Trialog o geopolitice / Debatní klub

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 29 ต.ค. 2024
  • Ing. Mgr. Tomáš Doležal je ekonom, politolog a publicista, vystudoval obory Hospodářská politika a Politologie. 20 let působil jako manažer v oblasti distribuční a skladové logistiky, později v oblasti obchodu s energetickými komoditami. V současnosti politický analytik a poradce hnutí SPD.
    Prof. RNDr. Ivo Budil, Ph.D., DSc., antropolog zabývající se dějinami moderního západního myšlení a globálními dějinami. Autor řady odborných knih a dvou románů. Zakladatel a emeritní děkan Filozofické fakulty Západočeské univerzity v Plzni. Působí na Metropolitní univerzitě Praha.
    prof. Ing. Petr Drulák, Ph.D. je zakladatel spolku Svatopluk, je profesorem mezinárodních vztahů na Katedře politologie na Filozofické fakultě Západočeské univerzity v Plzni. Působil jako velvyslanec České republiky ve Francii, náměstek ministra zahraničí a ředitel Ústavu mezinárodních vztahů. Je autorem desítek odborných článků, několika učebnic a monografií včetně prvních českých učebnic analýzy zahraniční politiky, teorie mezinárodních vztahů a metodologie politologického výzkum. V roce 2022 vydává monografii Podvojný svět (Academia) a editovanou knihu Svrchovanost zprava i zleva. Věnuje se politické publicistice zejména v MF Dnes a v internetovém časopise !Argument.
    svatoplukzs.cz

ความคิดเห็น • 30

  • @martin.1243
    @martin.1243 ปีที่แล้ว +18

    Moc krát dík páni za skvelú debatu. Klobúk dole..

  • @jurasjankovsky2561
    @jurasjankovsky2561 ปีที่แล้ว +26

    Velmi kvalitni analyza, dekuji.

  • @JiriKopecky-gb1rp
    @JiriKopecky-gb1rp ปีที่แล้ว +19

    Děkuji,zajímavá debata.

  • @miroslavahavlova1402
    @miroslavahavlova1402 ปีที่แล้ว +6

    S úctou děkuji , výborné

  • @marieblazkova3245
    @marieblazkova3245 ปีที่แล้ว +5

    Děkuji za info 😊

  • @marketapaluvova6141
    @marketapaluvova6141 ปีที่แล้ว +5

    Moc děkuji za vaši analýzu .👍💕

  • @milanbihari1899
    @milanbihari1899 ปีที่แล้ว +3

    Výborně, pěkná debata, toto na českém rozhlasu neuslyšíme 😂

  • @miloshoustecky1020
    @miloshoustecky1020 9 หลายเดือนก่อน +1

    Tak vzdělaní a chytří lidé tady žijí a vládne nám......

  • @jirihorak2442
    @jirihorak2442 ปีที่แล้ว +12

    Úpadek nelze rozumně řídit z podstaty věci, protože prvotní příčinou úpadku je právě fakt neschopnosti rozumně řídit...

  • @tomasstarek5256
    @tomasstarek5256 ปีที่แล้ว

    Děkuji vám za velmi zajímavé informace

  • @vyborverejneblaho1946
    @vyborverejneblaho1946 3 หลายเดือนก่อน

    Velmi zajímavá debata. Jen bych dodal, že nejen Evropská unie je projekt který selhal. I Česká republika selhala, proto bychom měli obnovit Československo

  • @armensargsyan9263
    @armensargsyan9263 ปีที่แล้ว

    Děkuji za dnešek, pánové!

  • @ladislavhailich889
    @ladislavhailich889 ปีที่แล้ว +6

    No, já bych řekl, že již od dob objevení Ameriky proudilo bohatství z jiných kontinentů do západní Evropy, a to zásadně posilovalo její rozvoj a uspíšilo i jejich průmyslovou revoluci oproti ostatnímu světu. A vytvořilo tu hegemonii Západu, kterou vidime dodnes a pociťujeme výrazně i u nás.

