Przez twój kanał sporo się dowiedziałem 😉a dzięki filtracji z d... W moich akwariach mam bardzo czystą wodę używam też kubełka ale w najprostszej konfiguracji gąbka i keramzyt🙂 i nie zależnie od konstrukcji i metody napędzania filtry pracują powoli 👍 pamiętam że robiłem z 3 lata temu taki filtr po obejrzeniu twojego filmu "filtracja pasztetowa" i robił robotę 🤗
Witam serdecznie ,właśnie czerpię wiedzę na temat założenia akwarium ,ostatnie miałem jakieś 20 lat temu. Pamiętam filtry tamtych czasów ,brzęczyk gąbka itd. ,myślałem o kubełku ale widzę ,że gąbeczka się sprawdza doskonale i w sumie będę zagłębiał ten kierunek filtracji jak za czasów młodości :) . Wnioskuję ,że nie trzeba mega inwestycji dla miłego dla oka akwarium , tak więc z niecierpliwością czekam na materiały .Pozdrawiam .
Każdy w swoim czy pod swoim akwarium może miec co mu sie podoba .Ciesze sie ze jesteś, prosta akwarystyka najbardziej mnie kręci.Pozdraeiam i dużo zdrowia.
Ja brałem od niego ale czasami nie ma ale się pojawiają allegro.pl/oferta/filtr-wewnetrzny-gabkowy-cztery-rodzaje-1szt-5656197195 sam czekam aż będą bo zostały mi 2 w zapisie :)
Witam. W końcu wrócił PRL :) . Prowadzę mój zbiornik podobnie jak Ty! I zbiornik żyje swoim życiem. Woda klarowna rośliny rosną. Zwykły filtr gąbkowy to potęgą. Pozdrawiam
witam serdecznie jestem początkującym akwarystą i mam pytanie odnośnie twardości wody (głowa boli od czytanie po forach ) jakie jest pana zdanie na ten temat ,aby sprecyzować moja woda w kranie to GH21 KH20 PH7,5 czy coś będzie rosło w takiej wodzie? serdecznie pozdrawiam
Polecam wsadzić nurzańca , moczarke i kryptokoryny :) nie stresować się zbytnio parametrami bo u mnie z kranu leci 27-29 stopni niemieckich i jakoś daje rade to co widać na moich filmach :) woda z czasem straci na twardości jak rośliny wyciągna z niej niej CaCO3 na rzecz węgla ;) może pojawić się biały nalot na liściach i szybach w postaci kamienia kotłowego i tyle, z czasem zniknie :)
@@dobry914802 Jak za bardzo wyciągną Ca i spadnie KH to może pojawić się problem z niestabilnością PH. Chciałbym z Tobą porozmawiać kiedyś o Twoim akwarium, ponieważ to w sumie mój ulubiony typ akwa. Wiesz dlaczego nalot ponownie znika z liści? Rozpuszcza się ponownie w wodzie i KH rośnie? Masz na ten temat jakąś teorię? Orientujesz się może jakie KH masz np po roku w akwarium? Konsekwencje białego nalotu czyli skoków PH są dla ryb niebezpieczne. Raz się o tym przekonałem. Z tego co się orientuję rośliny z wód twardych jak nurzaniec nie są dobre, ponieważ właśnie one wyciągają C i Ca z wody. Jeśli masz stabilne warunku, to właściwie prawie cały czas rośliny powinny pobierać C z CaCo3 a to może do katastrofy doprowadzić według mnie bez podmian wody.
