Én a régi tankönyveimről is meghallgatnék hasonlót :) Az nagyban megkönnyítené az ítélkezést. Ez pusztító..... mármint nem az előadás, hanem az, hogy ilyenről születhet egy videó. Ennek meg se lehetne történnie :(
Világ életemben utáltam a történelmet. Aztán a csatornádra rátalálva jöttem rá, hogy erről javarészt a tanáraim tehettek. Köszönöm a videókba fektetett munkádat!
Igen, ez nagyon sok esetben így van. Én egészen 8-ig utáltam a törit aztán volt egy tanár váltás és láss csodát, most én korrepetálok embereket. (10 dikes vagyok)
@@istvansovari4208 Nem. Azért utáltam, mert a töri tanáraimnak ez a munkája volt, nem a hivatása. Az egész arról szólt, hogy be kel magolni X évszámot és helyszínt (amit aztán számonkérés alkalmával gépiesen ellenőrizni tudnak); nem arról, hogy mi az összefüggés az események között.
Értelmes ember tanárok nélkül is érdeklődik az őt körülvevő dolgok iránt. Könnyű ezt a szülők vagy tanárok nyakába varrni. Én egy dél-borsodi parasztcsaládból származom, ahol sokkal inkább a paraszti-, mint a magaskultúrát láttam nap mint nap. Könyvek talán még az utcánkban sem voltak. Nekem ma könyvtáram van itthon, szereztem néhány diplomát, de az éhségem a világ megismerésére nem hiszem, hogy csökkent volna. Könnyű más embereket hibáztatni a sorsunk miatt.
@@wolxfxgirl Nálam ilyen fordulat az irodalom esetén jött el. A gimis tanárom arra fektette a hangsúlyt amiben jó vagyok ( (vers)elemzés, fogalmazás), nem arra amiben nem (magolás). A töri tekintetében sajnálom, hogy kicsit szakbarbárrá váltam (reál beállítottságú vagyok vagyok, ilyen pályát is választottam). [ha dupla választ hagytam bocsi, az előző nálam nem jelenik meg]
Kedves Bence! Először is valahol örülök, valahol pedig nagyon szomorú vagyok a videó láttán és csak csatlakozni tudok az előttem szólókhoz. "Szerencsére nem most vagyok diák". Annak idején történelem-latin szakos tanárnak készültem. Szerbiában a jugoszláv időkben sokra tartották a magyar tankönyveket ( habár előadni külföldi tankönyvekből hivatalosan ma sem szabad). Én Hahn Istvan Történelmi Olvasó könyvén keresztül és Polányi Imre Az ókori világ története c. könyvei után szerettem meg a történelmet. Erről a vágyálomról édesanyám, aki szintén történelem tanárnő volt és a gimnáziumi történelem tanárom térített el. Azóta csak egy lelkes rajongója vagyok a történelemnek. Rövid kitekintés a gimis történelem oktatásunkra. Szerbiában a gimnáziumokban régen három irány volt választható. Természettudományi, társadalomtudományi és általános. Én az utóbbiban tanultam. A 9. Osztály év őskori és ókor. Çatalhöyüktől Róma bukásáig. A 10. osztály csak középkor. Róma bukásától Boszniai királyság bukásáig (1482). Ezt követően 11-ben nagy földrajzi felfedezések, felvilágosodás egészen a berlini kongresszusig. Közben átvettük az orosz, a török, a német, francia, angol, olasz és amerikai történelmet is ( mindazt, ami fontos tudni, nemzetállamok, jelentősebb uralkodók, függetlenségi háborúk stb). Az utolsó év az a Berlini kongresszus után függetlenedett országok eseményeire fókuszált. Az utolsó anyagrész pedig Josip Broz Tito VII. felszabadító offenzívája volt. Nálunk a történelem 1945 nyarára véget ért. Elvileg társadalomtudományi szakirányon 1989-ig vették az eseményeket. Tovább nem. A magyarázat az, hogy nincs egységes álláspont az utána következett eseményekben és még sok tanú él így nagy a szubjektív torzítása tényező. Ezeket az eseményeket csak 30 vagy 50 év múlva lesz lehetőség csak tanítani. A kortárs történelem neve pedig politikatudomány. Egyetemi végzettséget Magyarországon szereztem és mindig is csodálkoztam azon, hogy sok esetben mennyire félretájékozottak a környező országok eseményeit illetően a kortársaim. Magyar történelmet nem tanultam. Így elhatároztam, hogy egyetemi éveim alatt bepótolom ezt. Így volt szerencsém a Herbert Attila által írt könyveket olvasnom. Sajnos csak később szereztem tudomást arról, hogy nem ezekből a könyvekből tanítanak és évről évre egyre minősíthetetlenebb az, amit történelemből/ről tanulnak. Ezzel nem a tanárok munkáját akarom minősíteni, csak azt, hogy a feléjük támasztott elvárások elrugaszkodottak és nem a megfelelő korcsoporthoz vannak idomítva. Mindezt te sokkal jobban kiemelted a videóban. Ilyenkor jut eszembe George Santayana egyik idézete ,,azok, akik nem képesek emlékezni a múltra, arra ítéltetnek, hogy újraéljék."
Sokkal jobban tetszik ez a természetes beszédmódod, mint amilyen felolvasó módon eddig előadtál. A legnagyobb bajom eddig a tankönyvekkel, kiadástól függetlenül, hogy általában mindig ahelyett, hogy objektivitással fejlesztené az igazságérzeted, mindig teljesen feleslegesen a fennálló hatalom ideológiája alapján (még az utóbbi 35 évben is) állítja minden konfliktus kapcsán a jó és rossz harcát. Mintha a valóságban lenne ilyesmi. Így például ha egy háborúról van szó, akkor a háború története helyett mindig igyekszik a könyv kioktatni, hogy melyik háborús fél, miért cselekedett jogosan, és hogy a másik fél mennyire sátáni volt vele szemben. Általában mintha mindig a győztes oldal lenne szentesítve, de ha a vesztes oldalnak netán több köze volt valamilyen keresztény értékhez, a nyugati világhoz, vagy kifejezetten a magyarsághoz, akkor pedig kiérdemli a tankönyv szerzők sajnáltatását. Na meg kínosan ügyelnek arra hogy ne legyen kimondva, hogy a magyarok valaha hibásak lettek volna a következményekért. Ez a már-már propaganda mesélés, mintsem oktatás, szerintem biztos sokat befolyásolt a hazai romlott közbeszéden.
18 éves történelem fanatikusként szeptemberben az első dolgom volt az ötödikes kishúgom történelem tankönyvét átnézni. Nem voltak nagy elvárásaim de még így is nagyot csalódtam. Mostmár tényleg csak a pedagógusokon fog múlni, hogy szigorúan a tankönyvek anyagához ragaszkodnak vagy behoznak más forrásokat is. 8 éves történelem tanulás után (valamennyire az egyetemen is folytatva) ki tudom jelenteni, hogy a kerettanterv anyagára, főleg általános iskolában egyszerűen nincs idő. Ötödikben az Árpád-ház kihalásáig kellett volna eljutni, Róma bukásáig sikerült. Hatodikban pedig a teljes egyetemes középkort átugrottuk hogy elkezdhessük a magyar történelmet. Ez a sok elvárás a diákok és tanárok felé irreális és szinte már lehetetlen, miközben szépen lassan sikerül elbutítani a mai gyerekeket.
Emelteztem töriből, jártam töriszakra, aztán termtud területen kötöttem ki. Így van annyi rálátásom mindkettőre, hogy (én még régi korszakban tanultam normális tankönyvekből), a mai, fent taglalt történelem tankönyvek mellett egészen egyszerűen hasonlóan siralom a mai fizika, kémia, biológia és matematika tárgyú tankönyvek is, hogy a természettudomány nevű összevont csodáról ne is beszéljek... Tele pontatlanságokkal, összeissza logikátlan felépítéssel, hol egyetemi színtű magyarázat, hol irtózatos bugyuta megfogalmazással operál... Őszintén nem tudom, hogy azok a gyerekek, akiknek nem vesznek normális tankönyvet, és tanára se dobja a sarokba, mihez kezd ezekkel a vacakokkal, ha netán tervei lennének, egyetemre menne...
@@Szofikkkaa Sejthető, hogy éppen ott nem tud, akar majd a szülő az itt ismertetettektől eltérő tankönyvet venni a gyerekének, aki fejből sem tudja ellensúlyozni a tankönyvekben leírtakat. Aztán, bármilyen hihetetlennek tűnik, akadnak szaktanárok, akik szivesen terjesztik ezt a ködös gomolygást
38 vagyok. Anno, középsuliban nem kimondottan szerettem a történelmet. (de a földrajzot meg különösen nem) Amikor estin letettem a gimit, volt ott egy tanár, nagyon jól magyarázott, nagyon mélyrehatóan boncolgatta a témákat... imádtam. 😄 Ő közölte a tanév elején: A Törikönyvet nyugodtan otthon lehet hagyni,nem fogjuk használni. Úgy is volt. 2 évig könyvet a kezünkbe nem vettünk, hanem jegyzeteltünk abból, amit a tanárúr mesélt a témában.
Szia. Jó a videó! Én még a '80-as években jártam általánosba, de annyira imádtam a történelmet, hogy amikor kiosztották a könyveket, akkor a törit még iskolakezdés előtt kiolvastam. Valamiért érthető, tanulható volt.
Igen. Én, aki szakdolgozatomat a 20. századi általános iskolai történelem tankönyvekből írtam (főleg a Szent István és a 48/49-es témákat érintve) ki merem jelenteni, hogy a kádár kori könyvek jobbak voltak.
Én mint történész szégyellem magam a szakma nevében. Illetve helyette. Illetve azok helyett, akik nem szégyellik magukat. A probléma sajnos nagyon régen kezdődött. Az én fiam 2011-ben lett ötödikes, amikor történelmet kezdett tanulni. Bár talán szerencse volt, hogy sokat beszélgettünk arról, micsoda marhaságok vannak a könyvében, mert az akkori beszélgetéseink hatására találta meg élete célját, és jár most altajisztika szakra az egyetemen.
Szerintem a legideálisabb történelmi tankönyv: Machiavelli - A fejedelem. Miért? Mert történelmi példákon keresztül szemlélteti a hibás és helyes tetteket. (Sajnos nem erkölcsi alapon.) És mindenből leszűri a tanulságot. A hangsúlyt a tanulság szóra helyezném. Már az én gyerekkoromban is hiányoztak a tankönyvekből a ok és okozati fejlemények valóságon alapuló bemutatásai, és a tanulságok levonása. Csak ennek van értelme! Ehelyett a történelmet arra használják, hogy a mindenkori politikai berendezkedésben olyan identitást adjanak a fiataloknak, ami által a hatalom szempontjából jó állampolgárokká válnak. Mire van most szükség? A legyarmatosított iparnak szalagmunkásokra, a politikának pedig összefüggéseket fel nem ismerő szavazótáborral. Ebből a szempontból semmi baj nincs a tankönyvekkel. Hiszen pont arra készíti fel a következő generációt, amire épen szükség lesz.
Nagyon szépen kirajzolódik a kormánypolitika a vázolt témák mentén. A spártaiak esetében a gyereket nem vállalók megszégyenítése, az athéni demokrácia helyett a gyerekeik nevelésének részletezése, Jézus több oldalon keresztüli részletezése, a magyarság őstörténete... mintha az elvárásokhoz akarták volna igazítani az anyagot.
Vajon kik irtak a konyveket? Van pedagogusi tapasztalatuk az adott korosztallyal? Miert konyv amugy? Milyen korszeru anyagok vannak az oktatasnoz? Az Idoutazo nezese azoknak, akik meg merik tenni?
Nekünk jól megoldotta a történelem tanárunk még általánosban (most vagyok kilencedikes, és nálunk vezették még be anno az új könyveket). Nem használtuk az újakat, hanem mindig kiosztotta nekünk a régieket.
Ajánlom utánanézni a román, szlovák történelemkönyveknek. Na ott teljes science fiction irodalom a tananyag. Nem hiszem hogy akkora baj ha a gyerekek buszkék a származásukra. Itt konkrétan szôrözés van. Ahány történelemtanár annyi ilyen videó lehetne.
@@borbasattila1899 Igy igaz , mint felvidéki 80 -as mondom.. Méég a felvidéki magyar gimnáziumolban se tanitottak a 60 -as éveknben magyar történelmet.. Csak csehet , szlovák nem nagyon van.. Lehet hogy most már van , kitaláltak valamit..
@@borbasattila1899 Attól még, hogy más országokban is van hasonló, nem lesz jobb az itthoni helyzet. Ja, és mondjuk van más mód is arra, hogy büszkék legyünk a származásunkra, mint az, hogy a saját nézetünknek megfelelően hamisítjuk meg a történelmet. Igenis szembe kell nézni az igazsággal, abban pedig jócskán van olyan rész is, amire büszkék lehetünk, de nincs hiány abból sem, ami miatt pedig szégyenkezhetünk.
