Panasonic seria K (KIT ADC09KE5)! Ile kosztuje pompa ciepła i czy jest głośna? Pompa ciepła koszty.

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 9 ก.ค. 2024
  • 🟢 Subskrybuj kanał: tiny.pl/wrg9s
    🔵 Instagram: / dom_prawie_myslacy
    🔴 Kontakt z nami: dom.prawie.myslacy@gmail.com
    Mamy pompę ciepła! Czemu nie zdecydowaliśmy się na ogrzewanie gazowe i jakie możliwości rozważaliśmy? O tym w materiale powyżej.
    Rozdziały:
    0:00 Wstęp
    0:22 Podniesienie fundamentu
    2:10 Montaż
    2:56 Test głośności
    3:57 Jak to wygląda?
    5:02 Woda bez kamienia?
    6:31 Dlaczego nie kocioł gazowy?
    8:27 Panasonic seria K
    10:07 Inne pompy
    11:17 Gdzie szukaliśmy?
    12:25 Koszty
    13:54 Pierwsze uruchomienie
    16:21 Zakończenie
  • วิทยาศาสตร์และเทคโนโลยี

ความคิดเห็น • 110

  • @Paffiko
    @Paffiko 6 หลายเดือนก่อน +1

    Ja mam bufor 40 l więc masz pytanie do czego jest potrzebny bufor

  • @tomcatvf143
    @tomcatvf143 6 หลายเดือนก่อน +1

    Na końcu kotłownia będzie malowana, czy jakieś kafle na ścianę? Trochę będzie akrobacji z wykończeniówką :)

  • @michaben6257
    @michaben6257 5 หลายเดือนก่อน +2

    Masz porównanie głośności pracy z pompami innych firm lub z poprzednią serią J? Seria K wg danych katalogowych powinna być bardzo cicha. Na filmie słychać pompę, ale nie wiem jakie są odczucia na żywo.

  • @watchdd
    @watchdd 6 หลายเดือนก่อน +9

    Czy przewidujesz sterowanie strefowe? Z tego co się orientowałem to bufor vs brak bufora to zależy generalnie od tego czy instalacja kaloryfery, lub mieszana lub czy przewidywane jest sterowanie pętlami przy pomocy siłowników - w tych przypadkach bufor (chyba, że sterowanie strefowe byłoby tylko w części petli). W przypadku braku strefowego i tylko ogrzewaniu płaszczyznowym robi się bez bufora

    • @tkm4581
      @tkm4581 5 หลายเดือนก่อน

      Bez bufora przy sterowaniu strefowym pompa będzie taktować. Widzę tutaj, że autor idzie w dom inteligentny co zwiększa prawdopodobieństwo sterowania strefowego. Jeśli takowe będzie to brak bufora to duży błąd.

    • @watchdd
      @watchdd 5 หลายเดือนก่อน

      Oglądałem ostatnio kilka wywiadów z ludźmi z panasonic i zastosowanie sterowanie strefowego jest możliwe nawet bez bufora. Musi być po prostu dstepny odpowiedni zlad wody którym obróci pompa obiegowa wbudowana w PC. Da się zrobić strefowke gdy jedynie część pętli jest sterowana. Inna sprawa czy jest sens w ogóle sterowania strefowego. Są jak zwykle dwa obozy.. dlatego zapytałem co planowane jest na tej inwestycji. Sam się również zastanawiam i na pewno wypuszczę przewodu do skrzynek rozdizelaczy ale najpewniej pierwsze sezony będę testował bez strefowek

    • @tkm4581
      @tkm4581 5 หลายเดือนก่อน +1

      @@watchdd - Ja to sobie inaczej tłumaczę. Wyobrażam sobie instalacje bez bufora sterowną przez 8-10 sterowników pokojowych czyli sterowanie strefowe. Prawdopodobieństwo wołania o ciepło jest 8-10 razy większe niż w przypadku 1 sterownika pokojowego. Raz zawoła pokój nr 2 a po chwili pokój nr 5. Mając bufor sterowniki pokojowe wołają o ciepło komunikując się z buforem a nie pompą. Pompa sobie działa według krzywej grzewczej pilnując temperaturę w buforze. A sterowniki sobie wołają o to ciepło pomijając kompletnie pompę. Prawdopodobieństwo taktowania jest dużo dużo mniejsze.