@@szkocki22 W sumie o tym wszystkim możesz przeczytać w literaturze ... Zarówno o węglanie wapna i odwracaniu reakcji jak i o pH ale zacytuję reakcje kalcytacji Źródeł CO2 w akwarium jest wiele. Wśród nich można wymienić m.in. procesy fermentacyjne zachodzące w podłożu oraz filtrach, następstwo procesu oddychania u zwierząt oraz (w najmniejszym stopniu) z gazowego CO2 zawartego w powietrzu (gdy nie podajemy CO2 z butli). Dwutlenek węgla jest związkiem dosyć reaktywnym szczególnie z uwagi na fakt, iż z wieloma tlenkami metali tworzy nierozpuszczalne sole (węglany). Wydajność takiego procesu jest wysoka, ponieważ związek jako osad wytrąca się z roztworu (wody) i robi tym samym miejsce kolejnej cząsteczce. Nie akumuluje się w roztworze, więc reakcja przebiega z łatwością. Każdy z nas, już w szkole podstawowej na zajęciach z przyrody, słyszał o wykrywaniu CO2 przepuszczając wydychane z płuc powietrze przez roztwór wodorotlenku wapnia w myśl poniższej reakcji: Ca(OH)2 + CO2 → CaCO3↓ + H2O gdzie roztwór staje się mętny od białego osadu CaCO3 Dwutlenek węgla w połączeniu z wodą tworzy bardzo nietrwały kwas węglowy CO2 + H2O ↔ H2CO3 Kwas węglowy praktycznie natychmiast dysocjuje z wydzieleniem kationu wodorowego (H+), którego obecność jest charakterystyczna dla kwasów (jony H+ odpowiadają za niskie pH) H2CO3 ↔ H+ + HCO3- Powyższe reakcje można zatem zapisać w postaci następującego schematu równowagi jonowej: CO2 + H2O ↔ H2CO3 ↔ H+ + HCO3- ↔ CO32- + 2H+ Jon wodorowęglanowy (HCO3-) bardzo łatwo reaguje z kationami metali lekkich, jak wapń (Ca) oraz magnez (Mg) tworząc dwuwęglan (wodorowęglan) o ogromnej rozpuszczalności w wodzie Ca2+ + 2HCO3- ↔ Ca(HCO3)2 rozpuszczalność na poziomie 1170mg/L Jest to jednak związek nietrwały, który dosyć łatwo rozpada się z wytworzeniem słabo rozpuszczalnego węglanu Ca(HCO3)2 → CaCO3↓ + H2O + CO2↑ rozpuszczalność zaledwie 13mg/L Widać zatem, iż w wyniku rozpadu nietrwałego związku rozpuszczonego w wodzie powstaje o 90. razy mniej rozpuszczalny węglan, który osadza się w akwarium.
@@szkocki22 Dwuwęglany jako stabilizatory pH Jak wyjaśniono powyżej, dwuwęglany są ważnym magazynem dwutlenku węgla. W wodzie akwariowej spełniają także inną, dużo ważniejszą rolę. W wyniku bardzo licznych procesów zachodzących w akwariach miejscowo powstają środowiska o bardzo niskim oraz bardzo wysokim pH. W przypadku korekty wartości tego parametru Akwaryści często sięgają po preparaty dostępne w handlu (kwasy i zasady), z którymi łatwo przesadzić podczas dozowania. Czy natura nie wykształciła jednak procesów, które pozwalają na bezpieczne utrzymywanie poziomu kwasowości? Dwuwęglany, jako sole słabego kwasu, zapobiegają znacznym wahaniom pH. W obecności mocnych kwasów i zasad wchodzą z nimi w reakcje, które prowadzą do ich zobojętnienia. Schemat jest zawsze identyczny: Wodorowęglan + kwas/zasada → cząsteczka obojętna (osad, gaz) + sól + woda Ca(HCO3)2 + 2HCl → 2CO2↑ + CaCl2 + 2H2O Ca(HCO3)2 + NaOH → CaCO3↓ + Na2CO3 + 2H2O Szczególną uwagę należy zwrócić na to, iż w efekcie powyższych reakcji nie powstają jony H+ oraz OH- od których zależy odczyn (pH) wody. Jony te, pochodzące z kwasów i zasad (w powyższych reakcjach od HCl i NaOH) są natychmiast neutralizowane.