Rendesen forgatom a szemem a példák alapján. Borzasztó, hogy a mai gyerekeknek ezt a katyvasz "fost" kell tanulni. Csodálkoznak, hogy nem értik a történelmet és majd középiskolába is bután mennek el 3 év múlva? Szerintem nincs ezen mit csodálkozni.... bezzeg, amikor mi gyerekek voltunk....
Szuper videó. Nem tanárként hallgatlak, csupán egy nyolcadikas anyjaként és nem mellesleg imádom a történelmet. Jó volt hallani, hogy sokszor, amin hüledezek, az szakmai szemmel sincs rendben.
39:09 Hatalmas tisztelet a kiállásodért, mint pedagógus engem is frusztrál az, ha nincs elegendő idő esetemben a művészettörténet elmesélésére, kulcsfogalmak tisztázására. Más esetekben - ez a művészettörténetre is vonatkozik - lásd: keresztény művészet és ellenreformáció meg nyújtják, mint a rétestésztát és arra amiről érdemes lenne egy felnőtt embernek (18 éves korosztály) hallani nem eshet a NAT alapján szó, mint 20. század második fele és a "kortárs" vagy "neo-avantgárd", mint fogalmak tisztázása.
@@Kris619veg átgondoltabb tankönyveket használtam. Ráadásul volt választék is. A tanárom nem ragaszkodott az általa előírt tankönyvhöz. Csak az számított, hogy a megkövetelt tudást a dolgozatoknál megmutassam.
Nem bizony. Mi a műszaki kiadó könyvéből tanultunk, és nagyon jó volt. Felépített témák, források, kiemelések. Az ellentéte ennek. De nekünk a tanárunkkal is szerencsénk volt. Mostanra ebből csak a szerencse maradt amiben bízni lehet.
Nem volt egyáltalán jobb a komcsiknál sem, sőt. Volt olyan MTA elnök/ Glatz/,aki kiadott egy könyvet ,amiben görbe lábú csecsemő gyilkos,makogó,barbár , primitív állatoknak írta le az ősinket. Amit tanítanak ,messze áll a dicsőséges múltunktól. A genetika, ès az eltitkolt bizonyítèkok sorra kerülnek elő melyek kezdik helyère tenni, a meghamísított múltunk. kezd feltárulni.
Szeretném megjegyezni, hogy ha egy tanár nem tudja befejezni a tantervet az adott tanévben, akkor a következő évre átcsúszik a tananyag befejezése. Csakhogy ekkora már vissza kell adni az előző évi tankönyveket! Tudom, hogy interneten elérhetőek a könyvek, de ez még egy olyan szálat jelent, ami alapján nem tudjuk a gyereket elvonni a számítógép elől...
2020ban ballagtam általánosból,és nagyon boldog vagyok,h nem ilyen könyvből tanultunk.Utána gimiben,pedig nem egészen a tk szerint haladtunk,amiért nagyon hálás vagyok a toritanarunknak.Mindig igyekezett nem csak adatokat,hanem az összefüggéseket is megmutatni.
@@TheSkulo Jo lesz vigyazni, mert az AI ebbol ( is ) fogja osszerakni a kovetkezo tankonyvet a meg kevesbe hozzaerto "szakertonek", aki mar nem fog a megirassal faradni...
Nem szoktam kommentelni, de ennél a témánál úgy érzem, muszáj. Most leszek 19, emlékszem rá, hogy anno már mi sem a tankönyvekre támaszkodtunk, így szereztünk elegendő tudást a középsulihoz, ahol ugyanilyen összecsapott könyvekből kellett volna tanulni. Valahogy itt is sikerült elég tudást összegyüjteni, de aztán jött az érettségi. Na az is megérne egy misét, irreális követelmények, olyan témakörök amikről alig vagy semennyit nem tanultunk (időhiány miatt). Töri érettséginél konkrétan felcserélték a közép és emeltszintű kővetelményeit. Szóval a mostani általános és középiskolás diákoknak kitartást kívánok! Könnyebb nem lesz, de rajtatok fog múlni, hogy meg lesz-e reformálva az oktatás a távoli jövőben
Azon mondjuk meglepődtem hogy általános suliban egyáltalán nincs őskor. Nálunk 9.-ben sem kellett volna vennünk. Innen is hálát adok a töri tanáromnak. Mert ő pl. tanított nekünk segédtudományokat, tanultunk az ősemberekről, neolitikus forradalomról és csak utána jött az Ókor, és Mezopotámia. (Kismillió idegen szavat tanulunk de mindet jelentéssel. Pl. Mezopotámiát úgy kezdtük hogy fél oldalnyi vázlatot írtunk csak az "állam" definíciójáról, működéséről stb. Egy 5.es gyereknek aki előszőr tanul történelmet ne büfögjenek már oda olyan fogalmakat mint "köztársaság" mindenféle magyarázat nélkül. Ha nem is érti hogy miről tanul egyáltalán hogy tudná megszeretni azt a későbbiekben?) A tanárom is azt mondja hogy már évről évre egyre kevesebbet tanít meg az anyagokból. Eddig nekem minden töri tanárom rühellte a tankönyveket. Mi mindig vázlatokat írtunk. Így mondhatni átugrottuk a problémát.
34 vagyok. Szüleim történelemtanárok is. Tisztán emlékszem, hogy szinte minden évben úgy fogták meg a törikönyveimet, mintha minimum lócitrom lenne és bármikor átnézték, kikérdeztek, kiszúrták benne a hibákat és mondták, hogy ez hülyeség, ezt ne így tanuld stb.
Nos a tapasztalataim alapján nem hittem volna, hogy létezik még ilyen pedagógus, mint Ön. Le a kalappal és gratulálok mind az erőfeszitéseinek, mind pedig a bátorságához.
Egyrészt nagyon alapos munka, gratt. Másrészt csalódtam, mert arról esik a legkevesebb szó, hogy MIÉRT szarok a tankönyvek. Mi okozza? Miért nem javítják? Szóval engem ilyen terjedelemben nem érdekel a hibalista, de az érdekelt volna, mi az a rendszer, amiben ez létre tud jönni és még büszkék is rá.
Amit Álmosról írtak, az leginkább a Gyaloggalopp című örökbecsű, középkort bemutató dokumentumfilm Szent Kézigránátról szóló szakaszának paródiája lehet. Ami önmagában elég vicces, de egy tankönyvben inkább sírni való.
Ostoba vagy, és a faxt sem értesz semmiből! Az általad említett "örökbecsű" Gyaloggalopp című Monthy Phiaton film GeG, egy önirónia , mint dokumentum film! Aki,a műfajok között nem tud különbséget tenni, az hogy akar különbséget tenni történelmi korszakok között! Faxfej!
Én a történelmet az Egyszer volt sorozatok miatt tudtam megszeretni,mert hát azokon nőttem fel. Na meg azért is tudom szeretni mert sok történelemmel foglalkozó csatornát,filmet,sorozatot, animét, könyvet nézel, hallgatok és olvasok. És emellett az is hozzátartozik, hogy egy nagyon jó történelem tanárom van.
Nagyon köszönöm ezt a tartalmat, én jelenleg a közoktatásunk 9. Évét élvezem. A történelem tankönyvel itt is jelentős problémák vannak. Esetleg szívesen látnám a közép sulis tankönyveket is, de a általános suli munka füzetet is szívesen megnézném Mégegyszer köszönöm a videót Szép hétvégét
Mint a népvádorláskor és a késő ókorra specializált kutató, az 5-es tankönyveket kész katasztófáknak tartom, főleg a hunok és a magyarok kapcsolata miatt és a nyelvészek és régészek lejáratása miatt.
Szomorú, hogy 28 éves fejjel elszomorodtam azon, hogy kihagyták az angol polgári forradalmat. Szegény Cromwell! (Ha jól emlékszem, az egy- és kétkamarás parlament működése is ennél a témánál került szóba.) Ez iszonyatos mennyiség! :( A középiskolai évfolyamokat is szívesen megnézném így, összefoglalva.
Mint nagymama egyet kell értsek a véleményével. De amíg a telefonokat, számítógépeket bugyuta játékokra használják főként, addig esély sincs rá. Mert a történelem csodálatos, izgalmas , kár lenne őket ettől megfosztani.
Én hetedikes vagyok, de még a hatodikos anyagnál tartunk, mert a tanárunk megtanítja az általad is említett fontos dolgokat. Ő is mindig szidja a tankönyvet, úgyhogy ahelyett, hogy azt használnánk, inkább minden évben teleírunk egy füzetet, és érdekes módon jobb tankönyv lesz belőle, mint az eredeti. Szerencsére a mi tanárunk jól tanít, úgyhogy szeretem a törit... mondjuk itt vagyok, úgyhogy gondolom ezt kitaláltad. Tudom hogy sok gond van velünk (meg persze a könyvekkel), de kitartást! 😅(egyébként én szívesen végignézném a munkafüzetes videót is)
Nekem szerencsére nagyon jó történelem tanárom volt általánosban és középiskolában. Mindig szerettem a történelmet. Történelem könyvre nem emlékszem az órai vázlatból tanultunk. A Kádár korszakban volt. Hála volt tanáraimnak haló poraiban is. Rémes hogy milyen tankönuvekből kell tanulni manapság. Nagyon jó és részletes elemzés volt.
Szerinem a következő kiadást Szántai Lajosnak es Bogár Laci bácsinak kellene készíteni, abba talan bele kerülnének az Atlantiszról származó Turul nemzetségi királyaink is.
Eleg lenne, ha megneznek Hadhazi Laszlo humorista sztorijat, aki talalkozott a Pilisben a ferfival, aki Budat kereste. A csunya szavakat ki kell sipolni, es mehet!
Én vilàg életembe szerettem a történelmet .. de ezek a tankönyv botràny.. annak idején olyan tankönyvek voltak amiből annyit meg lehetett tudni hogy közép iskolàban is meg éltem
Nagyon fontos munka ezek a tankönyvek kritikája, hisz a politikát keverték bele a történeti oktatásba. Viszont a makedónokról meg kell jegyezni, hogy bizony görögök voltak: görög dór nyelven beszéltek, a dórokat és a makedónokat felváltva is használják a forrásokban mint fogalom. Az összes sír feliratuk görög és a neveik is. Időnként azért nevezik őket barbároknak az athéniak, hogy rágalmazzák őket, meg még mindig királyságban éltek mint a többi állam a bronzkorban, vagyis lemaradott peremvidéki görögök voltak, de azért nem kell az ellenségeik csapdájába esni, hogy barbárokról lenne szó. Észak-Makedóniába persze ezt máshogy gondolják, dehát az ókori makedónok és a szlávok között nincs semmi kapcsolat sem.
Sajátja a mai Magyarországnak, hogy jóformán ingyen, ugyanakkor sokkal lekiismeretesebben végzel el olyan munkát, aminek az összecsapásáért mások komoly honoráriumban részesültek. Kár, hogy ez így van. Nem hibakeresés okán, viszont mivel rengeteg dícséretet kapsz, amihez én is csatlakozom, szeretnék egy észrevételt tenni. 17:03-nál, én kimondottan örülök annak, hogy le merték írni, hogy a magyarok korai történelméről csak ősi mondák maradtak fenn, mert lényegében ez így igaz. Amennyiben korai történelemnek a honfoglalás előtti időket tekintjük. Igaz természetesen, hogy vannak arab és ótörök nyelvű, bizonyíthatóan, illetve vélelmezhetően a magyarokra vonatkozó források, azonban ezek információ tartalma elhanyagolható jelentőségű ahhoz a közléshez képest, hogy idejében felhívják a gyerekek figyelmét arra, hogy a magyar eredettörténet a hét vezérrel bezárólag több századdal később íródott mesékre épül. Szerintem ez nagyon fontos információ, és talán segíthet abban, hogy később, felnőttként helyén kezeljék ezeket a - sokszor tényként említett - identitás-mondákat.
Engem érdekelnének a munkafüzetek/feladatgyűjtemények is. Valahogy sosem értettem őket és mindig nehezemre esett a bennük lévő feladatok megoldása, hisz olyan dolgokra kérdeznek rá benne, amik se nem órán, se a tankönyvekben nem kerülnek elő, hiába csatolnak hozzá valamiféle forrást.
5.-es fiam van. Szeretem a törit és a gyerek is, de amit vissza kell hallanom amikor fölmondja a leckét az valami rettenetes! Az ókori Athén legfontosabb infója az volt, hogy a hegyekben kecskét és juhot tartottak, meg korán házasodtak. Demokrácia nuku.
Athénnak, akárcsak a az állítólagos demokráciának nagyjából ennyi a jelentősége... SEMMI. Egy taknyosan fiatal nép új formát adott a rabszolgaságnak ennyi történt, semmi több.
@@kkjj6325 A történelmi kontextusából kiragadva és retrográd szemléletében igazad van. De ha azt nézzük, hogy a keleti istenkirályok és a nyugati törzsi királyságok idejében a lakosság akár 15% is közvetlenül is beleszólhatott a törvényhozásba és maga választotta végrehajtói és igazságszolgáltatói intézményeit, az elég nagy fegyvertény. Ezt a taknyosos korú népet meg igazán nem értem.
