Ewaporacyjny nawilżacz powietrza - Zrób to sam! + Co musisz wiedzieć o nawilżaczach powietrza?

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 15 ก.ย. 2024

ความคิดเห็น • 68

  • @agaska7775
    @agaska7775 6 หลายเดือนก่อน

    Jesteś zajebisty dziękuję ❤❤❤❤

  • @oscaradrenalina1
    @oscaradrenalina1 3 ปีที่แล้ว +8

    Na bakterie wewnątrz można by dodać lampę UV.

  • @KB-xs2ii
    @KB-xs2ii 3 ปีที่แล้ว +1

    Ale Piran Ty mi teraz zaimponowałeś :-o Nie wiedziałem że tak się na wszystkim znasz ... botanika, elektronika, klimatyzacja i jeszcze fizyka cząstek...

    • @PiranOfficial
      @PiranOfficial  3 ปีที่แล้ว +1

      Bo się nie znam, po prostu w internecie jest cała wiedza jakiej potrzebujesz, żeby zrobić cokolwiek co tylko chcesz xD

    • @KB-xs2ii
      @KB-xs2ii 3 ปีที่แล้ว

      @@PiranOfficial 2:36 - bo zapomniałem dodać - zawsze możesz użyć wody destylowanej, a co do jej ceny.. w porównaniu z ceną całego nawilżacza 5L wody to żaden wydatek.
      No ale rozumiem że chodzi o własnoręcznie wykonane urządzenie ;) A to jest bezcenne...
      A i jeszcze jedna i bardzo ważna sprawa prąd elektryczny i woda to niezbyt udane połączenie - wiatrak na 230V to bardzo zły wybór bo nie trzeba go nawet zachlapać aby nastąpiło porażenie - wystarczy że będzie lekko wilgotny. Trzeba było zastosować wiatrak na 12V jak do komputera i zasilacz 12V wkładany do gniazdka.

  • @mazur7914
    @mazur7914 3 ปีที่แล้ว +2

    polecam filtr odwróconej osmozy i będziesz miał problem kamienia z głowy, sam zakupiłem i sprawdza się rewelacyjnie. Koszt 300zł.

  • @Welcome_to_the_Forest
    @Welcome_to_the_Forest 3 ปีที่แล้ว +3

    Dla mnie to rewelacyjne rozwiązanie, bo od dawna szukałem coś by poprawić wilgotność powietrza, N tą chwilę jest 21% i wszyscy czujemy się źle, otwieram okna, wieszam zawieszki z wodą na grzejnikach i nadal dupa, a więc lecę do szopy robić nawilżacz, dzięki za pomysł, pozdrawiam serdecznie

    • @PiranOfficial
      @PiranOfficial  3 ปีที่แล้ว +2

      Powodzenia! U nas się sprawdziło super, choć sami sobie strzelamy w kolano grzejąc klimatyzatorem. Jak trochę pochodził to trzyma te 40ci kilka procent więc jak dla mnie wygryw :)

    • @dawid9144
      @dawid9144 3 ปีที่แล้ว +4

      Wietrzenie w zimie wysusza powietrze w mieszkaniu. Dzieje się tak, bo wilgotność względna powietrza spada przy wzroście temperatury. Czyli wietrząc, wpuszczasz zimne powietrze do mieszkania, następnie jest ono podgrzewane do temperatury pokojowej i tymsamym jego wilgotność względna spada.

  • @lech2050
    @lech2050 4 หลายเดือนก่อน

    A masz pomysł jak zrobić nawilżacz do lodówki? Chciałbym aby w lodowce dojrzewał mi ser i żeby było tam np. 75% wilgotności.

