Zapojení dvou pohybových čidel

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 28 ก.ย. 2024
  • Hodí se, když potřebujete rozsvěcet světlo pohybem v dlouhé chodbě, velké místnosti nebo v nějaké členité místnosti, kde dosahu jednoho čidla brání nábytek. 2 důležité věci na začátek: Je potřeba správně vybrat pohybová čidla, která jsou pro toto paralelní zapojení vhodná. V naší ukázce zapojení světla na 2 čidla použijeme čidla s relé. Protože čidla mají poměrně hluboký strojek, pod který se ještě musí vejít wago svorky s propojenými vodiči, pozor na to, abyste elektroinstalační krabice měli dostatečně hluboké.
    Takže vypnout jistič a hurá do práce:
    - Vysvětlíme, jaké vodiče potřebujeme mít pro zapojení PIR čidla na první pozici a co s těmi zbylými. (V zásadě ale počet vodičů závisí na počtu připojovacích svorek, které máte na PIR čidle. A ten se může lišit podle výrobce.)
    - Vysvětlíme, která svorka na pohybovém čidle je určená pro jaký vodič.
    - Jak provést paralelní spojení do krabic pro pohybová čidla.
    - V krabici na 1 pozici zbyly pro zapojení 3 vodiče. Tak je zapojíme do svorek čidla. Pozor, neprohoďte přívodní a odchozí fázi.
    - Spínací část pohybového čidla vložíme a upevníme do krabice.
    - Pro čidlo na 2. pozici máme jen 3 vodiče. O to je to jednodušší a připojení vodičů do svorek je stejné jako v předchozím případě.
    - Spínací část druhého pohybového čidla taktéž vložíme a upevníme do krabice.
    - Abyste mohli vyzkoušet správnost zapojení, snímací části obou čidel na jejich zadní straně nastavíte tak, aby fungovaly při plném osvětlení, minimální čas zpoždění a co největší citlivost. A nacvaknete je na spínací část.
    - Po zapnutí napájecího napětí dojde okamžitě k rozsvícení světla. Po odčasování intervalu světlo zhasne a pak už můžete pohybem vyzkoušet, jestli to funguje, jak má.
    Líbilo se vám tohle video? Tak mu dejte lajk.
    Někdy příště si ukážeme, jak to udělat, abyste stejné světlo mohli ovládat pohybovým čidlem i vypínačem zároveň. Pokud vás tohle téma zajímá, zaregistrujte se k odběru videí z našeho kanálu ABB Elektrotechnika, konkrétně z playlistu "Montáž - návody jak na to". Ať vám něco neuteče.

ความคิดเห็น • 9

  • @igorfridrich1070
    @igorfridrich1070 2 หลายเดือนก่อน

    Nikdy nepouzivam wago v krabici kde ide vypinac,pohybovy senzor, zasuvka a podobne... na tieto ucely pouzijem samostatnu krabicu, resp. rozvadzac

    • @abbelektrotechnika
      @abbelektrotechnika  2 หลายเดือนก่อน +1

      Děkujeme za komentář. Ano, jistě, i tak se to dá.

    • @igorfridrich1070
      @igorfridrich1070 2 หลายเดือนก่อน

      @@abbelektrotechnika 😉

  • @petrsteler583
    @petrsteler583 ปีที่แล้ว

    Zdravím
    Proč nelze použít pohyb. snímače s triakovým výstupem? Samozřejmě mám na mysli třívodičové provedení...

    • @abbelektrotechnika
      @abbelektrotechnika  ปีที่แล้ว

      Pokud čidlo umožňuje 3vodičové připojení (což většina čidel ABB neumožňuje), tak teoreticky by nemělo paralelnímu propojení nic bránit. Vždycky je třeba dbát na doporučení výrobce.

    • @davidhalama7862
      @davidhalama7862 ปีที่แล้ว

      Zdravím, bylo by stejné zapojení i při vřazení vypínače ř.1 nebo by bylo lepší vypínač ř.6? Děkuji

    • @abbelektrotechnika
      @abbelektrotechnika  ปีที่แล้ว

      Paralelním vřazením vypínače řazení 1 je možné snímač pohybu „přemostit“ - tj. při sepnutí vypínače bude světlo svítit trvale. Kombinace s přepínačem řazení 6 není možná. Možnosti kombinace snímače pohybu s vypínačem nebo tlačítkem si ukážeme na některém z dalších videí.

  • @porubskylukaslukas
    @porubskylukaslukas ปีที่แล้ว

    Dobry den.Vice cidel za sebou na jedno svetlo musi mit tedy v sobe nejake rele?Myslel jsem,ze to umi vsechna cidla,ale nejspis ne.Diky za odpoved

    • @abbelektrotechnika
      @abbelektrotechnika  ปีที่แล้ว +1

      Vždy záleží na doporučení výrobce. V případě čidel od ABB jsou pro paralelní řazení určena PIR čidla, která využívají jako spínací prvek relé. Čidla pohybu s polovodičem nejsou pro paralelní zapojení vhodná.