niemożliwe bo instalacja była wykonana z rury jednego producenta a kształtki od innego, więc zachowania systemu nie było od samego początku, warto dodać że w systemie U występuje rura 25mm a w Th 26mm lub odwrotnie, więc kombinacje są różne, osobiście polecam Th , moim zdaniem łatwiejszy system na początek przygody z pexem
Dzięki. Dobry poradnik.
Bardzo ładny film Panie Krzysztof!
Ważny temat z kształtkami th i u. Pozdrawiam
witam fajny film Panie Krzysztofie
Sam zaczynałem na prasie ręcznej/hydraulicznej pewnej frimy "Yat..." patrząc po ofercie z strony internetowej jednak wybrałbym czerowno-czarne logo, bo w cenie oferty przedstawionej w linku to potencjalny Klient zakupi zaciskarke "Yat..." z siłą zasiku 60 kN i kompletem zacisków TH i U.
warto wspomnieć o praktyce pracy taką maszyną - ZALETY: tańsza niż elektryczne zaciskarki, możliwość pracy na budowie bez źródła energii, obrotowa głowica 360 stopni długie ramiona z możliwością wydłużenia, łatwa w obsłudze jak budowa cepa.
WADY: ciężka, wymaga skupienia przy mocowaniu kamienia/zasicku na ksztłtce, ma wielki "łeb" - jak masz nową budowę jakoś to idzie ale jak masz usuniecie przecieku np w ścianie kujesz wielki otwór aby wogóle wsadzić maszynę. to samo rączki zaleta ale i wada tych maszyn niekiedy miejsca nie ma aby rączki zmieści i zacisnąć.
ciężko pracuje sie takim sprzętem na wysokościach jak nie masz możliwości pracy np na rusztowanku a na drabinie - jedną ręką trzymasz sprzęt, 2 próbujesz jakoś zapiać jarzmo mocujące a całość elementów prasujący lata na prawo-lewo, kto nie próbował ten nie ma pojęci - zresztą widać było na filmie, gdzie w wygodnych warunkach (nakładając kawałek rurki na maszynę) było zabawy aby zapiąć. Z czasem jest łatwiej ale pierwsze próby to jedna wielka frustracja.
no i ifno dla początkujących - wspomniany łęb jest obrotowy 360 stopni i to super ale jak nie wiesz o tym i cały czas robisz nim ruch- rozkręcasz, to niby zaciska i czujesz ze 15 zacisków temu było ciężko a teraz lekko jak sie nie zorientujesz na czas to wiadomo...
jak ktoś samodzielnie bez specjalisty chce przerobić 2 podejścia (w cienkich rurka np fi 16,20) lepiej kupić zaciskarkę odczołową reczną budową przypomina zwykłe "cęgi, kombinerki) łatwiej sie montuje, bo tylko rozciągasz klesze zakładasz na kształtkę i zaciskasz.
Próbować można zawsze samu wykonać instalację i szukać oszczędności, bo usługa hydraulika to koszt ale warto pomyśleć też o konsekwencjach - czasem zalanie mieszkania i sąsiadów nie jest tego warte.
ejj, Twoj komentarz liga, powinien być przypiety na samej górze.
Co ma obrotowy łeb do sily zacisku
@@limsky8012 czyli nie wiesz, popracujesz tym typem maszyny to się dowiesz jak rozkręcisz łeb
Fajny odcinek i rzeczowy. Wreszcie ktoś dobrze wytłumaczył roznice w szczękach. Kiedyś wypożyczalem zaciskarke z hurtowni przy okazji swojej instalacji ale wtedy gościu zza lady dodał żeby każdą złączkę zaciskać 2 razy. Tzn zacisnąć raz, zwolnić szczęki, obrócić zaciskarkę o kąt 90stopni względem osi rury i zacisnąć ponownie. Pojedyńcze zaciśnięcie niby nie do końca doszczelnia rurkę w okolicach styku obu szczęk i dopiero kolejne zaciśnięcie po obrocie pewnie doszczelnia złącze na całym obwodzie. Prawda czy kit?