    • @rafawojtaszczyk1409
      @rafawojtaszczyk1409 5 หลายเดือนก่อน

      Fakt nie wolno wlewać ale nie chodzi o opry hydrauliczne tylko o przewodność wody i reakcje hemiczne które mogą wystąpić później

  • @mateusztekielski4893
    @mateusztekielski4893 6 หลายเดือนก่อน

    Jaki masz zamontowany system rur skręcanych? Nie znam tego rozwiazania a wyglada ciekawie

    • @watchdd
      @watchdd 6 หลายเดือนก่อน

      Wyglada na polibutylen od nueva terrain SPD, to na wcisk się montuje i można rozkręcać, coś jakby polsrubunek

  • @krzysiek5303
    @krzysiek5303 4 หลายเดือนก่อน

    Jakie parametry budynku? docieplenie, itp, ile metrów 2 po podłodze?Stoje przed wyborem mocy 7kw lub 9 kw jeden mówi tak drugi tak, głowa mala

  • @tomasznowak5784
    @tomasznowak5784 5 หลายเดือนก่อน +3

    U siebie w domu 220m mam pompę 9kw panasonic seria J, 100% podlogówka i nie posiadam żadnego bufora (nie grzeję strefowo, temperaturę dostosowywałem przepływem na rotarometrach). Taki system działa bezproblemowo, ale ma jedną wadę w domu energooszczędnym jaki budujesz. Aby mieć 23 stopnie w domu na powrocie mam przeważnie 24/25 stopni, co powoduję użycie grzałki 3kw przy każdym defroście (powrót na 27 wskakuję przy około -8/-10). W skali sezonu grzewczego podwyższy to Ci zużycie o kilkaset kwh. W serii K weszła opcja robienia defrostów z CWU, ale przy tak mało zasobnym zbiorniku raczej to się u Ciebie nie sprawdzi. Teraz nie chcę nic przerabiać, ale zaiwestowałbym w bufor 50l do defrostów, (bo zwróci się w kilka sezonów) albo wziął większy zbiornik na CWU z uzwględnieniem robienia z zniego defrostów. Nie zmienia to jednak faktu, że przy domie 220m, pompa za cały rok weźmie mi ok. 3000kwh na ogrzewanie CO i CWU.

    • @lukaszwoj1110
      @lukaszwoj1110 5 หลายเดือนก่อน

      Przecież dodanie takiego bufora praktycznie nic by nie zmieniło w układzie na lepsze a seria J i tak włącza grzałki przy defroście tylko tego nie pokazuje na sterowniku pracy grzałki ✌️

    • @rafatyranowski3763
      @rafatyranowski3763 5 หลายเดือนก่อน

      Chodzi Ci o to że do defrostu pompa potrzebuje wody o temperaturze wyższej niż 25C? Przy buforze temperatura wody po stronie pompy jest podbita o te około 2 stopnie i nie ma konieczności korzystania z grzałki przy stosunkowo łagodnych temp zewnętrznych? W sumie nigdzie się z tym nie spotkałem.

    • @domprawiemyslacy
      @domprawiemyslacy  5 หลายเดือนก่อน

      rzeczywiście wszystko co zostało tutaj napisane to prawda.
      Własnie jednym z powodów zakupu serii K była możliwość używania CWU do defrostu (tzn. tam fizycznie woda przechodzi obok innej rurki i po prostu jest przekazywana energia).

    • @rafatyranowski3763
      @rafatyranowski3763 5 หลายเดือนก่อน

      @@domprawiemyslacy Ok, pomijając kwestię możliwości defrostu z obiegu CO przy niskiej temperaturze na powrocie dla serii J. Dlaczego u Ciebie był problem z rozruchem jeżeli pompa mogła użyć do defrostu energię ze zbiornika CWU?

    • @domprawiemyslacy
      @domprawiemyslacy  5 หลายเดือนก่อน

      @@rafatyranowski3763bo nie mamy uruchomionej wody w budynku :) Nie było sensu napełniać tego zbiornika.

  • @erni782
    @erni782 5 หลายเดือนก่อน +1

    Dziś podpisałem umowę na Panasonica ale seria L 5kw z fundamentem, podłączeniem etc... zbiornik Panasonic 185l etc... moduł wifi 35.000 za całość .

  • @kamusial
    @kamusial 3 หลายเดือนก่อน

    Fajnie że się dzielisz, ale na prawdę sporo by pomogło gdybyś przy okazji testu głośności:
    -wskazał: z jaką mocą chodziła pompa, jaki miała pobór energii elektrycznej, temp. na zewn., częstotliwość sprężarki, ustawienia trybu cichego, ustawienia komfort/ekonomiczna praca
    -pokazał pomiary natężenia dźwięku tła - nawet telefonem
    -pokazał pomiary natężenia dźwięku pompy tak jak to zrobiłeś, ale poczekał 5-10 sekund w każdym punkcie
    -pomierzył głośność wewnątrz budynku
    pozdrowienia i powodzenia

  • @juzek666
    @juzek666 6 หลายเดือนก่อน

    Ja również mam pompę ciepła (Atlantic) i zmiękczacz wody. Serwisant, który zakładał pompę powiedział mi, tak jak i Tobie, że nie można podłączać takiej wody pod pompę. Jednak tak się złożyło że miałem jakieś pytanie co do pompy i dzwoniłem do producenta z nimi i przy okazji zapytałem jak to z ich strony wygląda. Producent nie potwierdził obaw serwisanta. Ostrzegł tylko żeby nie przekraczać poziomu twardości 4 stopni niemieckich, bo wtedy może zacząć korodować instalacja, ale poza tym to nie ma przeciwwskazań. Koniec końców więc mam podłączoną pompę pod zmiękczacz.