    • @j.langer5949
      @j.langer5949 ปีที่แล้ว +3

      Evropa kolonizovala, protože mohla. Nezbohatla díky kolonizaci, ale už byla bohatá, když kolonizovala, protože to bohatství, průmyslnost a objevovatelský duch jsou všechno atributy, které nám umožnily dominovat a kolonizovat. Úpadek nastal po zániku monarchií a vytvoření malých hašteřivých národních států (které de facto vznikly jako metoda rozkladu Evropy; rozděluj a panuj [14 bodů prezidenta Wilsona, 1918]). Nejpříznačnější znak úpadku evropského člověka je, že se za tuto dominanci kají a těší se z toho, že na globální ceně ztrácí moc a také se těší se na to, až mu budou vládnout barevné masy světa s centry moci, která jsou mimo nás kontinent.

    • @drahomiralunackova479
      @drahomiralunackova479 ปีที่แล้ว +2

      ​@@j.langer5949mluvil zde dokonce 5 stoleti, až takto dlouho už se snažili bohatnout na drancování jiných. ?? Od té doby, co se dokazali,,preplavit pres vodstvo,, ...přepadali jiné a drancovali ,číše dalo !!

    • @j.langer5949
      @j.langer5949 ปีที่แล้ว +2

      @@drahomiralunackova479 Nevím, kdo do vaší mysli a hodnotového žebříčku vnesl tuto mentalitu ztroskotance, který se musí omlouvat za minulé "hříchy". Křesťanství nebo takzvaný liberalismus? Stydí se snad lev za to, že ulovil gazelu? Proč by se měli silnější omlouvat slabším?

    • @drahomiralunackova479
      @drahomiralunackova479 ปีที่แล้ว +2

      ​@@j.langer5949těžko říci. Snad jen kvůli tomu , že takto pomáhali i naši předci těm snaživým šikovným i když byli chudí!! Předci pocházejí z obou stran k bohatým s velkým domem a zámeckou až zahradou plnou růží a uměleckým řemeslem..,, z Čech ,, i z 1880 z Vídně můj děda. Kteří měli ještě erb ,studovali na Karlově universitě babička též Pražačka. Z velkého domu z Prahy 1. A děda který stavěl velké stavby, pivovary a továrny atd ještě za Rakouska Uherska, vždy vyprávěl, že dělníci velice chytří a šikovní dostávali tak malé platy, že některým i dováželi do rodiny potraviny pro jejich děti..atd. Za obou světových válek vždy ze svého hodně rozdávali. Pomáhali ,,slabším,, traduje se to i zde v nasem domě z roku 1900 ve kterem( okolo v novostavbě též) 4 domy bydlíme vlastně 6 ta generace i já dávám pozemky mojim 3 dětem a staví si nové domy hned vedle.dalsich...tedy bratranci, a jejich vnoučata sestra moje všichni na ,,jedné velké zahradě, každý ve svem...,,tzv. Ulice...kterou jsme darovali městu, aby mezi domy vytvořila silnici..a tak starousedlíci vyprávějí, i jejich potomci , že vždy pomáhali a hodně lidem..! Už jsem dávno v důchodovém věku , tedy dědové i rodiče vždy vyprávěli, že ještě že spoustu peněz rozdali , protože jim z banky bylo zbytek v 1953 sebráno.. tak ,alespoň věděli, že to dávali těm snaživým lidem pracovitým po celý svůj život. Tak mě to učili, když byli třešně či jablka ,švestky blumy. Kamarádům jsem ze třídy rozdávala.. ořechy na svačinu plný sáček , někdy jsem ani sama svačinu neměla!! A tak to bylo s květinami . Tolik lidí co šlo kolem a pochválilo růže,i plno velikých jiných květů..vždy dostali plnou náruč!! Tak nějak už to je v nás!! Asi v tom rodu. Spojení dvou takto velkých bohatých rodů...s takovouto mentalitou.
      Víte, ono, když vidíte, jak lidé, kteří opravdu dřeli, opravdu pracovití nemají pomalu co dát svým dětem k jídlu. To prý vždy museli, museli přijet s darama..Protože věděli, že ti mocní bohatí jim ubližují. Ve svůj prospěch je platí opravdu málo, jen minimum....tedy, mít plný sad jablek, či plný další sad broskví či švestek. A nedat někomu, kdo si přijde ze sousedů z ulice s košíčkem....to se nedá.....
      Tak asi tak...celé dětství jsem zažívala ,jak někdo zvonil a přišel o něco žádat!! I odvézt n kam autem, i jen pro ovoce...pro květiny. A tak to je .. ti mooc moc bohatí, ti to nemají jen tak z ,,ničeho..,, ...já vím ,jsou studování mají větší platy, uplatnění. Také to tak máme, i moje 3 děti studování jsou.. a také mají větší možnosti....jsou pracovití... Ale vidím to i u dcerky, pozvou li dětem kamarády do bazénu a na houpačky, klouzačka. Nakonec ještě domu na cestu dostanou cokoli že zahrady . I oblečení. I dárky, hračky. Pořád někdo přespává. A i vnučky , kterým je 18 let to tak mají ..kamarádku na neděli....se všemi dárky.
      Nevím, jak vám to mám vysvětlit .. tak alespoň takto...

