Dziękuję 🙂 Cieszę się, że moje tłumaczenie o kontekście, czyli "tle" dzieła literackiego, okolicznościach, było dla Ciebie zrozumiałe. Polecam inne nagrania na kanale. To co, widzimy się?
Jestem rocznik 1985 mature pisalam w 2004 roku. Mam 16 letnia córke ktora za 2 lata zdaje mature. Zastanawiam sie kto wymyślił te bzdury. Mysle, że ci co to wymyslaja robia to po to by maksymalnie utrudnic zdanie matury. Juz samo 280 pytan jawnych i tyle samo nie jawnych dla mnie jest straszne. I ten przestarzaly kanon lektor sprzed 40 lat.....Robi Pan swietna robote. Dziekuje bo te filmy są pomocne dla młodzieży.
Dziękuję za ciepłe słowa. Niestety, nie mam wpływu na to, jak wyglada system egzaminu. Jestem zbyt małym pionkiem w tej grze 😉 Jedynie na pocieszenie mogę powiedzieć, że pytań jawnych na maturze chyba nie będzie aż 280. W poprzednim roku, bieżącym i nadchodzącym pytań jest trochę ponad 100. A jeśli Córka potrzebuje jakiegoś wsparcia - niech pisze do nas. Chętnie tworzymy nagrania wynikające z realnych potrzeb młodych (i starszych) widzów 😀 Pozdrawiamy serdecznie ❤ To co, widzimy się?
Dziękuję, bardzo mi pan pomógł zrozumieć, co to w ogóle oznacza. Nauczyciele w szkole każą nam je stosować, podają ich rodzaje, a nie wyjaśniają, czym one są i w jaki sposób wpleść je do naszej argumentacji, jakby to było oczywiste. Bardzo Panu dziękuję!
Pytanko. Jest takie pytanie jawne: LITERACKI OBRAZ KOŃCA ŚWIATA Omów zagadnienie na podstawie znanych ci fragmentów Apokalipsy św. Jana. W swojej odpowiedzi uwzględni również wybrany kontekst. Niby proste, ale chyba nie rozumiem.
Czy kontekst moze być osobnym argumentem i dotyczyć lektury obowiązkowej albo ogólnie innego utworu? Oraz czy kontekst musi odnosić sie do tematu rozprawki czy do pogłębienia powstania dzieła literackiego?
Czy argument może być z kontekstem i lekturą razem czy muszą być osobno? Gdy w temacie człowieka szukającego swojej drogi życiowej napiszę o Kordianie i wspomnę o jego nieudanych miłościach to mam argument do lektury obowiązkowej i kontekst?
Ooo ja rownież niedługo mam 3. etap. Jak ci poszło? Ja jestem z województwa wielkopolskiego, dlatego piszę go w innym terminie. Mój odbędzie się 25 marca…
@@inka_gnito Oj... Myślę, że będę na granicy laureata i finalisty. I teraz przez 3 tygodnie będę się zamartwiać, czekając na wyniki... Wgl to nie mam pojęcia jakim cudem się to stało, chyba fartem, ale wylądowałam na 3 trzecich etapach - z polskiego, geografii i biologii. Polski i geografię już mam za sobą, w poniedziałek jeszcze biologia... Stresuję się, bo w ten przedmiot wpakowałam najwięcej nauki i czasu. Próbuję się pocieszać faktem, że jak z biologii zawalę, to może z polskiego albo geografii będzie laureat (oczywiście bycie finalistą też jest OGROMNYM sukcesem, ale bardzo nie chce przechodzić stresu związanego z rekrutacją, a z laureatem idzie się do liceum w pierwszej kolejności) Btw powodzenia :D
Czy jako kontekst moge skorzystac z innej lektury obowiazkowej lub innej lektury np Maly Ksiaze ? Czy musze/moge tylko w ropzrawce napisac jedna lekture obowiazkowa ? Pozdrawiam
Dzień dobry, mam pytanie, czy kontekst musi się odnosić do danego tematu poprzez pryzmat jakiegoś utworu? Na przykład czy jeżeli mam podany temat cierpienia i chcę użyć jako kontekstu historycznego II wojny światowej to czy muszę się do niego odnosić poprzez pryzmat utworu np. "Proszę państwa do gazu" albo "Ludzie którzy szli" czy mogę się odwołać do tego jako wydarzenia czysto historycznego bez uwzględniania jakichkolwiek utworów?