@@SilverDave985 Na pont ez az ideológia vezérelt gondolkodás amit csinálsz. Aki nem azt mondja amit elvársz az mind bolond. Vannak hülyék mindenütt, de a hun-magyar azonosságot ide venni azért elég hajmeresztő. Az összes krónikánk ezt állítja. Biztos az összes krónikásunk kocsmatörténész volt. De nem csak ők, Német-Római császárok, Pápák amikor hunoknak meg szkítáknak neveznek minket, ők is biztos szíriuszi ősmagyarok mi? Persze amit ebben a formában a tankönyvekben leírnak most az is hülyeség. De amit előtte írtak az is. Észre sem veszitek azt a sok képtelensééget. Én még a 90-es években azt tanultam, hogy a besenyők által szétvert és üldözött magyarság, menekülés közben véletlenül elfoglalta a Kárpát medencét. Na ez aztán simán felveszi a versenyt a szíriuszi ősmagyarokkal.
A történelem értése, tudása, ok-okozati összefüggései - szóval a kritikus gondolkodás kialakítása - nem célja egy autokratikus rendszernek. Ennyire egyszerü. Nyilván nem való mindenkinek, a lakosság 70%-át untatja, és rátettünk még egy lapáttal. Bármi ami megingathatja a tekintélytiszteletű gondolkodást az egyszerüen kitörölhető. A vallással, hittel kapcsolatos dolgokat - hiedelmeket meg képtelenek vagyunk leválasztani a történelmi tényekről. Az hogy hogy keletkezett az ó és újszövetség (Biblia) és mennyire lehet hiteles - még csak véletlenül sem kerül elemzésre pedig a dogma nem történelem. A hiedelmek, vallások részei a történelemnek azok jó és rossz oldalával egyaránt. De hát nyilván kifejezetten nem cél hogy gondolkodjunk.
Ami a négy részre szakadást illeti: A kuruc felkelők vezetőjének, Thököly Imrének az akaratából 1682 nyarán ráadásul egy újabb országrész került török ellenőrzés alá, így a középkori Magyarország területe 1685-ig már négy részre szakadt. Írja Pálffy Géza, a korszak egyik legjelesebb és díjakkal elismert kutatója…
Engem személyesen Dr. Nánay Mihály tanított gimiben anno (az ofőnk is ő volt), és bár sok mindenben nem egyezik a véleményünk, egyébként az egyik legprofibb tanárnak tartom! Hihetetlenül jó töri órákat tartott, olyan részletességgel élte bele magát minden egyes órán, hogy az csak na! Persze, az elvárás is megvolt nála, de olyan nem volt, hogy nem adta le a tananyagot időben, érthető, és élvezhető módon. Ebből mindenki azt von le, amit akar! :)
20:17 Na kérem, én itt felborítottam a székem. Hadtörténelmet tanulok 14 évesen, de azt még én is tudom, hogy az egy *Turul madár*, mindíg azt mondják az osztálytársaim hogy: na ha anyira ,,tudod a törit akkor mondjad" én a hadtörténelmet imádom, és fel voltam háborodva,(fun fact az ,,A" verziós könyvből tanult az osztály) hogy a Makedónokat meg a gadviselésüket tanítják *nagyvonalakban* egy elvileg Római és Görög harcmodorról szóló fejezetben🤦♂️ Hát nagyon nagy problémák vannak emberek... Majd a jövő generációi ennél is nahyobb vonalakban fogják a történelmet tanulni? (6.-os tankönyben egy oldal a napóleoni háborúk, A vonalharcászatról, Napoleoni hadviselésről, annak Hadtestrendszerezéséről, vagy Marshaljairól egy szó nincs. Katasztrófa...)
Szeretnèk tanköny alternatìva utàn èrdeklődni,(àltalànos 5. osztàly) amiből rendesen lehet tanulni,mert jelenleg a füzetbe jegyzetelnek, ami az èn 10 èves gyermekemnek kihìvàs,mivel nem tud pontosan jegyzetelni sajnos. Tankönyvből szeretnènk tanulni,nem a NAT2020 nevű rettenetből. Köszönöm a tippeket, hàlas lennèk ajànlàsèrt. Vagy ìrj te egy tankönyvet kedves Időutazó àlnèven persze,h a rendszer ne kezdjen ki.
Nem sok emlékem van az általános iskolás Töriről mert 1993-2001 közt jártam... de ennyire amikre rávilágítottál, hogy hiányzik az úgy beugrott, hogy biztos tanultam.
Édes istenem... jómagam is történelem szakon végeztem, a történelem és a régi korok mindig is lenyűgöztek, a tanáraim pedig kifejezetten megszerettették velem. A sírás kerülget ahogy hallgatom a videódat hogy ennyire kizsigerelték a történelemoktatást. Tudtam hogy szar a helyzet de hogy ennyire....
Mert politikusok szemszögéből ìrodnak .A történelem nem korrupt politikusok ,kiràlyokròl szòljon hanem a népről .Nekem fontosabb a kisemberek mint a hajcsàr !
Nagyon, nagyon érdekes volt hallgatni, hogy ténylegesen mennyi probléma van ezekkel a könyvekkel. Én már nagyrészt felsőben ezekkel tanultam, 3 éve érettségiztem. De általánosban is gyakran körmöltünk egész órán. Mindig hallottuk, hogy panaszkodnak a tanárok (főleg történelem) a tankönyvekről de így most ezt hallgatva lesújtó azért.
Velem az AC videojátékok szerettették meg a történelmet, aminek hatására kezdtem el filmeket nézni, könyveket olvasni, mert az iskola totálisan megutáltatta velem, hogy magoltam a hülye dátumokat, neveket, meg az összetett körmondatokat, de semmit nem értettem az egészből. Különösen a görög történelem bőséges magolása lökött a legmesszebbre, de a francia forradalom jelentőségét sem értettem, mert az volt a fontos hogy hányba született, halt meg és lett jakobinus elnök Robespierre... Kiskoromban is érdekelt, mert a tata történelembuzi volt és sokat mesélt róla, egészen addig amíg el nem kezdtem tanulni. Persze a társadalomban most is én vagyok hülyének nézve, mert felnőttként játszom, és nem a fb, tiktokot görgetem órákon át hogy megtudjam milyen kenyér vagyok.
Azok a 90-es évek...Amikor nekem oktatták, akkor sokkal jobban szétszedték korok szerint. Ötödik évfolyam: őskor-ókor. Hatodik: kora középkortól nagyjából a 17. század végéig. Hetedik: 1700-as évektől kezdve az első világháborúig. Nyolcadikban 1918-tól a hidegháború végéig és slussz. Ennyire nem voltak évfolyamok tananyagai összesűrítve. 'Magyarország a rendszerváltoztatás után'. Ez egy jobb kifejezés, mert politikai rendszert változtatni szokás, nem pedig váltani. Maga Antall is kinevette ezt a szóhasználatot, szerinte váltani lovat meg nadrágot lehet. A nyolcadik évfolyam tananyagából 56-nál látjuk, a forradalom megítélésének két eltérő narratíváját szeretnék érzékeltetni, Kornaitól szemelvénnyel a szocialista gazdálkodás gondjait. A magyar történeti rész kb a 90-es évek végéig terjed, utána következnek azok a fejezetek, amiket igazából szét lehetett volna osztani az alsóbb tagozatok könyveiben. Itt fejtik ki részletesebben, hogy lett az Egyesült Államok az, ami ma is és a demokrácia alapjait, amit talán az ókori görögöknél-vagy helléneknél, ha valakinek ez jobb kifejezés- be lehetett volna iktatni és kapjuk a videóban már említett társadalomismereti részt. A magyar érdemeket meg nem is értem, minek kellett ebbe pakolni. Személyes vélemény, a könyv felét elég lett volna kiadni, kicsit azért szétbontva. Ez így gyakorlatilag egy sűrítmény, de a rosszabb fajtából. Mintha a könyvek anyagát úgy akarták volna kiporciózni, minél több korszak le legyen tudva felső tagozatig és a végére becsempésszük a mai politikai élet alapismereteit és a mai világhelyzet alakulását.
Ja és a végére tesznek egy kislexikont. Pici piros pont, ne kelljen már a gyereknek külön mini könyvtárat létrehoznia, ha valamelyik kifejezés idegen és tudni szeretné a jelentését. Plusz képjegyzék, mi mit ábrázol.
Jó napot! Én..... nem igazán találom a szavakat.... Tudom, rengeteget felejtettem az érettségi óta jómagam is. De ez akkor is nonszensz. És csodálkozunk azon, mi az idősebbek (32), hogy a diákok úgy érzik magukat a suli után, mintha az alsóneműjüket centrizték volna össze a kedvenc pólójukkal???? :O Agyzsibbasztó volt ezt az elemzést hallgatni; főleg úgy, hogy a java részét még élénken értettem / tudtam, követni és az összefüggéseket is helyre tudtam rakni. Sőt, teljesen jogosnak tartottam a megfogalmazott kritikát arról, hogy bizonyos események - és vagy történelmi személyek kihagyása vagy rövidítése mekkora pontatlanságokat szülhet. Egy dolgot hiányoltam csak, ha szabad egy megfigyeléssel élnem: sok helyen volt említve, hogy mik az elvárások egy számadásnál pl., szóval egy picit jobban árnyalta volna ezt szerintem, ha már itt behozza azt, hogy ezzekkel a ferdítésekkel szemben mit várnak el az érettségi példák. Mert, ha már általános iskolában kihúzzuk a történelemből XIV. Lajost, akkor mit várunk el egy diáktól, hogy felépített; ok-okozati esszéket fogalmazzon meg témákról, aminek a lényegét nem - vagy csak részben tanulta???? Vagy ott vannak azok a feladatok, amikor jellemzés alapján kell felismerni adott uralkodót / történelmi személyeket. Ha nem ismerik a principátus fogalmát, akkor, ha valami úgy kezdődik, hogy ....római császár.... majd fejből kéne felismerni, akkor szóba jöhet a fél ókor! :O Arról nem is beszélve, hogy az a minimum alap, hogy legalább a történelmi személyekhez tartozzon 1 ismert fotográfia, vagy felismerhető festmény róluk. Már, akiről ugye maradt természetesen. No comment.
Nálunk emiatt van az, hogy nem csak törit, de szinte minden tantárgyat úgy tanuljuk, hogy egy tanár által készített PPT-t nézünk, és mellé magyaráz. Néha megemlíti, hogy a tankönyv ezt meg azt írja, de azt nem tartja fontosnak annyira. Ami rosszabb: van egy kezdő tanár is nálunk, aki szinte szó szerint mondja a tankönyvben írtakat. Annyiban szerencsénk volt 5.-ben, hogy a tanáruk tanította az Őskort, bár így fél évet lemaradtunk😢
A bemutatott példák alapján egyértelmű, hogy komoly bajok vannak a könyvekkel. Egy gyakran felhozott hibára azonban szeretnék reagálni. Szigorúan elvi síkon, mert egyértelmű, hogy ezek a könyvek nem jó példák erre. Ez a kronológiai sorrend lenne. Alapvetően nem tartanám tragédiának, ha egyes fejezetek egy téma mentén csoportosulnának (pl. jobbágyság helyzete, ipari forradalom, szocializmus,stb.). Lehet pár témában az aktuálisan tanult időpontokon túli kitekiténtés sem ördögtől való. Természetesen ezt az adott korosztály számára megfelelően érthetően megírni komolyabb átdolgozást igényel. Ami több az egy-egy random fejezetnél, hanem a NAT teljes átgonfolását igényelné.
Én nem nagyon szerettem annó a törit, de elég sok dolpg megragadt, mikor kèsőbb művèszet történet soràn is ùjra taglaltuk. Ez valami felháborító! Hogy erre kényszzzerítik a diákokat és a tanárokat is, hogy ebből tanuljanak/tanítsanak! Nem elég hogy .indkét fél le an terhelve, a szülő is kénytelen besegíteni, mert nem halad a gyerek! És csodálozunk, hogy mindenki ki van égve! Mérhetetlen dühöt érzek ezekkel a 'könyvekkel' kapcsolatban! Fel nem tudom fogni hogy ez éles helyzetben hogyan néz ki! Szerencsére nem Magyarországon élek, ezért nem tudom milyen ez a helyzet. Köszönöm szépen a videódat és köszönöm az is hogy a videóid miatt kedveltem meg a történelmet!
