Witam chciałem zapytać gdzie zamontować czujnik spalin i jak utrzymać temperaturę spalin w miarę stabilnie u mnie gdy wentylator zaczyna pracować temperatura spalin bardzo szybko rośnie co skutkuje spadkiem modulacji do minimum gdy spaliny się zmniejszą modulacja skaczę do max co mogę poprawić
Witam. Moc na sterowniku ustawia się w modulacji jaki zakres mocy ma być. A moc kotka podaje się prawdziwa chyba że się mylę. Padł mi palnik rynnowy. Nie wiem czy spawać czy kupić witkowskiego który ma pan na filmie. Tak z ciekawości zapytam czemu pan zmienił i co pan radzi. Ja pale ekogroszkiem z miałem, trocinami z piły i zrębka drzewna. Chyba że można oszukać sterownik i wpisać mniejsza moc tam gdzie powinno podać się realna a modulacje ustawić na 100%.
Dzień dobry . Z wielkim szacunkiem do pana wiedzy ale myli się pan w sprawie mocy kotła a ustawienie sterownika to inny temat i nie będę go omawiał , każdy jest panem swojej kotłowni i wpisuje co chce . Jeśli chodzi o palnik APR nie znam lepszego , konstrukcja bardo mocna krótki ślimak no i można palić wszystkie paliwa które pan wymienił , szczerze polecam . A właśnie proszę mi odpowiedzieć w sprawie mocy kotła , lepiej wsypywać małe porcje na palnik a częściej , czy rzadziej a cala łopatka np.300 g.
@ Na podajniku manualnym ustawiłem 5 sekund a odstęp 37-45 sekund. Nadganiam rozruch pieca podawaniem w podtrzymaniu/czuwaniu żeby było co palić jak piec ruszy z czuwania. Kiedy dawka była większa to przy mojej mieszance robimy się duże spieki i nie była to wina powietrza bo mam bragera z sondą spalin. Każdy piec jest inny i czym innym się pali u mnie dodatkowo kaloryczność jest słaba o nie wszystko się dopalało. Jak było więcej ustawione to rano był podajnik zawalony popiołem i szlaką, teraz jest dużo mniej. Myślałem ze zrębka zlikwiduje problem ze śliwkami ale to nie miało wpływu. By się nie zawieszało wsypuje 1-2 wiaderek rano i wieczorem. Wybieram gałązki ze zrębki bo one bardzo zawieszały wszystko. U mnie w podajniku zapada się odle wej strony gdzie po prawej stronie mam piec więc kiedy wsypuje A Wiaderko to nie wsypuje w miejsce tam gdzie się zapada tylko po przeciwnej stronie jeśli nie ma dużo w zasobniku to lepiej to wszystko opada. Lepsze to i wygodniejsze od ponownego rozpalania pieca. Piec 15kw, 90 metrów kwadratowych. Pompka ibo radzi sobie dobrze na 1 biegu czasami przełączam ja w pp1. Bojler grzane wieczorem poziomy kospel. Zawór trójdrogowy na dom idzie 40-43 stopnie. Podłogowe ogrzewanie około 15 metrów kwadratowych.
Sebastian Zatoński Witam w palnikach na eko groszek często jest problem w okresie letnim ja tym palnikiem w lato nie paliłem ale po konsultacjach z innymi klientami wiem że można to troszeczkę oszukać zmniejszając moc w sterowniku oraz czas podawania na 1 sekundę , elektronika powoduje ze na palenisku jest mało żaru a częstszy ruch ślimaka wypycha żar na bierząco ,wszystko tez zależy od sterownika czy ma on takie możliwości .Drugim tematem jest ustalenie czy temperatura jest przekazywana po stali czy po opale , częstą usterką jest zerwanie podkładki z materiału ognio trwałego między głowicą a rurą wtedy ciepło idzie po stali proszę to sprawdzić bo często palnik jest rozbierany do montażu a uszczelka nie świadomie jest zerwana i kłopot murowany . Może tym pomogłem powodzenia i pozdrawiam .