Czy jeśli w pracy odwołuję się np. do "Lalki" a w kontekście mogę się odnieść do kontekstu historycznego powstania "Lalki"? Bo jak tak się odwołałam to nauczyciel mi powiedział, że jeśli omawiam jakaś lekturę, to muszę się odwołać do kontekstu innej lektury.
Trudno jest mi odnieść się do całości Waszej rozmowy. Znam (wyobrażam sobie) tylko jej fragment, który streściłaś w tych kilku słowach. To, co mogę napisać w kwestii kontekstów, to założenie Komisji Egzaminacyjnej. Do każdego tematu wypracowania (maturę ustną też w to możemy włączyć) dobrany musi być odpowiednio przemyślany materiał literacki. Połączony musi zostać z kontekstami (dowolnie dobranymi przez piszącego). Zatem mogę wybrać do opracowania tematu "Lalkę" i jeśli w toku mojej wypowiedzi będzie zasadne/logiczne użycie kontekstu związanego z powstaniem tego tekstu, wtedy mogę taki właśnie kontekst wprowadzić. Następnie "Lalkę" łączę z inną lekturą (tekstem literackim) zgodnie z wymaganiami tematu. I na przykład podczas opisywania potrzebnych mi fragmentów drugiego tekstu odwołuję się do kontekstu filozoficznego (bo taki wpisuje się w moje założenia/plan wypowiedzi). W takiej sytuacji realizuję podstawowe założenia tematu: wybieram 2 teksty (lektury) i odwołuję się do 2 kontekstów - a wszystko w zgodzie z zagadnieniem wpisanym w temat. Może właśnie o to chodziło Twojemu nauczycielowi, gdy mówił, że należy odwołać się do kontekstu innej lektury - czyli połączyć dwa teksty wspólną nicią tematyczną (np. o miłości, o walce, o młodości, o buncie...). Tego ostatecznie nie rozstrzygnę. Zachęcam do dalszego kontaktu - zapraszam do subskrybowania kanału i do włączenia się w grupę na FB "Matura na maksa!" 🙂
Bardzo podoba mi się Pana film ! Ale jest możliwość zobaczenia tego użycia kontekstu na jakimś przykładzie … chciałbym na to zerknąć okiem jak ten kontekst wtrącić jak go ująć w tekście żeby tekst był spójny
Przykłady użycia (wprowadzenia w tekst) kontekstów podaję między innymi w materiale kursowym; maturanamaksa.pl/maturalne-abc-jak-zdac-mature-z-jezyka-polskiego-w-formule-2023/
Jeśli chcę pokazać, że jakiś np. motyw trwa w kulturze, to podaję kontekstowo tekst, który jest bliższy naszym czasom. Jeśli chcę pokazać, że jakiś motyw sięga do wcześniejszej tradycji, odwołuję się kontekstowo do jakiejś starszej lektury. Czy to wyjaśnia Twoje wątpliwości?
Witam pana czy jeśli musze odwołać się do lektury, innego tekstu literackiego i dwoch kontekstow to czy jesli dajmy na to w temacie o portretavh rodzin w rozprawce przywołam Tango do tego dwa konteksty literackie granica i przedwiosnie to czy to juz mi sie liczy jako ten tekst literacki czy musze wymyslic jezczze inny argument, innymi slowy czy kozna jednoczesnie zalatwic drugi tekst literacki i kontekst w jednym?