Az én történetem tanárom minden év elején elmondja, hogy a töri könyvet legjobb esetben a billegő asztal alátámasztására jó, mert más haszna nagyon nincs (a tartalma miatt)
Végzős Gimnazista vagyok és azt kell hogy mondjam hogy a tankönyveink túlnyomó többségét egyáltalán nem használjuk, csak irodalomból a szöveggyűjteményt és a tankönyvet ezeket is ritkán. A fontosabb tantárgyakból a tanár kinyomtatja a 20 tételt egy egy lapra ezért így nincs is szükségünk például történelemből tankönyvre, a matek és az informatika tankönyvekhez pedig szó szerint 4 év alatt még csak hozzá se nyúltunk. Azt hogy általános iskolában miket tanítanak tankönyvekből de lehet jobb hogy nem is tudom. Egyébként én azt is hallottam az új Történelem tankönyvekkel kapcsolatban hogy egy két helyen állami propaganda is fellelhető bennük.
az egyik kémia tanárom egyetemen mesélte hogy az új natban már nem használhatják az atom és ion elnevezéseket ami ha igaz akkor felháborító. akkumlátorgyárba kellenek a rabszolgák. az a céljuk a nehéz szövegekkel hogy megutálják a gyerekek és egy jövő nélküli nihilista cadavert csináljanak belőlük aki csak bérrabszolgának jó
Én mint 7.osztályos tanuló hasonló véleménnyel állokhozá én mgé mondjuk megmértem a kifejezéseket mert komolyabban is érdekkel a hadtörténelem, történelem, de a diák társaim sokszor nem értik mi van az anyagban a tanköny szavak tömkelege. Amivel talán a tankönyvek mellett álnké az az hogy a szöveg kiemelést tanuljuk mert ugye az nagyon fontos a késöbbiekben is persze ez tanár függő nagyon jó, hogy fel hívtad erre a figyelmet! 😊
Hm... annak idején mi még gimiben is szidtuk a tankönyveket (meg a követelményeket, nem csak töriből), de valahogy volt egy olyan érzésem, hogy az ált. iskolás tankönyvekre is lesz panasz... na de ennyi? Sírva röhögtem és fogtam a fejem felváltva azon, hogy milyen dolgokkal traktálják szerencsétlen gyerekeket... az már más kérdés, hogy bizonyos részeknél (mondjuk a hun-magyar rokonság erőltetése) több-kevesebb átpolitizáltságot szimatolok (gimiben is volt panaszom erre), de ezt hagyjuk... Mindig is szerettem egyébként a törit, de a jelen oktatási rendszerben leginkább azok követhetnek ebben engem, akiket normális tanárok tanítanak és lehetőség szerint kerülik az állami tankönyvek, munkafüzetek használatát (mondjuk nincs tapasztalatom egyéb kiadók munkái kapcsán, megérne ez is egy videót, akárcsak a középiskolai OH-s tankönyvek) és ehelyett saját vázlatokat, ppt-ket készítve tanítanak az órákon... És még valami: az atlaszok is annyira átláthatatlanok, túlzsúfoltak, hogy kifejezetten erős idegzettel kell bírni ahhoz, hogy legyen a diáknak kedve kibogozni azokat a katyvaszokat... Mindenesetre nagyon kíváncsi vagyok, hogy látod a nem állami munkák, a középiskolai tankönyvek és az atlaszok minőségét, bár utóbbi kettő kapcsán nagyon nem vagyok bizakodó... (Ja, és ha mondhatom így, hatalmas pacsi, amiért a tanítás mellett a csatornára is van idő, energia. Köszönet a videókért, amik a sok változó mellett is fenntartják az érdeklődésem a történelem iránt és arra ösztönöznek, hogy folyton mélyítsem a tudásom!)
Német vagyok, de vannak 6. osztályos magyar rokonaim. A tankönyv Német-Római Birodalomról/Német-Római császárságról beszél, annélkül, hogy azok keletkezését elmagyarázná. Ugyanez a Bizánci birodalomról. Fogalmuk sincs, hogy hol van, hogy jött létre, stb…
Én még legalább anno tudtam használni a Mozaikos könyveket, mert utána már kiszedték azokat a könyveket az ingyen használhatós listáról és onnantól OFI/ Oktatási hivatalos könyveket használtunk...
Én most vagyok diák (7. es) és az a baromságot írják hogy Galamb József tervezte a T Fordot vagy olyan pontatlanság van hogy a király tigrist csak tigris nek nevezik. Ezek csak azok amit első kézre vettünk észre.
Nézőpont kérdése hogy a makedonok görögök-e. A többségi álláspont amúgy az hogy igen. ...Bocsi, tudom, hogy egyáltalán nem ez a videó lényege, (és amúgy a lényegével teljesen egyetértek és nagyon hasznosnak tartom, hogy valaki szembesíti ezzel a helyzettel a nagyérdeműt), de mégis úgy érzem muszáj belekötnöm ebbe az apró részletbe. Kétszer is, kihangsúlyozva hangzik el a videóban az a mondat hogy " a makedónok nem görögök". Na most ez önmagában egyébként még akár lehet is egy valid állítás de egy olyan kontextusban ahol pont a tudományos korrektséget és a fogalmak tisztázását kérjük számon (amúgy jogosan) egy tankönyvön ...ott egy ilyen határozott kijelentés ráadásul megismételve és kihangsúlyozva elég problémás. Nem vagyok történész vagy történelem tanár, és biztos hogy te a történelem nagy egészéről sokkal többet tudsz nálam. Nekem ez csak egy érdeklődési kör, egy hobbi, de speciel ebben a témának eléggé utánanéztem különféle helyeken, lévén részben macedón, részben görög származásúként, különböző rokonaim ellentétes állásfoglalásai közepette, ez egyfajta identitás kérdés is volt számomra főleg fiatalabb koromban. Ezek alapján pedig azt kell mondanom nincs egyértelmű válasz arra hogy kik voltak a makedeonok, illetve hogy görögök voltak-e. A dolog pikantériája hogy ez már II. Filiposz és Nagy Sándor korában is vita tárgyát képezte például Athéni politikusok között, amikor is azon vitatkoztak hogy "ezek most akkor barbárok-e vagy sem". Hogy maga a makedonnak nevezett törzs honnan vándorolt a későbi Makedón Királyság területére ...erre létezik egy-két elmélet de pontosan nem tudjuk. Abban viszont elég nagy az egyetértés hogy maga a név görög eredetű és azt jelenti hogy "magas ember" ...vagy "magasan élő (hegyi) ember". ...Az igazi kérdés az hogy mit jelent az hogy görög? Na nem ma a nemzetállamok korában, hanem az ókorban. Ha azt hogy annak a bizonyos 4 törzsnek az egyikéhez tartozik, akik a görög nyelv ősét beszélték, és akik elterjesztették ezt a nyelvet a későbbi Hellász területén, akkor jó eséllyel valóban nem voltak görögök ...na de valójában elég jó eséllyel tudjuk hogy akik akkor bevándoroltak oda azok jóval kevesebben voltak mint azok akik már eleve ott éltek. Tehát mondhatnánk a görögök (már az ógörögök is) csak kis százalékban voltak görögök ...de nyilván több értelme van azt mondani hogy amikor ez a négy törzs bevándorolt oda és összekeveredett a helyiekkel akkor jött létre az hogy "görög". Vagyis ahogy ez más akkori "népek" esetében is, alapvetően kulturális fogalom volt. Pont úgy mint a kelta, vagy az illír. Nyelv, életmód, vallás, esetleg politikai berendezkedés, stb. Na most a politikai berendezkedésen kívül (hiszen ez egy classic királyság volt nem városállam vagy azok szövetsége) II: Filipposz korában a makedonok semmiben nem különböztek a többi görögtől. Fogalmunk nincs milyen nyelvet beszéltek eredetileg de eddigre az a nyelv eltűnt, írásos emlék nincs róla ...valószínűleg egy egyszerű törzsi kultúra egyszerű nyelve volt, amit a görög nyelv "megevett reggelire". Görögül beszéltek, görög istenekhez imádkoztak, a görög műveltséget importálták be tudatosan tanítókon és művészeken keresztül és az elve görög származású királyi családjukba még be is házasítottak görög előkelőségeket. Mondhatjuk tehát hogy hellenizált "barbárok" voltak de ...mennyire van ennek jelentősége Kr.e. 4 századra, illetve mennyiben tér ez el más görög identitású területek történetétől?
Hiányoltam a könyvekből a wikipédia utalásokat (tudom azokat bárki szerkesztheti) és a QR kódokat, de arról meg beugrott, hogy már középiskolában sincs telefonozás (5ik high-tech ország ugyebár). Hogy is mondják mindig? Szakmaiság? Bolsi trükk!
Nekem a legnagyobb próblémám a töri tankönyvekkel, hogy legalább a 2/3 része a magyar történelemről szól. Jó, én értem hogy magyarországon vagyunk és tanuljunk a történelmünkről, de pl. a 12.-es tankönyvben 1 bekezdés volt a Szovjetunió felbomlásáról és 0 mondat a 2001.09.11.-ei terrortámadásról, illetve 1 mondat a balkáni háborúkról. Az egész könyv a hidegháború korszakáról beszél, de szinte csak Magyarországról. Még Kennedy megöléséről sem volt szó, vagy Martin Luther King Jr. törekvéseiről/megöléséről.
Hát sosem tanítottak történelmet, csak politikai történelmet. Az biztos semmi sem úgy volt ahogy tanítják. Ettől függetlenül nem írhat bárki tankönyvet.
A történelem tanár két dolgot tehet, tanítja és betöri gyereket a hazugságokba, vagy ledarálja az anyagot, aztán elmondja az igazat. Utóbbira is ismerek példát, de nagyon keveset....
Nemrég egy pedagógus végzettségű, nyugdíjas hölggyel beszélgettem és kritikát fogalmaztam meg a mai tanárokkal kapcsolatban. Válasza: igen, nem mindenki alkalmas tanárnak. Az én válaszom erre: űrhajósnak sem alkalmas mindenki, de ott legalább szigorú a szűrés és aki alkalmatlan, az nem választhatja ezt a pályát...újabb válasz már nem érkezett.
Köszöntjük az eddigi munkádat, így tovább!
Én a régi tankönyveimről is meghallgatnék hasonlót :) Az nagyban megkönnyítené az ítélkezést. Ez pusztító..... mármint nem az előadás, hanem az, hogy ilyenről születhet egy videó. Ennek meg se lehetne történnie :(
Világ életemben utáltam a történelmet. Aztán a csatornádra rátalálva jöttem rá, hogy erről javarészt a tanáraim tehettek.
Köszönöm a videókba fektetett munkádat!
Igen, ez nagyon sok esetben így van. Én egészen 8-ig utáltam a törit aztán volt egy tanár váltás és láss csodát, most én korrepetálok embereket. (10 dikes vagyok)
Azért utáltad,mert a politika ezt akarta! Ne ismerd meg a múltadat,ne legyél büszke az őseidre.
@@istvansovari4208 Nem. Azért utáltam, mert a töri tanáraimnak ez a munkája volt, nem a hivatása. Az egész arról szólt, hogy be kel magolni X évszámot és helyszínt (amit aztán számonkérés alkalmával gépiesen ellenőrizni tudnak); nem arról, hogy mi az összefüggés az események között.
Értelmes ember tanárok nélkül is érdeklődik az őt körülvevő dolgok iránt. Könnyű ezt a szülők vagy tanárok nyakába varrni.
Én egy dél-borsodi parasztcsaládból származom, ahol sokkal inkább a paraszti-, mint a magaskultúrát láttam nap mint nap. Könyvek talán még az utcánkban sem voltak. Nekem ma könyvtáram van itthon, szereztem néhány diplomát, de az éhségem a világ megismerésére nem hiszem, hogy csökkent volna.
Könnyű más embereket hibáztatni a sorsunk miatt.
@@wolxfxgirl Nálam ilyen fordulat az irodalom esetén jött el. A gimis tanárom arra fektette a hangsúlyt amiben jó vagyok ( (vers)elemzés, fogalmazás), nem arra amiben nem (magolás). A töri tekintetében sajnálom, hogy kicsit szakbarbárrá váltam (reál beállítottságú vagyok vagyok, ilyen pályát is választottam).
[ha dupla választ hagytam bocsi, az előző nálam nem jelenik meg]
Kedves Bence! Először is valahol örülök, valahol pedig nagyon szomorú vagyok a videó láttán és csak csatlakozni tudok az előttem szólókhoz. "Szerencsére nem most vagyok diák". Annak idején történelem-latin szakos tanárnak készültem. Szerbiában a jugoszláv időkben sokra tartották a magyar tankönyveket ( habár előadni külföldi tankönyvekből hivatalosan ma sem szabad). Én Hahn Istvan Történelmi Olvasó könyvén keresztül és Polányi Imre Az ókori világ története c. könyvei után szerettem meg a történelmet. Erről a vágyálomról édesanyám, aki szintén történelem tanárnő volt és a gimnáziumi történelem tanárom térített el. Azóta csak egy lelkes rajongója vagyok a történelemnek.
Rövid kitekintés a gimis történelem oktatásunkra. Szerbiában a gimnáziumokban régen három irány volt választható. Természettudományi, társadalomtudományi és általános. Én az utóbbiban tanultam.
