Q&A odcinek 32 - Jak ustawić hamulec w kołowrotku i jak szczupak reaguje na zmiany ciśnienia.

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 24 ม.ค. 2025

ความคิดเห็น • 55

  • @CRAZYPIKETEAMPOLAND
    @CRAZYPIKETEAMPOLAND 3 ปีที่แล้ว +3

    Witam serdecznie. Na początku chciałbym podziękować za ten merytoryczny kontent kanału. Osobiście uważam że wiedza którą Pan posiada to skarb dla każdego kto łowi ryby drapieżne. Śledzę Pana od kiedy tylko pamiętam, przynęty salmo to duma każdego polskiego spiningisty. Za co oczywiście również dziękuję. Moje pytanie jest odnośnie Pstrąga potokowego, jak długo żyje , jakie rozmiary potrafi osiągnąć i czy jest canibalem . Bo świetnie działają przynęty imitujące właśnie Pstrąga

  • @SpinnigFishingCzaplinek
    @SpinnigFishingCzaplinek 3 ปีที่แล้ว +1

    Odcinek który przekonał mnie do Sweepera. Używam i zostaje ze mną już ta przynęta na zawsze. Oglądałem odcinek z lekcją jak prowadzić Sweepera i jak były przedstawiane trzy przynęty. Fatso, Slider i Sweeper (świetny, poglądowy odcinek). Najwolniej tonąca przynęta ma swoje zastosowanie. Już od pewnego czasu nie rzucam z uporem maniaka Sliderami, gdzie tylko następował szybszy lub wolniejszy czas prowadzenia wabika z powodu np. zaczepów. Używanie innych przynęt daje mi większy komfort łowienia i więcej radość oraz brań. Wiedza praktyczna. Pozdrawiam

  • @andrescalvo8907
    @andrescalvo8907 3 ปีที่แล้ว +3

    Super pytanie i równie super odpowiedź , niemyliłem się nazywając kolegę Piotra legendą polskiego wędkarstwa i zestawienia wiedzy w temacie ichtiologii śmiem twierdzić można spotkać tylko na tym kanale TH-cam , jestem pełen podziwu nad formą jak kolega stara się tłumaczyć zagadnienia związane z życiem i zachowaniem ryb , świat wędkarstwa to przede wszystkim znajomość biologii podwodnego życia i widzę , że tylko ten kanał daje taką wiedzę . Duże dzięki za poświęcony czas na wyjaśnienie tak zawiłej sprawy jak wpływ ciśnienia na zachowanie ryb , wielkie brawa i uznanie za pełny profesjonalizm .
    Gdzie do kolegi tym innym naszym youtuberom , aż się chce podpowiedzieć najpierw subskrybujcie kanał P . Piskorskiego , a potem próbujcie robić swoje filmiki , co za totalna różnica poziomów , a temat ten sam wędkarstwo 🎣🎣🎣🎣

    • @ppprofishing
      @ppprofishing  3 ปีที่แล้ว +2

      Dzięki za tak wysoką ocenę.

  • @adamnowakowskiwwlfishing7902
    @adamnowakowskiwwlfishing7902 3 ปีที่แล้ว +1

    Witam. Będę wdzięczny za odcinek z przynętami sumowymi. Pozdrawiam

    • @ppprofishing
      @ppprofishing  3 ปีที่แล้ว +2

      Nie znam się na sumach ale kilka przynęt sumowych zaprojektowaliśmy więc o nich można poopowiadać.

  • @piotr.czechowski
    @piotr.czechowski 3 ปีที่แล้ว +1

    Bardzo przydatna dawka wiedzy, a temat ciśnienia i brań to chyba najstarszy temat wędkarstwa zaraz za "panie, tu nie ma ryb!" ;)

  • @stachura11
    @stachura11 3 ปีที่แล้ว +1

    Dużo przydatnej wiedzy! aż robi się smutno na myśl, że sezon szczupakowy dobiega końca. Ja chciałbym jednak pozostać przy nim i zapytać o to jak i gdzie szukać go na specyficznych moim zdaniem zbiornikach zaporowych bez żadnej roślinności, o dużych różnicach głębokości (od pół metrowych płycizn do 35 metrów głębokości ) zarówno z twardym jak i mulistym dnem. Pozdrawiam Marcin

  • @OriginallyMadeByMan
    @OriginallyMadeByMan 3 ปีที่แล้ว +1

    Za ten odcinek, jak bym mógł, to bym dał i dwie łapki. Dziękuję.

