Z biegiem Bytomki v.1

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 7 ม.ค. 2025

ความคิดเห็น • 19

  • @marcinurbanowicz6293
    @marcinurbanowicz6293 ปีที่แล้ว +3

    uuu jaki klimat. Uwielbiam taką pogodę i takie miejsca. Już tęsknie za taką szarugą. Dzięki za ten spacer - naprawdę przyjemnie się oglądało

  • @tomekof6737
    @tomekof6737 ปีที่แล้ว +4

    Fajno rajza🙂
    Moje okolice.....pyrsk

  • @hansolo2000
    @hansolo2000 หลายเดือนก่อน +1

    Fajnie sie chopie łazis po naszym Hajmacie, żol że mos tak mało subskrypcji

  • @user-ve3gh5xg9q
    @user-ve3gh5xg9q วันที่ผ่านมา

    Teraz gały Ci wyskoczą jak zobaczysz nowy peron i przejście 🤫

  • @andre.species
    @andre.species 7 หลายเดือนก่อน +1

    Za moich czasów było to cuchnące Urinoko.

    • @Waldiview
      @Waldiview  6 หลายเดือนก่อน

      Dobre ...👍😁

  • @georgemarschall3744
    @georgemarschall3744 ปีที่แล้ว +3

    Ciekawe, ale żony na taką wycieczkę po Bytomiu raczej nie zabiorę :)

    • @Waldiview
      @Waldiview  11 หลายเดือนก่อน

      Cześć Georg, tam to raczej nie warto ale odcinek na wysokości Szombierek, Rudy śląskiej i kol. Zgorzelec - powiem szczerze, ja byłem pod wrażeniem. Polecam

    • @georgemarschall3744
      @georgemarschall3744 11 หลายเดือนก่อน

      @@Waldiview Dzięki za info. Może kiedyś jak śnieg stopnieje to wybiorę się na wycieczkę, ale jednak bez żony, bo takie klimaty jej jednak nie kręcą :)

  • @Senda1970
    @Senda1970 11 หลายเดือนก่อน +2

    Na początku Bytomski to nie ścieki. Pierwszy dopływ to wody dołowe KWK Centrum a drugi to wody dołowe KWK Bobrek.

    • @Waldiview
      @Waldiview  11 หลายเดือนก่อน

      Cześć Senda, dziękuję za Twój komentarz, zgadza się , jedynie ten pierwszy dopływ taki silny (troszkę śmierdziało) ale nie wykluczone że coś po drodze jeszcze zbierają.

  • @LukaPre
    @LukaPre ปีที่แล้ว

    Ciekawe czy żyją jakieś ryba w tej rzece ? Pozdro

    • @Waldiview
      @Waldiview  11 หลายเดือนก่อน

      Cześć LukaPre, niestety obawiam się że nie, ale ... może przy samym ujściu Bytomki do Kłodnicy - może tam. Właśnie realizuję film Z biegiem Kłodnicy ale tam też ściek. Nie taki jak Bytomka.

  • @basti4767
    @basti4767 4 หลายเดือนก่อน +2

    Nadal tak śmierdzi,i jest taka brudna? Pozdrawiam

    • @Waldiview
      @Waldiview  4 หลายเดือนก่อน +1

      Niestety nadal....

    • @user-ve3gh5xg9q
      @user-ve3gh5xg9q วันที่ผ่านมา

      A co. Kąpać się będziesz 😮

  • @ekspert.samouk.zwyczajny
    @ekspert.samouk.zwyczajny 11 หลายเดือนก่อน +2

    Swoje źródła i swój początek Bytomka bierze w lesie miechowickim. Zanim powstała kopalnia Centrum i Bobrek oraz Elektrownia Szombierki, to Potok Bytomka już istniał. Zakłady te tylko zasiliły Potok Bytomka (Bytomkę) swoimi wodami.

    • @Waldiview
      @Waldiview  11 หลายเดือนก่อน +1

      Bardzo dziękuję za te informacje. A jest jeszcze jakiś ślad, potok etc...w lesie miechowickim? Chętnie bym się tam wybrał

