Proste i jasne podatki - Adam Bartosiewicz i Paweł Mikuła

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 3 ต.ค. 2024
  • Świętujemy setny odcinek Podcastu!
    Z tej okazji ważny temat: proste podatki, problem który znów wrócił do łask mediów:-).
    Czy to romantyczny mit, czy realna opcja w nowoczesnym państwie?
    W tym, specjalnym - bo setnym - odcinku Podcastu - dyskutuję o tym temacie z dr. hab. Adamem Bartosiewiczem, profesorem UJD w Częstochowie, radcą prawnym i doradcą podatkowym, partnerem w Gardens Tax & Legal oraz z dr. Pawłem Mikułą, doradcą podatkowym, ekspertem VAT.
    W szczególności zastanawiamy się:
    czy proste i jasne podatki są możliwe?
    dlaczego takie nie są?
    czy można coś zrobić, aby poprawić istniejący stan rzeczy?
    czy orzecznictwo sądowe pomaga czy przeszkadza?
    Strona Podcastu: www.dziendobryp...
    Prowadzisz biuro rachunkowe lub jesteś doradcą podatkowym, radcą prawnym, adwokatem?
    Sprawdź Klub Dzień Dobry Podatki: www.dziendobry...

ความคิดเห็น • 18

  • @marcinamarowicz7009
    @marcinamarowicz7009 ปีที่แล้ว +2

    W rozmowie poruszana była kwestia różnych stawek podatku VAT na sok, szklaną butelkę i butelkę z sokiem. I teraz pytanie jest nastepujące: czy istnieje jakakolwiek racjonalna przeszkoda przed wprowadzeniem jednolitej stawki VAT na wszystko, ale tak na wszystko wszystko. Nawet na to co teraz ma stawkę 0%.
    Zakładam, że przy odpowiedzi pomijamy:
    - kwestie społeczne, czyli że nagle jednak wiele osób będzie musiało zapłacić więcej za produkty z obecną stawką 0%,
    - wolę polityczną, czyli że spadnie nam w sondażach poparcie

    • @szymonzimnoch682
      @szymonzimnoch682 ปีที่แล้ว

      Z pewnością obecne stawki w Polsce są z niewiadomych dla mnie przyczyn zbyt zróżnicowane. O ile rozumiem ( po części) intencje ustawodawcy w rozróżnieniu niektórych towarów/usług na 0 i 23% ( bo chcemy stymulować popyt na jedne i niwelować na drugie ) - to nie rozumiem totalnie rozróżnienia na stawki 4,5,8%- dostawa towarów/ usługa restauracyjna- idealnym przykładem. Zróbmy jedną, maksymalnie dwie stawki i tyle. Zmniejszy to ilość wydanych WIS, interpretacji, sporów, czasu podatników i organów. Krówka, hot dog, pizza, sok,butelka, mrożona bagietka z masłem czosnkowym- te spory są serio śmieszne i wydaje mi się, że w tej kwestii uprościć system podatkowy akurat można

    • @Renia.Z
      @Renia.Z ปีที่แล้ว +4

      Dyrektywa UE się kłania. Stawka podstawowa nie niższa niż 15% - obecnie funkcjonują 19-27% w zależności od kraju. Stawka obniżona nie niższa niż 5%. Stawki super obniżone 5% i mniej, w tym zerowa. Generalnie 3 progi na konkretne grupy towarów i usług wg załącznika. Dla mnie spokojnie mogłyby być u nas trzy stawki 15%, 5% i 0% zamiast 23%, 8% i majstrowania poniżej 5%. Jedna stawka na wszystko wszystko wszystko jest technicznie możliwa, ale przez naszą przynależność do uni nie wykonalna. Pozdrawiam.

  • @Soldier-of-Heaven
    @Soldier-of-Heaven ปีที่แล้ว

    Zastanawiam się czy możliwe jest tworzenie przepisów i jednocześnie objaśnień na zasadzie "co autor ma na myśli" i objaśnienie byłoby napisane prostym lub wręcz potocznym językiem 🤔

  • @annawodzirej7976
    @annawodzirej7976 ปีที่แล้ว +1

    44:20 Czy mogłabym prosić sygnatury wyroków TSUE o których mówi Pan Mecenas? Miłego dnia.

    •  ปีที่แล้ว

      Między innymi C-117/16.