  • @rafikrafik3396
    @rafikrafik3396 3 ปีที่แล้ว +2

    Nie no mega materiał super !!!! Bardzo pomocny !!! Bardzo bym chciał więcej takich materiałów super pozdrawiam

  • @19merrick19
    @19merrick19 2 ปีที่แล้ว

    Świetny materiał !!!

  • @drseba7573
    @drseba7573 3 ปีที่แล้ว +1

    Dziekuje za kolejne ciekawostki 🙂

  • @WedkarskieDylematy
    @WedkarskieDylematy 3 ปีที่แล้ว +1

    Bardzo dziękuję za tak ciekawy odcinek.

  • @szydostvwedkarstwo5455
    @szydostvwedkarstwo5455 3 ปีที่แล้ว +3

    Świetny materiał Panie Piotrze,Miło posłuchać człowieka który ma wiedzę merytoryczną podpartą doświadczeniami wieloletnimi nad Wodą. Brawo i prosimy o więcej. PS. w jaki sposób można zadać Panu pytanie ,na które być może Pan odpowie w kolejnych odcinkach ??

    • @See-Ireland
      @See-Ireland 3 ปีที่แล้ว +2

      Tutaj, pod odcinkiem

  • @tomekmojehobby
    @tomekmojehobby 3 ปีที่แล้ว +1

    Bezcenna wiedza.....tak jak pan Piotr powiedział ja też uważam że przy spadkach ciśnienia szczupaki nawet bardziej żerują....pozdrawiam

  • @Idolcarlos1976
    @Idolcarlos1976 3 ปีที่แล้ว +2

    Super film..wiele się dowiedziałem..pozdro i połamania dla wszystkich łowców drapieżników.💪👍😃

  • @wzielsku8646
    @wzielsku8646 3 ปีที่แล้ว +1

    Dziękuję za wyczerpujacą odpowiedź :) Pozdrawiam

  • @grzegorzteodorowiczteodoro8975
    @grzegorzteodorowiczteodoro8975 3 ปีที่แล้ว +1

    Wporzadki...,...🥰♥️💪👍

  • @See-Ireland
    @See-Ireland 3 ปีที่แล้ว +1

    Bardzo dobry odcinek, swietnie wytlumaczone i opowiedziane jak zawsze. Uwielbiam 😉
    Pozdrawiam serdecznie! 🎣

  • @Piter32199
    @Piter32199 3 ปีที่แล้ว

    Super film!! Dzięki wielkie!

  • @ryboow-tajnikispinningu
    @ryboow-tajnikispinningu 3 ปีที่แล้ว +1

    Materiał bardzo przydatny! Super!

  • @wertyxd800
    @wertyxd800 3 ปีที่แล้ว +3

    Dzień dobry , niewiem dlaczego ale nigdy nie natknąłem się na pana kanał . Nadrabiam jednak wszystkie odcinki . Mam pytanie jakie jest pana stanowisko na temat drapieżników z poza wody np. kormorany i jak wpływają one szczególnie na ryby zamieszkujące rzeki górskie . Wiadomo że większość czasu ryby przebywają schowane w zwaliskach jednak część czasu spędzając poza kryjówką na żerowaniu , jak bardzo jest to dla nich niebezpieczne ?
    Pozdrawiam

  • @janantoni4967
    @janantoni4967 4 หลายเดือนก่อน +1

    Jak długo biała ryba zamkniętopęcherzowa "odchorowuje" nagły spadek ciśnienia skutkujacy brakiem brań, licząc od czasu zakończenia amplitudy nagłego spadku lub wzrostu ciśnienia? Dobę? Mniej? Czy więcej?

    • @ppprofishing
      @ppprofishing  4 หลายเดือนก่อน

      Nie znam badań na ten temat. Z pewnością jest to efekt działania kilku czynników - amplituda zmiany ciśnienia, pora roku, wiek ryby, itd. Myślę jednak , że nie powinno to trwać dłużej niż jeden dzień.