Super! Szanowny Kolego - w przeciwieństwie do tych baranów z komentarzy , Ty masz WIEDZĘ! Oni zaś tylko to co zobaczą lub usłyszą w internecie. Jestem akwarystą od 45 lat. Wszystko co powiedziałeś - mocą swego urzędu ( i przeczytanych książek) - POTWIERDZAM! Odwagi! Dalej rozwijaj ten kanał. Pozdrawiam serdecznie.
Jak sie ampularie jeszcze rozmnożą to ten lotos zniknie. U mbie lotosa chlały jak sałate. Na szczęście ampularii już nie mam i mieć nie będe. Ostatnio troche pożytecznych świderków tylko do zbiorników wrzuciłem. Przyjedź do Pabianic to siatką machne i ci gupoli sprezentuje ile będziesz chciał😄.Pozdro😉
@@white_horse71 Cześć , Ja miałem akwarium 450 litrów ( 150/50/60 cm ) na filtrze gąbkowym corner jet x 2 sztuki i jedna kostka napowietrzająca.. Filtr połączony w jeden słupek i stał w narożniku ( bardzo dyskretny i niewidoczny ) Akwarium funkcjonowało prawie 3 lata. Nic złego się nie działo, a nawet było lepiej niż na filtrach kanistrowych. Miałem również przez 4 lata akwarium 1100 litrów na jednym wewnętrznym filtrze gąbkowym Głowica THead AquaSzut 750 i gąbka gruboziarnista czarna 15/15/20 cm i ryby żyły bez problemów.
@@anielin1975 A gdzie te twoje zbiorniki bo chcialbym je zobaczyc. Chyba takie jak ten, u kolegi. Zielska nasadzone,a z zielska valisneria w przewadze,ktora wszędzie wyrośnie, chwaścisko,5 rybek niedobitkow na krzyż. Wolne żarty. Parodia.
@@white_horse71 Dzień Dobry. Ten duży zbiornik 1100 litrów owszem był zupełnie bez roślin ale za to z ziemiojadami. satanoperca. Nic nie muszę nikomu udowadniać bo i tak masz swoje zdanie. Ja przedstawiam swoją opinię na temat potrzeb filtracyjnych. Każdy robi jak uważa. Co do wystrojów i aranżacji zbiorników nie wypowiadam się bo sam nie mam do tego zmysłu ale jeżeli ryby osiągają naturalne rozmiary, nie mają wad sylwetki, a ich zachowanie jest zbliżone do naturalnych to uważam, że warunki w akwarium są prawidłowe. Pamiętam użytkownika forum akwarystycznego, który miał ogromną wiedzę na temat ryb, ich utrzymania. Jego ryby były imponujące, i gatunki i rozmiary ale miał inne podejście do prowadzenia akwarium i krzykacze na forum spowodowali, że przestał się udzielać. Mogli korzystać z jego doświadczenia ale nie , lepiej powtarzać to co w necie. Pozdrowienia panie Stech..... Kiedyś także miałem filtry kanistrowe i to te z " górnej półki ", które stoją u mnie po dziś dzień nieużywane. Też myślałem, że bez nich to ryby i ogólnie akwarium nie utrzyma się. Jeżeli uważasz, że bez takiej techniki akwarium nie da rady - ok. Chodzi tylko o to, że nie jest to jedyna, słuszna droga. Można inaczej. Tego zbiornika już nie mam i możesz wierzyć lub nie ale kupiec, który po te ryby przyjechał zakupił cały zbiornik bo wyglądał naprawdę dobrze. Było to z 10 lat temu. W akwarystykę bawię się 35 lat i dla mnie ta najprostsza filtracja na gąbkowych filtrach jest najlepsza. Miałem to szczęście, że mogłem pozwolić sobie na droższe zabawki do akwarium, które kupowałem bez zastanowienia i tak naprawdę nie poprawiały jakości wody.