Należy to traktować oddzielnie. Tekst nie może stać się jednocześnie materiałem literackim, nad którym pracujesz, i kontekstem, Egzaminator musi mieć możliwość wyraźnego wskazania, co jest tekstem literackim, do którego się odwołujesz, a co jest kontekstem w Twojej pracy.
Jeśli mowa o kontekście powiedzmy że mam motyw przemiany człowieka i jako kontekst do np Makbeta użyje Breaking Bad to muszę podawać autora serialu czy mogę odrazu przejść do omawiania tematu?
Dzień dobry! Mam pytanie odnośnie kontekstów literackich - czy mogłyby być nimi wydarzenia (nawet z utworów ulokowanych w innych epokach) podobne do utworu, który opisujemy? Np. załóżmy, że jakiś Bohater - dajmy na to Hiob przeżywa ogromne cierpienie, i to właśnie o cierpieniu jest praca, czy mogę użyć kontekstu, utworu literackiego, w którym motyw cierpienia i opisywana przeze mnie postać zachowała się podobnie do Hioba? Daleko szukać nie trzeba, chociażby Jezus Chrystus albo np. Bernard Rieux?
Tak, można się kontekstowo odwoływać np. do piosenki czy tez filmu. Pamiętać należy, że kontekst to nie długi fragment wypracowania maturalnego, więc nie będzie dobrze ocenione rozpisywanie się na temat przywołanej piosenki (filmu) zamiast odwołania do konkretnych tekstów literackich.
@@uzytkownikgoogle3900 , film może być wykorzystany TYLKO jako kontekst. Nie można na maturze pisemnej wprowadzać go jako przykładu obrazującego argument/tezę.
Matura juz we wtorek, zobaczymy jak mi pojdzie
powodzenia
piszemy razem więc powodzenia
i jak
@@sylwiagrzeszczak9936 87% :D
Boże w końcu ktoś normalnie to wytłumaczył dziękuję
Dziękuję 🙂 Cieszę się, że moje tłumaczenie o kontekście, czyli "tle" dzieła literackiego, okolicznościach, było dla Ciebie zrozumiałe. Polecam inne nagrania na kanale.
To co, widzimy się?
Obejrzałam mnóstwo filmów na YT próbując zrozumieć to czym jest kontekst, ale tylko z tego filmu to w końcu zrozumiałam. Wielkie dzięki !
Jestem rocznik 1985 mature pisalam w 2004 roku. Mam 16 letnia córke ktora za 2 lata zdaje mature. Zastanawiam sie kto wymyślił te bzdury. Mysle, że ci co to wymyslaja robia to po to by maksymalnie utrudnic zdanie matury. Juz samo 280 pytan jawnych i tyle samo nie jawnych dla mnie jest straszne. I ten przestarzaly kanon lektor sprzed 40 lat.....Robi Pan swietna robote. Dziekuje bo te filmy są pomocne dla młodzieży.
Dziękuję za ciepłe słowa.
Niestety, nie mam wpływu na to, jak wyglada system egzaminu. Jestem zbyt małym pionkiem w tej grze 😉 Jedynie na pocieszenie mogę powiedzieć, że pytań jawnych na maturze chyba nie będzie aż 280. W poprzednim roku, bieżącym i nadchodzącym pytań jest trochę ponad 100.
A jeśli Córka potrzebuje jakiegoś wsparcia - niech pisze do nas. Chętnie tworzymy nagrania wynikające z realnych potrzeb młodych (i starszych) widzów 😀
Pozdrawiamy serdecznie ❤
To co, widzimy się?
@@Maturanamaksa jasne dziekuje.
@@Malgorzata1985, bardzo proszę 😀 Dobrego odbioru naszych nagrań 😎
Oglądam z córką, świetne! Żałuję, że tak późno trafiła na ten kanał. Na szczęście jeszcze trochę czasu jest :)
Dziękuję, bardzo mi pan pomógł zrozumieć, co to w ogóle oznacza. Nauczyciele w szkole każą nam je stosować, podają ich rodzaje, a nie wyjaśniają, czym one są i w jaki sposób wpleść je do naszej argumentacji, jakby to było oczywiste. Bardzo Panu dziękuję!
