Czego NIE robić przekazując darowiznę rodzinie!?

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 22 พ.ย. 2024

ความคิดเห็น • 22

  • @pawew8804
    @pawew8804 2 ปีที่แล้ว +4

    Niby proste ale...kłania się powiedzenie "czytaj ze ZROZUMIENIEM", dziękuję Panie Eryku za takie materiały

  • @kamskam908
    @kamskam908 2 ปีที่แล้ว +12

    Dam wam szybką radę: Robicie przelew na konto z tytułem "Darowizna dla .... syna córki" potem do Urzędu skarbowego Druk SD Z2 i najlepiej potwierdzeniem przelewu. UWAGA druki wypelniamy w 2 egzemplarzach. Jedno dla was z pieczatką. Potem robicie foto i chowacie do szafki. I tyle w temacie. O darowizny urzad moze chyba scigac bezterminowo stad fotografie najlepiej zapisac gdzies na dysku.

    • @danielkobiela3161
      @danielkobiela3161 ปีที่แล้ว

      Pytanko matko grupa 0 tak jaką kwotę może mi dać np 150tyś + te formalności i matka na próg podatkowy

    • @WacekLis
      @WacekLis ปีที่แล้ว

      Dobrze mówisz

  • @MrMorgorot
    @MrMorgorot 9 หลายเดือนก่อน +2

    Od 31 lipca 2023 r. nie trzeba składać w urzędzie skarbowym druku SD-Z2, kiedy darowiznę przekazaliśmy w pierwszej linii (w moim przypadku rodzeństwo), była to pierwsza darowizna, a suma nie przekroczyła 36.120 zł. Spełniałem wszystkie 3 warunki zwalniające mnie z obowiązku złożenia druku, ale nieświadomy obecnej sytuacji prawnej przedłożyłem dokument w US. Podczas rozmowy tel. z urzędniczką US zostałem poinformowany o konieczności uzupełnienia dokumentów tj. umowy darowizny oraz potwierdzenia przelewu. US domaga się dokumentów, pomimo braku konieczności składania przeze mnie druku SD-Z2. Mam pytanie: Jakie mogą być konsekwencje, jeżeli zdecyduję nie dostarczyć urzedowi wyżej wymienionych dokumentów?

  • @tomaszwojcikiewicz9379
    @tomaszwojcikiewicz9379 9 หลายเดือนก่อน +1

    Czy jest limit darowizny w kryptowalutach po przekroczeniu którego nawet po zgloszeniu w picie i nie zmienianiu ich na fiaty moja mama będzie musiała zapłacić podatek.
    W którym mecie następuje obowiazek podatkowy? Do 6 miesiecy od zaistnoenia darowizny, czy dopiero gdy moja mama wyjdzie do fiatów?

  • @abes7134
    @abes7134 4 หลายเดือนก่อน +1

    Panie Eryku czy zrzeczenie sie darowizny od rodzicow I powrot nieruchomosci do nich powoduje ze mogą je sprzedac odrazu I przekazac pieniadze w darowiznie mi, czy musza trzymac mieszkanie kolejne 5 lat?

  • @Martin46869
    @Martin46869 ปีที่แล้ว

    Czy w przypadku przelewu gotówki jest wymagana umowa? Nigdy nie sporządzałem umowy, urząd przyjmował sdz2 z potwierdzeniem przelewu. Art. 890. KC "§ 1.
    Oświadczenie darczyńcy powinno być złożone w formie aktu notarialnego. Jednakże umowa darowizny zawarta bez zachowania tej formy staje się ważna, jeżeli przyrzeczone świadczenie zostało spełnione." Rozumiem, że przyrzeczone świadczenie zostało spełnione w momencie przelewu, a umowa mogła być ustna.

  • @rafallipton
    @rafallipton ปีที่แล้ว

    Witam. A co w sytuacji darowizny od siostry która na wspólność małżeńską. Czy zezwoleniem szwagra na darowiznę wystarczy nie czyniąc go stroną umowy?

  • @micha9228
    @micha9228 2 ปีที่แล้ว +2

    A co z darowiznami majątkowymi? Np wyposażenie lokalu użytkowego?