  • @crejzus
    @crejzus 2 ปีที่แล้ว +3

    Trzeba pamiętać że taki nawilżacz musi też wyglądać lub przynajmniej nie rzucać się w oczy :) Twój projekt zdecydowanie tego nie spełnia. Estetycznie leży i kwiczy, a do tego najważniejsza część jest wykonana ze starego prześcieradła - nie zaufałbym, bez wyparzania co drugi dzień. Kwestie stosowania chemii z grzeczności pominę. Podsumujmy więc.. Mamy wątpliwej urody i jakości nawilżacz za 120zł do którego trzeba targać prześcieradło co kilka miesięcy i bawić się w lepienie nowego. Zdecydowanie nie dla każdego ;)

  • @izabelasciegosz7436
    @izabelasciegosz7436 3 ปีที่แล้ว +2

    Na bakterie dodaj do wody zwykły węgiel z apteki

  • @DDDD-yn7yf
    @DDDD-yn7yf 3 ปีที่แล้ว +2

    Nie lepszym rozwiązaniem było by położenie pojemnika z wodą na grzejniku ?

    • @PiranOfficial
      @PiranOfficial  3 ปีที่แล้ว

      Nie mamy grzejnika :) Poza tym tu jest dużo większa powierzchnia parowania

  • @ogrodekmajsterkowicza
    @ogrodekmajsterkowicza 3 ปีที่แล้ว

    Używałem podobnego ustrojstwa, ale na 12v i z sterownikiem- polecam tą opcje zwlaszcza jesli w domu są maluchy... Teraz używam wody demi i nawilżacze ultradzwiekowe czy jak on się tam zwą.

  • @apopoedc
    @apopoedc 3 ปีที่แล้ว +1

    Piran może chciałoby Ci sie zaprojektować i puścić w swoim sklepie 3 sciankową osłonę do kuchenki na paliwo spirytusowa? Trangia ma coś takiego. 3 skladane ścianki. A w środku umieszczasz mała spirytusowa kuchenkę.
    Pomysl nad tym bo chyba nie wymagałoby to wiele pracy a pożytek byłby super!

    • @PiranOfficial
      @PiranOfficial  3 ปีที่แล้ว

      Myślałem nad czym takim ale z aliexpress nie wygram - takie osłony od chińczyka są po 5-9 zł :P

    • @apopoedc
      @apopoedc 3 ปีที่แล้ว

      Piran coś Ty Piran. Nie ma szans kupić skladanej osłony za 5-6zł. Ciężko jest tez o samą osolone bo są z kuchenkami. Czy w Polsce czy w Chinach wiec temat mógłby być rozwojowy :-)

    • @PiranOfficial
      @PiranOfficial  3 ปีที่แล้ว

      bit.ly/30XQt2p No dobra, taka jest za 9+ kilka zł za przesyłkę. Jakby miała być z nierdzewki to nie jestem w stanie jej wyprodukować w Polsce w tych pieniądzach :)

    • @apopoedc
      @apopoedc 3 ปีที่แล้ว

      Piran usuwa mi komentarze nie mam jak wysłać Ci linka czy zdjęcia tej osłonki.
      Na tej osłonce możesz postawić tez garnek. A składa się tylko z 3 ścian.
      Możesz podesłać gdzie mogę wysłać Ci link?

    • @PiranOfficial
      @PiranOfficial  3 ปีที่แล้ว +1

      @@apopoedc Zerknąłem, faktycznie nie było by trudno to zrobić ale pasuje tylko do jednego określonego rodzaju kuchenki spirytusowej... no nie widzę tego jako produkt gdybym nie robił od razu pasującej kuchenki

  • @dawid9144
    @dawid9144 3 ปีที่แล้ว +7

    Mam wrażenie, że właśnie przyszedł do mnie domokrążca i chce mi opchnąć nawilżacz i to po sezonie. XD

    • @PiranOfficial
      @PiranOfficial  3 ปีที่แล้ว +1

      Nie próbuję nikomu nic opchnąć, po prostu znalazłem moim zdaniem spoko sposób na nawilżanie powietrza :P A, że po sezonie... no chwilę mi zajęło zrobienie filmu xD Ale nawet kilka dni temu się włączył jak spadła temperatura. Teraz mam ustawiony na 45% wilgotności i dokładnie tyle pokazuje mi aplikacja.

