Lutowanie rur miedzianych jest proste i szybkie. Nie ma przecieków jeżeli trzymamy się pewnych zasad. Przede wszystkim bardzo ważne jest dokładne oczyszczenie powierzchni. To klucz do sukcesu. Myślę, że brak szczotki do oczyszczania rur o odpowiedniej średnicy się zemścił. A stare i używane kształtki lepiej wywalić niż lutować drugi raz bo bardzo często ciekną. Zawór zwrotny klapowy ma jedną wadę. Powinien być montowany poziomo aby dobrze działał. Zamiast tego polecam takie zawory zwrotne Calido o zwiększonym przepływie. Są do kupienia na Allegro. Mają odpowiednią powierzchnie przez co praktycznie nie ograniczają przepływu. Z tym przekrojem miedzi myślę, że przesadziłeś. Z powodzeniem CU 28 byłoby wystarczające. Zwłaszcza, że masz taki krótki odcinek rurociągu.
Wrzuć cokolwiek z elektryki.... Potem go podmienisz....Chociaż kilka minut...z podłączenia zasilania i sterownika i pompy CO... Jestem właśnie na etapie podłączenia elektryki.... Więc czekam....
Potrzebuję jakieś 2-3tyg. Teraz jak już podłączyłem to uważam, że nie jest to trudne. Przed podłączeniem miałem obawy, jednak fachowcy, ludzie z grup "fejsbukowych" byli bardzo pomocni. Zresztą i tak źle podłączyłem zawór strefowy...ale o tym będzie mowa w kolejnym filmie.
Na bank będzie film jak już ruszy pompa, ale nie wiem czy podczas uruchamiania uda mi się serwisantów nagrać, zobaczymy. Kolejny film już z działającą pompą i elektrycznym podłączeniem.
@@szczudl0 ja już wszystko od strony bufora i cwu podłączone, cała elektryka też, zostało mi jeszcze wpięcie do obiegu CO i płukanie ale to chwila roboty :) na początek sam będę próbował wystartować :) ale teraz urlop. Ceny kształtek i rurek miedzianych powalają :) Pozdrawiam
Witam, Ile Panu wyszły długości te węże w oplocie BIG przy samej pompie? Pompa powinna stać około 40-50 cm od ściany prawda? I około 40cm nad ziemią czyli jakiś tam standard można przyjąć montażu. Podoba mi się, że usytuował Pan odpływ nieco niżej, więc ta woda przy pompie nie stoi tylko leci do zaworów antyzamrożeniowych. Czy montował Pan czujnik całkowitej temperatury przepływu wody? Pozdrawiam!
Cześć. Jak już miałem gotową pompę do uruchomienia, napisałem do kaisai poprzez ich stronę, że potrzebuję Partnera Serwisowego do pierwszego uruchomienia. Odpisali z danymi kontaktowymi do najbliższego PS mojej okolicy, potem to już kontakt bezpośrednio do niego. Ustaliliśmy termin uruchomienia, PS powiedział jeszcze co chce żeby było zrobione przed jego przyjazdem. W dniu uruchomienia posprawdzał wszystko co należy, dostałem protokół uruchomienia oraz kartę gwarancyjną i od tego dnia leci gwarancja. To tak w skrócie.
@@neever5173 Tak bardzo, jest bardzo cicha, nie ma z nią problemów. Oby tak już pozostało. Moja jest jeszcze z pompą obiegową grundfos, podobno te nowe mają lub miały jakieś chińskie odpowiedniki.
Tak, taki wymóg firmy kaisai, styczniki do pomp obiegowych. Działa to normalnie, pompy podpięte do styczników, a styczniki do zacisków na płycie w pompie ciepła. Pompa ciepła steruje wszystkim automatycznie, jak potrzeba to włączy lub wyłączy.