Hej! Żyjesz? W Twoim przypadku To czas się cofa. Nie Ty i Twoje przemyślenia. Nagrasz film?. 112 jest jeszcze?, lub Laboratorium dobrego. Jestem Twoim Fanem. Pozdrawiam.
Powiem ci że jest jest ale kilkadziesiat km ode mnie :) nie mam czasu przetransportować zbiorniczka , ale mam pomysł założenia małego ramiaka z typowym osprzętem z PRL , może jeszcze w tym roku zrealizuje pomyśl tylko muszę pomyśleć gdzie w nowym mieszkaniu mógłbym ustawić zbiorniczek :) w moim przypadku ostatnio czas troszkę przyspieszył bo brakuje dnia na przyjemności ;) Pozdrowionka , jak widzisz kanału nie usunąłem więc mam nadzieję że w końcu ruszę z moim wymarzonym projektem
Co do filtrów to już tyle razy wywołałem gownoburze na forach fb że szok! Ale ludzie widzą twoje i moje akwarium i mają problem bo zaczyna im brakować argumentów 🙂
@@jlog28 nie mam turbiny mam właśnie filtr napędzany powietrzem w dwóch akwariach powiem ci ze jest ogień woda kryształ rośliny rosną brak problemów z glonami
Hehe no Twoj styl to przeciez styl PRL 😂😂wiec jak nie masz stylu . Filtracja temat rzeka . W jednym sie z Toba zgadzam od lat to nie ilosc i wielkosc filtrow sprawia ze woda jest czysta a juz napewno nie cudowne kamyczki czy krazki . Komentarze sa po to by ktos wyrazil swoje zdanie i nie ma co sie obrazac . Czy Twoj sposob na akwarium sprawdzi sie u kazdego w kazdym przypadku ? No nie . Czy Twoj sposob jest gorszy czy lepszy ? No ani taki , ani taki . Akwarystyka poszla jak wszystko do przodu i od nas zalezy czego bedziemy uzywac . Biologi i praw natury nie da sie zmienic czy oszukac , mozna tylko im pomagac lub szkodzic .
Przez twój kanał sporo się dowiedziałem 😉a dzięki filtracji z d... W moich akwariach mam bardzo czystą wodę używam też kubełka ale w najprostszej konfiguracji gąbka i keramzyt🙂 i nie zależnie od konstrukcji i metody napędzania filtry pracują powoli 👍 pamiętam że robiłem z 3 lata temu taki filtr po obejrzeniu twojego filmu "filtracja pasztetowa" i robił robotę 🤗
Dobrze, że jesteś. Bardzo lubię oglądać Twoje filmy. Obejrzałem wszystko od początku. Laboratorium Dobrego to mistrzostwo. Pozdrawiam.
Dziękuję serdecznie :)
Miło mi to słyszeć bo są tacy którzy mówią ze ja się cofam zamiast iść z postępem czasu :)
Witam serdecznie ,właśnie czerpię wiedzę na temat założenia akwarium ,ostatnie miałem jakieś 20 lat temu. Pamiętam filtry tamtych czasów ,brzęczyk gąbka itd. ,myślałem o kubełku ale widzę ,że gąbeczka się sprawdza doskonale i w sumie będę zagłębiał ten kierunek filtracji jak za czasów młodości :) . Wnioskuję ,że nie trzeba mega inwestycji dla miłego dla oka akwarium , tak więc z niecierpliwością czekam na materiały .Pozdrawiam .