    • @dawid9144
      @dawid9144 3 ปีที่แล้ว

      @@PiranOfficial spokojnie. Tylko żartuje. Fajnie, że robisz to co robisz. Dzięki Twojemu filmowi o wykonywaniu spawów pachwinowych elektrodą ogarnąłem temat huśtawki o 3 m szerokości dla moich dzieciaków, a przedtem nie mogłem sobie z tym poradzić. I dalej bawię się w spawanie. A Ty działaj dalej. Pozdrawiam.

  • @marekjarek5055
    @marekjarek5055 2 ปีที่แล้ว +1

    w tych wylotach chociaż zamontuj hepa czy inny materiał filtrujący wydmuchiwane powietrze bo tak to tylko rozpylasz syf

  • @rafajonisek654
    @rafajonisek654 2 ปีที่แล้ว

    Gdzieś mi musiał filmik umknąć, szukam nawilżacza a tu Piran :D

    • @PiranOfficial
      @PiranOfficial  2 ปีที่แล้ว +1

      Przypomniałeś mi, że muszę zrobić nową wersję nawilżacza na ten sezon :D

  • @AlbinGwiazda
    @AlbinGwiazda 3 ปีที่แล้ว +2

    Siema Piran, jakoś się pogubiłem. Najpierw mówisz że ultradźwiękowe są szkodliwe bo razem z wodą emitują ustroje i kamień, potem mówisz że w Twoim nawilżaczu zatęchła woda (znaczy jakieś bakterie i grzyby zaczęły robić imprezę) a Wy żeście to wdychali. Na koniec stwierdzasz że zaczniesz lać chemię do wody żeby nie psuła się i będziecie wdychać powietrze z datkiem chemikaliów. Czy to jest zdrowsze rozwiązanie niż ultradźwięki? Nie to żebym agitował, tylko tak się zastanawiam.

    • @PiranOfficial
      @PiranOfficial  3 ปีที่แล้ว

      Odpowiedziałem już w innym komentarzu, ale w skrócie aerozol z nawilżacza ultradźwiękowego jest według mnie bardziej niebezpieczny niż czysta para wodna z nawilżacza ewaporacyjnego. Chemia do nawilżaczy ewaporacyjnych jest powszechna w urządzeniach komercyjnych i raczej nie przenika do powietrza, natomiast koniec końców jej jeszcze nie stosowałem bo wystarcza utrzymywanie wnętrza zbiornika w czystości. Kamień zostaje w zbiorniku jako kondensat :)

    • @deka1987PL
      @deka1987PL ปีที่แล้ว

      @@PiranOfficial tak się zastanawiam czy jakby dodać jako tę chemię witaminę C (jak to się robi w przypadku wody w basenach) to czy zapobiegłoby to namnażaniu się różnego dziadostwa w wodzie w pojemniku. Poza tym lepszy byłby przezroczysty pojemnik, żeby widać było poziom wody ;)

    • @PiranOfficial
      @PiranOfficial  ปีที่แล้ว

      @@deka1987PL W przeźroczystym będą rozwijać się algi, nie jest to najlepszy pomysł. Od poprzedniego sezonu wsypałem do wody kilka łyżek soli i załatwiło sprawę :)

  • @misiek4251
    @misiek4251 3 ปีที่แล้ว

    Co do rozwijającego sie życia w wodzie to wystarczy areator lub pompka co wymusi obieg.

  • @paulinamigocka7775
    @paulinamigocka7775 2 ปีที่แล้ว

    Fajnie, że zrobiłeś i szacunek za umiejętności i ciekawie nagrany materiał. Natomiast ja postawiłam na gotowca - Bena marki Stadler i jest świetny, poszłam kupiłam i działa :)

  • @danutagodlewska9498
    @danutagodlewska9498 2 ปีที่แล้ว

    Też mam stadlera ale inny model - tańszy Oskar. Jest niesamowity :) Fajny design, w ogóle marka Stalder ma dobre urządzenia mam też wentylator tej marki i działa bezawaryjnie już chyba 3 rok!