Witam Pana Czy był by pan w stanie mi pomóc w ustawieniu tej rynny ten sam sterownik rynna kocioł Witkowski 15 kw . Na chwilę obecną spalanie wynosi 40kg peletu na dobę instalator nic nie ustawił a ja zostałem ze wszystkim sam :( proszę o pomoc z góry dziękuję i pozdrawiam
Witam posiadam piec Witkowski 15kw sterownik skzp-02 mam problem z pracą skokowa kotła mam zadane 55 przebije do 57 wejdzie w czuwanie i następnie spada do 43 stopni co to może być i dlatego mam duże spalanie tak mi się wydaje .
Wcześniej się wypowiadałem że nie znam ustawień do peletu ,jedynie co mogę podpowiedzieć za duża moc wpisana ma za dużo paliwa i przebija dać mu 8 kw i próbować kalorycznością regulować , mała kaloryczność dożo paliwa proszę o tym pamiętać
@@Klaudiusz-c8w rozumiem że pan nie wie ustawień po pellet ale szukam jakieś pomocy , dziękuję na naprowadzenie będę próbował pozdrawiam .. a czy powietrze w zakresie 9 minimalne 31 max to doobre na rynnie? Bo wspominał pan że rynna lubi duże powietrze ?
Witam , tak jak napisałeś pare worków już przez palnik przeleciało oczywiście to za krótko aby ocenić tak na sto procent ale jedno wiem palnik APRQ jest palnikiem takim bardzo tolerancyjnym tzn, wpiszesz w sterownik 20 kw ob sobie radzi dasz 15 tez poleci ,sam palnik jest na tyle wdzięczny że nie widać na nim błędów które tylko będą widoczne po spalaniu całkowitym , na rynnie jest tak że każda minimalna zmiana jest widoczna jak i na samym palniku jak i po wykresie , ale co z tym idzie jak jest palacz wie czym pokręcić w sterowniku to można dokładnie ustawić nawęglania jak i powietrze oczywiście efekt jest powalający bo nigdy do obecnej chwili nie było tak siwo w kotle i nie wiem czy zawiniło to że tamten palnik nie ujawniał moich złych ustawień czy też ja sam nie starałem się szukać optymalnych ustawień .Rynnowy palnik jest dla ludzi którzy mają cierpliwość i lubią wręcz aptekarskie normy odwdzięczy się mniejszym spalanie i czystością wymieniła APRQ to palnik dla ludzi którzy sypią eko groszek przychodzą po tygodniu czyszczą kocioł znów wsypują eko groszek i nie mają zamiaru się zastanawiać i analizować czy spalił 12,8 na dobę czy 14,2 takie to moje podsumowanie , Ja akurat jestem dociekliwy lubię ekonomiczne wyniki i lubię poświęcać czas na analizowanie spalania takie małe zboczenie ,ale decyzje każdy podejmuje sam i mam nadzieje że chociaż trochę pomogłem pozdrawiam .
Przetestujemy choć ja mam inny sterownik firmy PROND IRYD starszą wersję tą którą teraz testuje KAMIL MIERNIK , przetestujemy zobaczymy jak to wpłynie na ekonomikę i czystość w kotle. Pozdrawiam
@@Klaudiusz-c8w Może nie tak napisałem, jaką najniższą temperaturę można trzymać na tym palniku, co niektórzy piszą że nie można utrzymać niskiej temp. Na przykład czy 40 stopni na piecu można palić.
@@Klaudiusz-c8w Tylko że w dni ciepłe jak tej zimy, 65 stopni na piecu to w mieszkaniu okna trzeba otwierać , i pieniążki kominem wylatują, żadna oszczędność a mam zamiar taki kupić i się zastanawiam.
@@mieczysawadamczyk2644 Mogę zapewnić że nie trzeba okien otwierać zawór 3 drogowy i siłownik plus czujnik pokojowy i po problemie no i dobre sterowanie to podstawa
Marek Przybylski Klaudiusz ten sam ale Ja nie wiem co mam panu odpowiedzieć na temat ustawień rynny tak jak odpisałem wcześniej ustawienia temat rzeka a moje ustawienia są omówione nr filmie . Mejl mój jest podany w opisie któregoś filmu
@@Klaudiusz-c8w super :) , widać że instalacja i piec został dobrze zaprojektowany. Nie uprawiam że zazdroszczę wyniku jak całej instalacji CO, Czy może Pan zdradzić ile kg ekogruszku teraz spala piec w ciągu doby np przy około 0° na zewnątrz? ;)
Na konstrukcję kotła nie miałem wpływu lecz instalacja została zrobiona z pewnymi przemyśleniami i dlatego jest w miarę stabilna chociaż znów po pewnym czasie są inne przemyślenia i coś bym usprawnił .Co do spalania to jest ono dosyć zmienne ostatnie przymrozki w okolicach -7 dały 16,8 kg a dziś obecnie temperatura około 0 do +5 dały wyniki 11 kg ,nie ukrywam że cały czas nie umiem tej rynny rozpracować ale może ten typ tak ma .Pozdrawiam .