Jestem zadowolony, dwie uwagi mam. Pierwsza to mój błąd, od sterownika pokojowego do pompy, użyłem kabla nieekranowanego, a według instrukcji powinien być ekranowany. Mam czasami sytuacje, że zapodam pompie by uruchomiła grzanie podłogówki lub kaloryferów, na sterowniku się pojawi ikona grzania a pompy w piwnicy ani drgną... myślę że to wina właśnie tego kabla. Muszę w tedy iść do piwnicy i wyłączyć/włączyć zasilanie pompy, muszę to kiedyś przy remoncie poprawić. Druga uwaga, to akurat bubel producenta, sterownik pompy ciepła ten co mam w pokoju ma funkcję termostatu, ale jego minimalna delta to aż 1'C, czyli jakiś żart. Sumarycznie i tak nie używam termostatu, ale dla osób, które preferują ten rodzaj ogrzewania, jest to nie do przyjęcia. Poza tymi uwagami, jestem mega zadowolony.
Jak chcesz mieć gwarancję producenta, to partner serwisowy musi być. Nie musisz ustawień robić, ma być wszystko prawidłowo podłączone, resztę ustawi serwis.
@@krzysztoflion_i7996 W instrukcji montażu są podane wytyczne, dodatkowo dopytałem instalatorów co i jak. Na powrocie obowiązkowo filtr siatkowy, do pomp obiegowych obowiązkowo styczniki. Musisz przestudiować instrukcję i dopytywać bardziej doświadczonych.
@@krzysztofczerwinski6661 filtr siatkowy ten dołączony do PC zamontowałem na wyjściu z bufora przed pompami obiegowymi. Przed pompą ciepła na powrocie zamontowałem separator magnetyczny, który ma również filtr siatkowy - Afriso ADS 160
@@tomaszdzwonek9696 Będą dwie pompy, jedna na kaloryfery, druga na podłogówkę z zaworem termostatycznym z siłownikiem. Sterowanie normalnie za pomocą sterownika pompy. Jeszcze nie wiem czy krzywa grzewcza czy termostat w sterowniku, a może inaczej. Wyjdzie w praniu, przetestuje podczas zimy.
@@jozinzbazin8118 przyjdzie czas i na takie rozwiązanie, najpierw zbadam jak wysokie potrzebuję zasilanie na kaloryfery i podłogę przy danej temp. zewnętrznej. Pozwoli mi to potem na dokładne ustawienie krzywej grzewczej. Przy krzywej, termostat wyłącza pompy obiegowe po osiągnięciu temp, zadanej czy zmniejsza temp. CO? Przyznam szczerze, że jeśli będzie wyłączał pompy to chyba odpuszczę ten rodzaj sterowania, ze względu na wychładzanie posadzki z podłogówką.
Nie jestem pewien czy te węże elastyczne to dobry pomysł. Guma, z której są zrobione może dość szybko się poddać. Lepszym wyjściem były by rury karbowane z nierdzewki. Czy instalator zaakceptował usunięcie filtra skośnego na rzecz separatora? W checkliscie Kaisai filtr jest wskazany jako obowiązkowy.
Wąż jest przeznaczony do instalacji grzewczych, wytrzymałość do 100'C ciśnienie 10bar, stężenie glikolu 35%. Co do filtra to się dopiero okaże, wg mnie ten co ja założyłem jest lepszym rozwiązaniem, prócz filtracji mechanicznej czyli gęstej siatki, robi jeszcze jako separator magnetyczny czyli 2w1. Dam znać jak poszło, po uruchomieniu.
@@szczudl0 na powrocie wymagany jest filtr dołączany z pompą, z tego co się orientuję jest to warunkiem gwarancji w kaisai. Nikt nie podbiję Ci karty gwarancyjnej. Separator jest dobry nawet, bardzo dobry, ale ten kaisajowski ma bardzo drobną siatkę i służy do zabezpieczenia wymiennika płytowego. Swoją drogą ciekawe jestem czy już po pierwszym uruchomieniu? Pozdro
Stoi u mnie w kartonie taka sama pompa do samodzielnego montażu. Mam kilka pytań, może będziesz znał odpowiedź lub pokierujesz mnie na forum z którego korzystałeś. Chcę oszczędzić pompie syfu z obecnego układu z grzejnikami i zamiast dawać bufor przelotowy to chcę dać albo zbiornik z wężownicą albo wymiennik płytowy i dopiero to na bufor przelotowy. Przy wymienniku martwi mnie zapis o minimum 40L w obiegu po stronie pompy. Na kilku rurkach i wymienniku raczej tyle nie będzie. Druga rzecz to w karcie gwarancyjnej nie widzę zaworów antyzamrożeniowych. Planuję układ po stronie pompy na glikolu. Danie zaworów spowoduje że i tak glikol spłynie w razie awarii zasilania więc pytanie czy wiesz czy to jakiś dodatkowy wymóg instalatorów czy przejdzie bez tych zaworów? Ostatnia sprawa to nie widzę przygotowanego miejsca pod skrzynkę elektryczną. Gdzie dajesz te przekaźniki do pomp które wymaga Kaisai?