  • @kasiaii7226
    @kasiaii7226 2 ปีที่แล้ว

    ja jako fanka roślinności w domu pod każdą postacią kupiłam oczyszczacz i nawilżacz w jednym Lavender firmy Mateko. jest on swoistym kwietnikiem który rozsiewa w domu zapach roślin 🍀 jak zobaczyłam go to wiedziałam że muszę mieć w domu takie cudo, rośliny rosną jak szalone i te w oczyszczaczu i te obok😍

  • @deka1987PL
    @deka1987PL ปีที่แล้ว

    Oto co wygenerowała sztuczna inteligencja (GPT-3) jak zapytałem jak zbudować ewaporacyjny nawilżacz powietrza:
    "Ewaporacyjny nawilżacz powietrza jest prostym urządzeniem, które można zbudować samodzielnie z kilku prostych elementów. Oto kilka kroków, które należy podjąć, aby zbudować taki nawilżacz:
    Kroki:
    Wybierz pojemnik na wodę - może to być pojemnik o pojemności od kilku litrów do kilkunastu litrów. Najlepiej wybrać przezroczysty pojemnik, aby można było kontrolować ilość wody wewnątrz.
    Wybierz materiał wypełniający - materiał wypełniający jest niezbędny do zwiększenia powierzchni kontaktu wody z powietrzem, co przyspiesza proces parowania. Najczęściej używanymi materiałami są gąbka, bibuła lub specjalne materiały do nawilżania powietrza, dostępne w sklepach z elektroniką.
    Znajdź wcięcie w pokrywie - jeśli pojemnik jest wyposażony w pokrywę, należy znaleźć w niej wcięcie, w którym można umieścić materiał wypełniający.
    Włóż materiał wypełniający - wypełnij wcięcie w pokrywie pojemnika materiałem wypełniającym. Upewnij się, że materiał jest równomiernie rozmieszczony i nie przeszkadza w zamknięciu pokrywy.
    Zamontuj wentylator - wentylator jest potrzebny do przyspieszenia ruchu powietrza nad materiałem wypełniającym, co zwiększa proces parowania wody. Najlepiej wybrać mały wentylator zasilany z portu USB.
    Podłącz wentylator - podłącz przewód USB z wentylatorem do gniazda USB w komputerze lub do zasilacza USB.
    Włóż pojemnik z wodą - wypełnij pojemnik wodą do około 2/3 jego pojemności.
    Uruchom wentylator - po podłączeniu zasilania, uruchom wentylator. Powinien on zacząć obracać się i generować przepływ powietrza nad materiałem wypełniającym.
    Ciesz się nawilżonym powietrzem - woda zacznie parować z materiału wypełniającego, a powietrze zaczną nawilżać drobne kropelki wody unoszące się w powietrzu.
    Pamiętaj, aby regularnie uzupełniać pojemnik z wodą, aby uniknąć przesuszenia się materiału wypełniającego."

  • @Goth.Moth.
    @Goth.Moth. ปีที่แล้ว

    Mam takie pytanie jak się przechowuje wodę demineralizowana w warunkach domowych ? Ile ona postoi ? Trzeba trzymać w lodówce? Po otwarciu ile czasu i jak

    • @PiranOfficial
      @PiranOfficial  ปีที่แล้ว

      Póki coś do niej nie wpadnie to dalej powinna być demineralizowana, byle w ciemności w zamkniętej butelce i postoi pewnie ze 100 lat :)

    • @Goth.Moth.
      @Goth.Moth. ปีที่แล้ว

      @@PiranOfficial dziękuję bardzo za odpowiedź:))

  • @kANAPOWYkOMANDOS
    @kANAPOWYkOMANDOS 3 ปีที่แล้ว

    U mnie o wilgotność dba spółdzielnia. Dwa lata od remontu dachu co deszcz to woda cieknie z futryn. Głód też wyeliminowała dzięki naściennej hodowli grzyba ☹️

    • @KB-xs2ii
      @KB-xs2ii 3 ปีที่แล้ว +1

      To masz szczęście, że masz taką dobrą spółdzielnię. Moja już taka dobra nie jest - mam za zimno i grzyb nie chce rosnąć a woda zamarza zanim dopłynie.