Powinieneś tą instalację CO opantentowac;) i za pieniądze sprzedawać,... jestem w szoku tak niskiego spalania twojego pieca, aż przecieram oczy z wrażenia ;) . Mój dom ma 200 m2, ocieplony, instalacja grawitacyjna po starym piecu i mój piec spala 25 kg przez 12 godzin w okolicach 0° na zewnątrz . Dodam że mam piec na ekogroszek 25 kw. Tak że jestem w trakcie szukania przyczyny problemu tak dużego spalania.
Mariusz jak robisz sam do siebie to myślisz o wszystkim bo szkoda potem kasy na poprawki a tak jak wspomniałem wcześniej i tak jest kilka małych poprawek do zrobienia ale to w przyszłości .Jeśli szukasz oszczędności to zacznij od przepływów wody w instalacji są bardzo ważne a dużo ludzi jak i instalatorów o tym zapomina ( duży przepływ dużo węgla ) .
Panie Klaudiuszu, Otworzył Pan sekcję wymienników i przeraziła mnie ilość popiołu na płytach. Popiół to doskonały izolator! Powinien Pan to widzieć śledząc temperaturę w czopuchu. W kotłach energetycznych stosuje się specjalne instalacje zdmuchujące popiół. W mniejszych, palacze ręcznie sprężonym powietrzem zdmuchują popiół z ekranów. Czyszcząc chociaż raz na dobę sekcję wymienników zobaczy Pan oszczędności paliwowe. Pozdro.
Dziękuje za info ,ja wiem ze to izolator i straty ,czasem brakuje czasu na kosmetykę i to są efekty ale z drugiej strony nikt nie zażycie ze filmiki są ustawiane na super czystym kotle itd ,przynajmniej widzowie mogą widzieć że nawet dobre ustawienia generują pył . Pozdrawiam
Krzysztof Walczak Witam nigdy nie miałem kłopotów z tym palnikiem , proszę zrobić próbę tak jak ja paliłem na małej mocy z dużym powietrzem ,częste podawanie ,może pomoże . Drugi sposób już omawiałem źle pokskladany palnik główne chodzi o uszczelkę termo izolacyjna między rurą a komorą powietrza jeśli tam było rozkręcane to tam jest przyczyna ciepło przenika po stali . Mam nadzieje ze pomogłem Pozdrawiam
Witam chciałem zapytać gdzie zamontować czujnik spalin i jak utrzymać temperaturę spalin w miarę stabilnie u mnie gdy wentylator zaczyna pracować temperatura spalin bardzo szybko rośnie co skutkuje spadkiem modulacji do minimum gdy spaliny się zmniejszą modulacja skaczę do max co mogę poprawić
Witam.
Moc na sterowniku ustawia się w modulacji jaki zakres mocy ma być. A moc kotka podaje się prawdziwa chyba że się mylę.
Padł mi palnik rynnowy. Nie wiem czy spawać czy kupić witkowskiego który ma pan na filmie. Tak z ciekawości zapytam czemu pan zmienił i co pan radzi. Ja pale ekogroszkiem z miałem, trocinami z piły i zrębka drzewna.
Chyba że można oszukać sterownik i wpisać mniejsza moc tam gdzie powinno podać się realna a modulacje ustawić na 100%.
Dzień dobry .
Z wielkim szacunkiem do pana wiedzy ale myli się pan w sprawie mocy kotła a ustawienie sterownika to inny temat i nie będę go omawiał , każdy jest panem swojej kotłowni i wpisuje co chce .
Jeśli chodzi o palnik APR nie znam lepszego , konstrukcja bardo mocna krótki ślimak no i można palić wszystkie paliwa które pan wymienił , szczerze polecam .
A właśnie proszę mi odpowiedzieć w sprawie mocy kotła , lepiej wsypywać małe porcje na palnik a częściej , czy rzadziej a cala łopatka np.300 g.