Cześć. Miałem kilka tematów, na które nie znałem odpowiedzi, facebook okazał się pomocny. Poszukaj grupy "Kaisai - pompy ciepła powietrze-woda" oraz "Pompy ciepła - forum". Zawsze znajdzie się jakaś dobra dusza, co zechce poświęcić trochę czasu na wytłumaczenie co i jak. Ja osobiście odpuściłem wymiennik płytowy jak i glikol, poczytałem trochę i są te jednak rozwiązania które powodują straty ciepła. Jako zabezpieczenie przed zamarzaniem wybrałem zawory antyzamrożeniowe, w przypadkuk Kaisai to wystarczy, jeśli masz zamiar użyć wymiennika i glikolu to nie potrzebujesz zaworów, szkoda kasy a takie zawory też powodują straty ciepła miałbyś 3 elementy które wpływają na obniżenie sprawności pompy/grzania. Zamiast wymiennika płytowego czy bojlera z wężownicą nie lepiej zrobić płukanie instalacji? Jeśli obawiasz się syfu z kaloryferów, to może taniej wyjdzie zamówić firmę czyszczącą instalację niż inwestować w bojler z wężownicą czy tam wymiennik. Przemyśl tą sprawę, wydaje mi się, że zawory wystarczą plus jakiś system zabezpieczający przed spuszczeniem wody z całego układu CO. Mam skrzynkę elektryczną, w następnym filmie będzie o tym mowa, w skrzynce mam zabezpieczenie 3f na grzałkę, 1f zabezpieczenie na sprężarkę, 1f zabezpieczenie na pompy obiegowe CO, do tego 2xstycznik oraz podlicznik. Niestety opóźnia się mój kolejny film, mam awarię kompa i nie mogę teraz posklejać moich wypocin. Mam nadzieję, że do tygodnia uda mi się uporać z komputerem, w tedy ogarnę temat nowego filmu. Będzie w nim o całej elektryce mowa. Powodzenia
Lutowanie rur miedzianych jest proste i szybkie. Nie ma przecieków jeżeli trzymamy się pewnych zasad. Przede wszystkim bardzo ważne jest dokładne oczyszczenie powierzchni. To klucz do sukcesu. Myślę, że brak szczotki do oczyszczania rur o odpowiedniej średnicy się zemścił. A stare i używane kształtki lepiej wywalić niż lutować drugi raz bo bardzo często ciekną. Zawór zwrotny klapowy ma jedną wadę. Powinien być montowany poziomo aby dobrze działał. Zamiast tego polecam takie zawory zwrotne Calido o zwiększonym przepływie. Są do kupienia na Allegro. Mają odpowiednią powierzchnie przez co praktycznie nie ograniczają przepływu. Z tym przekrojem miedzi myślę, że przesadziłeś. Z powodzeniem CU 28 byłoby wystarczające. Zwłaszcza, że masz taki krótki odcinek rurociągu.
Can you tell me the distance between the screw holes used to attach the CLIVET to the cross member on the pallet?
Czekamy na filmik z podłączenia elektryki. Pozdrawiam
Jestem w trakcie składania filmu, problemy techniczne z kompem nie ułatwiają sprawy.
Czekamy.....czekamy.....jestem na etapie podłączenia pompy.....
Wrzuć cokolwiek z elektryki.... Potem go podmienisz....Chociaż kilka minut...z podłączenia zasilania i sterownika i pompy CO... Jestem właśnie na etapie podłączenia elektryki.... Więc czekam....
