Kovács Gyula valóságos népi-nemzeti kincs! A tudása és lelke azzá teszi! Így gondolom pedig csak a TH-cam ról ismerem! Élvezet halgatni a csodálatos világ látását tükröző gondolatait! Minden velekészült riportot, filmet megnézek ami "Ő"vele kapcsolatos!
Egyszer volt szerencsém élőben beszélgetni Kovács Gyulával , csodálatos ember . A jó isten áldja meg és adjon neki erőt , és egészséget a további munkához. A jó istent kérem , hogy segítse tovább az életutján.
Jó volt hallgatni a rövid előadást, gyermekkoromban pár régi almafajtát volt szerencsèm szedni, enni és elcsomagolni télire. A korai nyári almára ami nagyon savanyú volt később az édes piros nyárira amiből lekvárt főztünk nagymamámával no és a késő ősziekre amit édesapámmal csomagoltunk télire, köztük a baltult is. Sajnos már nem lehet beszerezni, a nevükre sem emlékszem mind. Kérem szépen ha van lehetőség facsemeték vásárlására ez ősi fajtákbòl, esetleg ha a termésből is amikor szezonja van kérem írja meg hol lehet beszerezni. Kõszönöm. Jó egészséget kívánok.
@ igazàndiból nem ismerem a régi magyar fajtákat. Talán tudna segíteni. Csak azt tudom mondani, hogy milyen tipusú almát szeretek a kereskedelemben kaphatókból. Ez a janagold. De ebből vagy 30 évvel ezelőtt volt, ami nagyon finom volt. A mostaniak már nem olyanok. Ez csak egy támpont. A lényeg az, hogy ellenálló legyen és NE KELLJEN PERMETEZNI! Köszönöm szépen, hogy megkérdezett.
@ Nagyon szépen köszönöm. Akkor mèg az lenne a kérdésem, hogy hol található, vagy hol rendelhető. Mégegyszer köszönöm, és úgyszintén kívànok Boldog Újévet.
Igazi példakép! Kicsiben próbálok valami hasonlót összehozni. Valaki tudja, hogy batult magról hogyan kell szaporítani (1 van)? Aztatni kell-e, mennyi idő míg csirazik? Egyszerűbb elmenni Gyula bacsihoz venni néhányat?
@@user-gs7ug9nh6n ha magját kelteted" ki az nem biztos hogy ugyan olyan lesz mint a termő fád! Ha ugyan azt a gyümölcsöt akarod az új fádon akkor egy vadalanyra oltasd át olyannal aki ért hozzá! Illetve itt YT on láttam olyat hogy egy fiatal hajtás héját meg kapargatják (már leveles időszakában) és egy műanyagedényt" felhasítva rá illesztik az ágra, ott ahol meg lett sértve és tele tömik földel, belocsolják, becsomagolják egy nejlonzacskóval! Arra kell vigyázni hogy ne száradjon ki, pár hét alatt vékony gyökérkék képződnek! Majd óvatosan le metszeni a "földlabdacskával együtt és nevelgetni egy védett helyen! Ősszel már kiültethető a végleges hejére! Ezt szöllőnél láttam "Borisz" csodálatos videói közt valahol! Illetve ugyan ezt a módit láttam rózsával is!
A Masánszki, Mosánszki nem ősi magyar fajta, német. Meissen mellől származik, a neve is innen van. Az angolok nagyon komoly alma kultúrával rendelkeznek. A világ más tájain sem volt hülye a parasztember, ott is szelektált.
@@molnarlaszlo9063 illetve oltott, messziről származó kiválló fajtákat! Így csak az oltó vesszőt kellett szállítani! Kovács Gyula valamely korábbi videójában láttam amint arról mesélt hogy az Őrségben vannak ugyanolyan nevű almák és körték mint erdélyben, és kiderítette hogy nem csak a nevük azonos! A története az hogy mikor Székelyeket telepítettek az őrségi gyepű védelmére azok hozták magukkal! Vagyis olyan régi fajták!
Kovács Gyula valóságos népi-nemzeti kincs!
A tudása és lelke azzá teszi!
Így gondolom pedig csak a TH-cam ról ismerem! Élvezet halgatni a csodálatos világ látását tükröző gondolatait! Minden velekészült riportot, filmet megnézek ami "Ő"vele kapcsolatos!
Egyszer volt szerencsém élőben beszélgetni Kovács Gyulával , csodálatos ember . A jó isten áldja meg és adjon neki erőt , és egészséget a további munkához. A jó istent kérem , hogy segítse tovább az életutján.