    • @juzek666
      @juzek666 6 หลายเดือนก่อน

      @@jarekszefer9832 A niby dlaczego ma wysiąść? W podlogówce krąży woda kotłowa, która jest uzupełniana tylko gdy jest spadek ciśnienia, czyli właściwie przy sprawnej instalacji prawie nigdy. A jak jest już wymieniana po jakimś czasie to chyba jednak cała + dodawane inhibitory itp., aby właśnie miała odpowiednie właściwości. Natomiast zbiornik CWU (mam tzw lodówkę) dłużej pożyje wg mnie przy miękkiej wodzie. Wystarczy popatrzeć co się dzieje z grzałkami w zmywarce czy pralce gdy jest twarda woda. Biorąc pod uwagę co serwisanci (a takich domorosłych to teraz jak grzybów po deszczu) porobili mi za ustawienia przy pierwszej konfiguracji to jestem jednak bardziej skłonny ku opinii producenta.

  • @SOMEONE-ME
    @SOMEONE-ME 5 หลายเดือนก่อน

    Panasonic podaje ściśle jak twarda/miękka powinna być woda w instalacji i to leży po stronie instalatora żeby wodę uzdatnić jeśli trzeba. Woda nie może być za twarda, ale nie może być i za miękka. 'Zła' woda w instancji jest np. wystarczającym argumentem do odrzucenia gwarancji jeśli chodzi o Panasonica.
    Nie jest Pan 1 osoba z problem 1 uruchomienia w nowym domu szczególnie zimą. To jest "problem" bo pompa będzie dużo pracować (z grzałka). Ta początkową energia potrzebna do wygrzania domu jest relatywnie dużo większą niż późniejsze potrzeby. Najlepiej chyba wspomóc pompę grzejnikami (pod metoda z otwieraniem obiegów od min. ilości to końca). Jest to generalnie naturalne "zjawisko", że wszystko musi się nagrzać, a przy wychłodzony domu są to bardzo duże potrzeby energetyczne. Pompa nie jest przewymiarowana 4x (jak to często z piecami bywa), więc nie ma skąd wziąć tej nadwyżki energii. Jak już się dom wygrzeje to będzie zupełnie inaczej.

  • @yazon3v
    @yazon3v 4 หลายเดือนก่อน

    Jakie średnicę rur są w podlogowce?

  • @rafatyranowski3763
    @rafatyranowski3763 3 หลายเดือนก่อน

    Cześć!
    Gdzie jest zrealizowane przyłączenie prądu do pompy? Przyglądam się dokładnie ale nie widzę a pompa działa. Obok są puszki ale żaden przewód nie zapięty. Dopytuję gdyż sam mam przygotować instalację i nie wiem czy najlepiej po lewej, prawej stronie czy tez powyżej, bo raczej nie za. Przy okazji - do jednostki wewn. ułożyłeś 2 x 3x2,5mm2 tak jak zaleca Panasonic?

    • @domprawiemyslacy
      @domprawiemyslacy  3 หลายเดือนก่อน +1

      Pokazałem to w filmie pt: Elektryka skończona! Elektryka za 15 tysięcy?! Czy było warto?
      Prowadziłem 5x4. Nie wiążę z Panasonic'iem przyszłości - dzisiaj działa, jutro może być inna pompa :)

    • @rafatyranowski3763
      @rafatyranowski3763 3 หลายเดือนก่อน

      @@domprawiemyslacy Ok, dziękuję,. Nie widzę tylko jak to jest zorganizować "na gotowo". Z tyłu pompy widzę jakiś cienki biały peszel - po co? (nie zmieściłby się tam YDYp 4x5mm2, chyba że oskurowany. Głębiej (po lewej stronie pompy) widać jakiś grubszy ciemny peszel (to tam jest wsadzony ten YDYp ?) i cieńszy okrągły - ten, pewnie linka jest do jednostki zewnętrznej?

    • @rafatyranowski3763
      @rafatyranowski3763 3 หลายเดือนก่อน

      Ok, dorwałem instrukcję i rzeczywiście tam są wejścia. ale chyba taki YDYp nie jest łatwo manewrować w pompie - orientujesz się gdzie go oskurowali?