@@cndeep5430 Postaram się coś na szybkiego zrobić.
Kiedy film z elektryka ? Bardzo ciekawi mnie czy jest skomplikowana do podłączenia
Potrzebuję jakieś 2-3tyg. Teraz jak już podłączyłem to uważam, że nie jest to trudne. Przed podłączeniem miałem obawy, jednak fachowcy, ludzie z grup "fejsbukowych" byli bardzo pomocni. Zresztą i tak źle podłączyłem zawór strefowy...ale o tym będzie mowa w kolejnym filmie.
Fajnie nakombinowałeś z orurowaniem, a filmik z pierwszego uruchomienia będzie ?
Na bank będzie film jak już ruszy pompa, ale nie wiem czy podczas uruchamiania uda mi się serwisantów nagrać, zobaczymy. Kolejny film już z działającą pompą i elektrycznym podłączeniem.
@@szczudl0 ja już wszystko od strony bufora i cwu podłączone, cała elektryka też, zostało mi jeszcze wpięcie do obiegu CO i płukanie ale to chwila roboty :) na początek sam będę próbował wystartować :) ale teraz urlop. Ceny kształtek i rurek miedzianych powalają :) Pozdrawiam
@@miromm9500 ceny to jakiś kosmos.
Super robota a możesz wyjaśnić jak podłączyłeś ten elektrozawór. Pozdrawiam
Dzięki, elektro zawór wciąż czeka na podłączenie. Myślę że w przyszłym tygodniu zakupię UPS, zima się zbliża więc, trzeba ten zawór wkońcu podłączyć.
Idealnie:)
Mam pytanie jak są zawory antyzamrozeniowe to trzeba mieć glikol w instalacji?
Hej, gdy są zawory antyzamrożeniowe, to glikol jest zbędny.
Witam,
Ile Panu wyszły długości te węże w oplocie BIG przy samej pompie? Pompa powinna stać około 40-50 cm od ściany prawda? I około 40cm nad ziemią czyli jakiś tam standard można przyjąć montażu. Podoba mi się, że usytuował Pan odpływ nieco niżej, więc ta woda przy pompie nie stoi tylko leci do zaworów antyzamrożeniowych.
Czy montował Pan czujnik całkowitej temperatury przepływu wody? Pozdrawiam!
Witam. Węże 40cm i 50cm. Nie montowałem takiego czujnika, chyba o nim nie słyszałem.
takie pytanie, czemu nie zrobiłeś tego pexie ? jest to proste i nie wymaga lutowania
Z prostej przyczyny, złączki PEX bardzo mocno ograniczają, zmniejszają przepływ wody.
Czesc. Mozesz mi napisac jak wygiada sprawa z uruchomieniem przez serwis? Chodzi mi o gwarancje itd.
Cześć. Jak już miałem gotową pompę do uruchomienia, napisałem do kaisai poprzez ich stronę, że potrzebuję Partnera Serwisowego do pierwszego uruchomienia. Odpisali z danymi kontaktowymi do najbliższego PS mojej okolicy, potem to już kontakt bezpośrednio do niego. Ustaliliśmy termin uruchomienia, PS powiedział jeszcze co chce żeby było zrobione przed jego przyjazdem. W dniu uruchomienia posprawdzał wszystko co należy, dostałem protokół uruchomienia oraz kartę gwarancyjną i od tego dnia leci gwarancja. To tak w skrócie.
@@szczudl0 a jaki koszt uruchomienia?
W kaisai pierwsze uruchomienie jest darmowe.
@@szczudl0 ooo ogólnie jesteś zadowolony z jednostki? Dzięki za podpowiedzi. Rozważam zakup kaisaia.
@@neever5173 Tak bardzo, jest bardzo cicha, nie ma z nią problemów. Oby tak już pozostało. Moja jest jeszcze z pompą obiegową grundfos, podobno te nowe mają lub miały jakieś chińskie odpowiedniki.
Styczniki dałeś do pompek? Jak to steruje pompami? Ja dotąd miałem z gniazdka na ogrzewaniu piecem czy warto to podpinać pod PC?
