Biometan, biometanownia i bioLNG. Jak to działa? - Reportaż - Koniczyna Biogaz 🍀

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 5 ก.ย. 2024
  • W dzisiejszym reportażu omawiamy temat biometanu, a konkretniej przedstawiamy ciekawą alternatywę dla jego wprowadzania do sieci, jaką jest skraplanie do postaci bioLNG. W czerwcu 2023 roku, we współpracy z firmą Nahtec Polska, zorganizowaliśmy wyjazd do Niemiec, którego głównym punktem programu było zwiedzanie instalacji produkującej bioLNG.
    Jeżeli jesteś zainteresowany inwestycją w biometanownię to 29 marca rusza program FEnIKS 2.2 Rozwój OZE, z którego można sfinansować taką instalację.
    Więcej szczegółów i kontakt:
    www.koniczyna....
    Biometanownia produkująca bioLNG, moc 2700 kW, miejsc. Darchau, Niemcy
    Roczna produkcja bioLNG: 1000 ton
    Inwestor: Erste Bioenergie Darchau GmbH & Co. KG
    wykonawca: RUHE Biogas
    Interesuje Cię biogazownia rolnicza 500 kW lub większa? A może mniejsza biogazownia na gnojowicę, biogazownia na obornik, biogazownia kontenerowa, biogazownia przydomowa lub masz inny pomysł na biogaz? Pomożemy Ci w inwestycji, w tym uzyskać dotacje i inne dofinansowania. Podpowiemy też jaka jest opłacalność inwestycji i jak wypada na jej tle fotowoltaika (farma fotowoltaiczna PV), wiatraki prądotwórcze (farma wiatrowa) i inne odnawialne źródła energii (OZE).
    Are you interested in a biogas plant or biogas production in Poland? We can tell you how to make you biogas digesters and biogas generators up and running and making profit. We can compare it with solar farms (photovoltaics PV), wind turbines (wind farms) and other renewable energy sources. Biogasanlage in Polen? Kann besser sein als ein PV-anlage. Wir können helfen, aber auf Englisch.
    Spodobała Ci się biogazownia FS19? W Twoim gospodarstwie może wyjść nawet lepiej niż biogazownia FS22 :)
    Niezależne doradztwo inwestycyjne i dofinansowania na biogazownie.
    Chcesz biogazować? Skontaktuj się z nami: www.koniczyna.com.pl
    #biogaz #biogazownia #biogas #biogasplant #biogasanlage #agriculture #agro #agri #rolnictwo #rolnik #oze #dotacje #dofinansowania #koniczynabiogaz #biomethane #biometan #biolng #renewableenergy

ความคิดเห็น • 27

  • @abiogaz
    @abiogaz 5 หลายเดือนก่อน +6

    Dzień dobry, w nocy i o północy, ciekawe, to będzie przyszłość która Polska potrzebuje. (muzyka w tle za głośno )

  • @witeksza915
    @witeksza915 5 หลายเดือนก่อน +2

    Zainwestuj cie w piece na holz gas. Wrzucasz tonę niskiej jakości biomasą (suche liście) po zyskujesz gaz, a zwęgloną biomasą sprzedajesz jako DOSKONAŁY nawóz obok po fermentu. Unia odchodzi od nawozów chemicznych

    • @rw9737
      @rw9737 4 หลายเดือนก่อน +1

      Pytanie a wydajność produkcji naturalnego nawozu do tego przemysłowo produkowanego z potasu czy azotu.... Tu nie chodzi o produkcję zdrowej żywności tylko jej ograniczeniu i podniesieniu cen prze wielkie koncerny po liwkidacji mniejszych gospodarstw rolnych... Będą mieli energetykę, żywność i brak gotówki to będziesz ich niewolnikiem....