    • @domprawiemyslacy
      @domprawiemyslacy  3 หลายเดือนก่อน +1

      @@rafatyranowski3763biała izolacja została zdjęta tuż przed wejściem do pompy (od tyłu). Możesz poprowadzić LgY zamiast YDYp, wtedy będzie łatwiej manewrować

    • @domprawiemyslacy
      @domprawiemyslacy  3 หลายเดือนก่อน +1

      I ja mam doprowadzony przewód 5x6mm2. Także dla chcącego nic trudnego :)

  • @BartoszBielecki
    @BartoszBielecki 5 หลายเดือนก่อน

    Bufor 100L to 7kw seria K. Zapotrzebowanie = 6kW. Nie ma co oszczędzać na buforze - to taki trochę zawór bezpieczeństwa dla pompy i instalacji, nie mówiąc już o wszystkich potencjalnych korzyściach, które można mieć z jego stosowania (różne rodzaje ogrzewania, akumulacja, itd.).

  • @daniel554499
    @daniel554499 6 หลายเดือนก่อน

    Czy pompa obiegowa z pompy ciepła może zasilić bezpośrednio dwa rozdzielacze podłogówki: na parterze i na poddaszu? Czy trzeba stosować jakieś dodatkowe zawory/ urządzenia ? Czy wystarczy rozgałęzić rurę za pompą na dwa rozdzielacze?

    • @KaczyProceder
      @KaczyProceder 5 หลายเดือนก่อน

      W dtr sa wydajności i przepływy pompy, a schematy panasonika wyraźnie pokazują co można zrobić ;). Głównie zależy jakie rury do rozdzielaczy, czym podlogówka (16 czy 18mm lub więcej) itd

  • @ajazcap
    @ajazcap 6 หลายเดือนก่อน

    a dlaczego seria K a nie L, na nowym czynniku r290?

    • @domprawiemyslacy
      @domprawiemyslacy  6 หลายเดือนก่อน

      Już nie pamiętamy, ale nie dało się serii L dopasować do naszego budynku bodajże

  • @Wojciuszkiewicz_Bartlomiej
    @Wojciuszkiewicz_Bartlomiej 5 หลายเดือนก่อน

    Instalacje podlogowki mozna zalewac woda zmiekczona, pytanie jak bardzo. Odpowiedzia jest z jakich materialow mamy nia wykonana. Bo sa materialy ktore nie lubia zbyt mietkiej wody. Mozna tez zalac woda z odwroconej osmozy, troche to poptrwa ale mozna chyba ze kupimy gotowca demineralizowanego :) nie mniej co nie zastosujemy najwazniejsze sa inhibitory korozji ktore będą chronić instalację.

    • @SOMEONE-ME
      @SOMEONE-ME 5 หลายเดือนก่อน +1

      Odpowiedz jest w instrukcji instancji Panasonica która ściśle i jasno określa dopuszczalna twardość. Nieodpowiedni poziom twardości wody jest argumentem do odrzucenia gwarancji. Tak jak pisałeś- woda nie może być za miękka (nie tylko za twarda).

  • @krystianber3383
    @krystianber3383 6 หลายเดือนก่อน

    Mam pompę ciepła Panasonic seria J 7 kw Split All in one. Pracuje trzeci sezon. Dom parterowy 120 m2, przez 10 lat ogrzewaliśmy ekogroszkiem. Trzy lata temu zrobiliśmy fotowoltaikę i pompę ciepła. Mam same grzejniki.
    Ja mam bufor 50 l, który służy tylko do defrostu jednostki zewnętrznej. Kiedy nie ma bufora pompa do defrostu bierze wodę z co lub cwu. Albo używa do tego grzałki.
    Ja jestem bardzo zadowolony. Jeżeli masz jakieś pytania, chętnie odpowiem. Dowiedz się jakie są terminy do złożenia wniosku w programie "Czyste powietrze". Rozumiem, że pompę kupiłeś w 2023 roku, więc możesz obniżyć podatek, ulga termomodernizacyjna.
    Nie wiem, czy jest sens teraz wygrzewać budynek, bo koszty będą ogromne. Może lepiej poczekać dwa miesiące i wtedy zacząć wygrzewanie budynku? Pozdrawiam.

    • @drozmy6207
      @drozmy6207 5 หลายเดือนก่อน +1

      Nie łapie się dom nowobudowane na czyste powietrze;) Jedyne co to mój prąd bądź moje ciepło. I jest to 7tys

    • @justynakania9816
      @justynakania9816 หลายเดือนก่อน

      Dzień dobry na dom 100 M2 ocieplony 14 cm grafit okna trzyszybowe, grzejniki stalowe całość wybrać 7 kw czy 9 kw ? Bo różnica w cenie zakupu nie jest duża....