Tak, taki wymóg firmy kaisai, styczniki do pomp obiegowych. Działa to normalnie, pompy podpięte do styczników, a styczniki do zacisków na płycie w pompie ciepła. Pompa ciepła steruje wszystkim automatycznie, jak potrzeba to włączy lub wyłączy.
jak tam po 2 latach, zadowolony jesteś z tej pompy ? jakieś uwagi masz, może coś inaczej byś zrobił ?
Jestem zadowolony, dwie uwagi mam. Pierwsza to mój błąd, od sterownika pokojowego do pompy, użyłem kabla nieekranowanego, a według instrukcji powinien być ekranowany. Mam czasami sytuacje, że zapodam pompie by uruchomiła grzanie podłogówki lub kaloryferów, na sterowniku się pojawi ikona grzania a pompy w piwnicy ani drgną... myślę że to wina właśnie tego kabla. Muszę w tedy iść do piwnicy i wyłączyć/włączyć zasilanie pompy, muszę to kiedyś przy remoncie poprawić. Druga uwaga, to akurat bubel producenta, sterownik pompy ciepła ten co mam w pokoju ma funkcję termostatu, ale jego minimalna delta to aż 1'C, czyli jakiś żart. Sumarycznie i tak nie używam termostatu, ale dla osób, które preferują ten rodzaj ogrzewania, jest to nie do przyjęcia. Poza tymi uwagami, jestem mega zadowolony.
Jaki czujnik (zamiennik) dokupiłeś do bufora? Chodzi mi o typ. Umieściłeś go w kapilarze?
Prawdopodobnie dzisiaj wieczorem będzie o tym film. Kupiłem termistor NTC 47kohm, umieściłem go w aluminiowej rurce, taką miałem pod ręką.
Mam pytanie partner serwisowy musi byc na odbior ? Trzeba jakies ustawienia wprowadzac?
Jak chcesz mieć gwarancję producenta, to partner serwisowy musi być. Nie musisz ustawień robić, ma być wszystko prawidłowo podłączone, resztę ustawi serwis.
Może pan napisać jakie urzadzenia typu filtry itp dobrał? Jakiej firmy itp
Separator magnetyczny Afriso ADS 160 link: allegro.pl/oferta/filtr-magnetyczny-separator-zanieczyszczen-ads160-afriso-przylacza-gw-g1-12508704017?#
Pompy obiegowe IBO MAGI link: allegro.pl/oferta/pompa-obiegowa-magi-2-25-40-180-energooszczedna-14052165701?#
LEGRAND RX3 WYŁĄCZNIK RÓŻNICOWOPRĄDOWY 40A link: allegro.pl/oferta/legrand-rx3-wylacznik-roznicowopradowy-40a-4p-30ma-7410965437?#
LEGRAND stycznik modułowy: allegro.pl/oferta/legrand-stycznik-modulowy-sm425-25a-2no-9684405579?#
LEGRAND wyłącznik nadprądowy 3fazy link: allegro.pl/oferta/legrand-rx3-wylacznik-nadpradowy-3p-b16a-s303-7771369494?#
LEGRAND wyłącznik nadprądowy 1faza link: allegro.pl/oferta/legrand-rx3-wylacznik-nadpradowy-1p-b25a-s301-7756664324?#
Licznik WiFi do podlicznika ZAMEL LIW-01 link: allegro.pl/oferta/licznik-impulsow-supla-wifi-gaz-prad-woda-liw-01-12497114295?#
Podlicznik 3fazy z funkcją RESET link: allegro.pl/oferta/licznik-trojfazowy-podlicznik-energii-reset-3-faz-12483865259?#
Zawór mieszający 3D z siłownikiem link: allegro.pl/oferta/zawor-mieszajacy-3-drogowy-ibo-1-cal-dn25-silownik-3-pkt-stz-tech-astibi-14750646276?#
Zawór strefowy do CO/CWU AFRISO 5/4" link: allegro.pl/oferta/afriso-zawor-strefowy-3-drogowy-azv-844-dn25-g5-4-13396062267?#
Wibroizolatory pod pompę ciepła link: allegro.pl/oferta/wibroizolator-do-klimatyzacji-typ-atk-40x30-m8-9338824689?#
Jak masz jeszcze jakieś pytania to pisz.