    • @bujno87
      @bujno87 2 ปีที่แล้ว

      Darowizny majątkowe przekazujemy analogicznie do pieniężnych na podstawie ich wartości. Jeżeli to np. nowe wyposażenie to wartością jest wartość nabycia (na podstawie dowodu zakupu, faktury), a jeżeli używane, to na podstawie aktualnej wartości rynkowej. W niektórych przypadkach warto zrobić wycenę rzeczoznawcy, żeby uniknąć podważenia wartości i szarpania się z Urzędem.

  • @leszeksz.7383
    @leszeksz.7383 ปีที่แล้ว

    Dzień dobry. Chce przekazać wraz z Żoną (współwłaściciel) samochód darowizna dla mojego Ojca o wartości 20tys . Czy ojciec będzie musiał zapłacić podatek? Z tego co czytam jestem w grupie 0 a żona (synowa) w grupie 1. Będę wdzięczny za podpowiedź:)

  • @MegaPierzak
    @MegaPierzak 2 ปีที่แล้ว +3

    Panie Eryku a jak to wygląda z pożyczką w rodzinie? Pożyczam córce (której jeszcze nie mam) 15 000 PLN na zakup auta, a ona później co miesiąc oddaje mi po 1000 PLN przez 15 miesięcy. Nie ma żadnych odsetek, bo o przecież jakbym mógł tak od córuni tatusia. 😃

    • @2luki
      @2luki 2 ปีที่แล้ว +12

      Widać, że nie masz córki. Córce po prostu kupujesz ten samochód, rejestrujesz na siebie (bo zniżki OC), jeszcze go tankujesz, wymieniasz części eksploatacyjne, myjesz?... A Ona się ładnie uśmiecha :D

    • @MegaPierzak
      @MegaPierzak 2 ปีที่แล้ว +1

      @@2luki 🤣

    • @kamskam908
      @kamskam908 2 ปีที่แล้ว +1

      @@2luki niech corka sama zarabia....

    • @bujno87
      @bujno87 2 ปีที่แล้ว +1

      Pożyczka w I grupie podatkowej (dzieci, rodzice, dziadkowie itd.) nie jest opodatkowana, pod warunkiem zgłoszenia tego faktu do US, w ciągu 14 dni od daty zawarcia umowy pożyczki.

  • @magorzatapigua1595
    @magorzatapigua1595 ปีที่แล้ว

    Witam , skąd mam pozyskać umowę darowizny ? Pozdrawiam

    •  ปีที่แล้ว

      W internecie można znaleźć różne wzory. Co do zasady konstrukcja umowy darowizny nie jest bardzo skomplikowana. Proszę wyszukać umowy darowizny tego, co chciałaby Pani darować :)

    • @AnimeholicLoL
      @AnimeholicLoL ปีที่แล้ว

      @ po co pisemna umowa? nie ma takiego wymogu, a darowizna jest wykonana przelewem bankowym, zwłaszcza gdy w treści przelewu użyte jest słowo "darowizna".

  • @Van_Tomas
    @Van_Tomas 2 ปีที่แล้ว +3

    Miałem znajomego - miał komornika na koncie i blokadę środków, jakieś nierozliczone sprawy gdzie ciągnęły się sprawy po sądach. Mocno musiał się nagimnastykować żeby jakoś egzystować i realizować bieżące zobowiązania. I teraz członek jego rodziny chce mu zrobić darowiznę na konto np. na zrealizowanie całkiem innego celu - inwestycja w lokal do JDG, zakup pojazdu czy innego narzędzia do pracy. To chyba zgodnie z ustawą się nie uda, bo kasa wsiąknie jak woda w gabkę, skoro komornik może zawinąć nawet traktor sąsiada ;)

  • @Wacaw-nj1dl
    @Wacaw-nj1dl ปีที่แล้ว

    Zróbcie tak jak powiedział ustawodawca a jak przypadkiem ktoś z rachunku wam wyprowadzi kasę to wtedy pocałujta w d.. wójta.