Świebodzice | Wiosna 2022 | Spacer Świebodzice | Binaural Audio 🎧 [4k]

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 7 มิ.ย. 2022
  • Świebodzice | Wiosna 2022 | Spacer Świebodzice
    Świebodzice miasto w zachodniej części powiatu świdnickiego w województwie dolnośląskim.
    Najazdy czeskie, które dość często miały miejsce na ziemi śląskiej w latach 1039-1137 przyczyniły się do powstania licznych grodów warownych wzdłuż pogranicza polsko-czeskiego. Właśnie jedna z takich warowni dała początek dzisiejszym Świebodzicom (koniec XI wieku).
    Historyczne, udokumentowane źródłami pisanymi początki Świebodzic, oraz dzisiejszych dzielnic miasta, niegdyś odrębnych wsi - Pełcznicy i Cierni, sięgają początków XIII wieku.
    W miastach średniowiecznych przy miejscowych kościołach odbywały się jarmarki. Dotyczyło to także Świebodzic, zwłaszcza ze względu na położenie osady obok ważnego szlaku handlowego wiodącego z Wrocławia do Czech. W 1241 roku całą niemal południowo-wschodnią Polskę nawiedziła groźna nawała tatarska.
    Po najeździe tatarskim Świebodzice przechodzą jako lenno w ręce niejakiego Merboto de Czetaros. Na miejscu zniszczonej osady właściciel buduje swój własny zamek, który znajdował się przypuszczalnie w obrębie dzisiejszego Placu Legionów Polskich.
    Niestety z okresu średniowiecza nie są znane żadne źródła bezsporne poświadczające istnienie tu takiego obiektu. Wzmiankują o nim dopiero źródła z następnych stuleci.
    Ranga Świebodzickiego zamku obniżyła się pod koniec XIII wieku. Po włączeniu w 1291 roku przez Bolka I Surowego, księcia jaworskiego, w granice swego księstwa dużych terenów, między innymi z ważnymi miastami Świdnicą, Strzegomiem i Strzelinem, zaczną on umacniać południową granicę księstwa silnymi grodami warownymi.
    W połowie XIII wieku na Dolny Śląsk zaczęły napływać liczne grupy kolonistów z Europy Zachodniej, zwłaszcza Niemców. Wprawdzie ich osadnictwo objęło także okolice Świebodzic, ale nie nabrało ono tak dużego rozmachu, jak w innych regionach Śląska. Wraz z przybyciem zapewniono im dużą swobodę.
    W 1648 r. zakończyła się wojna 30-letnia. Miasto powoli wracało do normalnego życia - stopniowo rozwijała się produkcja rzemieślnicza i zwiększała się liczba cechów poprzez krystalizowanie się nowych zawodów. Miasto stało się znowu ośrodkiem handlu dla okolicznych wsi.
    Od 1706 r. w Świebodzicach odbywały się targi zbożowe. W 1722 r. hrabia Konrad Maksymilian Hochberg nadał miastu pełną władzę rozstrzygania w sprawach straceń.
    W XIX wieku w Świebodzicach rozwinęła się także na szeroką skalę produkcja fabryczna zegarów. Pierwszą fabrykę uruchomił w mieście 1847 roku przybyły tu z Oleśnicy zegarmistrz Gustaw Becker. Dzięki dotacjom państwowym oraz renomie, jaką na rynkach europejskich zaczęły zdobywać zegary Beckera, produkcja ich zaczęła szybko rosnąć.
    00:00 Świebodzice
    #swiebodzice #spacer #2022

ความคิดเห็น • 12

  • @IditAlon
    @IditAlon หลายเดือนก่อน

    Świebodzice rocks!!!

  • @BigleBystrzyca
    @BigleBystrzyca 2 วันที่ผ่านมา

    Film fajny, szkoda, że nie podałeś w tle nazw ulic.

  • @evanovak7761
    @evanovak7761 ปีที่แล้ว

    Znam to miasto od dziecinstwa. 💝 Tutaj mieszkala moja Ciocia. Byla tak dumna z tego miasta. A teraz jest puste, bo jej nie ma i nawet slad nie pozostal. Dziekuje za ten spacer ulicami Swiebodzic. 💝 Szkoda, ze nie przeszedles ulica Krasickiego.

  • @olis3528
    @olis3528 11 หลายเดือนก่อน

    Moje cudowne miasto

  • @Mustafa-le6qt
    @Mustafa-le6qt 2 ปีที่แล้ว +1

    Zajebioza wielkie dzięki ja tez ze Świebodzic ale od kilku lat na emigracji. Miło tak powspominać.

    • @user-qx6de7nc3u
      @user-qx6de7nc3u 6 หลายเดือนก่อน

      Как это в ссылке ? У вас в Польше ссылают людей ? За что ? И куда ссылают ? Может быть вы имели ввиду - в тюрьме ? 😮

  • @KreatywnaSwiebodziczanka
    @KreatywnaSwiebodziczanka ปีที่แล้ว +1

    *Najciekawsze*
    19:18 park
    20:19 fontanna w parku
    20:49 te ciekawe ruiny
    22:11 amfiteatr
    22:59 plac zabaw w budowie + dzieci na cegłach XD
    26:12 targowisko miejskie [jakaś babcia: gdzie mi? Panie! Panie!]
    29:02 Warszawianka
    31:14 plac zabaw na Warszawiance
    36:42 teren prywatny 😲

  • @dorianukasik-ix5lk
    @dorianukasik-ix5lk ปีที่แล้ว

    To jest moje miasto gdzie się urodziłem

  • @ukaszsokoowski3195
    @ukaszsokoowski3195 2 ปีที่แล้ว

    Ja te miejsca znam na pamiec

  • @gsdan
    @gsdan ปีที่แล้ว

    Jak filmik sie zaczyna, po prawiej stronie, bylo kino kiedys:) Pamietam jak dzis, rok, 90? Filmy jakie tam ogladalem to byly: Gwiezdne wojny, space balls :), Alien, Indian jones. :) w niedziele chodzilem na gielde? targ? VHS filmy :) Gry na komputery atari/ c64, to byla frajda! Strasznie pusto! w jaki dzien to bylo nagrywane? super Filmik , dzieki !

    • @BigleBystrzyca
      @BigleBystrzyca 2 วันที่ผ่านมา

      Ja mam tyle lat, że pamiętam jeszcze przedwojenne Kino Wolność. Tam chodziłem na poranki. Można je zobaczyć na starych pocztówkach. Potem pod koniec lat 60-tych wybudowali "nowe" kino, o którym wspominasz. Pamiętam pierwsze filmy na jakie mnie wpuszczono (bo byłem z ojcem) Yellow Submarine z 1968 i Tylko dla orłów.

  • @user-qx6de7nc3u
    @user-qx6de7nc3u 6 หลายเดือนก่อน

    Зачем же снимать дорогу ? Поверни камеру вправо или влево. Показывай окресности , а не асфальт !