Nagy Gábor Péter (BME TTK Algebra Tanszék): A kiberbiztonság matematikája

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 19 ก.ย. 2024
  • Az emberiség régi vágya (különösen a katonáké és az üzletembereké), hogy egymástól távol lévõ felek biztonságosan tudjanak egymással kommunikálni. A biztonság alatt két dolgot értünk, amire angolul két külön szó használatos. A "safety" a véletlen balesetekkel szembeni védelmet, a "security" a rosszindulatú támadásokkal szembeni védelmet jelenti.
    A matematikai módszerek mindig is hatékony (és olcsó) eszköznek bizonyultak a támadók számára -- gondoljunk csak Alan Turing és matematikus társai szerepére a német ENIGMA rendszerek feltörésekor. De pontosan hogy is zajlott ez az ENIGMA-sztori, és mit tanultunk belõle? Mikor tekintünk egy titkosítást feltörtnek, és mikor mondjuk, hogy "szivárog"? Hogy válasszunk biztonságos jelszót, hogy azokat milyen gyakran cseréjük? Hogy törjünk fel rendszereket: próbálgatással vagy egyenletek megoldásával? Vagy ez a kettõ ugyanaz?
    Az előadóról: Nagy Gábor Péter a BME és a Szegedi Tudományegyetem matematika professzora, számos tudományos közleménye az adatbiztonság matematikai alapjaihoz kapcsolódik. 2020-ban és 2021-ben munkatársaival megnyerte az NSUCRYPTO matematikai kriptográfiai olimpia "professzionális" kategóriáját.
    Az előadás elhangzott 2023. május 12-én.
    A BME Természettudományi Kara "Science Campus" elõadássorozatában a BME TTK neves oktatói és a meghívott vendégek hozzák középiskolásoknak is közel a modern természettudományok eredményeit. Bemutatják a nyitott kérdéseket, az új trendeket, és azt, hogyan keresi az emberiség problémáira, kihívásaira a válaszokat a természettudomány. A témakörök a BME TTK gazdag szellemi mûhelyének széles arculatát ölelik fel: matematika, pénzügyi matematika, adattudomány, nukleáris technika, nukleáris medicina, kvantumtechnológia, részecskefizika, kognitív tudományok, pszichológia. Az elõadások személyesen a BME F29 elõadóban követhetõk. További információ: felvi.ttk.bme....

ความคิดเห็น •