    • @krystianber3383
      @krystianber3383 หลายเดือนก่อน

      @@justynakania9816
      Proszę,
      podaj więcej szczegółów dotyczących domu:
      rok budowy, z czego zbudowany, jaka izolacja na posadzce, czy dom parterowy czy z użytkowym poddaszem, jaka grubość izolacji na suficie, lub pod dachem, jak wykonana i nstalacja co, jakie przekroje rur, czy każdy grzejnik ma osobne zasilanie i powrót z rozdzielacza, jakie było źródło ciepła - kocioł gazowy, na ekogroszek, węglowy. Jaka była temperatura zasilania na co, jaka była temperatura wewnątrz domu. Jakie było zużycie węgla, drewna? Czy masz kominek i czy można nim awaryjnie ogrzewać dom?
      Bez tych informacji nie jestem w stanie cokolwiek poradzić. Po otrzymaniu tych informacji
      można do mnie zadzwonić:
      (608485713). Pozdrawiam.
      Krystian Ber

    • @pppspr1778
      @pppspr1778 6 วันที่ผ่านมา

      @@justynakania9816 7 kW wystarczy...

  • @3lm4x
    @3lm4x 6 หลายเดือนก่อน +2

    W jaki sposób chcesz się uwolnić od dostawcy energii elektrycznej? To jakaś fikcja

    • @domprawiemyslacy
      @domprawiemyslacy  6 หลายเดือนก่อน

      Jakbym dał teraz gotowy przepis to straciłbym motywację, żeby cały proces nagrać 😊

    • @mbialow
      @mbialow 5 หลายเดือนก่อน

      @@domprawiemyslacy to lepiej opatentuj natychmiast ten pomysł :) nawet jak będziesz miał magazyn który staczy na "cały rok" czyli jakieś minimum 6*20khw+6*40kwh to i tak go nie naładujesz z paneli ;-)

    • @domprawiemyslacy
      @domprawiemyslacy  5 หลายเดือนก่อน

      @@mbialownie da się opatentować pomysłu :) patentuje się konkretne rzeczy i ten proces jest dość specyficzny :)

    • @mbialow
      @mbialow 5 หลายเดือนก่อน

      @@domprawiemyslacy oczywiście, że pomysł da się opatentować i jest wiele takich patentów. Co prawda nie u nas, ale w USA - nie wiem jak w innych krajach eu.

    • @domprawiemyslacy
      @domprawiemyslacy  5 หลายเดือนก่อน +1

      @@mbialowxDDDD a żyję w USA czy w PL?

  • @scaniav847
    @scaniav847 4 หลายเดือนก่อน

    Moim zdaniem montaż pompa ciepła bez bufora jest dużym błędem z tond masz te problemy przy starcie bufor ci zapewnia między innymi zapas energii cieplnej na defrost przez to załącza ci się grzałka zużycie w tak krótkim czasie masz jak miesięczne. No ale każdy jest panem swojego domu i ma swoje teorie. Ja jestem przed montażem: T-CAP 12 KW KIT-WXC12H9E8 3-fzowy. ale w moim przypadku nie ma podłogówki. zbiornik buforowy 200l.

  • @MrZiemwit
    @MrZiemwit 6 หลายเดือนก่อน

    woda zmiekczona nie znaczy zdemineralizowana, nie chce mi sie wiedzy odnawiac ale w wodzie zmiekczonej jedne jony zamieniane sa na inne pewnie na sodowe czyli na takie wywolujace korozje
    sa specjalne zywice ktore daja "odpowiednia" wode, mozne tez kupic zdemineralizowana, mozna dodac inhibitora i tak wlasnie powinno byc w nowej instalacji, dodac inhibitora za 100zl
    wojna sie kiedys skonczy a gaz bedzie tani i znow ekologiczny dla niemcow ;) a jak nie to beda kolejne dotacje na zmiane a z pompa ciepla bedzie tak ze energia elektyczna bedzie tylko rosnac i nie mozna jej w zaden sposob zmagazynowac na zime, nie wytwarzamy ja w zime oraz w lato jej gromadzenie w nowych warunkach bedzie skromne kwotowo, kazdy bedzie ja produkowal a nie ma komu odbierac bo nadmiar wiec ceny ujemne beda co dwa dni, w zime magazyn pradu wystarczy na 1 dzien a produkcja w super sloneczny grudzien max 50-100kwh na caly miesiac
    fachowcy po czesci maja racje, pana nowoczesny dom bedzie potrzebowal niski parametr, a wiec na powrocie do pompy bedzie niska temperatura a wiec za kazdym razem gdy bedzie defrost to pompa bedzie pobierac prad na grzalke by ten proces zachodzil odpowiednio, oczywiscie panasonic nie pokazuje tego zuzycia na ekraniku, w ogole nie pokazuje

  • @DominikCBR
    @DominikCBR 3 หลายเดือนก่อน

    10tyś montaż... sporo, dlatego podłączam sam :)

    • @domprawiemyslacy
      @domprawiemyslacy  3 หลายเดือนก่อน

      szanuję i popieram podejście 💪

    • @DominikCBR
      @DominikCBR 3 หลายเดือนก่อน

      @@domprawiemyslacy możesz powiedzieć jak tam panas się sprawuje ? jaki cop sredni wychodzi ? grzejesz już do 20st ?