I po 3 kształtki pex przewężają instalacje. Brawo , pozdro byku
.. a co stosować, żeby nie było przewężeń???
@@userofsmartuniverse273 pex pierścieniowy, lub odpowiednio zwiększyć średnicę rur
@@userofsmartuniverse273 Proponuję odwiedzić sklep budowlany i tam porównac sobie jaką wielkość przeplywu mają poszczególne kształtki z różnych systemów informatycznych. Dodam tylko ze jest to tylko jedna z wielu wymaganych wartości do poprawnego działania instalacji.
@@userofsmartuniverse273 th-cam.com/video/sIAwWp9ASfQ/w-d-xo.html
@@panodrurek.. jeszcze zabrakło przecięcia Teceflex, tak dla porównania..
Niektore sklepy hydrauliczne wypozyczaja takie zaciskarki (czasem nawet nieodpalatnie) ogolnie to preferuje zlaczki Tece (bez oringów)
Zlaczka po kalibracji rury powinna wejsc bez oporow jak by rury nie bylo na tym filmie siluje sie z jednym i z drugim spowodowane jest to zle dobrana rura do zlaczki zawsze kupuje sie z tej samej firmy wtedy nie trzeba sie silowac a o blad w tym wypadku nie trudno moze uszczelke podwinac na inny rowek
Piszę pracę magisterską o charakterystyce materiałów warstwowych właśnie na przykładzie PEX :) To tworzywo wewnątrz i na zewnątrz to polietylen RT (raised temperature) ;)
własciwie to chyba w tym przypadku nazywa się PERT, o ilę się dobrze orientuję, różni się on nieco od PEX
@@wujciowariatuncio5702 Dokładnie to PERT/AL/PERT ;)
@@MaciejK333 no tak :-]
Dokładnie tak, a 99% oglądających pieje z zachwytu jaki to profesjonalny film
@@TomaszBrachmański Ja szanuję i nie krytykuję Krzyśka, bo przekazuje wiedzę w bardzo fajny sposób i powoli profesjonalizuje swoje metody badawcze chociażby na zrywanie kołków w GK :)
Fajny film
Dzięki
Co jest lepsze w pexsie zaciskanie czy skręcanie fajne filmiki pozdrawiam adam
Pytanko co jest lepsze w pexsie zaciskanie czy skręcanie fajne filmy adam
Są przynajmniej 2 typy kształtek typu U w do rur 16 i 20mm
- jedne mają tylko 1 kołnierz, takie jak na filmie - obsługiwane przez powyższe matryce,
- drugie mają 2 kołnierze i te matryce do zaciskania ich nie obejmują bo są za szerokie, nie wchodzą na obrączkę do zaciskania.
Dostępne matryce nie pasują, wymagają podtoczenia na tokarce, nawet te sprzedawane jako "wąskie"
Mistrzu! Zerknij na kantherm ultraline. Fajne to to :D
Ja przerobiłem z kranu od wanny na panel pryśnicowy w systemie TECE.
Rewelacja w sklepie mi powiedzieli jak mam to zrobić i przerobiłem z żoną.
Części jak się kupuje to wypożyczenie zaciskarki gratis.
Wystarczy nałożyć podobną rurkę na kolanko jak od Pexa ale inne grubości i wcisnąć obrączkę.
Cała fizolofia - nie ma żadnych kamieni.
W sklepie powiedzieli że to jest system 100 %
A PEX 95 % - 5 % Przecieka.
Mam taka zaciskarke , masakra w ciasnych miejscach . Jest bardzo ciężka i ta glowica sama się obraca . Najlepiej zaciskać w dwie osoby .
Witam a który system wybrać pod względem stosunek cena jakość kształtek i zaciskarki ?
Polibutylen Terrainu
Ja jak tylko mogę to zamiast pp stosuje pexa. Fajne jest to że można na koniec jak jest wszystko pospinane dopiero zapracować. Są na rynku bardzo lekkie prasy i można jedna ręka obsługiwać .
Tylko czy Panie cena takiej zaciskarki lekkiej jest na kieszeń hobbysty?
Miedź też na końcu prasujesz, stal też jak chcesz.
