🇵🇱 BESKID NISKI » Wodospad Magurski, Diabli Kamień
ฝัง
- เผยแพร่เมื่อ 6 ก.พ. 2025
- Zapraszam na rekonesans okolic Folusza. Znajduje się tu „Ścieżka Przyrodnicza Folusz” wytyczona przez Magurski Park Narodowy z której i my skorzystamy. Schodząc z grzbietu Magury Wątkowskiej w drodze do Folusza przechodzimy nad potokiem Kłopotnica, który tworzy tu ciekawy przełom o stromych zboczach. Po drodze mija się jeszcze Ośrodek Zarybieniowy założony w latach 30. XX wieku, później bar, oraz budynki Domu Pomocy Społecznej, na jednym z nich znajduje się tablica poświęcona Nikiforowi, który zmarł tu w 10.10.1968 roku w ówczesnym Sanatorium Przeciwgruźliczym, pochowany został na cmentarzu w Krynicy Zdrój. Nikifor Krynicki, artystyczny samouk, zaliczany jest do grona najwybitniejszych na świecie malarzy tzw. naiwnych, prymitywistów.
Kolejną atrakcją okolic Folusza jest Wodospad Magurski. To jeden z okazalszych wodospadów w Beskidzie Niskim, gdzie z progu skalnego woda spada w dół podwójną kaskadą. Najbardziej okazały jest on podczas wiosennych roztopów lub po opadach deszczu, w innych okresach, kiedy jest mało wody w potokach, nie jest już taki widowiskowy i trudno go nawet nazwać wodospadem.
Po kilku minutach marszu dochodzimy do kolejnej osobliwości przyrody znanej w tej okolicy od dawna, a jest nim wychodnia piaskowca o nazwie Diabli Kamień. Zbudowana jest ona z gruboziarnistego piaskowca magurskiego i zlepieńców, które powszechnie występują w warstwach skalnych budujących podłoże Beskidu Niskiego. Wychodnię tworzy sześć bloków skalnych o wysokości do 15 m, oddzielonych od siebie szerokimi szczelinami.
Od Diablego Kamienia schodzimy w dolinę potoku Kłopotnica i dalej zielonym szlakiem tzw. „Ścieżką Pierwszego Dnia” (wytyczoną po powstaniu MPN) podchodzimy na Magurę (829 m) i dalej do Bacówki PTTK w Bartnem.
2015.08.24