A 9. Osztály év őskori és ókor. Çatalhöyüktől Róma bukásáig. A 10. osztály csak középkor. Róma bukásától Boszniai királyság bukásáig (1482). Ezt követően 11-ben nagy földrajzi felfedezések, felvilágosodás egészen a berlini kongresszusig. Közben átvettük az orosz, a török, a német, francia, angol, olasz és amerikai történelmet is ( mindazt, ami fontos tudni, nemzetállamok, jelentősebb uralkodók, függetlenségi háborúk stb). Az utolsó év az a Berlini kongresszus után függetlenedett országok eseményeire fókuszált. Az utolsó anyagrész pedig Josip Broz Tito VII. felszabadító offenzívája volt. Nálunk a történelem 1945 nyarára véget ért. Elvileg társadalomtudományi szakirányon 1989-ig vették az eseményeket. Tovább nem. A magyarázat az, hogy nincs egységes álláspont az utána következett eseményekben és még sok tanú él így nagy a szubjektív torzítása tényező. Ezeket az eseményeket csak 30 vagy 50 év múlva lesz lehetőség csak tanítani. A kortárs történelem neve pedig politikatudomány.
Egyetemi végzettséget Magyarországon szereztem és mindig is csodálkoztam azon, hogy sok esetben mennyire félretájékozottak a környező országok eseményeit illetően a kortársaim. Magyar történelmet nem tanultam. Így elhatároztam, hogy egyetemi éveim alatt bepótolom ezt. Így volt szerencsém a Herbert Attila által írt könyveket olvasnom. Sajnos csak később szereztem tudomást arról, hogy nem ezekből a könyvekből tanítanak és évről évre egyre minősíthetetlenebb az, amit történelemből/ről tanulnak.
Ezzel nem a tanárok munkáját akarom minősíteni, csak azt, hogy a feléjük támasztott elvárások elrugaszkodottak és nem a megfelelő korcsoporthoz vannak idomítva. Mindezt te sokkal jobban kiemelted a videóban. Ilyenkor jut eszembe George Santayana egyik idézete ,,azok, akik nem képesek emlékezni a múltra, arra ítéltetnek, hogy újraéljék."
Némikép kissé már itt van ...az ,, űjraélés ,,
Sokkal jobban tetszik ez a természetes beszédmódod, mint amilyen felolvasó módon eddig előadtál.
A legnagyobb bajom eddig a tankönyvekkel, kiadástól függetlenül, hogy általában mindig ahelyett, hogy objektivitással fejlesztené az igazságérzeted, mindig teljesen feleslegesen a fennálló hatalom ideológiája alapján (még az utóbbi 35 évben is) állítja minden konfliktus kapcsán a jó és rossz harcát.
Mintha a valóságban lenne ilyesmi.
Így például ha egy háborúról van szó, akkor a háború története helyett mindig igyekszik a könyv kioktatni, hogy melyik háborús fél, miért cselekedett jogosan, és hogy a másik fél mennyire sátáni volt vele szemben.
Általában mintha mindig a győztes oldal lenne szentesítve, de ha a vesztes oldalnak netán több köze volt valamilyen keresztény értékhez, a nyugati világhoz, vagy kifejezetten a magyarsághoz, akkor pedig kiérdemli a tankönyv szerzők sajnáltatását.
Na meg kínosan ügyelnek arra hogy ne legyen kimondva, hogy a magyarok valaha hibásak lettek volna a következményekért.
Ez a már-már propaganda mesélés, mintsem oktatás, szerintem biztos sokat befolyásolt a hazai romlott közbeszéden.
Ennek az a bővített változata, mikor a történelem tanárod is elkezd politizálni óra közben
Nagyon jó lett! Szívesen meghallgatnék egy középiskolás verziót is.
Hasonlóan katasztrófa
18 éves történelem fanatikusként szeptemberben az első dolgom volt az ötödikes kishúgom történelem tankönyvét átnézni. Nem voltak nagy elvárásaim de még így is nagyot csalódtam. Mostmár tényleg csak a pedagógusokon fog múlni, hogy szigorúan a tankönyvek anyagához ragaszkodnak vagy behoznak más forrásokat is. 8 éves történelem tanulás után (valamennyire az egyetemen is folytatva) ki tudom jelenteni, hogy a kerettanterv anyagára, főleg általános iskolában egyszerűen nincs idő. Ötödikben az Árpád-ház kihalásáig kellett volna eljutni, Róma bukásáig sikerült. Hatodikban pedig a teljes egyetemes középkort átugrottuk hogy elkezdhessük a magyar történelmet. Ez a sok elvárás a diákok és tanárok felé irreális és szinte már lehetetlen, miközben szépen lassan sikerül elbutítani a mai gyerekeket.
Az a cél. Ha elégé barmok lesznek a gyerekek akko majd azt csinálják amit a kormány mond gondolkodás nélkül.
Ezek a NAT 2020 tankönyvek olyan rosszak, hogy még a Fideszes töritanárom (Debrecen alpolgármestere volt) is azt mondta hogy használhatatlanok
Emelteztem töriből, jártam töriszakra, aztán termtud területen kötöttem ki.
Így van annyi rálátásom mindkettőre, hogy (én még régi korszakban tanultam normális tankönyvekből), a mai, fent taglalt történelem tankönyvek mellett egészen egyszerűen hasonlóan siralom a mai fizika, kémia, biológia és matematika tárgyú tankönyvek is, hogy a természettudomány nevű összevont csodáról ne is beszéljek... Tele pontatlanságokkal, összeissza logikátlan felépítéssel, hol egyetemi színtű magyarázat, hol irtózatos bugyuta megfogalmazással operál...
Őszintén nem tudom, hogy azok a gyerekek, akiknek nem vesznek normális tankönyvet, és tanára se dobja a sarokba, mihez kezd ezekkel a vacakokkal, ha netán tervei lennének, egyetemre menne...
@@Szofikkkaa Sejthető, hogy éppen ott nem tud, akar majd a szülő az itt ismertetettektől eltérő tankönyvet venni a gyerekének, aki fejből sem tudja ellensúlyozni a tankönyvekben leírtakat. Aztán, bármilyen hihetetlennek tűnik, akadnak szaktanárok, akik szivesen terjesztik ezt a ködös gomolygást
38 vagyok. Anno, középsuliban nem kimondottan szerettem a történelmet. (de a földrajzot meg különösen nem)
Amikor estin letettem a gimit, volt ott egy tanár, nagyon jól magyarázott, nagyon mélyrehatóan boncolgatta a témákat... imádtam. 😄
Ő közölte a tanév elején: A Törikönyvet nyugodtan otthon lehet hagyni,nem fogjuk használni. Úgy is volt. 2 évig könyvet a kezünkbe nem vettünk, hanem jegyzeteltünk abból, amit a tanárúr mesélt a témában.
Szia. Jó a videó! Én még a '80-as években jártam általánosba, de annyira imádtam a történelmet, hogy amikor kiosztották a könyveket, akkor a törit még iskolakezdés előtt kiolvastam. Valamiért érthető, tanulható volt.
Igen. Én, aki szakdolgozatomat a 20. századi általános iskolai történelem tankönyvekből írtam (főleg a Szent István és a 48/49-es témákat érintve) ki merem jelenteni, hogy a kádár kori könyvek jobbak voltak.
Egy hulladek! A Mozaik kb 3 ligával focizik jobban…
Maximálisan egyetértek. Többek között ezért hagytam ott a történelemtanári pályát.
@@MetalizedClassicalPoems-de1ru Mar en is inkabb uszodamesterkedem :)
Én mint történész szégyellem magam a szakma nevében. Illetve helyette. Illetve azok helyett, akik nem szégyellik magukat.
A probléma sajnos nagyon régen kezdődött. Az én fiam 2011-ben lett ötödikes, amikor történelmet kezdett tanulni. Bár talán szerencse volt, hogy sokat beszélgettünk arról, micsoda marhaságok vannak a könyvében, mert az akkori beszélgetéseink hatására találta meg élete célját, és jár most altajisztika szakra az egyetemen.
Szerintem a legideálisabb történelmi tankönyv: Machiavelli - A fejedelem. Miért? Mert történelmi példákon keresztül szemlélteti a hibás és helyes tetteket. (Sajnos nem erkölcsi alapon.) És mindenből leszűri a tanulságot. A hangsúlyt a tanulság szóra helyezném.
Már az én gyerekkoromban is hiányoztak a tankönyvekből a ok és okozati fejlemények valóságon alapuló bemutatásai, és a tanulságok levonása.
Csak ennek van értelme!
Ehelyett a történelmet arra használják, hogy a mindenkori politikai berendezkedésben olyan identitást adjanak a fiataloknak, ami által a hatalom szempontjából jó állampolgárokká válnak.
Mire van most szükség? A legyarmatosított iparnak szalagmunkásokra, a politikának pedig összefüggéseket fel nem ismerő szavazótáborral.
Ebből a szempontból semmi baj nincs a tankönyvekkel. Hiszen pont arra készíti fel a következő generációt, amire épen szükség lesz.
Nagyon szépen kirajzolódik a kormánypolitika a vázolt témák mentén. A spártaiak esetében a gyereket nem vállalók megszégyenítése, az athéni demokrácia helyett a gyerekeik nevelésének részletezése, Jézus több oldalon keresztüli részletezése, a magyarság őstörténete... mintha az elvárásokhoz akarták volna igazítani az anyagot.
Vajon kik irtak a konyveket? Van pedagogusi tapasztalatuk az adott korosztallyal? Miert konyv amugy? Milyen korszeru anyagok vannak az oktatasnoz? Az Idoutazo nezese azoknak, akik meg merik tenni?
Nekünk jól megoldotta a történelem tanárunk még általánosban (most vagyok kilencedikes, és nálunk vezették még be anno az új könyveket). Nem használtuk az újakat, hanem mindig kiosztotta nekünk a régieket.
Nálunk se adták oda az újakat. Mindig csak másfajtát vagy régit kaptuk.
Konkrétan történelemhamisítás zajlik állami szinten. Szép.
Jobb egy szép sikeres történelem a számunkra
Ajánlom utánanézni a román, szlovák történelemkönyveknek. Na ott teljes science fiction irodalom a tananyag.
Nem hiszem hogy akkora baj ha a gyerekek buszkék a származásukra. Itt konkrétan szôrözés van. Ahány történelemtanár annyi ilyen videó lehetne.
@@borbasattila1899 Igy igaz , mint felvidéki 80 -as mondom.. Méég a felvidéki magyar gimnáziumolban se tanitottak a 60 -as éveknben magyar történelmet.. Csak csehet , szlovák nem nagyon van.. Lehet hogy most már van , kitaláltak valamit..
@@laszlonagy4329attól még kamu lesz te majom
@@borbasattila1899 Attól még, hogy más országokban is van hasonló, nem lesz jobb az itthoni helyzet. Ja, és mondjuk van más mód is arra, hogy büszkék legyünk a származásunkra, mint az, hogy a saját nézetünknek megfelelően hamisítjuk meg a történelmet. Igenis szembe kell nézni az igazsággal, abban pedig jócskán van olyan rész is, amire büszkék lehetünk, de nincs hiány abból sem, ami miatt pedig szégyenkezhetünk.
Rendesen forgatom a szemem a példák alapján. Borzasztó, hogy a mai gyerekeknek ezt a katyvasz "fost" kell tanulni. Csodálkoznak, hogy nem értik a történelmet és majd középiskolába is bután mennek el 3 év múlva? Szerintem nincs ezen mit csodálkozni.... bezzeg, amikor mi gyerekek voltunk....
Szuper videó. Nem tanárként hallgatlak, csupán egy nyolcadikas anyjaként és nem mellesleg imádom a történelmet. Jó volt hallani, hogy sokszor, amin hüledezek, az szakmai szemmel sincs rendben.
39:09 Hatalmas tisztelet a kiállásodért, mint pedagógus engem is frusztrál az, ha nincs elegendő idő esetemben a művészettörténet elmesélésére, kulcsfogalmak tisztázására. Más esetekben - ez a művészettörténetre is vonatkozik - lásd: keresztény művészet és ellenreformáció meg nyújtják, mint a rétestésztát és arra amiről érdemes lenne egy felnőtt embernek (18 éves korosztály) hallani nem eshet a NAT alapján szó, mint 20. század második fele és a "kortárs" vagy "neo-avantgárd", mint fogalmak tisztázása.
Hálás vagyok az Univerzumnak, hogy nem mostanában vagyok diák.
Miért, régen nem volt rossz?
@@Kris619veg átgondoltabb tankönyveket használtam. Ráadásul volt választék is. A tanárom nem ragaszkodott az általa előírt tankönyvhöz. Csak az számított, hogy a megkövetelt tudást a dolgozatoknál megmutassam.
Nem bizony. Mi a műszaki kiadó könyvéből tanultunk, és nagyon jó volt. Felépített témák, források, kiemelések. Az ellentéte ennek. De nekünk a tanárunkkal is szerencsénk volt. Mostanra ebből csak a szerencse maradt amiben bízni lehet.
Nem volt egyáltalán jobb a komcsiknál sem, sőt. Volt olyan MTA elnök/ Glatz/,aki kiadott egy könyvet ,amiben görbe lábú csecsemő gyilkos,makogó,barbár , primitív állatoknak írta le az ősinket. Amit tanítanak ,messze áll a dicsőséges múltunktól. A genetika, ès az eltitkolt bizonyítèkok sorra kerülnek elő melyek kezdik helyère tenni, a meghamísított múltunk. kezd feltárulni.