    • @bunisable
      @bunisable ปีที่แล้ว

      Myslim že na příčiny průmyslové revoluce existují v zásadě dva pohledy. Max Weber rika že, průmyslová revoluce byla v počátku pohanena asketismem a skutečnosti, že v protestantském světě se úspěch v obchodě považuje za boží přízeň. A jiní Napr Karel Marx zase poukazovali na bohatství které pramenilo z kolonií a někdo tento přebytečný kapitál investoval do vynálezů a techniky, která následně zvyšovala efektivitu výroby. Na obou principech asi bude kus pravdy.

  • @tomsigmund8242
    @tomsigmund8242 ปีที่แล้ว

    Dovolím si naznačit možnost vývoje, který nemusí vést přes multiimparialismus a nepřeměněný multikulturalismus v rozsáhlý kolaps. Mimo mezi státní a mezi civilizační společenský dohadovací a válečně poměřovací postup stále více vstupuje do vztahů postup stojící na společenských smlouvách odvíjených od dialektiky nejenom historicko-materialistické, ale i dialektiky konkrétní, zprostředkující a prožitkové. Lidé v mnoha částech světa rozvinuli marxismus a společenské smlouvy nejméně 10 způsoby se snižováním řady rozporů. Dokázali přes postupy v období studené války udržet většinu světa v relativně málo válečném stavu. Systémově strukturální hroucení superimperialistické moci lze nahradit hlavně pod třídní kontrolou socialistickou společensko ekonomickou formací s mírovým soužitím. Více naznačuji v názvech 10 SPOLEČENSKÝCH KOMPLEXIT v -f-.

  • @marieborkova8712
    @marieborkova8712 ปีที่แล้ว

    Rusko, Indie a Čína - dle rčení: Nepřítel mého nepřítele je můj přítel.

  • @j.langer5949
    @j.langer5949 ปีที่แล้ว +6

    BRICS je neskutečně přecenovaný koncept. Washingtonská hegemonie ještě ani zdaleka neřekla své poslední slovo.

  • @BonelessEar
    @BonelessEar ปีที่แล้ว +5

    1st 🙋‍♂

  • @jardaadamek1039
    @jardaadamek1039 5 หลายเดือนก่อน

    Dobrý den, hahaha, soudruzi drzte se soudruh Putin se diva a ma z Vas radost!!! Zdrastvuj a cest praci 🇷🇺👿😜🤕😝🦍🇷🇺🇷🇺