    • @domprawiemyslacy
      @domprawiemyslacy  3 หลายเดือนก่อน

      @@DominikCBRpompa chodzi na maksymalnych obrotach od początku sezonu grzewczego. SCOP wychodził przy -18 na poziomie ~2.08. Przy 17stop wychodził powyżej 8.
      Dom nie jest ocieplony. Czasem jest w nim 27 stopni, czasem 11 (zależy jaka temperatura panuje za zewnątrz).
      Pompa działa i grzeje, nie spodziewam się problemów przez pierwsze 2-3 lata.

  • @niedzwiedzwtrasie8742
    @niedzwiedzwtrasie8742 5 หลายเดือนก่อน +1

    Nie wyobrażam sobie mieć pompy bez bufora, jak dla mnie jedyne rozsądne rozwiązanie myśląc w przód o dynamicznych stawkach energii. Tylko w ten sposób będzie można nagrywać tańszym prądem na 12 godzin, w dodatku bufor pozwala dołączyć inne źródła ogrzewania. A co do samo wystarczalności przy pompie piepla, to niestety pompę 9kw pociągnie tylko potrzęzny agregat. Żadne magazyny energii i hektary pv nie dadzą rady.

    • @rosoma11
      @rosoma11 5 หลายเดือนก่อน

      Bufor jako magazyn ciepła przy pompie nie ma ekonomicznego uzasadnienia. Wystarczy policzyć ile energii potrzeba aby nagrzać 1000l wody. Pompy to urządzenia najlepiej pracujące na niskim parametrze.

    • @Wojciuszkiewicz_Bartlomiej
      @Wojciuszkiewicz_Bartlomiej 5 หลายเดือนก่อน +1

      Należy policzyć ile wyniesie taki bufor 1k-2k litrów i ile zgromadzi ciepła. Następnie przeliczyć ile energii elektrycznej zmieścimy w magazynie energii za tą samą kwotę. Często ta 2 opcja wychodzi taniej jak mamy np już pv hybrydowy, a przy nowych instalacjach głównie o takim mówimy. Ale bufor 50-100l robiący za sprzęgło i magazyn na defrost jest opcja idealna. Szczególnie jak planujemy ogrzewanie sterowane

    • @rosoma11
      @rosoma11 5 หลายเดือนก่อน

      @@Wojciuszkiewicz_Bartlomiej to już dawno zostało policzone. I tak jak napisałem wyżej, nie ma uzasadnienia ekonomicznego. Zimą fv nie nagrzeje bufora, a latem potrzebujesz jedynie cwu.

    • @michawencel5183
      @michawencel5183 5 หลายเดือนก่อน

      Każdy mały agregat pociągnie pompę ciepła, ponieważ 9 kW to jest moc cieplna a nie elektryczna.

  • @dariuszgrabowski507
    @dariuszgrabowski507 5 หลายเดือนก่อน

    Że nie zalali wody ze zmiękczacza to bardzo dobrze, ale z tą solą w rurach to odpłynęli... Lub nie chcieli zagłębiać się i tłumaczyć.

  • @remjaro6786
    @remjaro6786 4 หลายเดือนก่อน

    Jaka firma montowała Ci pompę?

    • @domprawiemyslacy
      @domprawiemyslacy  3 หลายเดือนก่อน

      Nie ma to większego znaczenia. W niczym szczególnie się nie wyróżnili, więc nie widzę sensu dawać nazwy :)

  • @pawel5012
    @pawel5012 6 หลายเดือนก่อน

    A czemu jest brak bufora.

    • @domprawiemyslacy
      @domprawiemyslacy  6 หลายเดือนก่อน

      Odpowiedziałem w filmie 😊

    • @SOMEONE-ME
      @SOMEONE-ME 5 หลายเดือนก่อน

      A po co ten bufor jeśli zład wystarczający ?

  • @maciejr3653
    @maciejr3653 6 หลายเดือนก่อน

    Hej, a nie rozważaliście montażu gruntownej pompy ciepła?

    • @3lm4x
      @3lm4x 6 หลายเดือนก่อน

      @@jarekszefer9832 zwróci się bardzo szybko jeśli uwzglednisz żywotność jednej i drugiej.

    • @adamkrzychowicz7702
      @adamkrzychowicz7702 6 หลายเดือนก่อน

      @@jarekszefer9832 Powiedz,co mrozy mają do pompy gruntowej?😁

    • @3lm4x
      @3lm4x 6 หลายเดือนก่อน

      Jaka to dokładniej awaria?