Jó volt hallgatni a rövid előadást, gyermekkoromban pár régi almafajtát volt szerencsèm szedni, enni és elcsomagolni télire. A korai nyári almára ami nagyon savanyú volt később az édes piros nyárira amiből lekvárt főztünk nagymamámával no és a késő ősziekre amit édesapámmal csomagoltunk télire, köztük a baltult is. Sajnos már nem lehet beszerezni, a nevükre sem emlékszem mind.
Kérem szépen ha van lehetőség facsemeték vásárlására ez ősi fajtákbòl, esetleg ha a termésből is amikor szezonja van kérem írja meg hol lehet beszerezni.
Kõszönöm.
Jó egészséget kívánok.
Ezúton is köszönöm a fákat,szépen növekednek.
Szia Gyuszi Isten áldása téged hallgatni és látni 👍
Üdv!
Köszönöm!
Dícséretös dolog!
Maradjon is így!
Nekem is van Rétesalma hatalmas lapos egyik oldala világoszöld másik rózsaszín
🙏💚
❤
Husveti Rozmaring !!!
👍👍👍👍
Szeretném kérdezni tisztelettel, hogy hol lehet ilyen almafát kapni?
Előre is köszönöm szépen a választ.
Milyet?
@ igazàndiból nem ismerem a régi magyar fajtákat. Talán tudna segíteni. Csak azt tudom mondani, hogy milyen tipusú almát szeretek a kereskedelemben kaphatókból. Ez a janagold. De ebből vagy 30 évvel ezelőtt volt, ami nagyon finom volt. A mostaniak már nem olyanok. Ez csak egy támpont. A lényeg az, hogy ellenálló legyen és NE KELLJEN PERMETEZNI!
Köszönöm szépen, hogy megkérdezett.
@zsuzsaboldis A,, Batul "-t ismerem, tudom ajánlani. Boldog Új esztendőt.
@ Nagyon szépen köszönöm. Akkor mèg az lenne a kérdésem, hogy hol található, vagy hol rendelhető. Mégegyszer köszönöm, és úgyszintén kívànok Boldog Újévet.
Ködzönöm szépen, megtaláltam az Batul almafajtát . A csodakertédzetnèl.
Igazi példakép! Kicsiben próbálok valami hasonlót összehozni. Valaki tudja, hogy batult magról hogyan kell szaporítani (1 van)? Aztatni kell-e, mennyi idő míg csirazik? Egyszerűbb elmenni Gyula bacsihoz venni néhányat?
Most tedd a magot nedves homokba a hűtőbe egy műanyag dobozba lezárva.
Időnként nézz rá, ha csirázik ültesd edénybe.
Köszönöm
@@user-gs7ug9nh6n ha magját kelteted" ki az nem biztos hogy ugyan olyan lesz mint a termő fád!
Ha ugyan azt a gyümölcsöt akarod az új fádon akkor egy vadalanyra oltasd át olyannal aki ért hozzá!
Illetve itt YT on láttam olyat hogy egy fiatal hajtás héját meg kapargatják (már leveles időszakában) és egy műanyagedényt" felhasítva rá illesztik az ágra, ott ahol meg lett sértve és tele tömik földel, belocsolják, becsomagolják egy nejlonzacskóval! Arra kell vigyázni hogy ne száradjon ki, pár hét alatt vékony gyökérkék képződnek! Majd óvatosan le metszeni a "földlabdacskával együtt és nevelgetni egy védett helyen! Ősszel már kiültethető a végleges hejére!
Ezt szöllőnél láttam "Borisz" csodálatos videói közt valahol!
Illetve ugyan ezt a módit láttam rózsával is!
A Masánszki, Mosánszki nem ősi magyar fajta, német. Meissen mellől származik, a neve is innen van.
Az angolok nagyon komoly alma kultúrával rendelkeznek.
A világ más tájain sem volt hülye a parasztember, ott is szelektált.
@@molnarlaszlo9063 illetve oltott, messziről származó kiválló fajtákat! Így csak az oltó vesszőt kellett szállítani!
Kovács Gyula valamely korábbi videójában láttam amint arról mesélt hogy az Őrségben vannak ugyanolyan nevű almák és körték mint erdélyben, és kiderítette hogy nem csak a nevük azonos! A története az hogy mikor Székelyeket telepítettek az őrségi gyepű védelmére azok hozták magukkal! Vagyis olyan régi fajták!