Cześć. Po wielu latach prowadzenia akwarium uważam tak jak Ty że im mniejszy przepływ tym lepiej... Fajnie że się pojawiłeś 👍 Pozdrawiam
Fajnie że znów jesteś 😃 Zdrowia życzę i częściej nagrywaj 😉 Pozdrawiam
Dobry Filmik kubełki to nie wszystko życzę powrotu do zdrowia i pozdrawiam serdecznie łapka w górę kieruj się własnym rozsądkiem
Dawno pana nie było muszę przyznac że stęskniłem się za panskimi filmami bardzo miło sie je ogląda i można sie dużo nauczyć. Pozdrawiam ✌
dziękuję :)
Witam cieszę się z Pańskiego powrotu i czekam na następne filmy , pozdrawiam.
Ooooo dzień dobry zaniedbałeś nie tylko akwarium ale i nas,ale nie ma tego złego zrobilem akwarium podobną technika jak ty i chodzi elegancko
Cześć i czołem. Fajne akwarium , pozostawiając samemu sobie też może być super .... i filmik spoko . Pozdrawiam
Każdy w swoim czy pod swoim akwarium może miec co mu sie podoba .Ciesze sie ze jesteś, prosta akwarystyka najbardziej mnie kręci.Pozdraeiam i dużo zdrowia.
Masz jakieś źródełko skąd można wziąć filtr gąbkowy z rurką szklaną?
Na allegro gościu sprzedaje 3 różne wielkości
Ja brałem od niego ale czasami nie ma ale się pojawiają allegro.pl/oferta/filtr-wewnetrzny-gabkowy-cztery-rodzaje-1szt-5656197195 sam czekam aż będą bo zostały mi 2 w zapisie :)
Gratuluję zdrowego podejścia do akwarystyki :)
Hej, hej łapa w górę i wracaj do nagrywania. Pozdrawiam z mojego akwarium większego od pokoju :D
Witam. W końcu wrócił PRL :) . Prowadzę mój zbiornik podobnie jak Ty! I zbiornik żyje swoim życiem. Woda klarowna rośliny rosną. Zwykły filtr gąbkowy to potęgą. Pozdrawiam
Kurcze wreszcie 👍
witam serdecznie jestem początkującym akwarystą i mam pytanie odnośnie twardości wody (głowa boli od czytanie po forach ) jakie jest pana zdanie na ten temat ,aby sprecyzować moja woda w kranie to GH21 KH20 PH7,5 czy coś będzie rosło w takiej wodzie? serdecznie pozdrawiam
Polecam wsadzić nurzańca , moczarke i kryptokoryny :) nie stresować się zbytnio parametrami bo u mnie z kranu leci 27-29 stopni niemieckich i jakoś daje rade to co widać na moich filmach :) woda z czasem straci na twardości jak rośliny wyciągna z niej niej CaCO3 na rzecz węgla ;) może pojawić się biały nalot na liściach i szybach w postaci kamienia kotłowego i tyle, z czasem zniknie :)
@@dobry914802 dziękuję i pozdrawiam
@@dobry914802 Jak za bardzo wyciągną Ca i spadnie KH to może pojawić się problem z niestabilnością PH. Chciałbym z Tobą porozmawiać kiedyś o Twoim akwarium, ponieważ to w sumie mój ulubiony typ akwa. Wiesz dlaczego nalot ponownie znika z liści? Rozpuszcza się ponownie w wodzie i KH rośnie? Masz na ten temat jakąś teorię? Orientujesz się może jakie KH masz np po roku w akwarium? Konsekwencje białego nalotu czyli skoków PH są dla ryb niebezpieczne. Raz się o tym przekonałem. Z tego co się orientuję rośliny z wód twardych jak nurzaniec nie są dobre, ponieważ właśnie one wyciągają C i Ca z wody. Jeśli masz stabilne warunku, to właściwie prawie cały czas rośliny powinny pobierać C z CaCo3 a to może do katastrofy doprowadzić według mnie bez podmian wody.
@@szkocki22 W sumie o tym wszystkim możesz przeczytać w literaturze ... Zarówno o węglanie wapna i odwracaniu reakcji jak i o pH ale zacytuję reakcje kalcytacji Źródeł CO2 w akwarium jest wiele. Wśród nich można wymienić m.in. procesy fermentacyjne zachodzące w podłożu oraz filtrach, następstwo procesu oddychania u zwierząt oraz (w najmniejszym stopniu) z gazowego CO2 zawartego w powietrzu (gdy nie podajemy CO2 z butli).