Gdyby nie Pana poświęcenie to chyba polonistka by mnie do rowu wrzuciła dziękuje :DDDD
Czyli mogę na przykład na ustnej jako konteksu dla odkupienia winy przez Jacka Soplicu dać Odkupienie Anakina(Vadera) z gwiezdnych wojen?
Dobry wieczór/dzień dobry, można odwołać się do piosenki Marka Grechuty? Z góry dziękuję.
Pytanko. Jest takie pytanie jawne: LITERACKI OBRAZ KOŃCA ŚWIATA
Omów zagadnienie na podstawie znanych ci fragmentów Apokalipsy św. Jana. W swojej odpowiedzi uwzględni również wybrany kontekst. Niby proste, ale chyba nie rozumiem.
super,dziękuje!
Proszę🙂 Zapraszam do subskrypcji. Nie przegapisz wtedy żadnego z naszych filmów.
To co, widzimy się?
Pozdrawiam Panie Iwo z całego serca.
Bardzo dziękuję 🙂 I może do zobaczenia na szlaku 😃
Czy kontekst moze być osobnym argumentem i dotyczyć lektury obowiązkowej albo ogólnie innego utworu? Oraz czy kontekst musi odnosić sie do tematu rozprawki czy do pogłębienia powstania dzieła literackiego?
A czy kontekst może odnosić się bezpośrednio do głównego bohatera opisywanej lektury zamiast do jej autora?
5:40
Czy argument może być z kontekstem i lekturą razem czy muszą być osobno? Gdy w temacie człowieka szukającego swojej drogi życiowej napiszę o Kordianie i wspomnę o jego nieudanych miłościach to mam argument do lektury obowiązkowej i kontekst?
Czy w rozprawce mogę po prostu odwołać sie do 4 różnych lektur i czy tak byłoby dobrze?
Super wytłumaczone! Za tydzień w poniedziałek piszę 3 etap konkursu kuratoryjnego więc ostatni moment na powtórzenie sobie wszystkiego ;)
GRATULUJĘ! Życzę powodzenia na konkursie i... zapraszam do oglądania innych nagrań na naszym kanale.
To co, widzimy się?
Ooo ja rownież niedługo mam 3. etap. Jak ci poszło?
Ja jestem z województwa wielkopolskiego, dlatego piszę go w innym terminie. Mój odbędzie się 25 marca…
@@inka_gnito Oj... Myślę, że będę na granicy laureata i finalisty. I teraz przez 3 tygodnie będę się zamartwiać, czekając na wyniki...
Wgl to nie mam pojęcia jakim cudem się to stało, chyba fartem, ale wylądowałam na 3 trzecich etapach - z polskiego, geografii i biologii. Polski i geografię już mam za sobą, w poniedziałek jeszcze biologia... Stresuję się, bo w ten przedmiot wpakowałam najwięcej nauki i czasu. Próbuję się pocieszać faktem, że jak z biologii zawalę, to może z polskiego albo geografii będzie laureat (oczywiście bycie finalistą też jest OGROMNYM sukcesem, ale bardzo nie chce przechodzić stresu związanego z rekrutacją, a z laureatem idzie się do liceum w pierwszej kolejności)
Btw powodzenia :D
Dziękuję i wzajemnie, mam nadzieję, ze uda ci się przejść wszystkie 3 :))
A jaką formę pisemną wybrałaś?
Rozprawkę?
Jeszcze 2 godziny 😭
12 h powodzenia
Jest pan niesamowity
Dzięki! 🙂 Mam nadzieję, że temat kontekstów masz już ogarnięty. Co dalej?
Chce byc tym kogo pytaja po roku albo dwoch jak mi poszlo.
Czy jako kontekst moge skorzystac z innej lektury obowiazkowej lub innej lektury np Maly Ksiaze ?