    • @janantoni4967
      @janantoni4967 4 หลายเดือนก่อน

      @@ppprofishing z moich obserwacji wynika że gdy nagły spadek lub wzrost ciśnienia przekracza 10hPa w ciągu doby to trzeba odczekać kolejną dobę aby rybom "przestały boleć głowy" :) ale ciekawy jestem spostrzeżeń innych osób, może będą dokladniejsze

  • @ryboow-tajnikispinningu
    @ryboow-tajnikispinningu 3 ปีที่แล้ว +2

    Przy łowieniu sumów i sandaczy dokręcam mocno by przy zacięciu sprzęgło nie puściło ale .....wtedy muszą być bardzo mocne kotwiczki, zwykłe się wyprostują. Jeśli ktoś łowi w trolingu w łowisku obfitującym w zaczepy a wędkę trzyma w uchwycie.......to po zabetonowaniu sprzęgła w przypadku gdy przynęta wejdzie w zaczep, miał wędkę a w najlepszym przypadku zostanie ona złamana.

    • @ppprofishing
      @ppprofishing  3 ปีที่แล้ว +1

      Tak, jak powiedziałem są i muszą być wyjątki od reguły. Sam, łowiąc np sandacze, raczej dokręcam hamulec mocno.

  • @PIKESNOTDEAD
    @PIKESNOTDEAD 3 ปีที่แล้ว +6

    Panie Piotrze, a co Pan sądzi o kotwicach bezzadziorowych na szczupaki? Za granicą jest to coraz bardziej popularne, wielu producentów ma w ofercie bezzadziorowe kotwice w rozmiarach 3/0 i większych, a u nas mam wrażenie, że temat się nie rozwija. Interesuje mnie Pana zdanie raczej od strony spadów i zacięć, bo to że łatwiej jest wypiąć bez zadziora rybę i siebie to pewnie każdy sobie jest w stanie wyobrazić :) Dodatkowo jako ciekawostkę, może opowie Pan swoje historie z kotwicami w ciele, bo zakładam, że kilka razy taka sytuacja miała miejsce.

    • @PIKESNOTDEAD
      @PIKESNOTDEAD 3 ปีที่แล้ว

      Może przy okazji coś o podbieraniu szczupaków - kiedy w podbierak, kiedy ręką, jak poprawnie to zrobić żeby nie zrobić krzywdy, ani sobie, ani rybie?

    • @ppprofishing
      @ppprofishing  3 ปีที่แล้ว

      @@PIKESNOTDEAD dobry temat!

    • @ppprofishing
      @ppprofishing  3 ปีที่แล้ว

      ciekawy pomysł! dzięki!

    • @ezmaniak
      @ezmaniak 3 ปีที่แล้ว +1

      @@ppprofishing nadrabiam zaległości w Pana materiałach i nie wiem czy temat „kwitnienia wody” był już przez Pana poruszany? Jeżeli nie, i uważa Pan to za ciekawy temat do omówienia to było by wspaniale dowiedzieć się więcej o tym zjawisku i jego wpływie na wyniki wędkarskie. Czyli, co to za zjawisko? Na czym dokładnie polega? Kiedy ono występuje? Jaki ma wpływ na cały ekosystem zbiornika? Ile zazwyczaj trwa? Jak wpływa na ryby? Co wędkarz na ten temat powinien wiedzieć? Jak to wpływa na wyniki połowów? I inne ciekawostki, w tym zakresie.
      Przy okazji dziękuję za wspaniałe materiały, przynęty made in Poland oraz życzę samych sukcesów!

    • @ppprofishing
      @ppprofishing  3 ปีที่แล้ว +1

      @@ezmaniak dobry temat!

  • @marcinmalankowski2529
    @marcinmalankowski2529 3 ปีที่แล้ว +2

    Witam, Panie Piotrze a co z węchem ryby,czy drapieżniki żerują idąc po śladzie zapachowym ofiary np.po zapachu moczu oddawanego?Pozdrawiam Marcin.

    • @ppprofishing
      @ppprofishing  3 ปีที่แล้ว +1

      To może być ciekawy temat na kolejny odcinek!