Czy do składania instalacji miałeś jakiś schemat, czy tak z głowy ?
narysowałem sobie na kartce, w trakcie pracy schemat ulegał zmianie, ale z grubsza pokrywał się z tym co narysowałem.
@@szczudl0 Chodzi mi o zastosowanie wymaganych elementów takiej instalacji.
@@krzysztoflion_i7996 W instrukcji montażu są podane wytyczne, dodatkowo dopytałem instalatorów co i jak. Na powrocie obowiązkowo filtr siatkowy, do pomp obiegowych obowiązkowo styczniki. Musisz przestudiować instrukcję i dopytywać bardziej doświadczonych.
Gdzie umieściłeś ten filtr siatkowy do PC?
@@krzysztofczerwinski6661 filtr siatkowy ten dołączony do PC zamontowałem na wyjściu z bufora przed pompami obiegowymi. Przed pompą ciepła na powrocie zamontowałem separator magnetyczny, który ma również filtr siatkowy - Afriso ADS 160
Ile czujników temp. dałeś na bufor?
Jeden czujnik, górny. Podobno w tych pompach nie da się aktywować dwóch czujników, no chyba że pompy są kaskadowo połączone.
Hej, jaki przekrój przewodu zasilającego dałeś do pompy?
Hej, 4mm2.
@@szczudl0 a od licznika czy głównej rozdzielni do rozdzielni od pompy te, masz 4mm²
@@piotrwalasek8493 Też 4mm2
A jak później będziesz sterował pompą obiegową - są jakieś pomysły ?
O którą dokładnie pompę ci chodzi, o cyrkulację?
@@szczudl0 O tę na wyjściu bufora na podłogówkę/grzejniki .
@@tomaszdzwonek9696 Będą dwie pompy, jedna na kaloryfery, druga na podłogówkę z zaworem termostatycznym z siłownikiem. Sterowanie normalnie za pomocą sterownika pompy. Jeszcze nie wiem czy krzywa grzewcza czy termostat w sterowniku, a może inaczej. Wyjdzie w praniu, przetestuje podczas zimy.
@@szczudl0 a może krzywa grzewcza i termostat ? Bardzo dobre połączenie...
@@jozinzbazin8118 przyjdzie czas i na takie rozwiązanie, najpierw zbadam jak wysokie potrzebuję zasilanie na kaloryfery i podłogę przy danej temp. zewnętrznej. Pozwoli mi to potem na dokładne ustawienie krzywej grzewczej. Przy krzywej, termostat wyłącza pompy obiegowe po osiągnięciu temp, zadanej czy zmniejsza temp. CO? Przyznam szczerze, że jeśli będzie wyłączał pompy to chyba odpuszczę ten rodzaj sterowania, ze względu na wychładzanie posadzki z podłogówką.
Nie jestem pewien czy te węże elastyczne to dobry pomysł. Guma, z której są zrobione może dość szybko się poddać. Lepszym wyjściem były by rury karbowane z nierdzewki.
Czy instalator zaakceptował usunięcie filtra skośnego na rzecz separatora?
W checkliscie Kaisai filtr jest wskazany jako obowiązkowy.
Wąż jest przeznaczony do instalacji grzewczych, wytrzymałość do 100'C ciśnienie 10bar, stężenie glikolu 35%. Co do filtra to się dopiero okaże, wg mnie ten co ja założyłem jest lepszym rozwiązaniem, prócz filtracji mechanicznej czyli gęstej siatki, robi jeszcze jako separator magnetyczny czyli 2w1. Dam znać jak poszło, po uruchomieniu.
W checkliście jest wymagany filtr siatkowy przed powrotem, nic nie pisze, że musi być to filtr skośny. Wydaje mi się, że nie powinno być problemu.
A gdzie kupiłeś te elastyczne węże? Też się nad takimi zastanawiam ale nie mogę znaleźć w becie.
