BeeClim 2022: Maja Ivana Smodiš Škerl - Výzvy ve výživě včelstev - krok vpřed
ฝัง
- เผยแพร่เมื่อ 24 ม.ค. 2025
- Video ze semináře COLOSS: Olomoucký včelařský seminář s tematickým podtitulem "A co včely, mají se kde pást?" konaného 15. 10. 2022 na PřF UP v Olomouci.
Nedostatek potravy pro včely v kombinaci se změnou klimatu a drastickými změnami povětrnostních podmínek je v poslední době žhavým tématem mnoha diskusí a výzkumů po celém světě. Jak krmit včelstva v různých obdobích nedostatku přírodních zdrojů a jaké náhražky jsou vhodné? Jak zabránit rozvoji nemocí v důsledku špatné výživy? Víme, že nedostatek živin v pozdním letním období oslabuje imunitní systém včel, zkracuje jejich životnost a zvyšuje možnost invaze patogenních organismů a rozvoje nemocí. Úspěšné zazimování včelstev a získávání včelích produktů bude výzvou pro včelaře, kteří tomu budou muset přizpůsobit své včelaření na všech úrovních. Ve Slovinsku má včelařství zvláštní dědictví, jako je kraňská včela medonosná, tradiční úly, úlové panely, včelíny a doprava včel na včelí píci. Chov včel pro včelaře není jen o produkci medu, je to také způsob života.
Assist Prof Dr. Smodiš Škerl je vědec a profesor včelařství. Více než 16 let pracuje v Zemědělském institutu Slovinska v Lublani a specializuje se na výživu a patologii včel medonosných, chov matek a selekci pro kraňskou včelu. Je autorkou knihy Výživa včel (Prehrana čebel).
Přednáška se konala v díky projektu BeeClim: Úspěšné včelaření v době klimatické změny, který je podpořen z Norských fondů ve výzvě Reine pod záštitou COLOSS - monitoring úspěšnosti zimování včelstev v ČR www.coloss.cz