@ Na podajniku manualnym ustawiłem 5 sekund a odstęp 37-45 sekund.
Nadganiam rozruch pieca podawaniem w podtrzymaniu/czuwaniu żeby było co palić jak piec ruszy z czuwania. Kiedy dawka była większa to przy mojej mieszance robimy się duże spieki i nie była to wina powietrza bo mam bragera z sondą spalin. Każdy piec jest inny i czym innym się pali u mnie dodatkowo kaloryczność jest słaba o nie wszystko się dopalało. Jak było więcej ustawione to rano był podajnik zawalony popiołem i szlaką, teraz jest dużo mniej. Myślałem ze zrębka zlikwiduje problem ze śliwkami ale to nie miało wpływu. By się nie zawieszało wsypuje 1-2 wiaderek rano i wieczorem. Wybieram gałązki ze zrębki bo one bardzo zawieszały wszystko. U mnie w podajniku zapada się odle wej strony gdzie po prawej stronie mam piec więc kiedy wsypuje A Wiaderko to nie wsypuje w miejsce tam gdzie się zapada tylko po przeciwnej stronie jeśli nie ma dużo w zasobniku to lepiej to wszystko opada. Lepsze to i wygodniejsze od ponownego rozpalania pieca. Piec 15kw, 90 metrów kwadratowych. Pompka ibo radzi sobie dobrze na 1 biegu czasami przełączam ja w pp1. Bojler grzane wieczorem poziomy kospel. Zawór trójdrogowy na dom idzie 40-43 stopnie.
Podłogowe ogrzewanie około 15 metrów kwadratowych.
Witam panie Klaldiuszu mam problem z ustawieniem temperatury podajnika apr jest bardzo wysoka proszę o jakąś radę pozdrawiam
Sebastian Zatoński
Witam w palnikach na eko groszek często jest problem w okresie letnim ja tym palnikiem w lato nie paliłem ale po konsultacjach z innymi klientami wiem że można to troszeczkę oszukać zmniejszając moc w sterowniku oraz czas podawania na 1 sekundę , elektronika powoduje ze na palenisku jest mało żaru a częstszy ruch ślimaka wypycha żar na bierząco ,wszystko tez zależy od sterownika czy ma on takie możliwości .Drugim tematem jest ustalenie czy temperatura jest przekazywana po stali czy po opale , częstą usterką jest zerwanie podkładki z materiału ognio trwałego między głowicą a rurą wtedy ciepło idzie po stali proszę to sprawdzić bo często palnik jest rozbierany do montażu a uszczelka nie świadomie jest zerwana i kłopot murowany .
Może tym pomogłem powodzenia i pozdrawiam .
Mam sterownik skzp02 nowy palnik jak podnioslem deflektor to żar byl w slimaku prubowalem inne nastawy i pojakims czasie bylo to samo
Witam Pana
Czy był by pan w stanie mi pomóc w ustawieniu tej rynny ten sam sterownik rynna kocioł Witkowski 15 kw . Na chwilę obecną spalanie wynosi 40kg peletu na dobę instalator nic nie ustawił a ja zostałem ze wszystkim sam :( proszę o pomoc z góry dziękuję i pozdrawiam
Proszę zadzwonić do pana Przemka na stronie Witkowskiego jest jego numer on ma doświadczenie lepsze niż ja ,życzę powodzenia .
Witam, czyli do pelletu jaki palnik lepszy ? Pozdrawiam
Do pelletu najlepszy jest palnik typowy do tego paliwa ,jeśli chodzi o palnik wielopaliwowy to rynna raczej najlepiej się sprawdzi .
@@piotrbarton8332 Szczerze to nie pamiętam . To była krótka zabawa .
Witam posiadam piec Witkowski 15kw sterownik skzp-02 mam problem z pracą skokowa kotła mam zadane 55 przebije do 57 wejdzie w czuwanie i następnie spada do 43 stopni co to może być i dlatego mam duże spalanie tak mi się wydaje .
Wcześniej się wypowiadałem że nie znam ustawień do peletu ,jedynie co mogę podpowiedzieć za duża moc wpisana ma za dużo paliwa i przebija dać mu 8 kw i próbować kalorycznością regulować , mała kaloryczność dożo paliwa proszę o tym pamiętać
@@Klaudiusz-c8w rozumiem że pan nie wie ustawień po pellet ale szukam jakieś pomocy , dziękuję na naprowadzenie będę próbował pozdrawiam .. a czy powietrze w zakresie 9 minimalne 31 max to doobre na rynnie? Bo wspominał pan że rynna lubi duże powietrze ?
