Naszym zdaniem, jak najbardziej będzie taka możliwość. Zgodnie z par. 12 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 września 2024 r. w sprawie przedłużenia niektórych terminów przewidzianych w przepisach prawa podatkowego w związku z powodzią we wrześniu 2024 r. możliwe jest odroczenie terminów podatkowych tylko w przypadku łącznego spełnienia wszystkich trzech warunków zawartych w tym paragrafie. Ewentualnie par. 13 wyłącza spełnienie ostatniego warunku w odniesieniu do preferencji w PCC i podatku od spadków i darowizn. Przy czym musi pozostać spełniona przesłanka posiadania siedziby/zarządu/miejsca zamieszkania na terenie jednej z poszkodowanych gmin. Poszkodowanym, zgodnie ze specustawą, jest są również osoby (także firmy), które w wyniku powodzi doznały szkód majątkowych lub utraciły (choćby czasowo) możliwość korzystania z nieruchomości bądź lokalu. Niewątpliwie doznał Pan w związku z powodzią szkody majątkowej, zatem można uznać Pana za osobę poszkodowaną. Pierwszy warunek jest zatem spełniony Warunki 2 i 3 dotyczą gmin/powiatów/miast wskazanych bezpośrednio w szczególnych przepisach rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 16 września 2024 r. w sprawie wprowadzenia stanu klęski żywiołowej na obszarze części województwa dolnośląskiego, lubuskiego, opolskiego oraz śląskiego. Osoby spoza tych obszarów nie skorzystają z preferencji w odroczeniu terminów podatkowych. Jeżeli posiada Pan miejsce zamieszkania oraz prowadzi Pan działalność na terenie jednego ze wskazanych wyżej obszarów, wszystkie warunki pozostają w Pana przypadku spełnione.
Link do materiałów: slawomirmentzen-my.sharepoint.com/:w:/g/personal/k_soczynski_mentzen_pl/EcOCVLn8rZtFhtoSmAcKztoBghPlp_1swCOl1LqkCU7vAQ?e=YGCiOt
Czyli jeśli zalało mi auto firmowe a mieszkam w gminie i prowadzę działalność gospodarczą, która została dotknięta to nie przysługuje mi ulga?
Naszym zdaniem, jak najbardziej będzie taka możliwość.
Zgodnie z par. 12 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 września 2024 r. w sprawie przedłużenia niektórych terminów przewidzianych w przepisach prawa podatkowego w związku z powodzią we wrześniu 2024 r. możliwe jest odroczenie terminów podatkowych tylko w przypadku łącznego spełnienia wszystkich trzech warunków zawartych w tym paragrafie.
Ewentualnie par. 13 wyłącza spełnienie ostatniego warunku w odniesieniu do preferencji w PCC i podatku od spadków i darowizn. Przy czym musi pozostać spełniona przesłanka posiadania siedziby/zarządu/miejsca zamieszkania na terenie jednej z poszkodowanych gmin.
Poszkodowanym, zgodnie ze specustawą, jest są również osoby (także firmy), które w wyniku powodzi doznały szkód majątkowych lub utraciły (choćby czasowo) możliwość korzystania z nieruchomości bądź lokalu. Niewątpliwie doznał Pan w związku z powodzią szkody majątkowej, zatem można uznać Pana za osobę poszkodowaną. Pierwszy warunek jest zatem spełniony
Warunki 2 i 3 dotyczą gmin/powiatów/miast wskazanych bezpośrednio w szczególnych przepisach rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 16 września 2024 r. w sprawie wprowadzenia stanu klęski żywiołowej na obszarze części województwa dolnośląskiego, lubuskiego, opolskiego oraz śląskiego. Osoby spoza tych obszarów nie skorzystają z preferencji w odroczeniu terminów podatkowych.
Jeżeli posiada Pan miejsce zamieszkania oraz prowadzi Pan działalność na terenie jednego ze wskazanych wyżej obszarów, wszystkie warunki pozostają w Pana przypadku spełnione.