Dwutlenek węgla jest związkiem dosyć reaktywnym szczególnie z uwagi na fakt, iż z wieloma tlenkami metali tworzy nierozpuszczalne sole (węglany). Wydajność takiego procesu jest wysoka, ponieważ związek jako osad wytrąca się z roztworu (wody) i robi tym samym miejsce kolejnej cząsteczce. Nie akumuluje się w roztworze, więc reakcja przebiega z łatwością. Każdy z nas, już w szkole podstawowej na zajęciach z przyrody, słyszał o wykrywaniu CO2 przepuszczając wydychane z płuc powietrze przez roztwór wodorotlenku wapnia w myśl poniższej reakcji:
Ca(OH)2 + CO2 → CaCO3↓ + H2O gdzie roztwór staje się mętny od białego osadu CaCO3
Dwutlenek węgla w połączeniu z wodą tworzy bardzo nietrwały kwas węglowy
CO2 + H2O ↔ H2CO3
Kwas węglowy praktycznie natychmiast dysocjuje z wydzieleniem kationu wodorowego (H+), którego obecność jest charakterystyczna dla kwasów (jony H+ odpowiadają za niskie pH)
H2CO3 ↔ H+ + HCO3-
Powyższe reakcje można zatem zapisać w postaci następującego schematu równowagi jonowej:
CO2 + H2O ↔ H2CO3 ↔ H+ + HCO3- ↔ CO32- + 2H+
Jon wodorowęglanowy (HCO3-) bardzo łatwo reaguje z kationami metali lekkich, jak wapń (Ca) oraz magnez (Mg) tworząc dwuwęglan (wodorowęglan) o ogromnej rozpuszczalności w wodzie
Ca2+ + 2HCO3- ↔ Ca(HCO3)2 rozpuszczalność na poziomie 1170mg/L
Jest to jednak związek nietrwały, który dosyć łatwo rozpada się z wytworzeniem słabo rozpuszczalnego węglanu
Ca(HCO3)2 → CaCO3↓ + H2O + CO2↑ rozpuszczalność zaledwie 13mg/L
Widać zatem, iż w wyniku rozpadu nietrwałego związku rozpuszczonego w wodzie powstaje o 90. razy mniej rozpuszczalny węglan, który osadza się w akwarium.
@@szkocki22 Dwuwęglany jako stabilizatory pH
Jak wyjaśniono powyżej, dwuwęglany są ważnym magazynem dwutlenku węgla. W wodzie akwariowej spełniają także inną, dużo ważniejszą rolę. W wyniku bardzo licznych procesów zachodzących w akwariach miejscowo powstają środowiska o bardzo niskim oraz bardzo wysokim pH. W przypadku korekty wartości tego parametru Akwaryści często sięgają po preparaty dostępne w handlu (kwasy i zasady), z którymi łatwo przesadzić podczas dozowania. Czy natura nie wykształciła jednak procesów, które pozwalają na bezpieczne utrzymywanie poziomu kwasowości?
Dwuwęglany, jako sole słabego kwasu, zapobiegają znacznym wahaniom pH. W obecności mocnych kwasów i zasad wchodzą z nimi w reakcje, które prowadzą do ich zobojętnienia.
Schemat jest zawsze identyczny:
Wodorowęglan + kwas/zasada → cząsteczka obojętna (osad, gaz) + sól + woda
Ca(HCO3)2 + 2HCl → 2CO2↑ + CaCl2 + 2H2O
Ca(HCO3)2 + NaOH → CaCO3↓ + Na2CO3 + 2H2O
Szczególną uwagę należy zwrócić na to, iż w efekcie powyższych reakcji nie powstają jony H+ oraz OH- od których zależy odczyn (pH) wody. Jony te, pochodzące z kwasów i zasad (w powyższych reakcjach od HCl i NaOH) są natychmiast neutralizowane.