@@krzysztofczerwinski6661 Znalazłem je na allegro, ale kupiłem ma shopee było najtaniej. Wpisz sobie w allegro wąż w oplocie BIG
@@szczudl0 na powrocie wymagany jest filtr dołączany z pompą, z tego co się orientuję jest to warunkiem gwarancji w kaisai. Nikt nie podbiję Ci karty gwarancyjnej. Separator jest dobry nawet, bardzo dobry, ale ten kaisajowski ma bardzo drobną siatkę i służy do zabezpieczenia wymiennika płytowego. Swoją drogą ciekawe jestem czy już po pierwszym uruchomieniu? Pozdro
Dlaczego wyjście z bufora podłączyłeś na samej górze ??
Tak mi było najwygodniej, najmniej roboty.
Stoi u mnie w kartonie taka sama pompa do samodzielnego montażu. Mam kilka pytań, może będziesz znał odpowiedź lub pokierujesz mnie na forum z którego korzystałeś.
Chcę oszczędzić pompie syfu z obecnego układu z grzejnikami i zamiast dawać bufor przelotowy to chcę dać albo zbiornik z wężownicą albo wymiennik płytowy i dopiero to na bufor przelotowy. Przy wymienniku martwi mnie zapis o minimum 40L w obiegu po stronie pompy. Na kilku rurkach i wymienniku raczej tyle nie będzie.
Druga rzecz to w karcie gwarancyjnej nie widzę zaworów antyzamrożeniowych. Planuję układ po stronie pompy na glikolu. Danie zaworów spowoduje że i tak glikol spłynie w razie awarii zasilania więc pytanie czy wiesz czy to jakiś dodatkowy wymóg instalatorów czy przejdzie bez tych zaworów?
Ostatnia sprawa to nie widzę przygotowanego miejsca pod skrzynkę elektryczną. Gdzie dajesz te przekaźniki do pomp które wymaga Kaisai?
Cześć. Miałem kilka tematów, na które nie znałem odpowiedzi, facebook
okazał się pomocny. Poszukaj grupy "Kaisai - pompy ciepła powietrze-woda"
oraz "Pompy ciepła - forum". Zawsze znajdzie się jakaś dobra dusza, co
zechce poświęcić trochę czasu na wytłumaczenie co i jak. Ja osobiście odpuściłem wymiennik płytowy jak i glikol, poczytałem trochę i są te jednak rozwiązania które powodują straty ciepła.
Jako zabezpieczenie przed zamarzaniem wybrałem zawory antyzamrożeniowe,
w przypadkuk Kaisai to wystarczy, jeśli masz zamiar użyć wymiennika i glikolu
to nie potrzebujesz zaworów, szkoda kasy a takie zawory też powodują straty
ciepła miałbyś 3 elementy które wpływają na obniżenie sprawności pompy/grzania.
Zamiast wymiennika płytowego czy bojlera z wężownicą nie lepiej zrobić płukanie
instalacji? Jeśli obawiasz się syfu z kaloryferów, to może taniej wyjdzie zamówić
firmę czyszczącą instalację niż inwestować w bojler z wężownicą czy tam wymiennik.
Przemyśl tą sprawę, wydaje mi się, że zawory wystarczą plus jakiś system
zabezpieczający przed spuszczeniem wody z całego układu CO. Mam skrzynkę elektryczną,
w następnym filmie będzie o tym mowa, w skrzynce mam zabezpieczenie 3f na grzałkę,
1f zabezpieczenie na sprężarkę, 1f zabezpieczenie na pompy obiegowe CO, do tego
2xstycznik oraz podlicznik. Niestety opóźnia się mój kolejny film, mam awarię
kompa i nie mogę teraz posklejać moich wypocin. Mam nadzieję, że do tygodnia
uda mi się uporać z komputerem, w tedy ogarnę temat nowego filmu. Będzie w nim o całej
elektryce mowa. Powodzenia
Dobre sobie pompa do samodzielnego montażu....Sukcesów i nauki !
Te zawory zrzutowe należy zamontować zaraz na króćcach jednostki zew ;)
Tylko w tedy woda w rururach poniżej zaworów zamarznie.
⁸