PULS ZIVOTA - HIPERBARIČNA KOMORA I TRETMAN POST COVID PACIJENATA

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 4 ม.ค. 2025
  • Kada je pre nešto više od godinu dana detektovan virus sars cov 2 i kada je krenula globalna epidemija, svetska stručna i naučna javnost, predominantno je bila fokusirana na prikupljanje podataka o načinima i putevima širenja, kao i o merama prevencije i lečenja ovih pacijenata.
    Međutim, kako se vremenom povećavao broj izlečenih, pojavila se i nova grupa rekonvalescenata koji su preležali covid 19, ali koji se i dalje žale na posledice u smislu post covid sindroma.
    Tako je naučna i svetska javnost, uporedo sa lečenjem covida, počela da traga i za mogućnostima objašnjenja i načinima terapije post covid sindroma.
    Ne samo u svetu, već i kod nas, u specijalnu bolnicu za hiperbaričnu medicinu, počeli su da se javljaju pacijenti sa ''klasičnim'' indikacijama'' za terapiju kiseonikom, koji su prethodno preležali koronu.
    Ono što je karakteristično za takve pacijente je malaksalost, gubitak apetita, kondicije, promene raspoloženja, neurološki poremećaji.
    Dugo trajanje ovakvog stanja imalo je posledice i po kategorije ljudi koji nisu preležali kovid, niti bilo kakvu respiratornu infekciju.
    Tako je boravak u zatvorenom prostoru za posledicu imao i da se kod mene pojave ovakve tegobe.
    Odlučio sam da prihvatim savet prijatelja i obavim pregled kod kardiologa profesora Mihajla Matića, specijaliste fizikalne medicine profesorke Olge Popović, ortopeda spinalnog hirurga Zdeslava Milinkovića. Urađeni su i odgovarajući snimci, magnetna rezonanca glave, vratnog dela kičme, ispitivanje centra za ravnotežu.
    Savet pomenutih doktora je bio tretman u komori pod pritiskom kiseonika. U specijalnu bolnicu za hiperbaričnu medicinu došao sam jednog martovskog jutra i obratio se poznatim lekarima iz ranijih susreta.
    Savet pomenutih doktora je bio tretman u komori pod pritiskom kiseonika. U specijalnu bolnicu za hiperbaričnu medicinu došao sam jednog martovskog jutra i obratio se poznatim lekarima iz ranijih susreta.
    Čuo sam mišljenja dr Dragane Ivković, specijaliste hiperbarične medicine, profesora Branislava Stefanovića dugogodišnjeg direktora urgentnog centra, primarijusa doktora Dragoljuba Banovica, ortopeda sa dugogodišnjim iskustvom u lečenju sportskih povreda, doktora Giljerma Izikijerdo Pineda, lekara sa najdužim stažom u ovoj zdravstvenoj ustanovi i profesora Peđu Brkića, sa katedre za medicinsku fiziologiju medicinskog fakulteta univerziteta u Beogradu. Požalio sam se na povremenu glavobolju, hronični umor, malaksalost, zanošenje.
    Savet je bio deset terapija, boravak u komori u trajanju od 70 minuta, ukupno 700 minuta....
    Label and copyright : ZDRAVLJE TV
    Zabranjeno svako kopiranje video i/ili audio snimaka i postavljanje na druge kanale!

ความคิดเห็น •

  • @BirgemBorg
    @BirgemBorg 3 ปีที่แล้ว

    Hvala. Odličan video. Želim vam svako dobro.