Super filmik! Czy do tej zaciskarki jest możliwość włożenia matryc V i co ważniejsze czy ręczną zaciskarką jest możliwość zacisnąć rurę miedzianą, żeby przejść na pex?
A jaką akumulatorową polecasz w rozsądnych pieniążkach
Można zobaczyć wpisując upadek miedzi i pexów, nadchodzi rewolucja
Kolego ponoc jest problem z trojnikami i dojsciem czy robiles ta maszynka trojniki?
*Masz za mało Subskrypcji jak na tak wartościowe materiały, mam nadzieje że przegonisz najbardziej znaną sponsorowaną złotą rączkę (nie fachowca) Mario Budowlaniec*
Mario jest w porządku.
Mario to zupełnie inny kaliber i nie ma tego nawet co porównywać. Niestety ale PRZYJEMNIEJ i lżej ogląda się Mario. Nie ma ścisłych informacji, nie ma gadania o wytycznych i kartach technicznych a sposób montowania filmów tego typu jest najlepszy na polskim jutubie. Dla zwykłego majsterkowicza, który na codzień zajmuje się czymś innym niż budowlanką i nie do końca wie jak wszystko powinno wyglądać mario mówi bardziej przystępnie i bez zbędnego "pitolenia". Często pokazuje jakich materiałów użył i ile kosztuje dany temat. Maria ogląda nawet moja kobieta a niestety Krzychu do płci przeciwnej nie trafia (nie twierdzę, że do żadnej ale do bardzo niewielu), bo która wolałaby oglądać o zaciskarce pex niż o kominku swojej roboty czy o prostym remoncie pokoju, który jak patrzy sama mogłaby zrobić. Życzę Krzychowi sukcesów ale Mario trafia w szersze grono odbiorców.
@@MateuszMat. Ujdzie, ale poleca wszystko za co mu zapłacą.
Jakie jest pewniejsze połączenie zaciskane :
U , T , czy H ?
Co ze stosunkowo małym światłem rury, nie wspominając o masakrycznych zwężeniach na kształtkach. Jestem laikiem i zastanawiam się, jak średnica rur i kształtek PEX ma się do rur i kształtek miedzianych (ze sporymi przepływami i prkatycznie brakiem zwężeń na kształtkach). Jak tak to jest? Podobno podejścia pod krany itd. robi się z 16 (na kolanie 8 - mierzyłem ;P) a CO robi sie od 25 ( w środku 20 no i zwężenie na kształtkach) i działa bez problemu.
Zaciskarka chyba trochę niepraktyczna do podejść, chyba lepiej byłoby taką REMS na ich szczęki, lub inna podobną bez "zamykania" kształtki.
A słyszałeś coś o instalacjach z polibutylenu, bo ostatnio oglądałem filmik i ciekawa alternatywa
Witam
Krzyśku powiedz czy taką zagniatarka reczna spokojnie dam radę zacisnąć pert 32 czy lepiej zastosować elektryczną/akumulatorową??
Jaką zaciskarkę ręczną Krzysiek byś polecił. (firma)
Za rozsądne pieniądze w stosunku do jakości.
Dziękuję za odpowiedź
Istnieją też wyginarki do rur. Co jest lepsze, sprężyny czy wyginarki?
Czesc kiedy TH ,a kiedy U sie używa? Czy polecisz tego hogerta ? Jakiej firmy kształtki do niego używasz ? Pozdrawiam .
To są dwa różne, choć podobne systemy zacisku i do szczęk th kupujesz kolanka, złączki th, a do U-u. Według mnie to marketing czysty, bo można było pozostać przy jednym systemie TH, a nie tworzyć bliźniaczy U z małą zmianą. To tak jak z ładowarkami do telefonów. Każdy producent miał swój system, teraz przechodzi to w końcu na usb-c.
Zaciskarka jak zaciskarka. Pytanie mam inne czy te martyce np. TH lub U od Hogert będą kompatybilne z TH czy U do konkretnych systemów, np. Uponora, czy Purmo? Czy trzeba sobie załatwić oryginalne matryce do Uponora czy Purmo?