    • @marcinmalankowski2529
      @marcinmalankowski2529 3 ปีที่แล้ว

      @@ppprofishing będę czekał na odpowiedź dotyczącą tego zagadnienia, jestem ciekaw czy te wszystkie atraktory którymi wędkarze smarują swoje przynęty mają sens.Pozdrawiam.

  • @ryboow-tajnikispinningu
    @ryboow-tajnikispinningu 3 ปีที่แล้ว +3

    Łowiłem sandacze i sumy zarówno przy szybkich spadkach jak i wzrostach ciśnienia atmosferycznego. Problemem nie jest tu moim zdaniem sama zmiana ciśnienia, co nieumiejętne dopasowanie się wędkarzy do aktywności ryb. Drapieżnikowi podczas spadku ciśnienia atmosferycznego wystarczy tylko przesunąć się w pionie o kilkanaście, kilkadziesiąt cm by zniwelować skok ciśnienia. Dlatego czasem sandacze "przyklejone" są do dna a innym razem stoją nad dnem w toni. Pomijam tu wpływ na ich zachowanie tzw. przyduchy związanej z termokliną. Drapieżnik zawsze gdy głodny będzie się kręcił w pobliżu białej ryby. W związku z tym bardziej musimy się skupiać na tym co robią białe ryby przy danych warunkach pogodowych (ciśnieniowych) niż na tym czy warto jechać na ryby czy nie warto bo ciśnienie leci... W grudniu sandacze i sumy potrafią wyjść z głębin 10-12 metrów gdzie mają komfort temperaturowy 4 st. C na płycizny 3 - 4 metry głębokości gdzie jest zimniejsza woda bo akurat tam jest pokarm. Reguła że o tej porze łowimy głęboko, bierze w łeb, podobnie jak ta, że sumy w temperaturze niżej jak 9 st. C nie żerują.

    • @ppprofishing
      @ppprofishing  3 ปีที่แล้ว +1

      Ciekawe wnioski z praktyki! Dzięki! Z obowiązku wtrącę tylko małą uwagę - termoklina nie musi mieć związku z brakiem tlenu (przyduchą). Jest wiele zbiorników (niestety u nas coraz mniej) w których tlen jest do samego dla nawet przy głębokości kilkadziesiąt metrów.

  • @legobrick_pl.
    @legobrick_pl. 3 ปีที่แล้ว

    Panie Piotrze ,czy Slidery wersja limitowana na 30lecie Salmo będzie jeszcze dostępna w sklepach.Olx już po 180 zeta

  • @krainapstragailipienia9685
    @krainapstragailipienia9685 3 ปีที่แล้ว +4

    Panie Piotrze mam pytanko : Czy Teczak jest pstragiem? Czyta sie, ze jest to Losos pacyficzny i nie ma nic wspolnego z pstragiem tak rowniez twierdzi Dr Hab. Pawel Oglecki Biolog srodowiskowy. Podobno nazwa pstrag teczowy nie jest poprawna i jest to blad . Bardzo bym chcial poznac pana zdanie w tym temacie. Pozdrawiam. Fabian Wilamowski

    • @konradpz3144
      @konradpz3144 3 ปีที่แล้ว

      Jeśli pan Piotr zaprzeczy to komu będziesz wierzył i dlaczego?

    • @ppprofishing
      @ppprofishing  3 ปีที่แล้ว +2

      Nie wiem skąd taki pomysł, żeby nazywać tęczaka łososiem ... Nie jestem co prawda na bieżąco z systematyką a wiele się w niej zmienia. Tutaj jednak mówimy raczej o nazwie zwyczajowej. Nazwa PSTRĄG jest tożsama z angielską TROUT. Fakt, że trochę się pomieszało w systematyce już po moich studiach. Ja uczyłem się, że tęczak po łacinie to Salmo Irideus. Wskazuje to na fakt, że zaliczano go do rodzaju SALMO tak, jak np pstrąga potokowego (Salmo Trutta). Był on więc w czasach moich nauk, blisko spokrewniony z łososiem atlantyckim (Salmo Salar). Potem jednak naukowcy znaleźli więcej cech łączących tęczaka z łososiami pacyficznymi niż z atlantyckimi i wrzucili go do worka pt. rodzaj ONCORHYNCHUS (z 12stoma gatunkami łososi i pstrągów). Nie wyobrażam sobie jak mielibyśmy nazywać tęczaka ... łosoś tęczowy? W takim razie może powinniśmy nazywać potokowca łosoś potokowy ... ? ;o)

  • @janantoni4967
    @janantoni4967 4 หลายเดือนก่อน

    Przy jakiej minimalnej gramaturze ta mniejsza hybryda rippera z twisterem pracuje prawidlowo aby polowic nią z lodzi na glebokosci 1,5-2,5m ?