Mindig rossz volt, de nem ennyire... ☠️💩☠️ @@Kris619veg
Szeretném megjegyezni, hogy ha egy tanár nem tudja befejezni a tantervet az adott tanévben, akkor a következő évre átcsúszik a tananyag befejezése. Csakhogy ekkora már vissza kell adni az előző évi tankönyveket!
Tudom, hogy interneten elérhetőek a könyvek, de ez még egy olyan szálat jelent, ami alapján nem tudjuk a gyereket elvonni a számítógép elől...
2020ban ballagtam általánosból,és nagyon boldog vagyok,h nem ilyen könyvből tanultunk.Utána gimiben,pedig nem egészen a tk szerint haladtunk,amiért nagyon hálás vagyok a toritanarunknak.Mindig igyekezett nem csak adatokat,hanem az összefüggéseket is megmutatni.
Az tényleg marahaság, hiszen mindenki tudja, hogy Lenin írta a Toldi-t IS!
igy igaz ,ha jol tudom
@@TheSkulo Jo lesz vigyazni, mert az AI ebbol ( is ) fogja osszerakni a kovetkezo tankonyvet a meg kevesbe hozzaerto "szakertonek", aki mar nem fog a megirassal faradni...
@@gyongyiolah1609 Sebaj, akkor IS vicces lesz. :)
@@TheSkulo Lenin, a hoos ki csak neepenek elt... - ahogy annak idejen enekeltuk.
Igen, de Julius Caesar is segített. 😂
Nem szoktam kommentelni, de ennél a témánál úgy érzem, muszáj. Most leszek 19, emlékszem rá, hogy anno már mi sem a tankönyvekre támaszkodtunk, így szereztünk elegendő tudást a középsulihoz, ahol ugyanilyen összecsapott könyvekből kellett volna tanulni. Valahogy itt is sikerült elég tudást összegyüjteni, de aztán jött az érettségi. Na az is megérne egy misét, irreális követelmények, olyan témakörök amikről alig vagy semennyit nem tanultunk (időhiány miatt). Töri érettséginél konkrétan felcserélték a közép és emeltszintű kővetelményeit. Szóval a mostani általános és középiskolás diákoknak kitartást kívánok! Könnyebb nem lesz, de rajtatok fog múlni, hogy meg lesz-e reformálva az oktatás a távoli jövőben
Köszönjük a tartalmas videót,újra! Felkészülhetek legalább, hogy mire is figyeljek ha a kis unokám ezt fogja tanulni.Még bölcsis, van időnk !
Légyszi csinálj egy munkafüzetes videót! Ez nagyon király volt!
Azon mondjuk meglepődtem hogy általános suliban egyáltalán nincs őskor. Nálunk 9.-ben sem kellett volna vennünk. Innen is hálát adok a töri tanáromnak. Mert ő pl. tanított nekünk segédtudományokat, tanultunk az ősemberekről, neolitikus forradalomról és csak utána jött az Ókor, és Mezopotámia. (Kismillió idegen szavat tanulunk de mindet jelentéssel. Pl. Mezopotámiát úgy kezdtük hogy fél oldalnyi vázlatot írtunk csak az "állam" definíciójáról, működéséről stb. Egy 5.es gyereknek aki előszőr tanul történelmet ne büfögjenek már oda olyan fogalmakat mint "köztársaság" mindenféle magyarázat nélkül. Ha nem is érti hogy miről tanul egyáltalán hogy tudná megszeretni azt a későbbiekben?)
A tanárom is azt mondja hogy már évről évre egyre kevesebbet tanít meg az anyagokból.
Eddig nekem minden töri tanárom rühellte a tankönyveket. Mi mindig vázlatokat írtunk. Így mondhatni átugrottuk a problémát.
34 vagyok. Szüleim történelemtanárok is. Tisztán emlékszem, hogy szinte minden évben úgy fogták meg a törikönyveimet, mintha minimum lócitrom lenne és bármikor átnézték, kikérdeztek, kiszúrták benne a hibákat és mondták, hogy ez hülyeség, ezt ne így tanuld stb.
Gondolom a kommunizmusban legyártottal semmi bajuk nem volt a szüleidnek.
Ők úgy tanulták. De valszeg nem voltak ők sem távolabb, vagy közelebb az igazságtól/hoz, mint bárki más.
@@andrasbradacs6016 ha valaki nem a tényeket tanulja meg, hanem fikciókat akkor de
Nos a tapasztalataim alapján nem hittem volna, hogy létezik még ilyen pedagógus, mint Ön. Le a kalappal és gratulálok mind az erőfeszitéseinek, mind pedig a bátorságához.
Egyrészt nagyon alapos munka, gratt. Másrészt csalódtam, mert arról esik a legkevesebb szó, hogy MIÉRT szarok a tankönyvek. Mi okozza? Miért nem javítják? Szóval engem ilyen terjedelemben nem érdekel a hibalista, de az érdekelt volna, mi az a rendszer, amiben ez létre tud jönni és még büszkék is rá.
Amit Álmosról írtak, az leginkább a Gyaloggalopp című örökbecsű, középkort bemutató dokumentumfilm Szent Kézigránátról szóló szakaszának paródiája lehet. Ami önmagában elég vicces, de egy tankönyvben inkább sírni való.
Ostoba vagy, és a faxt sem értesz semmiből! Az általad említett "örökbecsű" Gyaloggalopp című Monthy Phiaton film GeG, egy önirónia , mint dokumentum film! Aki,a műfajok között nem tud különbséget tenni, az hogy akar különbséget tenni történelmi korszakok között! Faxfej!
@@tiborjarfas2926 Huh, hát te sem álltál kétszer sorba, amikor az eszet és a jómodort osztották...
Érdekelne a Gimnáziumi történelem tankönyvekről is a véleményed!
Én a történelmet az Egyszer volt sorozatok miatt tudtam megszeretni,mert hát azokon nőttem fel. Na meg azért is tudom szeretni mert sok történelemmel foglalkozó csatornát,filmet,sorozatot, animét, könyvet nézel, hallgatok és olvasok. És emellett az is hozzátartozik, hogy egy nagyon jó történelem tanárom van.
@@UnoVerzum Nalam oktatasi segedanyag volt ;)
Nagyon köszönöm ezt a tartalmat, én jelenleg a közoktatásunk 9. Évét élvezem. A történelem tankönyvel itt is jelentős problémák vannak.
Esetleg szívesen látnám a közép sulis tankönyveket is, de a általános suli munka füzetet is szívesen megnézném
Mégegyszer köszönöm a videót
Szép hétvégét
Mint a népvádorláskor és a késő ókorra specializált kutató, az 5-es tankönyveket kész katasztófáknak tartom, főleg a hunok és a magyarok kapcsolata miatt és a nyelvészek és régészek lejáratása miatt.
Remek videó lett! Nekünk tanitották ötödikben az őskort pedig nem volt benne a könyvbe. De a kedvencem mindig az volt amikor törin Időutazót néztünk.
Mi a mozaikból tanultunk 😁👍
@@AronBrawl Szerencsés. 🙃
Szomorú, hogy 28 éves fejjel elszomorodtam azon, hogy kihagyták az angol polgári forradalmat. Szegény Cromwell! (Ha jól emlékszem, az egy- és kétkamarás parlament működése is ennél a témánál került szóba.)
Ez iszonyatos mennyiség! :(
A középiskolai évfolyamokat is szívesen megnézném így, összefoglalva.
Történelmet ne Tankönyvből hanem internetről és töri könyvből a legjobb tanulni
Mint nagymama egyet kell értsek a véleményével. De amíg a telefonokat, számítógépeket bugyuta játékokra használják főként, addig esély sincs rá. Mert a történelem csodálatos, izgalmas , kár lenne őket ettől megfosztani.
Én hetedikes vagyok, de még a hatodikos anyagnál tartunk, mert a tanárunk megtanítja az általad is említett fontos dolgokat. Ő is mindig szidja a tankönyvet, úgyhogy ahelyett, hogy azt használnánk, inkább minden évben teleírunk egy füzetet, és érdekes módon jobb tankönyv lesz belőle, mint az eredeti. Szerencsére a mi tanárunk jól tanít, úgyhogy szeretem a törit... mondjuk itt vagyok, úgyhogy gondolom ezt kitaláltad. Tudom hogy sok gond van velünk (meg persze a könyvekkel), de kitartást! 😅(egyébként én szívesen végignézném a munkafüzetes videót is)
Nekem szerencsére nagyon jó történelem tanárom volt általánosban és középiskolában. Mindig szerettem a történelmet. Történelem könyvre nem emlékszem az órai vázlatból tanultunk. A Kádár korszakban volt. Hála volt tanáraimnak haló poraiban is. Rémes hogy milyen tankönuvekből kell tanulni manapság. Nagyon jó és részletes elemzés volt.
Épp ezen gondolkodtam amikor megjelent a videó👌
Hála a jó istennek, hogy nem most vagyok gyerek 🙏 az a cél hogy a gyerekeket minél jobban lebutítsák
LOL
Szerinem a következő kiadást Szántai Lajosnak es Bogár Laci bácsinak kellene készíteni, abba talan bele kerülnének az Atlantiszról származó Turul nemzetségi királyaink is.
Bogárnak ennél több esze van!
Egyet értek. Bogár még a szíriuszi származást is bele venné.
@@niverius2584 És lektorálhatná a végén Szaniszló Ferenc, úgy lenne az igazi
szar komment
Eleg lenne, ha megneznek Hadhazi Laszlo humorista sztorijat, aki talalkozott a Pilisben a ferfival, aki Budat kereste. A csunya szavakat ki kell sipolni, es mehet!
Én vilàg életembe szerettem a történelmet .. de ezek a tankönyv botràny.. annak idején olyan tankönyvek voltak amiből annyit meg lehetett tudni hogy közép iskolàban is meg éltem
Nagyon fontos munka ezek a tankönyvek kritikája, hisz a politikát keverték bele a történeti oktatásba. Viszont a makedónokról meg kell jegyezni, hogy bizony görögök voltak: görög dór nyelven beszéltek, a dórokat és a makedónokat felváltva is használják a forrásokban mint fogalom. Az összes sír feliratuk görög és a neveik is. Időnként azért nevezik őket barbároknak az athéniak, hogy rágalmazzák őket, meg még mindig királyságban éltek mint a többi állam a bronzkorban, vagyis lemaradott peremvidéki görögök voltak, de azért nem kell az ellenségeik csapdájába esni, hogy barbárokról lenne szó. Észak-Makedóniába persze ezt máshogy gondolják, dehát az ókori makedónok és a szlávok között nincs semmi kapcsolat sem.
Sajátja a mai Magyarországnak, hogy jóformán ingyen, ugyanakkor sokkal lekiismeretesebben végzel el olyan munkát, aminek az összecsapásáért mások komoly honoráriumban részesültek. Kár, hogy ez így van.
Nem hibakeresés okán, viszont mivel rengeteg dícséretet kapsz, amihez én is csatlakozom, szeretnék egy észrevételt tenni. 17:03-nál, én kimondottan örülök annak, hogy le merték írni, hogy a magyarok korai történelméről csak ősi mondák maradtak fenn, mert lényegében ez így igaz. Amennyiben korai történelemnek a honfoglalás előtti időket tekintjük. Igaz természetesen, hogy vannak arab és ótörök nyelvű, bizonyíthatóan, illetve vélelmezhetően a magyarokra vonatkozó források, azonban ezek információ tartalma elhanyagolható jelentőségű ahhoz a közléshez képest, hogy idejében felhívják a gyerekek figyelmét arra, hogy a magyar eredettörténet a hét vezérrel bezárólag több századdal később íródott mesékre épül. Szerintem ez nagyon fontos információ, és talán segíthet abban, hogy később, felnőttként helyén kezeljék ezeket a - sokszor tényként említett - identitás-mondákat.
Engem érdekelnének a munkafüzetek/feladatgyűjtemények is. Valahogy sosem értettem őket és mindig nehezemre esett a bennük lévő feladatok megoldása, hisz olyan dolgokra kérdeznek rá benne, amik se nem órán, se a tankönyvekben nem kerülnek elő, hiába csatolnak hozzá valamiféle forrást.
Nektek volt munkafüzetetek? :D
Hát ez van, ha politika ideológiailag szervezik az oktatást a saját képükre, és méginkább céljaikra.
5.-es fiam van. Szeretem a törit és a gyerek is, de amit vissza kell hallanom amikor fölmondja a leckét az valami rettenetes!
Az ókori Athén legfontosabb infója az volt, hogy a hegyekben kecskét és juhot tartottak, meg korán házasodtak. Demokrácia nuku.
Athénnak, akárcsak a az állítólagos demokráciának nagyjából ennyi a jelentősége... SEMMI. Egy taknyosan fiatal nép új formát adott a rabszolgaságnak ennyi történt, semmi több.
@@kkjj6325 A történelmi kontextusából kiragadva és retrográd szemléletében igazad van.
De ha azt nézzük, hogy a keleti istenkirályok és a nyugati törzsi királyságok idejében a lakosság akár 15% is közvetlenül is beleszólhatott a törvényhozásba és maga választotta végrehajtói és igazságszolgáltatói intézményeit, az elég nagy fegyvertény.