  • @zosiazosiazosia
    @zosiazosiazosia ปีที่แล้ว

    Z chęcią posłucham odcinka na temat tego, że przedsiębiorca może uniknąć kary, jeśli działał w dobrej wierze a jego przekonanie było uzasadnione (ale błędne) Ciekawy temat 🤔

    •  ปีที่แล้ว

      Zapraszam do obejrzenia odcinka o czynnym żalu:-)

  • @MDARKKKIS
    @MDARKKKIS ปีที่แล้ว

    Cześć, planuję wziąć pożyczkę prywatną bez oprocentowania, tzw oddaję tę sama kwotę którą pożyczam(obie strony się na to zgadzają, podpiszemy umowę), czy poza podatkiem 0.5% w US coś musze dodatkowo zapłacić? Czy taka pożyczka w oczach urzędu skarbowego jest akceptowana i nie będą próbować nałożyć jakiegoś oprocentowania na moją osobę?

    •  ปีที่แล้ว

      Jeśli pożyczka jest udzielana podmiotowi powiązanemu - powinna być generalnie zawierana na warunkach rynkowych (oprocentowanie).

  • @biurorachunkowe7696
    @biurorachunkowe7696 ปีที่แล้ว +1

    Nie widzę linka z komentarzem Pana Adama.

    •  ปีที่แล้ว +1

      Proszę bardzo: podatkifirmowe.pl/2023/05/17/proste-jak-drut-i-jasne-jak-slonce/

  • @emillatalla5802
    @emillatalla5802 ปีที่แล้ว +1

    Jak to dalej będzie tak pisane, że przepis odwołuje się do przepisu, ten do następnego i następnego itd. albo będą zwroty typu, o którym mowa w odrębnych przepisach (tzn. jakich???), to ludzie przestaną to masowo płacić i po 2-3 miesiącach zabraknie kaski, urzędnicy odejdą od biurek i się skończą podatki, składki, opłaty. Jak to możliwe, że prawo podatkowe jest napisane w sposób ABSOLUTNIE niezrozumiały dla człowieka z np. doktoratem z socjologii czy chemii. Jak to jest możliwe, że jest zmieniane co parę miesięcy, pod nazwą np. uproszenia w VAT. To po co, najpierw były te utrudnienia?? Mam wrażenie, że to służy tym co podatki zbierają, ale także tym, co na tym zarabiają na różnych szkoleniach, komentarzach, izbach np. doradców, radców, biur rachunkowych itd. Szkolenia poprzez ciągłe zmiany i utrudnienia trzeba organizować, komentarze kupować. To prawo jest takie, bo to biznes dla wielu grup, a przedsiębiorcy mają tego dość.

    • @annagdynia3751
      @annagdynia3751 ปีที่แล้ว

      uważam że to co się dzieje to jest PATOLOGIA podatkowa, i chylę czoła dla DP którzy się z tym wszystkim mierzą.

    • @thejaster4733
      @thejaster4733 ปีที่แล้ว +2

      A czy dla doktora prawa chemia jest zrozumiała? Bycie geniuszem w jednej dziedzinie, nie powoduje od razu, że taka osoba posiada wystarczającą wiedzę do zajmowania się bez problemu inną nauką.
      Bez wątpienia można się posłużyć anegdotą zasłyszaną od prof. Matczaka (niestety, przytaczana z pamięci). Dlaczego sterowanie samolotem jest tak skomplikowane? Nie dlatego, bo jest to jakiś spisek pilotów lub producentów, tylko dlatego że na fizykę lotu składa się wiele zmiennych. I tak samo, dlaczego prawo jest skomplikowane? Dlatego, że otaczająca nas rzeczywistość jest równie skomplikowana.

    • @emillatalla5802
      @emillatalla5802 ปีที่แล้ว

      @@thejaster4733 Doktora prawa nikt nie zmuszą do stosowania prawd chemii pod groźbą kar, w przeciwieństwie np. do dr chemii, który musi stosować prawo podatkowe nie jako naukę, ale jako podatnik. Wytłumacz dlaczego raz zrobione sterowanie samolotu nie ulega w danym modelu ciągłym zmianom, a prawo podatkowe tak i nazywają to uproszczeniami. To po co były pierwotne utrudnienia? Jesteś tzw. humanistą??

    • @annagdynia3751
      @annagdynia3751 ปีที่แล้ว

      ​@@thejaster4733tylko inne dziedziny mają wzory, teorie, schematy i jest to pewna stałość to są FAKTY to nie są interpretacje. Z faktami się poprostu nie dyskutuje nie interpretuje one poprostu są 🙂 cyt"opinia jest nieprzekonującym stwierdzeniem stosowanym w sprawach subiektywnych, których nie można udowodnić jako prawdą lub fałszem" dlatego jak pisałam wyżej chylę czoła wszystkim DP

  • @gostek9071
    @gostek9071 ปีที่แล้ว +1

    podatkom to nalezy powiedziec stop