    • @kANAPOWYkOMANDOS
      @kANAPOWYkOMANDOS 3 ปีที่แล้ว

      @@KB-xs2ii th-cam.com/video/0vqd8O3k7YQ/w-d-xo.html&ab_channel=BratInebriat

    • @jacekporadzewski3567
      @jacekporadzewski3567 2 ปีที่แล้ว

      @@KB-xs2ii macie spółdzielnie? co za luksus! gdyby mi ciekło z futryn to bym się napił 🤣

  • @floydtm
    @floydtm 3 ปีที่แล้ว +2

    Takiego czegoś nie mógłbym postawić w salonie , raczej w piwnicy.

  • @dawidus100
    @dawidus100 3 ปีที่แล้ว +1

    Ja moczę ręcznik w idzie wrzucam na grzejnik i po 30 min wilgotność rośnie o 10 12 %

  • @plp_
    @plp_ 3 ปีที่แล้ว

    Kilka lat temu w zwykłym markecie kupiłem za 300zł nawilżacz ultradźwiękowy z czujnikiem wilgotności (sam się włączał i wylączał na zadanym ustawieniu), wymiennym filtrem antywapniowym (filtr rozkręcalny więc można wymieniać sam wsad), zbiornikiem na 2,5l , i lampą UV która caly czas naświetlała zbiornik. Zero chemii, kamienia i bakterii. Nawet gdzieś go jeszcze mam na strychu. Był jakiejś smieciowej firmy w stylu raven czy tam inne botti ale działał dzielnie.
    Co do twojej konstrukcji to ciągle nie rozumiem w jaki sposób miałaby ona zapobiegać przedostawaniu się bakterii do otoczenia, skoro same szmatki stają się ich siedliskiem, do tego te szmatki to nie filtry hepa więc faktycznie niczego nie filtrują. Jak wiadomo bakteryjny areozol roznosi się nawet przy spuszeczniu wody w toalecie, a co dopiero jak dmuchasz w wiatrakiem w zagrzybiono-stechłe szmatki. Przecież to 100 razy więcej bakterii niż w ultradźwiękowcu gdzie raz dziennie zmieniasz wodę. Po drugie jeśli dodasz chemię do wody to przecież te szmatki tez nią nasiąkną i ta chemia w takim samym stopniu będzie parować do otoczenia.
    Ogólnie projekt ciekawy, tylko słabo uzasadniony :)

    • @PiranOfficial
      @PiranOfficial  3 ปีที่แล้ว +1

      Może faktycznie nie podkreśliłem ego w filmie, ale wychodzę za założenia, że nie tworzy się w moim nawilżaczu żaden aerozol. Wentylator nie ma na tyle "dmuchu" żeby cokolwiek z tych szmatek odrywać i unosić w powietrze, woda sobie po prostu spokojnie paruje :) Chemia też zostaje w zbiorniku bo nie paruje do otoczenia, ale fajny pomysł to właśnie lampa uv do zbiornika która załatwi tą sprawę. Nie lałem jeszcze żadnej chemii swoją drogą, wystarczy utrzymywanie zbiornika i szmatek w czystości i nic nie zatęcha. Dla mnie mimo wszystko większym problemem jest kamień, tu nie mam z tym żadnych problemów i nie muszę nic wymieniać z czasem, bo kamień zostaje w zbiorniku rozpuszczony jako kondensat. Każdy "aktywny" filtr zajechał bym bardzo szybko. Myślę, że w przyszłym sezonie dopracuję to rozwiązanie na bazie tych doświadczeń, idąc właśnie w stronę bakteriostatyczności/UV i wydajności nawilżania.