    • @KoniczynaBiogaz
      @KoniczynaBiogaz  4 หลายเดือนก่อน +1

      Zawartość azotu i potasu w pofermencie z biogazowni będzie zależna od stosowanego substratu. Im więcej tych pierwiastków w substracie, tym więcej zostanie go w pofermencie. Biogaz wiąże głównie węgiel, wodór i tlen (CH4 - metan + CO2 - dwutlenek węgla). W przypadku wysokoazotowych substratów, takich jak gnojowice, oborniki czy odpady wysokobiałkowe, poferment jest w stanie zapewnić całkowite zapotrzebowanie gleby w azot. Poferment ma też dobre pH (wyższe od gnojowic), co pozwala uniknąć wapnowania. Rolnicy stosujący poferment zwykle jednak stosują do pofermentu lekką suplementację pierwiastkami, tylko to już zależy od konkretnego przypadku. Jeśli chodzi o te wielkie koncerny, to właśnie uważamy, że biogazownie rolnicze (zwłaszcza w przedziale do 499 kW) są o tyle świetne, że obecnie są budowane głównie przez dużych lokalnych rolników z programów dofinansowaniowych, a nie przez wielki kapitał. Biogazownia jest właśnie stałym źródłem produktu nawozowego (pofermentu), który jest w stanie zastąpić nawozy sztuczne produkowane przez koncerny. Jeśli ten poferment trafia na pole, gdzie uprawia się np. kukurydzę do biogazowni, to tworzy to rodzaj układu zamkniętego. Jeżeli jednak biogazownia bazuje na innym substracie, np. odpadach i pozostałościach z przetwórstwa rolno-spożywczego, to jest to pod wszelkim względem najlepszy układ, w tym powstaje nam źródło produktu nawozowego do wykorzystywania na polach, gdzie uprawia się rośliny na cele spożywcze ludzi czy zwierząt. Biogazownie mogą prowadzić do decentralizacji gospodarki energetycznej i nawozowej, jeśli będą budowane przez rolników i przetwórców, a nie wielkie koncerny energetyczno-nawozowe. Niemniej, biogazem, a zwłaszcza biometanem, interesuje się też wielki kapitał. Ciekawy wątek.

    • @witeksza915
      @witeksza915 4 หลายเดือนก่อน

      @@KoniczynaBiogaz dzięki za wykład ❤️ wiem że taniej i prościej jest dodać chemicznego nawozu

    • @witeksza915
      @witeksza915 4 หลายเดือนก่อน

      @@rw9737 nie. Właśnie jesteś niewolnikiem nawozów chemicznych bo tych nie wyprodukuje sam sobie jak obornika

    • @rw9737
      @rw9737 4 หลายเดือนก่อน +1

      @@witeksza915 ile potrzebujesz krów czy koni by nawozić 1ha pola?

  • @witeksza915
    @witeksza915 5 หลายเดือนก่อน +2

    Skonstruuj cie producenta ALG morskich. Szklane rury do podgrzewania wody na dachu wyglądają identycznie jak bioreaktory do produkcji alg

  • @dawidg.9270
    @dawidg.9270 4 หลายเดือนก่อน

    Ile kosztuje obecnie wytworzenie bio-LNG? Czy słyszeliście o dodawaniu węgla drzewnego do komory fermentacji by uzyskać wiecej metanu? Nawet i ponad 70% zamiast 60-65%.

  • @tomekCNH1
    @tomekCNH1 5 หลายเดือนก่อน +1

    Czyli jesli bym wybudowal biometanownie, a w mojej okolicy nie ma sieci przesylu gazu, to nie bedzie to dla mnie oplacalne ?

    • @KoniczynaBiogaz
      @KoniczynaBiogaz  5 หลายเดือนก่อน +1

      Projekt biometanowy zwykle zaczyna się od sprawdzenia możliwości przyłączenia do sieci gazowej. W przypadku braku takiej możliwości, alternatywą pozostaje produkcja skroplonego biometanu (bioLNG) do transportu w zbiornikach. Taka inwestycja może być bardzo opłacalna, ale znacznie zwiększa to koszty projektu i uzależnia opłacalność biznesu od możliwości uzyskiwania i sprzedawania wraz z gazem certyfikatów redukcji emisji CO2. Sprawia to, że taki układ będzie opłacał się w przypadku stosowania bardzo dużych ilości substratów, których neutralizacja w biogazowni jest najkorzystniejsza dla środowiska (zwłaszcza gnojowice, oborniki, ogólnie odchody zwierząt gospodarskich) oraz wartość produktu będzie zależna od cen uprawnień do emisji CO2. W związku z tym z kalkulacji wynika, że taki model może być bardzo rentowny, ale w realiach polskich nie we wszystkich przypadkach.

  • @Cyryl-bx2pz
    @Cyryl-bx2pz 4 หลายเดือนก่อน +1

    Bio gaz miał zawojować Polskę około 20 lat temu!

    • @KoniczynaBiogaz
      @KoniczynaBiogaz  4 หลายเดือนก่อน +1

      To prawda! "Pierwsza fala" biogazu w Polsce zaczęła się ok. 2010 roku, kiedy wprowadzono pierwsze systemy wsparcia dla biogazowni. Padały wtedy m.in. legendarne już słowa W. Pawlaka o "biogazowni w każdej gminie". Tak daleko to nie zaszło, głównie ze względu na zbyt małe i trudne wsparcie w tamtym okresie, ale od tamtego czasu powstało już ponad 100 dużych biogazowni. W latach 2018/19 wprowadzono nowy, lepszy i bardziej stabilny system wsparcia, dzięki któremu przyszła "nowa fala". W związku z pojawieniem się w ostatnim czasie dofinansowań, wojny w Ukrainie, lepszego zrozumienia społecznego biogazowni i zmniejszenia nieuzasadnionych obaw przed biogazem, teraz ma miejsce największy zwrot w kierunku biogazowni w historii Polski.