Czy musze/moge tylko w ropzrawce napisac jedna lekture obowiazkowa ?
Pozdrawiam
dalej nie rozumiem :// kontekst że pisać „książka zawiera kontekst biblijny” czy poprostu zarzucić książkę i ją opisac
Dzień dobry, mam pytanie, czy kontekst musi się odnosić do danego tematu poprzez pryzmat jakiegoś utworu? Na przykład czy jeżeli mam podany temat cierpienia i chcę użyć jako kontekstu historycznego II wojny światowej to czy muszę się do niego odnosić poprzez pryzmat utworu np. "Proszę państwa do gazu" albo "Ludzie którzy szli" czy mogę się odwołać do tego jako wydarzenia czysto historycznego bez uwzględniania jakichkolwiek utworów?
nie musisz do utworu, sama wojna to kontekst.
@@kassmak już się zdążyłem dowiedzieć, ale i tak dziękuję
Czy jeśli w pracy odwołuję się np. do "Lalki" a w kontekście mogę się odnieść do kontekstu historycznego powstania "Lalki"? Bo jak tak się odwołałam to nauczyciel mi powiedział, że jeśli omawiam jakaś lekturę, to muszę się odwołać do kontekstu innej lektury.
Trudno jest mi odnieść się do całości Waszej rozmowy. Znam (wyobrażam sobie) tylko jej fragment, który streściłaś w tych kilku słowach.
To, co mogę napisać w kwestii kontekstów, to założenie Komisji Egzaminacyjnej. Do każdego tematu wypracowania (maturę ustną też w to możemy włączyć) dobrany musi być odpowiednio przemyślany materiał literacki. Połączony musi zostać z kontekstami (dowolnie dobranymi przez piszącego). Zatem mogę wybrać do opracowania tematu "Lalkę" i jeśli w toku mojej wypowiedzi będzie zasadne/logiczne użycie kontekstu związanego z powstaniem tego tekstu, wtedy mogę taki właśnie kontekst wprowadzić. Następnie "Lalkę" łączę z inną lekturą (tekstem literackim) zgodnie z wymaganiami tematu. I na przykład podczas opisywania potrzebnych mi fragmentów drugiego tekstu odwołuję się do kontekstu filozoficznego (bo taki wpisuje się w moje założenia/plan wypowiedzi).
W takiej sytuacji realizuję podstawowe założenia tematu: wybieram 2 teksty (lektury) i odwołuję się do 2 kontekstów - a wszystko w zgodzie z zagadnieniem wpisanym w temat.
Może właśnie o to chodziło Twojemu nauczycielowi, gdy mówił, że należy odwołać się do kontekstu innej lektury - czyli połączyć dwa teksty wspólną nicią tematyczną (np. o miłości, o walce, o młodości, o buncie...). Tego ostatecznie nie rozstrzygnę.
Zachęcam do dalszego kontaktu - zapraszam do subskrybowania kanału i do włączenia się w grupę na FB "Matura na maksa!" 🙂
co to za utwór podczas ekranu końcowego? Pozdrawiam
Bardzo podoba mi się Pana film ! Ale jest możliwość zobaczenia tego użycia kontekstu na jakimś przykładzie … chciałbym na to zerknąć okiem jak ten kontekst wtrącić jak go ująć w tekście żeby tekst był spójny
Przykłady użycia (wprowadzenia w tekst) kontekstów podaję między innymi w materiale kursowym; maturanamaksa.pl/maturalne-abc-jak-zdac-mature-z-jezyka-polskiego-w-formule-2023/
kurwa mac jedne dzien a ja nie wiem co to kontekst japierdole xd
Nie martw sie nie tylko ty
Rozumiem was
Co jeśli nie napiszę kontekstu?
Wtedy egzaminator musi przyznać mniej punktów. O ile mniej? To zależy od tego, jak intensywnie wykorzystasz wybrane przez siebie teksty literackie.
Dzień dobry, jeśli odwolam sie do jednego kontekstu to praca bedzie niezaliczona?