Sam sposób zaciskania omówiony fajnie. Mam uwagi, ale wiem czemu nie było tego w filmie - dużo kombinatorów zalałoby niejeden budynek.
Zaznaczam, że nie jestem instalatorem i robię wszystko dla siebie.
Prezentowana zaciskarka jest fajna do prasowania na stole. W „terenie” gdy jest ciasno ciężko ją założyć na kształtkę bo głowica jest duża i do tego ciężka (potrzebna trzecia ręka).
Zdarzało mi się mieszać systemy - albo mieszanie albo droga wymiana wszystkiego co w sobotę jak za chwilę wszystko zamykają nie wchodziło w grę. Podstawą jest dobra kalibracja i gratowanie. To już więcej niż połowa sukcesu. U siebie musiałem przejść z rury 25 na 26 (ta pierwsza już nieosiągalna w okolicy jak i kształtki do niej). Po użyciu kalibratora z gratownikiem na 26 rura ładnie się zacisnęła - połączenie było szczelne aż do kolejnej przeróbki (przeżyło kilka gotowań wody w układzie CO - blisko kotła). Jak na razie kupuję najtańsze kształtki i rury bo moje przeróbki są procesem przejściowym w remoncie domu - ma to starczyć na kilka lat bo na docelowy system mnie na razie nie stać i remont robiony etapami. Zaletą u mnie jest to, że wszystko na wierzchu, więc zawsze mogę zareagować. PEX gdyby był tańszy to wszędzie bym go miał, a tak sporo instalacji CO już jest w PP.
Za te twoje przeróbki już byś miał połowę instalacji. PEX nie jest drogi włoskie giacomini trójnik 16 multipress po 20zl dla instalatora
Pytanie, rura TECE i złączki też tece..
Pytanie czy na tej rurce TECE mozna zaprasowac złączki PEX czy muszą być te TECE z pierścieniem?
Musi być tece z pierścieniem rura tece ma grubszą ściankę i nie założysz innej złączki
@@lobo9565 dzięki
normalnie odcinek jak na zamówienie ! Zastanawiam się między ręczna a hydrauliczna, ale taka z osobną pompą
Witam kształtki firmy roth ppsu jakiego typu zaciskarka zaciskać i czy nadaje się do C.O
Dobry materiał, szkoda że nie pokazałeś kilku różnych modeli zaciskarek ręcznych , oraz porównaniu zacisków pozytywnych i negatywnych. Na aukcjach jest wiele modeli które mają oceny pozytywne i negatywne, nie wiadomo co wybrać. Trzeba się zdrowo naszukać w necie żeby znaleźć cokolwiek o danym modelu jego zaletach.(np. zdjęcia zaprasowanych złączek lub film)
Pokazał zaciskarkę sponsora odcinka :D Dziwne żeby pokazywał inne firmy.
A co powiesz o systemie pex na kształtkach nakretkowych?? Bo będę robił u siebie hydraulike i myślałem aby zrobić to właśnie na pexach z kształkami zaciskowymi nakrętkami ??? Nie wiem czemu ale wydaje mi się że takie kształtki z nakrętkami na klucz są mniej awaryjnie bo gwint zawsze w razie skraplania można dokręcić ..
Zlaczki do rur pex na skrętkę mozna jak najbardziej stosowac nawet do centralnego w bloku.W srodku jest podwojny oring i mosiezny pierscien który po pozadnym skręceniu trzyma bardzo mocno
Nie wiem czy było powiedziane na filmie, ale po jakim czasie można robić próbę ciśnieniową??
Czasami robi się tylko wpinkė trójnikiem, zajmuje to tylko kilka minut i po jakim czasie mozna odkręcić wodę??
*Końcówka filmu, lepiej nie ruszać oryginalnej instalacji a dołączyć swoją do niej, inaczej traci się gwarancje.*
Dzień dobry. Ja jeszcze przed włożeniem krztałtki w rurę daje środek poślizgowy na końcówke rury. Moim zdaniem zmniejsza mośliwość uszkodzenia, podgięcia uszczelki w kształce.
ten środek jest spożywczy tzn. do spożycia dla ludzi?