    • @ppprofishing
      @ppprofishing  4 หลายเดือนก่อน

      O jaki rozmiar gumy chodzi?

    • @janantoni4967
      @janantoni4967 4 หลายเดือนก่อน

      @@ppprofishing ta mniejsza z filmu

  • @ukaszrutkowski7047
    @ukaszrutkowski7047 3 ปีที่แล้ว +1

    Witam
    Gorąca prośbę do pana Piotra
    A mianowicie bardzo chcę mieć Slidera 16 cm w kolorze real roach
    Może jakiś namiar...? By go zdobyć
    Pozdrawiam - świetne filmy zwłaszcza aspekty ichtiologiczne właśnie tego brakowało w tym nawale filmów wędkarskich... WIEDZY Z ŻYCIA RYB i OBYCZAJÓW

    • @ppprofishing
      @ppprofishing  3 ปีที่แล้ว

      Bardzo mi przykro ale nie pomogę. Nie zajmuję się sprzedażą.

  • @marcinszczubelek4162
    @marcinszczubelek4162 3 ปีที่แล้ว +1

    Panie Piotrze,
    postuluje Pan, że najsłabszym elementem zestawu powinien być węzeł przy przyponie. Co stoi za taką koncepcją? Przyznam, że się z nią nie zgadzam. Kiedyś przyjąłem strategię, że najsłabszym elementem zestawu powinien być haczyk/kotwica. Nie twierdzę przy tym, że powinno się używać kiepskich kotwic, tylko tak zbudować zestaw, aby kotwica była jego najsłabszym (a nie ogólnie słabym) elementem. Jeśli mój wobler uzbroiłem w kotwice o rozmiarze 6 czołowego producenta, to pozostałe elementy (plecionka, przypon) dobieram tak, aby w krytycznym momencie to ona puściła (wyprostowała się, złamała). Ma to wiele zalet. Po pierwsze, jeśli mam zaczep, udaje mi się z niego odzyskać większość przynęt, tracę tylko kotwicę. Po drugie, jeśli napotkam rybę, z którą sobie mój zestaw nie poradzi, to przy odrobinie szczęścia ryba wyprostuje kotwicę przez co nie będzie tzw. „zakolczykowana” przynętą. Wiem, że takie rozwiązanie ma też wady, bo Minnow 7 nie pracuje najlepiej na plecionce 0,18 z 12kg przyponem ale jeśli łowi się w zaczepowym łowisku to wolę mieć wobler, który źle pracuje niż wobler, który został na zaczepie.
    Pozdrawiam gorąco i liczę, że omówi Pan te zagadnienie w swoim cyklu QA

    • @ppprofishing
      @ppprofishing  3 ปีที่แล้ว +1

      Przyznam, że jest w tym słuszna idea ale wymaga to szerszego omówienia. Nadal jednak upieram się przy swojej tezie ;o)

    • @marcinszczubelek4162
      @marcinszczubelek4162 3 ปีที่แล้ว +1

      @@ppprofishing A ja przy swojej :) strach pomyśleć ile ołowiu i sylikonu leży na dnie naszych łowisk. Po zaczepie hak się prostuje, wyciągam zestaw, zmieniam jig i łowie dalej. Ołów ze zniszczonych główek można poddać recyklingowi. Nie miej jestem ciekaw jakie argumenty ma Pan za swoją opcją ;)

  • @fishonwheelsjacekkapusta5001
    @fishonwheelsjacekkapusta5001 3 ปีที่แล้ว +2

    Najgorsze co Pan może powiedzieć to
    ".........to by było na tyle"
    Nooooooooo!!!!!!!!!!
    Więceeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeej!!!!
    Najlepszejszego