Ezt a taknyosos korú népet meg igazán nem értem.
@@KisHeszuszA sziriuszi kipcsak hunszkítamagyarokhoz viszonyította a kocsmatörténész... 😅
@@SilverDave985
Na pont ez az ideológia vezérelt gondolkodás amit csinálsz. Aki nem azt mondja amit elvársz az mind bolond. Vannak hülyék mindenütt, de a hun-magyar azonosságot ide venni azért elég hajmeresztő. Az összes krónikánk ezt állítja. Biztos az összes krónikásunk kocsmatörténész volt. De nem csak ők, Német-Római császárok, Pápák amikor hunoknak meg szkítáknak neveznek minket, ők is biztos szíriuszi ősmagyarok mi? Persze amit ebben a formában a tankönyvekben leírnak most az is hülyeség. De amit előtte írtak az is. Észre sem veszitek azt a sok képtelensééget. Én még a 90-es években azt tanultam, hogy a besenyők által szétvert és üldözött magyarság, menekülés közben véletlenül elfoglalta a Kárpát medencét. Na ez aztán simán felveszi a versenyt a szíriuszi ősmagyarokkal.
Olvassatok👍❤️
A történelem értése, tudása, ok-okozati összefüggései - szóval a kritikus gondolkodás kialakítása - nem célja egy autokratikus rendszernek. Ennyire egyszerü.
Nyilván nem való mindenkinek, a lakosság 70%-át untatja, és rátettünk még egy lapáttal. Bármi ami megingathatja a tekintélytiszteletű gondolkodást az egyszerüen kitörölhető. A vallással, hittel kapcsolatos dolgokat - hiedelmeket meg képtelenek vagyunk leválasztani a történelmi tényekről. Az hogy hogy keletkezett az ó és újszövetség (Biblia) és mennyire lehet hiteles - még csak véletlenül sem kerül elemzésre pedig a dogma nem történelem. A hiedelmek, vallások részei a történelemnek azok jó és rossz oldalával egyaránt. De hát nyilván kifejezetten nem cél hogy gondolkodjunk.
A 11.-es tankönyvet 12. félévére sikerült átvenni tavaly...
Ami a négy részre szakadást illeti:
A kuruc felkelők vezetőjének, Thököly Imrének az akaratából 1682 nyarán ráadásul egy újabb országrész került török ellenőrzés alá, így a középkori Magyarország területe 1685-ig már négy részre szakadt.
Írja Pálffy Géza, a korszak egyik legjelesebb és díjakkal elismert kutatója…
Tök jó lenne ha ezeknek a könyveknek az lenne a céljuk hogy a diákoknak segítsen összefüggésekben látni a világot, ok okozati összefüggések mentén.
Vajon az kovetelmeny a "kimeneteken" kivul, hogy a gyerekhez is igazodjon. Ugy tunik az ertekeles alapjan, hogy nem...
Engem személyesen Dr. Nánay Mihály tanított gimiben anno (az ofőnk is ő volt), és bár sok mindenben nem egyezik a véleményünk, egyébként az egyik legprofibb tanárnak tartom! Hihetetlenül jó töri órákat tartott, olyan részletességgel élte bele magát minden egyes órán, hogy az csak na! Persze, az elvárás is megvolt nála, de olyan nem volt, hogy nem adta le a tananyagot időben, érthető, és élvezhető módon. Ebből mindenki azt von le, amit akar! :)
Szép napot! Köszönöm a videót.
20:17 Na kérem, én itt felborítottam a székem. Hadtörténelmet tanulok 14 évesen, de azt még én is tudom, hogy az egy *Turul madár*, mindíg azt mondják az osztálytársaim hogy: na ha anyira ,,tudod a törit akkor mondjad" én a hadtörténelmet imádom, és fel voltam háborodva,(fun fact az ,,A" verziós könyvből tanult az osztály) hogy a Makedónokat meg a gadviselésüket tanítják *nagyvonalakban* egy elvileg Római és Görög harcmodorról szóló fejezetben🤦♂️
Hát nagyon nagy problémák vannak emberek...
Majd a jövő generációi ennél is nahyobb vonalakban fogják a történelmet tanulni?
(6.-os tankönyben egy oldal a napóleoni háborúk, A vonalharcászatról, Napoleoni hadviselésről, annak Hadtestrendszerezéséről, vagy Marshaljairól egy szó nincs. Katasztrófa...)
Szeretnèk tanköny alternatìva utàn èrdeklődni,(àltalànos 5. osztàly) amiből rendesen lehet tanulni,mert jelenleg a füzetbe jegyzetelnek, ami az èn 10 èves gyermekemnek kihìvàs,mivel nem tud pontosan jegyzetelni sajnos. Tankönyvből szeretnènk tanulni,nem a NAT2020 nevű rettenetből. Köszönöm a tippeket, hàlas lennèk ajànlàsèrt. Vagy ìrj te egy tankönyvet kedves Időutazó àlnèven persze,h a rendszer ne kezdjen ki.
Ezek már azok a változatok amikben az orosz barátaink kiűzik a náci ellenforradalmárokat 56-ban, vagy még nem azok?
Örökre belém égett élményt okozott mindkettő, amikor szegény, értetlenkedő nagylányommal próbáltam végigvonszolni magamat rajtuk.
Nem sok emlékem van az általános iskolás Töriről mert 1993-2001 közt jártam... de ennyire amikre rávilágítottál, hogy hiányzik az úgy beugrott, hogy biztos tanultam.
Édes istenem... jómagam is történelem szakon végeztem, a történelem és a régi korok mindig is lenyűgöztek, a tanáraim pedig kifejezetten megszerettették velem. A sírás kerülget ahogy hallgatom a videódat hogy ennyire kizsigerelték a történelemoktatást. Tudtam hogy szar a helyzet de hogy ennyire....
Ezek alapján olyan a tananyag, mintha én akartam volna hatodikban elmagyarázni osztálytársaimnak az 1842 M Augustin működését.
Amúgy a Stephenson helyes angol kiejtése /ˈstiːvnsən/, szóval a könyv a v hanggal ejtéssel nem téved.
Üdv , egyszerü szakmunkás vagyok. 48 éves. Nagyon szeretem a történelmet. A fiatal munkatársak olvasni sem tudnak.
Mert politikusok szemszögéből ìrodnak .A történelem nem korrupt politikusok ,kiràlyokròl szòljon hanem a népről .Nekem fontosabb a kisemberek mint a hajcsàr !
Az a gond ezzel a könyvekkel, hogy olyan mint, ha én írtam volna, első neki ülésre.
Aki tudja, csinálja.
Aki nem tudja, tanítja.
Ez változott:
Aki nem tudja, az tankönyvet ír/ja...
Aki gyereket se latott meg, az lektoralja! Bar, ahogy erkolcsileg allunk, a lektoralast valami csokos kapja, aki meg se nezi, csak a penzt felnyalja.
Nagyon, nagyon érdekes volt hallgatni, hogy ténylegesen mennyi probléma van ezekkel a könyvekkel. Én már nagyrészt felsőben ezekkel tanultam, 3 éve érettségiztem. De általánosban is gyakran körmöltünk egész órán. Mindig hallottuk, hogy panaszkodnak a tanárok (főleg történelem) a tankönyvekről de így most ezt hallgatva lesújtó azért.
Mindeképpen legyen szó a munkafüzetekről is, ha lehet.
Kiraly vagy, mint mindig!
Az atlaszt meg nézed?
Velem az AC videojátékok szerettették meg a történelmet, aminek hatására kezdtem el filmeket nézni, könyveket olvasni, mert az iskola totálisan megutáltatta velem, hogy magoltam a hülye dátumokat, neveket, meg az összetett körmondatokat, de semmit nem értettem az egészből. Különösen a görög történelem bőséges magolása lökött a legmesszebbre, de a francia forradalom jelentőségét sem értettem, mert az volt a fontos hogy hányba született, halt meg és lett jakobinus elnök Robespierre... Kiskoromban is érdekelt, mert a tata történelembuzi volt és sokat mesélt róla, egészen addig amíg el nem kezdtem tanulni.
Persze a társadalomban most is én vagyok hülyének nézve, mert felnőttként játszom, és nem a fb, tiktokot görgetem órákon át hogy megtudjam milyen kenyér vagyok.
Azok a 90-es évek...Amikor nekem oktatták, akkor sokkal jobban szétszedték korok szerint. Ötödik évfolyam: őskor-ókor. Hatodik: kora középkortól nagyjából a 17. század végéig. Hetedik: 1700-as évektől kezdve az első világháborúig. Nyolcadikban 1918-tól a hidegháború végéig és slussz. Ennyire nem voltak évfolyamok tananyagai összesűrítve.
'Magyarország a rendszerváltoztatás után'. Ez egy jobb kifejezés, mert politikai rendszert változtatni szokás, nem pedig váltani. Maga Antall is kinevette ezt a szóhasználatot, szerinte váltani lovat meg nadrágot lehet.
A nyolcadik évfolyam tananyagából 56-nál látjuk, a forradalom megítélésének két eltérő narratíváját szeretnék érzékeltetni, Kornaitól szemelvénnyel a szocialista gazdálkodás gondjait. A magyar történeti rész kb a 90-es évek végéig terjed, utána következnek azok a fejezetek, amiket igazából szét lehetett volna osztani az alsóbb tagozatok könyveiben. Itt fejtik ki részletesebben, hogy lett az Egyesült Államok az, ami ma is és a demokrácia alapjait, amit talán az ókori görögöknél-vagy helléneknél, ha valakinek ez jobb kifejezés- be lehetett volna iktatni és kapjuk a videóban már említett társadalomismereti részt. A magyar érdemeket meg nem is értem, minek kellett ebbe pakolni. Személyes vélemény, a könyv felét elég lett volna kiadni, kicsit azért szétbontva. Ez így gyakorlatilag egy sűrítmény, de a rosszabb fajtából. Mintha a könyvek anyagát úgy akarták volna kiporciózni, minél több korszak le legyen tudva felső tagozatig és a végére becsempésszük a mai politikai élet alapismereteit és a mai világhelyzet alakulását.
Ja és a végére tesznek egy kislexikont. Pici piros pont, ne kelljen már a gyereknek külön mini könyvtárat létrehoznia, ha valamelyik kifejezés idegen és tudni szeretné a jelentését. Plusz képjegyzék, mi mit ábrázol.
nem értem hogy évtizedek óta miért nem tudtak a szakemberek egy jó tankönyvet elkészíteni, az elmúlt 50 év alatt nem sokat változott a történelem
Volt, elkészítették, eltörölték. Ilyen a narancsbolsevik rendszer. A szülőknek ez tetszik.
Arrol nem beszelve, hogy mar nem csak konyvnek kellene lenni, hanem a mai technikat kihasznalo info anyagoknak. Ez szoba sem jon?
A biosz tanárom a sátán találmányának titulálta a könyvet.
Jó napot!
Én..... nem igazán találom a szavakat.... Tudom, rengeteget felejtettem az érettségi óta jómagam is. De ez akkor is nonszensz. És csodálkozunk azon, mi az idősebbek (32), hogy a diákok úgy érzik magukat a suli után, mintha az alsóneműjüket centrizték volna össze a kedvenc pólójukkal???? :O Agyzsibbasztó volt ezt az elemzést hallgatni; főleg úgy, hogy a java részét még élénken értettem / tudtam, követni és az összefüggéseket is helyre tudtam rakni. Sőt, teljesen jogosnak tartottam a megfogalmazott kritikát arról, hogy bizonyos események - és vagy történelmi személyek kihagyása vagy rövidítése mekkora pontatlanságokat szülhet.
Egy dolgot hiányoltam csak, ha szabad egy megfigyeléssel élnem: sok helyen volt említve, hogy mik az elvárások egy számadásnál pl., szóval egy picit jobban árnyalta volna ezt szerintem, ha már itt behozza azt, hogy ezzekkel a ferdítésekkel szemben mit várnak el az érettségi példák. Mert, ha már általános iskolában kihúzzuk a történelemből XIV. Lajost, akkor mit várunk el egy diáktól, hogy felépített; ok-okozati esszéket fogalmazzon meg témákról, aminek a lényegét nem - vagy csak részben tanulta????
Vagy ott vannak azok a feladatok, amikor jellemzés alapján kell felismerni adott uralkodót / történelmi személyeket. Ha nem ismerik a principátus fogalmát, akkor, ha valami úgy kezdődik, hogy ....római császár.... majd fejből kéne felismerni, akkor szóba jöhet a fél ókor! :O
Arról nem is beszélve, hogy az a minimum alap, hogy legalább a történelmi személyekhez tartozzon 1 ismert fotográfia, vagy felismerhető festmény róluk. Már, akiről ugye maradt természetesen.
No comment.