Zamiast tego można zastosować kalibrator trochę inny niż ten pokazany tu na filmie. Są takie z delikatnymi nożykami, które łagodzą krawędzie od wnętrza rurki, dzięki czemu nie ma ryzyka zerwania uszczelki, a sama kształtka łatwo wchodzi.
Polecam sprawdzić YATO taniej niż ta z sponsorowana ;) do tego takie same możliwości i 8 matryc w zestawie.
Hejka.Powiedz mi czy taka ręczna maszynka zaciskowa magnuson można zaciskać rury stalowe?
Witam, czy rurki od grzejnika moge poprowadzic po scianie. Trzeba je wtedy prowadzic poziomo? Bo inaczej instalacja sie zapiwietrzy?
Czy ta zaciskarka pasuje do rur KAN-therm Pe-rt Blue Floor?
Witam.Czy kazdy rodzaj rur pex nadaje sie do instalacji wodnej i centralnego ogrzewania ? Jak to odpowiednio dobrac zeby wszystko gralo i spelnialo swoja funkcje?Pozdr
Alu PEX
Chcę wcisnąć rurę zwykłą białą od zlewu 32mm z kielichem końcowym z uszczelka wargową w rurę PP na gorąca. Jest potrzebna rura PP z kielichem montażowym od rury białej 32mm. Jak zrobić ?.
Czy złączki uponor można zaprasować dowolną zaciskarką czy tylko dedykowaną do uponor?
Mam u siebie rurę Uponor 20 i stosuje kształtki od wavina, bo są tańsze i zaciskam normalną ręczna zaciskarką z odpowiednimi kamieniami. A że wavin teraz robi uniwersalne więc mozna zacisnąc kazdym typem szczęk. Tylko trzeba pamiętac że Uponor jak i Wavin fi 20 ma grubośc scianki 2,5mm. I tylko z tych firm pasują zamiennie. Fi 16 jest bez zmian tak jak i w standardowych tanich rurach
Witam jaka zaciskarke polecisz do kupienia
jak ja potrzebowalem takiego video!
Cześć, jaką wybrać zaciskarke do rur stalowych?
Rems
Dobry wystarczający filmik, moja propozycja - potestuj oświetlenie stołu i zbliżenia do kamery żeby je lepiej wyostrzyć, pozdr, dzięki za filmik
Panie Krzysztofie, obejrzałam filmik na yt "Upadek miedzi i PEX-ów? Nadchodzi rewolucja!! " czy nie warto tym zainteresować nas ???
Witam
Jaki system będzie trwalszy i mniej problematyczny CO w miedzi czy pex?
Pozdrawiam
Zależy czy pytasz o kotłownie czy instalacje rozprowadzoną w podłodze, ścianie, itd.
@@cesc93pl
Zwykła instalacja do kaloryferów w systemie otwartym .
@@mojmirjasnastronamocy2665 jeśli rury wkuwane, ja wybrałbym pex bez względu na budżet. Jeśli rury po wierzchu, a zależałoby mi, żeby było ładnie mimo kosztów, zdecydowałbym się na zaciskaną miedź. To na pewno najdroższa opcja, ale i według mnie najbardziej estetyczna. Jeśli ma być opcja budżetowa, to można puścić i po wierzchu pex, ale warto wziąć pod uwagę, że pod wpływem temperatury, rurki mogą się wyginać.
czy rurą pex mozna prowadzić wode z płaszcza wodnego do bufora ciepła?
Witam jak chodzi o system PEX ja używam systemu skręcanego na pierścieniach i też jest ok wtedy nie muszę się martwić jakiego producenta jest rura pozdrawiam
Nawet nie gadaj takich głupot że używasz skrętek bo tego nie powinno się używać w posadzkach wyłącznie się tego używa gdzieś w takich miejscach gdzie jest dostęp ale jako hydraulik nie polecam tego!
@@molend592 Witam ale ja nie napisałem że używam ich do podłogówki tylko do PEXa
@@molend592no to panie hydraulik piszesz pan głupoty !
