Czy społeczeństwo jest sprawiedliwe?

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 24 พ.ย. 2024

ความคิดเห็น • 3

  • @leszeksmyrskineos3668
    @leszeksmyrskineos3668 3 ปีที่แล้ว +1

    Dziękuję za jak zwykle bardzo ciekawy wykład. Słuchając Pana opisu merytokracji, czułem że opowiada Pan o jakiejś niepełnosprawnej, kulawej merytokracji. W rzeczywistej, która miałaby być naszym celem (tak jak kiedyś celem partii była budowa "prawdziwego" socjalizmu) nie powinno być wywyższania się nad innych i ostentacyjnej konsumpcji, które to cechy są prawdopodobnie pozostałością zwierzęcych instynktów. Cechą merytokracji powinno być służenie innym i budowa razem z innymi lepszego społeczeństwa. To oczywiście, jak zwykle, kwestia zdefiniowania pojęć. Końcowa Pańska uwaga o poszukiwaniu etycznych rozwiązań jest bardzo dobrym podsumowaniem. Pozdrawiam.

  • @pawesikora1732
    @pawesikora1732 3 ปีที่แล้ว +1

    Dziękuję za wykład.
    Czy w obliczu faktu, że system merytokratyczny wywodzi się w prostej linii z systemu tradycyjnego możemy mówić o sprawiedliwości w społeczeństwie nowoczesnym? Siłą rzeczy, podczas powstawania systemu merytokratycznego, niektóre grupy (bogate rodziny) były już uprzywilejowane. W dalszym ciągu znajomości mają duże znaczenie w biznesie i polityce, a Ci którzy mają bogatych i wpływowych przodków najczęściej mają ułatwione zadanie. Czy prawdziwa merytokracja jest w ogóle możliwa?

    • @michalkaczmarczyk8076
      @michalkaczmarczyk8076  3 ปีที่แล้ว

      Oczywiście, jak pisał Parsons, merytokracja jest tylko "typem idealnym", o zasadzie osiągnia mozna mówić jako o przeciwieństwie zasady przypisania. Każde społeczeństwo znajduje się gdzieś pomiędzy tymi zasadami,