Nálunk emiatt van az, hogy nem csak törit, de szinte minden tantárgyat úgy tanuljuk, hogy egy tanár által készített PPT-t nézünk, és mellé magyaráz. Néha megemlíti, hogy a tankönyv ezt meg azt írja, de azt nem tartja fontosnak annyira. Ami rosszabb: van egy kezdő tanár is nálunk, aki szinte szó szerint mondja a tankönyvben írtakat. Annyiban szerencsénk volt 5.-ben, hogy a tanáruk tanította az Őskort, bár így fél évet lemaradtunk😢
Nánay Mihály iszonyatosan hiteltelen ember, már nagyon régóta vissza kellett volna vonulnia a közoktatásból!
A bemutatott példák alapján egyértelmű, hogy komoly bajok vannak a könyvekkel. Egy gyakran felhozott hibára azonban szeretnék reagálni. Szigorúan elvi síkon, mert egyértelmű, hogy ezek a könyvek nem jó példák erre.
Ez a kronológiai sorrend lenne. Alapvetően nem tartanám tragédiának, ha egyes fejezetek egy téma mentén csoportosulnának (pl. jobbágyság helyzete, ipari forradalom, szocializmus,stb.). Lehet pár témában az aktuálisan tanult időpontokon túli kitekiténtés sem ördögtől való. Természetesen ezt az adott korosztály számára megfelelően érthetően megírni komolyabb átdolgozást igényel. Ami több az egy-egy random fejezetnél, hanem a NAT teljes átgonfolását igényelné.
Én nem nagyon szerettem annó a törit, de elég sok dolpg megragadt, mikor kèsőbb művèszet történet soràn is ùjra taglaltuk. Ez valami felháborító! Hogy erre kényszzzerítik a diákokat és a tanárokat is, hogy ebből tanuljanak/tanítsanak! Nem elég hogy .indkét fél le an terhelve, a szülő is kénytelen besegíteni, mert nem halad a gyerek! És csodálozunk, hogy mindenki ki van égve! Mérhetetlen dühöt érzek ezekkel a 'könyvekkel' kapcsolatban! Fel nem tudom fogni hogy ez éles helyzetben hogyan néz ki! Szerencsére nem Magyarországon élek, ezért nem tudom milyen ez a helyzet.
Köszönöm szépen a videódat és köszönöm az is hogy a videóid miatt kedveltem meg a történelmet!
Mi lett a régi Mozaikos könyvekkel ?
Annyi mindent tanultunk általánosba hogy , szinte semmit nem tanultam töriből közép suliba
Beszántották, eltemették. :(
Elvileg még készülnek belőle újabb kiadások a friss követelményekhez. Én Szegeden láttam főképpen a Lírában árusítani őket.
@@kondacsgothard396 Talán azért, mert a Mozaik székhelye szegeden van.
Beszél erről 2:58-tól 3:19-ig.
Az én történetem tanárom minden év elején elmondja, hogy a töri könyvet legjobb esetben a billegő asztal alátámasztására jó, mert más haszna nagyon nincs (a tartalma miatt)
Algoritmust nagyon nagyon nagyon támogató comment!:)
Végzős Gimnazista vagyok és azt kell hogy mondjam hogy a tankönyveink túlnyomó többségét egyáltalán nem használjuk, csak irodalomból a szöveggyűjteményt és a tankönyvet ezeket is ritkán.
A fontosabb tantárgyakból a tanár kinyomtatja a 20 tételt egy egy lapra ezért így nincs is szükségünk például történelemből tankönyvre, a matek és az informatika tankönyvekhez pedig szó szerint 4 év alatt még csak hozzá se nyúltunk.
Azt hogy általános iskolában miket tanítanak tankönyvekből de lehet jobb hogy nem is tudom.
Egyébként én azt is hallottam az új Történelem tankönyvekkel kapcsolatban hogy egy két helyen állami propaganda is fellelhető bennük.
az egyik kémia tanárom egyetemen mesélte hogy az új natban már nem használhatják az atom és ion elnevezéseket ami ha igaz akkor felháborító. akkumlátorgyárba kellenek a rabszolgák. az a céljuk a nehéz szövegekkel hogy megutálják a gyerekek és egy jövő nélküli nihilista cadavert csináljanak belőlük aki csak bérrabszolgának jó
És ha nem, akkor helyette mit?
Én mint 7.osztályos tanuló hasonló véleménnyel állokhozá én mgé mondjuk megmértem a kifejezéseket mert komolyabban is érdekkel a hadtörténelem, történelem, de a diák társaim sokszor nem értik mi van az anyagban a tanköny szavak tömkelege. Amivel talán a tankönyvek mellett álnké az az hogy a szöveg kiemelést tanuljuk mert ugye az nagyon fontos a késöbbiekben is persze ez tanár függő nagyon jó, hogy fel hívtad erre a figyelmet! 😊
Hm... annak idején mi még gimiben is szidtuk a tankönyveket (meg a követelményeket, nem csak töriből), de valahogy volt egy olyan érzésem, hogy az ált. iskolás tankönyvekre is lesz panasz... na de ennyi?
Sírva röhögtem és fogtam a fejem felváltva azon, hogy milyen dolgokkal traktálják szerencsétlen gyerekeket... az már más kérdés, hogy bizonyos részeknél (mondjuk a hun-magyar rokonság erőltetése) több-kevesebb átpolitizáltságot szimatolok (gimiben is volt panaszom erre), de ezt hagyjuk...
Mindig is szerettem egyébként a törit, de a jelen oktatási rendszerben leginkább azok követhetnek ebben engem, akiket normális tanárok tanítanak és lehetőség szerint kerülik az állami tankönyvek, munkafüzetek használatát (mondjuk nincs tapasztalatom egyéb kiadók munkái kapcsán, megérne ez is egy videót, akárcsak a középiskolai OH-s tankönyvek) és ehelyett saját vázlatokat, ppt-ket készítve tanítanak az órákon...
És még valami: az atlaszok is annyira átláthatatlanok, túlzsúfoltak, hogy kifejezetten erős idegzettel kell bírni ahhoz, hogy legyen a diáknak kedve kibogozni azokat a katyvaszokat...
Mindenesetre nagyon kíváncsi vagyok, hogy látod a nem állami munkák, a középiskolai tankönyvek és az atlaszok minőségét, bár utóbbi kettő kapcsán nagyon nem vagyok bizakodó...
(Ja, és ha mondhatom így, hatalmas pacsi, amiért a tanítás mellett a csatornára is van idő, energia. Köszönet a videókért, amik a sok változó mellett is fenntartják az érdeklődésem a történelem iránt és arra ösztönöznek, hogy folyton mélyítsem a tudásom!)
Anyádat kerüld ki!
buzi belpesti műzsidó
@@trunksajovobol3792 Köszönjük az értelmes hozzászólást.
Német vagyok, de vannak 6. osztályos magyar rokonaim. A tankönyv Német-Római Birodalomról/Német-Római császárságról beszél, annélkül, hogy azok keletkezését elmagyarázná. Ugyanez a Bizánci birodalomról. Fogalmuk sincs, hogy hol van, hogy jött létre, stb…
Én még legalább anno tudtam használni a Mozaikos könyveket, mert utána már kiszedték azokat a könyveket az ingyen használhatós listáról és onnantól OFI/ Oktatási hivatalos könyveket használtunk...
Én most vagyok diák (7. es) és az a baromságot írják hogy Galamb József tervezte a T Fordot vagy olyan pontatlanság van hogy a király tigrist csak tigris nek nevezik.
Ezek csak azok amit első kézre vettünk észre.
Hiánypótló elemzés, köszi!
Csak ki ne derüljön, hogy ezzel a magyar emberekre támadtál...
Nézőpont kérdése hogy a makedonok görögök-e. A többségi álláspont amúgy az hogy igen. ...Bocsi, tudom, hogy egyáltalán nem ez a videó lényege, (és amúgy a lényegével teljesen egyetértek és nagyon hasznosnak tartom, hogy valaki szembesíti ezzel a helyzettel a nagyérdeműt), de mégis úgy érzem muszáj belekötnöm ebbe az apró részletbe. Kétszer is, kihangsúlyozva hangzik el a videóban az a mondat hogy " a makedónok nem görögök". Na most ez önmagában egyébként még akár lehet is egy valid állítás de egy olyan kontextusban ahol pont a tudományos korrektséget és a fogalmak tisztázását kérjük számon (amúgy jogosan) egy tankönyvön ...ott egy ilyen határozott kijelentés ráadásul megismételve és kihangsúlyozva elég problémás. Nem vagyok történész vagy történelem tanár, és biztos hogy te a történelem nagy egészéről sokkal többet tudsz nálam. Nekem ez csak egy érdeklődési kör, egy hobbi, de speciel ebben a témának eléggé utánanéztem különféle helyeken, lévén részben macedón, részben görög származásúként, különböző rokonaim ellentétes állásfoglalásai közepette, ez egyfajta identitás kérdés is volt számomra főleg fiatalabb koromban. Ezek alapján pedig azt kell mondanom nincs egyértelmű válasz arra hogy kik voltak a makedeonok, illetve hogy görögök voltak-e. A dolog pikantériája hogy ez már II. Filiposz és Nagy Sándor korában is vita tárgyát képezte például Athéni politikusok között, amikor is azon vitatkoztak hogy "ezek most akkor barbárok-e vagy sem". Hogy maga a makedonnak nevezett törzs honnan vándorolt a későbi Makedón Királyság területére ...erre létezik egy-két elmélet de pontosan nem tudjuk. Abban viszont elég nagy az egyetértés hogy maga a név görög eredetű és azt jelenti hogy "magas ember" ...vagy "magasan élő (hegyi) ember". ...Az igazi kérdés az hogy mit jelent az hogy görög? Na nem ma a nemzetállamok korában, hanem az ókorban. Ha azt hogy annak a bizonyos 4 törzsnek az egyikéhez tartozik, akik a görög nyelv ősét beszélték, és akik elterjesztették ezt a nyelvet a későbbi Hellász területén, akkor jó eséllyel valóban nem voltak görögök ...na de valójában elég jó eséllyel tudjuk hogy akik akkor bevándoroltak oda azok jóval kevesebben voltak mint azok akik már eleve ott éltek. Tehát mondhatnánk a görögök (már az ógörögök is) csak kis százalékban voltak görögök ...de nyilván több értelme van azt mondani hogy amikor ez a négy törzs bevándorolt oda és összekeveredett a helyiekkel akkor jött létre az hogy "görög". Vagyis ahogy ez más akkori "népek" esetében is, alapvetően kulturális fogalom volt. Pont úgy mint a kelta, vagy az illír. Nyelv, életmód, vallás, esetleg politikai berendezkedés, stb. Na most a politikai berendezkedésen kívül (hiszen ez egy classic királyság volt nem városállam vagy azok szövetsége) II: Filipposz korában a makedonok semmiben nem különböztek a többi görögtől. Fogalmunk nincs milyen nyelvet beszéltek eredetileg de eddigre az a nyelv eltűnt, írásos emlék nincs róla ...valószínűleg egy egyszerű törzsi kultúra egyszerű nyelve volt, amit a görög nyelv "megevett reggelire". Görögül beszéltek, görög istenekhez imádkoztak, a görög műveltséget importálták be tudatosan tanítókon és művészeken keresztül és az elve görög származású királyi családjukba még be is házasítottak görög előkelőségeket. Mondhatjuk tehát hogy hellenizált "barbárok" voltak de ...mennyire van ennek jelentősége Kr.e. 4 századra, illetve mennyiben tér ez el más görög identitású területek történetétől?
Hiányoltam a könyvekből a wikipédia utalásokat (tudom azokat bárki szerkesztheti) és a QR kódokat, de arról meg beugrott, hogy már középiskolában sincs telefonozás (5ik high-tech ország ugyebár).
Hogy is mondják mindig? Szakmaiság? Bolsi trükk!
Nekem a legnagyobb próblémám a töri tankönyvekkel, hogy legalább a 2/3 része a magyar történelemről szól. Jó, én értem hogy magyarországon vagyunk és tanuljunk a történelmünkről, de pl. a 12.-es tankönyvben 1 bekezdés volt a Szovjetunió felbomlásáról és 0 mondat a 2001.09.11.-ei terrortámadásról, illetve 1 mondat a balkáni háborúkról. Az egész könyv a hidegháború korszakáról beszél, de szinte csak Magyarországról. Még Kennedy megöléséről sem volt szó, vagy Martin Luther King Jr. törekvéseiről/megöléséről.
Hát sosem tanítottak történelmet, csak politikai történelmet.
Az biztos semmi sem úgy volt ahogy tanítják. Ettől függetlenül nem írhat bárki tankönyvet.
A történelem tanár két dolgot tehet, tanítja és betöri gyereket a hazugságokba, vagy ledarálja az anyagot, aztán elmondja az igazat. Utóbbira is ismerek példát, de nagyon keveset....
Nemrég egy pedagógus végzettségű, nyugdíjas hölggyel beszélgettem és kritikát fogalmaztam meg a mai tanárokkal kapcsolatban. Válasza: igen, nem mindenki alkalmas tanárnak. Az én válaszom erre: űrhajósnak sem alkalmas mindenki, de ott legalább szigorú a szűrés és aki alkalmatlan, az nem választhatja ezt a pályát...újabb válasz már nem érkezett.