    • @3lm4x
      @3lm4x 6 หลายเดือนก่อน

      @@jarekszefer9832czyli koszt gruntowej to minimum 100 tysięcy według ciebie ?

    • @3lm4x
      @3lm4x 5 หลายเดือนก่อน

      @@jarekszefer9832 koszt pompy gruntowej to jakieś 70tys minus 21tys dotacja, powietrzna 35tys minus 7tys.
      Czyli zaokrąglajac 50vs30.
      Jeśli chodzi o żywotność to nie materiały tylko warunki pracy. Urządzenie co stoi całym rokiem na dworze w warunkach od +30 do -20 i wilgotności 90% a cięgle +20 i wilgotność 45-50% powinno dłużej podziałać.

  • @kriskompPL
    @kriskompPL 6 หลายเดือนก่อน

    Witam, we wrześniu ruszam z budową. Wstępnie planuję pompę ciepła także firmy Panasonic. Planuję zastosować bufor podłączony szeregowo na powrocie oraz sprzęgło tak aby mieć oddzielną pompkę cyrkukacyjną a także ogrzewanie strefowe.
    Czy mógłbym prosić o namiar na wykonawcę, który się sprawdził?
    Pozdrawiam

    • @marekprzedstawiciel8740
      @marekprzedstawiciel8740 5 หลายเดือนก่อน

      jaki metraż domu?
      bo może warto w gruntową ?
      drożej - to fakt, ale na długie lata spokój

    • @kriskompPL
      @kriskompPL 5 หลายเดือนก่อน

      @@marekprzedstawiciel8740 155 m2 + garaż 35 m2. Dom parterowy

    • @marekprzedstawiciel8740
      @marekprzedstawiciel8740 5 หลายเดือนก่อน +1

      @@kriskompPL - popytaj się o gruntową
      będzie drożej - bo odwierty (przez dotacje też ceny poszły - ale chyba do gruntówki jest 28 tys)
      ale taka pompa ma najdłuższą żywotność najsprawniejsza
      piszę to jako użytkownik od 2012
      gdybym nie prowadził dla siebie statystyk to zapomniałbym, że jest pompa

  • @michapikul6723
    @michapikul6723 5 หลายเดือนก่อน

    Czy teraz coś ciszej chodzi? Wydaje się być głośna

    • @domprawiemyslacy
      @domprawiemyslacy  5 หลายเดือนก่อน

      nie wiem, nie stoję przy niej :)

  • @atasPL81
    @atasPL81 6 หลายเดือนก่อน +1

    Jezuuu a od kiedy to sól uzywana w zmiękczaczu krązy w rurach 😮😮😮 Co to za fachowiec 😮😮😮

  • @Saicopateful
    @Saicopateful 26 วันที่ผ่านมา

    Czy ta seria ma już wbudowany ciepłomierz i pokazuje na bieżąco COP?

    • @domprawiemyslacy
      @domprawiemyslacy  26 วันที่ผ่านมา +1

      tak, jest COP aktualny dostępny w ustawieniach. Co masz dokładnie pisząc ciepłomierz? Widzę w ustawieniach temperatury wody na powrocie i na zasilaniu.

    • @Saicopateful
      @Saicopateful 26 วันที่ผ่านมา

      @@domprawiemyslacy Dzięki, chodziło mi o aktualny COP. Żeby liczyć aktualny COP potrzebny jest właśnie ciepłomierz = pomiar przepływu wody + różnic w temperaturze. Uważam że to kluczowa informacja a bardzo mało pomp ją pokazuje, trzeba sobie instalować zewnętrzny ciepłomierz i mierzyć to samodzielnie.

    • @domprawiemyslacy
      @domprawiemyslacy  26 วันที่ผ่านมา

      @@Saicopateful tutaj jest pokazany cop w czasie rzeczywistym. Pytanie tylko po co miałbym instalować zewnętrzny ciepłomierz i patrzeć na "rzeczywisty cop"? Cokolwiek to zmieni? Przecież nie dogrzeję pompy z zewnątrz.

    • @Saicopateful
      @Saicopateful 26 วันที่ผ่านมา

      @@domprawiemyslacy Nie zrozumieliśmy się. Jeśli jest wbudowany ciepłomierz to super, nie trzeba zewnętrznego. Niewiele pomp ma wbudowany, stąd moje pytanie.

  • @tkm4581
    @tkm4581 3 หลายเดือนก่อน

    Jeśli nie będzie ogrzewania strefowego to brak bufora nie dziwi. Jeśli będzie ogrzewanie strefowe co przy automatyce domowej z reguły się robi to jest to zabójstwo dla pompy.