Witam ! Jak Doświadczenia po paru tygodniach z tym palnikiem ? Jestem przed dylematem zakupy APR lub APRQ . Co bardziej polecasz ?
Witam , tak jak napisałeś pare worków już przez palnik przeleciało oczywiście to za krótko aby ocenić tak na sto procent ale jedno wiem palnik APRQ jest palnikiem takim bardzo tolerancyjnym tzn, wpiszesz w sterownik 20 kw ob sobie radzi dasz 15 tez poleci ,sam palnik jest na tyle wdzięczny że nie widać na nim błędów które tylko będą widoczne po spalaniu całkowitym , na rynnie jest tak że każda minimalna zmiana jest widoczna jak i na samym palniku jak i po wykresie , ale co z tym idzie jak jest palacz wie czym pokręcić w sterowniku to można dokładnie ustawić nawęglania jak i powietrze oczywiście efekt jest powalający bo nigdy do obecnej chwili nie było tak siwo w kotle i nie wiem czy zawiniło to że tamten palnik nie ujawniał moich złych ustawień czy też ja sam nie starałem się szukać optymalnych ustawień .Rynnowy palnik jest dla ludzi którzy mają cierpliwość i lubią wręcz aptekarskie normy odwdzięczy się mniejszym spalanie i czystością wymieniła APRQ to palnik dla ludzi którzy sypią eko groszek przychodzą po tygodniu czyszczą kocioł znów wsypują eko groszek i nie mają zamiaru się zastanawiać i analizować czy spalił 12,8 na dobę czy 14,2 takie to moje podsumowanie , Ja akurat jestem dociekliwy lubię ekonomiczne wyniki i lubię poświęcać czas na analizowanie spalania takie małe zboczenie ,ale decyzje każdy podejmuje sam i mam nadzieje że chociaż trochę pomogłem pozdrawiam .
@@Klaudiusz-c8w Dziękuje ! Zamówiłem APRQ . Pozdrawiam !
Będziesz zadowolony sterownik masz
Ile watową masz dmuchawę ja na rynnie jak palę miałem dawałem na 50% dmuchawa 75W może to jest jakiś sposób
Ja mam dmuchawę DM 80
Ja mam WPA -06 a minimalne obroty na ile procent ustawiłeś bo widać że ładnie to moduluje można to wypróbować żeby mieć czysto w kotle.
Powietrze minimalne 7 maksymalne 100
Przetestujemy choć ja mam inny sterownik firmy PROND IRYD starszą wersję tą którą teraz testuje KAMIL MIERNIK , przetestujemy zobaczymy jak to wpłynie na ekonomikę i czystość w kotle. Pozdrawiam
Jak dla mnie jest super, tylko jedno pytanie, czy na temp. 40 stopni można palić? pozdrawiam
Mieczysław Adamczyk
Nie bardzo rozumie pytanie jeśli możesz to wytłumacz o co chodzi
@@Klaudiusz-c8w Może nie tak napisałem, jaką najniższą temperaturę można trzymać na tym palniku, co niektórzy piszą że nie można utrzymać niskiej temp. Na przykład czy 40 stopni na piecu można palić.
Mieczysław Adamczyk
Producent mojego kotła wręcz namawia do pracy na 65 stopniach ,wtedy proces spalania jest wręcz w idealnych warunkach
@@Klaudiusz-c8w Tylko że w dni ciepłe jak tej zimy, 65 stopni na piecu to w mieszkaniu okna trzeba otwierać , i pieniążki kominem wylatują, żadna oszczędność a mam zamiar taki kupić i się zastanawiam.
@@mieczysawadamczyk2644
Mogę zapewnić że nie trzeba okien otwierać zawór 3 drogowy i siłownik plus czujnik pokojowy i po problemie no i dobre sterowanie to podstawa
Witam,
Dalej używasz APR Witkowskiego?
Marek Przybylski
Nie , teraz mam palnik viper pelletowy
Witam czy jest możliwość skontaktować się z Tobą mailowo.
