Zmiany, na które liczymy w kolejnej edycji D&D - D&D od kuchni!
ฝัง
- เผยแพร่เมื่อ 29 พ.ย. 2024
- ❤️ Patronite: www.spalmyto.p... / 👥 Grupa: www.spalmyto.p... / 💙 Fanpage: www.spalmyto.p... / 📮 Kontakt: kontakt@spalmyto.pl
W dzisiejszym „D&D od kuchni” ciąg dalszy dyskusji o problemach piątej edycji D&D i o tym, jakich zmian oczekujemy od zbliżającej się powoli, odświeżonej wersji…
--
Nasza dodatkowa seria „D&D od kuchni!” jest przeznaczona dla osób zainteresowanych tym, jak nasza kampania wygląda od strony organizacyjnej. Dzielimy się w niej też doświadczeniami i opowieściami z naszych innych, nienagrywanych sesji. Zapraszamy zarówno osoby zainteresowane graniem, jak i te, które po prostu chcą się dowiedzieć, z jakimi wyzwaniami wiąże się przygotowanie historii, napisanie postaci i sprawienie, żeby gracze zaangażowali się w zabawę.
Nie wiem czemu oglądałem materiał o mechanice Dnd, nigdy nie grając ani jednej sesji, ale było fajnie :)
Od siebie podrzucę pomysł na materiał. Od dłuższego czasu jako rysownik, interesuję się Worldbuildingiem i myślę, że fajnie byłoby usłyszeć od Was wasze podejście do tematu z perspektywy mistrzów gry, tworzących czy zmieniających światy, w których prowadzicie sesję. Temat jest oczywiście jak rzeka i można poświęcić całą serię materiałów rozmawiającą o tym jak projektować geografię/ krajobraz/tereny takiego świata, jak dobierać i kreować rasy w nim żyjące, jak funkcjonują w nim królestwa i ich polityka, jakie znaczenia mają religię oraz jakie bóstwa w nich występują, jak funkcjonuję w nim magia, jakie postacie, potwory, artefakty są ważne w takim świecie, kreowanie różnojakich lokacji by były ciekawymi, a także ważne legendy, mity, życie codzienne mieszczan etc.
Tudzież można porozmawiać na takie tematy jak, co wolicie - sposób Tolkiena czy Sapkowskiego. Projektowanie świata, by był w pełni stojącym na swych nogach czy może świat, z góry podporządkowany opowieści i bohaterom. Można też wspomnieć o światach tworzonych z myślą o realizmie ( bardzo popularne w sci-fi). Czy jest sens bawić się w tworzenie świata, który jest zgodny z nauką tzn. np. pasma górskie wpływają na prądy powietrzne, a to pokazuje nam gdzie leżą pustynie itp.
No temat kopalnia, choć z racji tego, że działacie w dnd, może nie koniecznie wszystkim musicie się zajmować od podstaw, takich ras raczej nie tworzycie, bo nigdy nie musieliście. Ale ogółem myślę, że pomysł na materiał fajny i dużo można sobie podyskutować :)
Myślę, że dobrym pomysłem by było zrobić całą serię filmików o każdej klasie w D&D 5e. Nagadaliście się tyle o łotrach, a dalej mi brzmi jakbyście minimum z pół godziny dodatkowo mogli tylko o nim paplać. Mnicha tylko wspomnieliście, a to też materiał na godzinę gadania (głównie psioczenia). Naprawdę fajnie by się tego słuchało.
Zgadzam się totalnie. Wiem ze mówiliście ze nie chcecie de facto czytać nam opisu z podręcznika o tym czym się każda klasa charakteryzuje, ale może przynajmniej jakieś pogrupowanie ich w kilka głównych grup na damy odcinek (melee, range, magic albo jak uważacie) i opowiedziec o klasach w tych grupach. Zwłaszcza ze zawsze macie coś ciekawego do dodania od siebie :)
Ale mówimy o podstawowych klasach, czy warianty i te z dodatków jak artificier też się liczą?
@@jorkan_22 ja osobiscie bym się skupił na podstawowych i przy okazji omawiania bym wspomniał o ich wariantach, a podreczniki bym brał te które wydano w polsce ale to ich kanał i ich decyzja. Znaczy na logikę to jest najsensowniejsze co można zrobić. Nie bardzo widzę robienia osobnego filmiku o tym, że np. Druid kregu księżyca jest OP, osobnego że berserker jest do niczego itd.
Olaboga co tak często te od kuchni? Wszystko ok? Dobrze się czujecie?
Szaleństwo - a będzie więcej!
Odcinki są wtedy, kiedy mamy coś do powiedzenia.
Walka dwiema brońmy ma pewien sens w pojedynkach, choć wymaga bycia dwuręcznym. Po za tym jak ktoś chce być dokładny Historycznie to nie powinien miecza używać. Bo ta brona po pierwsze drogą a po drugie zwłaszcza w późnym średniowieczu średnio dobra na opancerzonego przeciwnika i lepiej było użyć czegoś obuchowego.
Po za tym Walka dwóm mieczami to bardziej sztuka dalekiego Wschodu niż świata zachodu. Zwłaszcza że nawet były szkoły walki dwoma brońmy jak i mieliśmy tam podwójne bronię ukryte w jednej.
36:28 Walka dwoma (dwiema?) broniami, nie brońmi. Pozdrawiam cieplutko.
Przepraszamy i już usuwamy wideo.
@@spalmyto Nieee, proszę nie usuwać. :d
Za późno, już usunięte...