  • @rosoma11
    @rosoma11 6 หลายเดือนก่อน +3

    wody zmiękczonej nie można używać do zalania instalacji, a z ta sola krążąca w wodzie to większej bredni ostatnio nie słyszałem🤣🤣🤣 Ale cena to zwala z nóg, ta pompa kosztuje w detalu ok 23k. czyli montaż 12k, 😱 niezła dniówka.

    • @domprawiemyslacy
      @domprawiemyslacy  6 หลายเดือนก่อน

      Znajdź taniej proszę i daj kontakt, żeby inni mogli skorzystać. Oczywiście w okolicach Warszawy.

    • @rosoma11
      @rosoma11 5 หลายเดือนก่อน +2

      @@domprawiemyslacy mój post zwracał uwagę na bandyckie koszty montażu, byłeś przy tym i wiesz ile trwało. Uważasz że to uczciwa cena? Klimatyzator montuje się dokładnie tak samo, a kosztuje 1.5k. jak szukałem instalatora pompy , to większość chciała od 5-8k. Znalazłem takiego co zrobił za 2k. To nie inżynieria kosmiczna tylko dwie rurki i kabel!

    • @domprawiemyslacy
      @domprawiemyslacy  5 หลายเดือนก่อน +1

      @@rosoma11zgadzam się w 100%, dlatego nie daliśmy namiarów na instalatora naszej pompy ciepła. Będąc uczciwym, powiem że całość zajęła 2 dni robocze i pracowało 3 ludzi. Wychodzi 2tysiące na osobę za dzień jej pracy (właściciela firmy nie było). Biorąc pod uwagę, że żaden z panów nie miał doświadczenia w hydraulice i w sumie korzystali z systemowych rozwiązań, uważam to za dużą kwotę.
      Dodam, że była to jedna z najniższych ofert.
      Mając na uwadze to co powiedziałeś, planuję klimatyzatory montować sam i sprawdzić czy rzeczywiście się opłaca brać kogoś do tego (oczywiście najpierw zrobię odpowiednie szkolenia/kursy).

    • @rosoma11
      @rosoma11 5 หลายเดือนก่อน

      @@domprawiemyslacy już po montażu pc, doszedłem do takiego samego wniosku. Że taniej będzie zrobić kurs na f gazy, niż płacić 4.5k za montaż 3 klimatyzatorów. Tym bardziej że niezbędne narzędzia można wypożyczyć za 50pln/dzień.

    • @domprawiemyslacy
      @domprawiemyslacy  5 หลายเดือนก่อน

      @@rosoma11ludzie zaradni zawsze sobie poradzą

  • @marcinzwlkp4051
    @marcinzwlkp4051 3 หลายเดือนก่อน

    Ej Majster, co ci fachowcy Tobie nagadali? Żadna sól ze zmiękczacza nie krąży w instalacji, a jeśli ta "sól" miałaby obniżać opory na instalacji to to byłby duży plus dla pompy ciepła a nie minus. Ale to i tak wszystko bajki, bo sól w zmięczacza nie przechodzi do instalacji, a tylko bierze udział w reakcji wewnątrz zmiękczacza. Woda w obiegu powinna mieć jak najniższą twardośc, żeby nie osadzał sie kamień w instalacji co się dzieje zwłaszcza na wymiennikach ciepła.
    Druga sprawa: wywaliłeś fachowców, którzy zalecali bufor i... to jednak oni mieli rację. Przekonałeś się o tym jak nie mogłeś dogrzać podłogówki. Po to wstawia się bufor o odpowiedniej pojemności, żebyś raz - miał zapas ciepła jak pompa ciepła wchodzi w defrost albo nie pracuje, a dwa pompa ciepła ma skąd czerpać ciepło do defrostu (jak nie ma tego ciepła w wodzie to wezmie ciepło z grząłki elektrycznej, co nie przełoży się na ekonomię pracy).

  • @dzikizwiadowca3981
    @dzikizwiadowca3981 2 หลายเดือนก่อน

    Nad prądem też nie masz kontroli 😂

  • @markusman4592
    @markusman4592 6 หลายเดือนก่อน +6

    Sól ze zmiękczacza służy do przepłukiwania złoża i jest wyrzucana do ścieków. W zregenerowanym i przepłukanym czystą wodą złożu jonowym nie może być już soli. Co za głupoty Ci monterzy wymyślili.

    • @jarosawbil2001
      @jarosawbil2001 6 หลายเดือนก่อน

      Panowie chyba zastosowali skrót myślowy... Żywica jonowymienna odbiera z wody jony wapnia/magnezu ale w to miejsce oddaje jony sodu. Więc tak, woda w obiegu staje się bardziej słona ale nie na tyle żeby coś uszkodzić, nawet w smaku tego nie czuć. U mnie widzieli zmiękczacz podczas instalacji pompy i nic nie mówili.