Pozdrawiam
Pisałem na forum skzp02 ale może to inny Klaudiusz
Marek Przybylski
Klaudiusz ten sam ale
Ja nie wiem co mam panu odpowiedzieć na temat ustawień rynny tak jak odpisałem wcześniej ustawienia temat rzeka a moje ustawienia są omówione nr filmie .
Mejl mój jest podany w opisie któregoś filmu
Witam panie Marku czy jest pan jeszcze zainteresowany ustawieniami palnika rynny?
Popiół.mamunia.nie.kalaŕepy
Witam,czy ja dobrze widziałem na sterowniku, 6,5 kg na dobę ekogruszku spala twój piec ? :) Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam serdecznie:)
Tak tyle wyliczył sterownik i tyle spalił proszę uwzględnić że na podwórku jest 13 stopni a to że w instalację szło tylko 29 stopni .
@@Klaudiusz-c8w super :) , widać że instalacja i piec został dobrze zaprojektowany. Nie uprawiam że zazdroszczę wyniku jak całej instalacji CO, Czy może Pan zdradzić ile kg ekogruszku teraz spala piec w ciągu doby np przy około 0° na zewnątrz? ;)
Na konstrukcję kotła nie miałem wpływu lecz instalacja została zrobiona z pewnymi przemyśleniami i dlatego jest w miarę stabilna chociaż znów po pewnym czasie są inne przemyślenia i coś bym usprawnił .Co do spalania to jest ono dosyć zmienne ostatnie przymrozki w okolicach -7 dały 16,8 kg a dziś obecnie temperatura około 0 do +5 dały wyniki 11 kg ,nie ukrywam że cały czas nie umiem tej rynny rozpracować ale może ten typ tak ma .Pozdrawiam .
Powinieneś tą instalację CO opantentowac;) i za pieniądze sprzedawać,... jestem w szoku tak niskiego spalania twojego pieca, aż przecieram oczy z wrażenia ;) . Mój dom ma 200 m2, ocieplony, instalacja grawitacyjna po starym piecu i mój piec spala 25 kg przez 12 godzin w okolicach 0° na zewnątrz . Dodam że mam piec na ekogroszek 25 kw. Tak że jestem w trakcie szukania przyczyny problemu tak dużego spalania.
Mariusz jak robisz sam do siebie to myślisz o wszystkim bo szkoda potem kasy na poprawki a tak jak wspomniałem wcześniej i tak jest kilka małych poprawek do zrobienia ale to w przyszłości .Jeśli szukasz oszczędności to zacznij od przepływów wody w instalacji są bardzo ważne a dużo ludzi jak i instalatorów o tym zapomina ( duży przepływ dużo węgla ) .
Panie Klaudiuszu,
Otworzył Pan sekcję wymienników i przeraziła mnie ilość popiołu na płytach. Popiół to doskonały izolator! Powinien Pan to widzieć śledząc temperaturę w czopuchu. W kotłach energetycznych stosuje się specjalne instalacje zdmuchujące popiół. W mniejszych, palacze ręcznie sprężonym powietrzem zdmuchują popiół z ekranów. Czyszcząc chociaż raz na dobę sekcję wymienników zobaczy Pan oszczędności paliwowe. Pozdro.
Dziękuje za info ,ja wiem ze to izolator i straty ,czasem brakuje czasu na kosmetykę i to są efekty ale z drugiej strony nikt nie zażycie ze filmiki są ustawiane na super czystym kotle itd ,przynajmniej widzowie mogą widzieć że nawet dobre ustawienia generują pył .
Pozdrawiam
panie Klaudiuszu czy miał pan kłopoty Z PRZEGRZEWANIEM SIĘ RURY PODAJNIKA .UMNIE PO ZAMONTOWANIU TEGO PALNIKA TEMPERATURA PODAJNIKA WZROSŁA DO 85 ST.
Krzysztof Walczak
Witam nigdy nie miałem kłopotów z tym palnikiem , proszę zrobić próbę tak jak ja paliłem na małej mocy z dużym powietrzem ,częste podawanie ,może pomoże . Drugi sposób już omawiałem źle pokskladany palnik główne chodzi o uszczelkę termo izolacyjna między rurą a komorą powietrza jeśli tam było rozkręcane to tam jest przyczyna ciepło przenika po stali . Mam nadzieje ze pomogłem
Pozdrawiam