    • @ekspert.samouk.zwyczajny
      @ekspert.samouk.zwyczajny 11 หลายเดือนก่อน +3

      @@Waldiview Około 120 czy 150 lat temu, Potok Bytomka, na całej swej długości z pewnością płynął odkryty po powierzchni pól, lasów, łąk itp. Ale obecnie Bytomka już po części płynie odkryta a po części zakryta pod ziemią, w jakichś rurach kanalizacji burzowej itp.
      I tak - począwszy od źródła, to Bytomka jeszcze jako mały potok-strumyczek i gdy jeszcze płynie przez pola, lasy, łąki na terenie Karbia-Dąbrowy Miejskiej, to płynie sobie po powierzchni w jakichś dołach i rowach melioracyjnych itp. Ale już następnie, gdy Bytomka płynie przez Karb i być może wzdłuż ulicy Konstytucji, to jest już schowana pod ziemię i płynie sobie w rurach kanalizacji burzowej i dopiero wypływa na powierzchnię gdzieś w okolicy dworca kolejowego Bytom-Karb, i już dalej Bytomka płynie sobie odkryta, na powierzchni ziemi, aż do ujścia do Kłodnicy (za wyjątkiem przejść przez ulice, drogi itp.).
      Myślę, że dokładne plany (jeszcze poniemieckie i już polskie) odnośnie źródła i biegu Bytomki, znajdują się w Urzędzie Miejskim w Bytomiu, w odpowiednim jego wydziale.
      Takie plany też mogą być w posiadaniu Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji oraz w posiadaniu BPK (Bytomskie Przedsiębiorstwo Komunalne). Zakłady te monitorują, konserwują, remontują i dokonują okresowych przeglądów różnych ciągów wodnych, przepustów, rowów melioracyjnych, rur kanalizacyjnych itp. - i takie plany powinny posiadać.
      Las Miechowicki m. in. jest przecięty drogą-ulicą Stolarzowicką. I po lewej stronie tej drogi (patrząc w kierunku Rokitnicy), w lesie tym znajdują się 3 stawy rybne-rekreacyjne (tak przynajmniej było kiedyś), a przy tych stawach są dwa źródełka z których wypływa woda i wpada do tych stawów. I z tych stawów wypływa strumyk ale już płynie sobie w kierunku Rokitnicy i wpada tam do Potoku Rokitnickiego-Mikulczyckiego.
      Ale znów po prawej stronie drogi-ulicy Stolarzowickiej (też patrząc w kierunku Rokitnicy) , w lesie tym również płynie sobie niejeden strumyk. I jeden z tych strumyków, na pewnym i dość długim odcinku, jest ulokowany tuż przy tej drodze i znajduje się w głębokim rowie-wąwozie (ok. 20 m poniżej drogi) i strumyk ten już płynie w kierunku Karbia i Bytomia; możliwe też, że ten strumyk jest sezonowy i w zależności od opadów atmosferycznych raz wysycha a raz nie, i on tam gdzieś głęboko znika pod drogą-ulicą Stolarzowicką - i być może, że ten leśny strumyk jest początkiem Bytomki (później, ten strumyk, jest zasilany przez wody opadowe (deszcze) z pól i łąk Karbia-Dąbrowy Miejskiej i w dalszym jego biegu przemienia się w Bytomkę).
      Ja osobiście, zaciekawiłem się tym tematem i w Internecie, na mapie Google (uściśliłem ją do okolic Bytomia), jest tam zaznaczony bieg Bytomki. I na terenie, na polach-łąkach, należących do Karbia-Dąbrowy Miejskiej, widać tam mniejsze i większe oczka wodne (stawy) i niby stamtąd swój początek bierze Bytomka.
      Ale też zaglądnąłem do Wikipedii (co ta internetowa encyklopedia na ten temat mówi). I tam pisze, że Bytomka ma swoje źródło i swój początek w lesie miechowickim u podnóża wzniesienia o wysokości 315 m n.p.m. [jednak w lesie miechowickim jest wiele wzniesień, górek, pagórków i trudno powiedzieć o które wzniesienie chodzi (mniemam, że o te najwyższe)] - i tyle mojej "wiedzy" jeśli chodzi o Bytomkę.
      Jeszcze dodam taką "ciekawostkę", iż mniej więcej w 1/3 odległości biegu Bytomki, pomiędzy dworcem głównym PKP a mostami-wiaduktami w pobliżu Elektrowni Szombierki i licząc od strony tego mostu-wiaduktu, jest tam przepust wodny (tunel betonowy) o długości ok 30-40 m w którym płynie Bytomka. I nad tym tunelem miała przebiegać autostrada, tak było w niemieckich planach. Ale wybuch II wojny światowej te plany i budowę autostrady pokrzyżował.
      [z tym tunelem styka się i Niemcy już przygotowali nasyp (od strony Elektrowni Szombierki), nasyp ten ma długość ok. 200-300 m, teraz ten nasyp jest zarośnięty drzewami, krzakami].
      - Autostrada ta miała skrócić przejazd z Bytomia do Berlina. Początek tej autostrady miał być na ul. Zabrzańskiej, gdzieś ok 100 m od dworca PKP w kierunku Zabrza (tam jest takie przejście; obecnie zarośnięte), i autostrada ta miała się łączyć z autostradą poniemiecką (teraz autostrada ta nazywa się: "Aleja Jana Nowaka-Jeziorańskiego"), która ma swój początek w Karbiu "na górce". Parę lat temu "górka" ta została dołem przekopana i ta poniemiecka autostrada (Aleja Jana Nowaka-Jeziorańskiego) wchodzi w skład obwodnicy Bytomia.
      Za czasów AWS czy Unii Wolności przymierzano się do tych niemieckich planów i do budowy tej autostrady - ale nic z tego nie wyszło.
      Również dodam, iż jeszcze nie tak dawno, przy tych wiaduktach-mostach przed Elektrownią Szombierki (patrząc od strony Bytomia) była ulokowana parowozownia. Był to duży zakład i obiekt zbudowany z cegły klinkierowej, ale już teraz jest zlikwidowany i rozszabrowany oraz zrównany z ziemią przez "miłośników" złomu i pobliskich właścicieli garaży, altanek itp. i obecnie teren ten jest cały zarośnięty.
      A znów u góry po tych mostach-wiaduktach biegną kładki-chodniki dla pieszych oraz linia osobowej kolejki wąskotorowej łącząca Bytom z Zalewem Chechło-Nakło. I kolejka ta jest używana i czynna w okresie letnim.
      A od siebie, to dodam, iż dobre i pożyteczne rzeczy Pan robi i dokumentuje, szacunek.