  • @omicronczeskaspawarka.5912
    @omicronczeskaspawarka.5912 5 หลายเดือนก่อน +2

    napęwno taniej kupić gotowy propan butan to też metan i napędzac silnik z agregatem prodotworczym taniej i bez zbędnej inwestycji w silosy zbiorniki i fermentatory bez.obsugi ludzi.tylko nadzór.

    • @KoniczynaBiogaz
      @KoniczynaBiogaz  5 หลายเดือนก่อน

      Koszty własnej produkcji biogazu i biometanu potrafią być znacznie niższe niż koszt zakupu gazu ziemnego czy też propan butanu. Jeśli biometan produkowany jest z tanich substratów, takich jak odpady i pozostałości z przetwórstwa spożywczego czy też odchody zwierząt gospodarskich, to ta różnica potrafi być ogromna. W związku z tym większy koszt inwestycyjny może na dłuższą metę się zwrócić. Oprócz tego, duże ilości gazu do zakupu z zewnątrz nie wszędzie będą dostępne, ceny gazu są zmienne, a produkcja energii elektrycznej z gazu ziemnego / propan butanu nie stanowi OZE i nie korzysta z wielu udogodnień przewidzianych dla biogazowni i biometanowni. Niemniej, każdy przypadek trzeba oceniać indywidualnie i oczywiście może być tak, że w przypadku np. firm niedysponujących biogazowalnymi odpadami i pozostałościami lepszym rozwiązaniem może być "zwykła" kogeneracja gazowa oparta na zakupie gazu z zewnątrz albo pochodzącego z innych źródeł niż biogazownia.

  • @wieslawpiwowarczyk2472
    @wieslawpiwowarczyk2472 4 หลายเดือนก่อน

    Tylko po co to robić jak żydo komuna zakaże za chwilę gazu jakiegokolwiek

    • @KoniczynaBiogaz
      @KoniczynaBiogaz  4 หลายเดือนก่อน +1

      Póki co nikt nie zakazuje, a biogaz i biometan traktowany jest zupełnie inaczej niż gaz ziemny - jako zielona energia, którą faktycznie jest. Nie widzimy podstaw żeby twierdzić, że się to zmieni przed tym niż koszt dziś budowanej biogazowni się zwróci i pozwoli dobrze zarobić, o ile oczywiście projekt jest przemyślany i rentowny.

    • @wieslawpiwowarczyk2472
      @wieslawpiwowarczyk2472 4 หลายเดือนก่อน

      @@KoniczynaBiogaz chyba nie czytasz uważnie komunikatów zielonego ładu żadnych paliw stałych

    • @KoniczynaBiogaz
      @KoniczynaBiogaz  4 หลายเดือนก่อน

      Czytamy, czytamy. Biogaz i biometan to specyficzne paliwa gazowe (nie-stałe), niekopalne i odnawialne. Europejski Zielony Ład zakłada znaczny rozwój biometanu do 2030 roku, więcej np. tutaj energy.ec.europa.eu/topics/renewable-energy/bioenergy/biomethane_en?prefLang=pl

    • @wieslawpiwowarczyk2472
      @wieslawpiwowarczyk2472 4 หลายเดือนก่อน

      @@KoniczynaBiogaz O ile im się zaraz nie odmieni gaz ziemny też przez wiele lat był dla UE ekologiczny już nie jest z dnia na dzień jest już be dla UE

  • @grabgrab-co9nl
    @grabgrab-co9nl 5 หลายเดือนก่อน +3

    Dziwne te wasze wyliczenia, bo z 1,25 minus 25% to bedzie ok 0,9 a nie 1,0...

    • @KoniczynaBiogaz
      @KoniczynaBiogaz  5 หลายเดือนก่อน +1

      Słusznie, przy czym kwestia autokonsumpcji energii w biometanowni może się bardzo różnić w zależności od przypadku i może być tak, że w większej inwestycji ten procent będzie mniejszy. W tym filmie chcieliśmy możliwie wstępnie i ogólnie zarysować dość skomplikowany temat, dokładniejsze wyliczenie już powinno być robione już dla konkretnego projektu i oczywiście mogą być pewne odchylenia, aczkolwiek zawsze staramy się nie koloryzować, więc mogą być w obie strony. Pozdrawiamy i dziękujemy za czujność

  • @omicronczeskaspawarka.5912
    @omicronczeskaspawarka.5912 5 หลายเดือนก่อน

    lepiej zrobić nawóz saletre amonową.z metanu.huj z😃😁