Ja używam zlaczek na skrętkę i wiem ze dobrze skręcone trzymaja bardzo dobrze.
Jak najbardziej nadaja się nawet do centralnego w bloku.
Tylko szczeki TH ktore daja mozliwosc pozniejszego obracania zlaczka pod warunkiem ze zlaczka jest multi
Czy typem U można zaciskać kształtki uniwersalne?
Skoro uniwersalne to mozna, ale trzeba zwrocic uwagę że na każdą rurę nie pasują . Np Wavin i Uponor przy rurze Fi 20 ma średnice ścianki 2.5mm. A standardowe no name 2mm. Więc może być problem w wciśnieciem a potem zacisnięciem takiego połaczenia Ja takie mam u siebie. System Wavin Tigris na rurze Uponora 20. Na kołnierzykach kształtek są podane typy szczęk. A wiec U, TH i jeszcze inne
No tak
Można kamieniem TH zacisnąć złączkę U?
A co sie stanie jak u zscisne h ,lub na odwrot ,znaecy som.tutaj???
A co powiesz o skrecanych złaczek do tych rur alu pex?
Sa bardzo dobre trzymaja niegorzej niż zaciskane
prosze o odpowiedz a co z matrycą 16 U bo w opiniach piszą że brak jakiegoś podfrezowania i że niby matryca za szeroka
Film super jak zawsze!
A tak z inneczj beczki Panowie... Mam do zrobienia kilka łazienek i przy okazji instalacji właśnie w pexie. Kupiłem zaciskarke i uniwersalną szczękę... możecie polecić jakie do tego kupić matryce/kamienie?? Czy te tanie zestawy na alledrogo(np U, TH czy tam do miedzi) za chyba ponad 200PLN są coś warte??
Pozdrawiam
A co w przypadku jak nie wyjdzie nam zaprasowanie i trzeba usunąć złączkę, jak to zrobić w prosty sposób żeby nie skracać rury? Pozdrawiam
Ustaliłeś coś?
Fajna ta zaciskarka. Mam osobiście te z leroy (dexter?) i w sumie teraz widzę jaka ona biedna.. jedynie na ksztaltki typu TH o ile dobrze wiem i nie widziałem opcji dokupienia innych matryc. Tu fajniejsze rozwiązanie :) leci kciuk 😊
Witam. Pozdrawiam serdecznie. Mam pytanie czy w Polsce jest dostepny system " push fit" stosowany na rurach PEX czyli plastikowych?. Czy tylko to co Pan prezentowal?.
Polibutylen Terrainu
Taka ciekawostka złączki marki QIK są wyposażone w 3 oringi dzięki czemu możemy zaprasować szczękami th lub u do średnicy 32 powyżej tylko szczęki u jeśli chodzi o mieszsnie systemów to większość rur różnych firm ma ściankę 2 i 3 w zależności od średnicy więc moim zdaniem możemy śmiało połączyć np. rurę kan therm ze złączką tweetop
Coś słyszałem że te wszystkie kamienie w tych różnych zacisjareczkach są nie do końca dobre energotytan ma dobre i ta firma tak pisała 🤔
Ja instalacje sanitarną mam na skrętkach, zdaje mi się że z 12lat albo dłużej.
Super film. A co sadzisz o skręcanych?
Witam a jak rozwiązać sytuację jak instalacja jest zrobiona z tece a chce przejść na PEX przejściówek nie ma ewentualnie na gwincie
Wielu producentów mówi o tym, że można obracać kształtki jeżeli są zaciśnięte odpowiednią szczęka h th u w zależności od systemu jaki jest stosowany.
można zgrzewać pex tak jak pp?
Ja kupiłem REMSA elektrycznego 3 podstawowe szczeki TH , 16,20,22. do tego zgrzewarka , wchodze ma łazienkę i robie od A do Z , tak jak Ty Krzysiek mam praktycznie narzędzia do wszystkiego , nie ma co żałować kasy bo to sie zwróci
Panie Krzysztofie.
To jest alupex.
Pex jest bez wkładki aluminiowej.
Pozdrawiam.