Cześć ponownie 👍
Trzymaj się chłopie piękny zbiornik
W końcu PRL wrzucił szacun bo ja tesz prowadzę na brzeczyku i filtrach na powietrze klasa sama w sobie pozdrawiam 😊 👍
Tak się kiedyś prowadziło akwaria! Jak nie było sklepów i Internetu! Wszystko musiałeś wykombinowac i zrobić samemu!
Super! Szanowny Kolego - w przeciwieństwie do tych baranów z komentarzy , Ty masz WIEDZĘ! Oni zaś tylko to co zobaczą lub usłyszą w internecie. Jestem akwarystą od 45 lat. Wszystko co powiedziałeś - mocą swego urzędu ( i przeczytanych książek) - POTWIERDZAM! Odwagi! Dalej rozwijaj ten kanał. Pozdrawiam serdecznie.
No Adam Słodowy to ty jestes :-D
Sub i łapka🐠
dobrze wyglada
Akwarium PRL czy to ten kanał bo głos bardzo podobny
Tak zmienił nazwę a wcześniej zdjęcie
@@Anuluj850 dokładnie zmieniło się na potrzeby certyfikatu fotografa google ale niebawem powróci do oryginału :)
Kiedy kolejny film?
Czym nas wiecej tym lepiej dlatego łapa w góre ;)
Serwus👍👍👍👍👍👍👍
Jak sie ampularie jeszcze rozmnożą to ten lotos zniknie. U mbie lotosa chlały jak sałate. Na szczęście ampularii już nie mam i mieć nie będe. Ostatnio troche pożytecznych świderków tylko do zbiorników wrzuciłem. Przyjedź do Pabianic to siatką machne i ci gupoli sprezentuje ile będziesz chciał😄.Pozdro😉
A co do kubełków to spróbuj 300 czy 500 litrów ciągnąć na gąbkach na powiwtrze, a ile to twoje bajorko ma litrów?!
@@white_horse71 Cześć , Ja miałem akwarium 450 litrów ( 150/50/60 cm ) na filtrze gąbkowym corner jet x 2 sztuki i jedna kostka napowietrzająca.. Filtr połączony w jeden słupek i stał w narożniku ( bardzo dyskretny i niewidoczny ) Akwarium funkcjonowało prawie 3 lata. Nic złego się nie działo, a nawet było lepiej niż na filtrach kanistrowych. Miałem również przez 4 lata akwarium 1100 litrów na jednym wewnętrznym filtrze gąbkowym Głowica THead AquaSzut 750 i gąbka gruboziarnista czarna 15/15/20 cm i ryby żyły bez problemów.
@@anielin1975 A gdzie te twoje zbiorniki bo chcialbym je zobaczyc. Chyba takie jak ten, u kolegi. Zielska nasadzone,a z zielska valisneria w przewadze,ktora wszędzie wyrośnie, chwaścisko,5 rybek niedobitkow na krzyż. Wolne żarty. Parodia.