    • @marcello7509
      @marcello7509 2 ปีที่แล้ว

      Czy możesz podać dokładną nazwę oraz model tego nawilżacza ponieważ chcę zakupic.

  • @Jordan-cd1zv
    @Jordan-cd1zv ปีที่แล้ว +1

    Jak wyglądał by taki nawilżacz bez filtra. Czy sam wiatrak wystarczy?

    • @PiranOfficial
      @PiranOfficial  ปีที่แล้ว

      Woda będzie parowała zdecydowanie za wolno, szmatki zwiększają powierzchnię

    • @DZ-en8xn
      @DZ-en8xn ปีที่แล้ว

      @@PiranOfficial wiesz może czy włóknina filtracyjna (taka jak w rekuperatorach) sprawdzi się w rolii filtra zamiast tych szmatek?

    • @PiranOfficial
      @PiranOfficial  ปีที่แล้ว +1

      @@DZ-en8xn Nie znam materiału, ale jeśli tylko będzie zaciągało wodę i będzie w miarę przewiewne to da radę :)

    • @DZ-en8xn
      @DZ-en8xn ปีที่แล้ว

      @@PiranOfficial dzięki ...film super 👍

  • @edytakogut8036
    @edytakogut8036 3 ปีที่แล้ว +3

    Wilgotność powinna być w okolicach 50-55 %, jeśli chcesz mieć piękne rośliny to może być nawet 60%😊

    • @bradleymathias5555
      @bradleymathias5555 3 ปีที่แล้ว

      Sorry to be offtopic but does anyone know of a method to log back into an Instagram account??
      I somehow lost my login password. I appreciate any assistance you can offer me

    • @reginaldzachariah4365
      @reginaldzachariah4365 3 ปีที่แล้ว

      @Bradley Mathias instablaster :)

  • @panboberek8697
    @panboberek8697 2 ปีที่แล้ว +2

    A wystarczy mieć akwarium 200l bez pokrywy i trzeba jeszcze osuszacz powietrza mieć haha🤣

  • @wookie0dud
    @wookie0dud 2 ปีที่แล้ว

    Co do chemii to..... odrobina wody utlenionej powinno zasopować rozwój bakterii. Ewentualnie sól... kilka łyżek podobnie powinnno zatrzymać 'wzrost' czegokolwiek w wodzie.

    • @PiranOfficial
      @PiranOfficial  2 ปีที่แล้ว

      Skończyło się tak, ze wsypałem sól i faktycznie rozwiązało to problem :) Zaraz odpalamy nawilżacz na kolejny sezon!

  • @sotyson3833
    @sotyson3833 2 ปีที่แล้ว

    Z twojego pomysłu mam dużo lepszy pomysł ale powiem jak kupie bo mi wykupicie xd

  • @nightstar6900
    @nightstar6900 2 ปีที่แล้ว

    woda filtrowana filtrem Brita Maxtra -czajnik elektyczny 5 lat Nie odkamieniany !!!

  • @LeGolasik666
    @LeGolasik666 2 ปีที่แล้ว

    Ktoś tam niżej pisał o poziomie wilgotności nawet sensownie, 40-60%.

  • @svladis853
    @svladis853 2 ปีที่แล้ว

    Polecam podobny film od innego autora th-cam.com/video/9MsUBx0P6Wo/w-d-xo.html
    Ale jest w języku rosyjskim.

  • @kppl857
    @kppl857 3 ปีที่แล้ว +3

    Z jakiego plastiku ten pojemnik? Tani plastik just toksyczny, wdychasz raka

  • @apiorta
    @apiorta 3 ปีที่แล้ว

    takie filmy powinno się banować, wieszanie 230v przy wręcz ujemnym stopniu ochrony nad wiadrem wody to jakaś masakra. Człowieku jesteś młody, weź to zamień na choć 12v wentylator.

  • @moraless23at
    @moraless23at ปีที่แล้ว

    No dzban 😂