Będzie zaliczona, jednak dostanie mniej punktów za realizację tematu. Konteksty nie są warunkiem koniecznym do zaliczenia wypracowania maturalnego.
@@Maturanamaksa Dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam wszystkiego dobrego życzę.
Czy utwór późniejszy możemy podać jako kontekst do utworu wcześniejszego?
Jeśli chcę pokazać, że jakiś np. motyw trwa w kulturze, to podaję kontekstowo tekst, który jest bliższy naszym czasom.
Jeśli chcę pokazać, że jakiś motyw sięga do wcześniejszej tradycji, odwołuję się kontekstowo do jakiejś starszej lektury.
Czy to wyjaśnia Twoje wątpliwości?
Czy konteksty występują TYLKO na maturze nowej podstawy? Zastanawia mnie przede wszystkim ustna matura
Na maturze ustnej też musisz mieć konteksty, są one potrzebne nie tylko na nową maturę
Witam pana czy jeśli musze odwołać się do lektury, innego tekstu literackiego i dwoch kontekstow to czy jesli dajmy na to w temacie o portretavh rodzin w rozprawce przywołam Tango do tego dwa konteksty literackie granica i przedwiosnie to czy to juz mi sie liczy jako ten tekst literacki czy musze wymyslic jezczze inny argument, innymi slowy czy kozna jednoczesnie zalatwic drugi tekst literacki i kontekst w jednym?
Należy to traktować oddzielnie. Tekst nie może stać się jednocześnie materiałem literackim, nad którym pracujesz, i kontekstem, Egzaminator musi mieć możliwość wyraźnego wskazania, co jest tekstem literackim, do którego się odwołujesz, a co jest kontekstem w Twojej pracy.
Jeśli mowa o kontekście powiedzmy że mam motyw przemiany człowieka i jako kontekst do np Makbeta użyje Breaking Bad to muszę podawać autora serialu czy mogę odrazu przejść do omawiania tematu?
Jeśli pamiętasz autora - możesz go podać. Jeśli nie pamiętasz - wskazanie konkretów z filmu, które będą odpowiednim kontekstem, będzie wystarczające.
Dzień dobry! Mam pytanie odnośnie kontekstów literackich - czy mogłyby być nimi wydarzenia (nawet z utworów ulokowanych w innych epokach) podobne do utworu, który opisujemy?
Np. załóżmy, że jakiś Bohater - dajmy na to Hiob przeżywa ogromne cierpienie, i to właśnie o cierpieniu jest praca, czy mogę użyć kontekstu, utworu literackiego, w którym motyw cierpienia i opisywana przeze mnie postać zachowała się podobnie do Hioba? Daleko szukać nie trzeba, chociażby Jezus Chrystus albo np. Bernard Rieux?
Tak, właśnie wtedy masz kontekst literacki.
@@Maturanamaksa Dziękuję za odpowiedź
Czy kontekstem kulturowym może być np. tekst piosenki, film?
Tak, można się kontekstowo odwoływać np. do piosenki czy tez filmu. Pamiętać należy, że kontekst to nie długi fragment wypracowania maturalnego, więc nie będzie dobrze ocenione rozpisywanie się na temat przywołanej piosenki (filmu) zamiast odwołania do konkretnych tekstów literackich.
@@Maturanamaksa Dziękuję bardzo!
@@Maturanamaksa Czyli jak odniose sie do filmu piszac na temat tego co jest w tezie to dostane mniej punktów?
@@uzytkownikgoogle3900 , film może być wykorzystany TYLKO jako kontekst. Nie można na maturze pisemnej wprowadzać go jako przykładu obrazującego argument/tezę.
Czy do każdego argumentu muszę odnieść się do kontekstu
Ogólnie mówiąc: nie. Ty decydujesz, w jakim momencie wprowadzasz kontekst i z czym chcesz łączyć wybrane przez Ciebie konteksty.
Jestem za głupi
Taki nauczyciel to skarb