@@white_horse71 Dzień Dobry. Ten duży zbiornik 1100 litrów owszem był zupełnie bez roślin ale za to z ziemiojadami. satanoperca. Nic nie muszę nikomu udowadniać bo i tak masz swoje zdanie. Ja przedstawiam swoją opinię na temat potrzeb filtracyjnych. Każdy robi jak uważa. Co do wystrojów i aranżacji zbiorników nie wypowiadam się bo sam nie mam do tego zmysłu ale jeżeli ryby osiągają naturalne rozmiary, nie mają wad sylwetki, a ich zachowanie jest zbliżone do naturalnych to uważam, że warunki w akwarium są prawidłowe. Pamiętam użytkownika forum akwarystycznego, który miał ogromną wiedzę na temat ryb, ich utrzymania. Jego ryby były imponujące, i gatunki i rozmiary ale miał inne podejście do prowadzenia akwarium i krzykacze na forum spowodowali, że przestał się udzielać. Mogli korzystać z jego doświadczenia ale nie , lepiej powtarzać to co w necie. Pozdrowienia panie Stech..... Kiedyś także miałem filtry kanistrowe i to te z " górnej półki ", które stoją u mnie po dziś dzień nieużywane. Też myślałem, że bez nich to ryby i ogólnie akwarium nie utrzyma się. Jeżeli uważasz, że bez takiej techniki akwarium nie da rady - ok. Chodzi tylko o to, że nie jest to jedyna, słuszna droga. Można inaczej. Tego zbiornika już nie mam i możesz wierzyć lub nie ale kupiec, który po te ryby przyjechał zakupił cały zbiornik bo wyglądał naprawdę dobrze. Było to z 10 lat temu. W akwarystykę bawię się 35 lat i dla mnie ta najprostsza filtracja na gąbkowych filtrach jest najlepsza. Miałem to szczęście, że mogłem pozwolić sobie na droższe zabawki do akwarium, które kupowałem bez zastanowienia i tak naprawdę nie poprawiały jakości wody.
Kolego , komentarzami "ZNAFCUF" się nie przejmuj. Tacy ludzie byli, są i zawsze będą. Rób swoje i tyle.
Hej! Żyjesz? W Twoim przypadku To czas się cofa. Nie Ty i Twoje przemyślenia. Nagrasz film?. 112 jest jeszcze?, lub Laboratorium dobrego. Jestem Twoim Fanem. Pozdrawiam.
Powiem ci że jest jest ale kilkadziesiat km ode mnie :) nie mam czasu przetransportować zbiorniczka , ale mam pomysł założenia małego ramiaka z typowym osprzętem z PRL , może jeszcze w tym roku zrealizuje pomyśl tylko muszę pomyśleć gdzie w nowym mieszkaniu mógłbym ustawić zbiorniczek :) w moim przypadku ostatnio czas troszkę przyspieszył bo brakuje dnia na przyjemności ;) Pozdrowionka , jak widzisz kanału nie usunąłem więc mam nadzieję że w końcu ruszę z moim wymarzonym projektem
HEJ! Żyjesz? Odezwij się. Akwarium nadal masz? Jestem Twoim fanem.
Witaj powracaj juz na stałe🤣
Co do filtrów to już tyle razy wywołałem gownoburze na forach fb że szok! Ale ludzie widzą twoje i moje akwarium i mają problem bo zaczyna im brakować argumentów 🙂
Pamietasz kiedys akwaria duza gabka i napowietrzenie w srodku, teraz wystarcza duza gabka + turbinka
@@jlog28 nie mam turbiny mam właśnie filtr napędzany powietrzem w dwóch akwariach powiem ci ze jest ogień woda kryształ rośliny rosną brak problemów z glonami
Hehe no Twoj styl to przeciez styl PRL 😂😂wiec jak nie masz stylu .
Filtracja temat rzeka . W jednym sie z Toba zgadzam od lat to nie ilosc i wielkosc filtrow sprawia ze woda jest czysta a juz napewno nie cudowne kamyczki czy krazki .
Komentarze sa po to by ktos wyrazil swoje zdanie i nie ma co sie obrazac . Czy Twoj sposob na akwarium sprawdzi sie u kazdego w kazdym przypadku ? No nie . Czy Twoj sposob jest gorszy czy lepszy ? No ani taki , ani taki . Akwarystyka poszla jak wszystko do przodu i od nas zalezy czego bedziemy uzywac . Biologi i praw natury nie da sie zmienic czy oszukac , mozna tylko im pomagac lub szkodzic .
witaj akwarysto-budżetowy............dobrze że się odzywasz