Dobry den.My tedy zarývame ,,kompost,, z posekane travy +odpad. Jelikož léta nám přibývají, tak Váš mulč se mi zamlouvá. Budu o tom silné přemýšlet.Dekuji.
Svůj kompost jsem taky přidával před rytím, ale jako mulč není vhodný. Mám v něm různá semena plevelů a vše by mi pak rostlo v záhonech. Bohužel nejsem schopen ve svých podmínkách kompost dostatečně ohřát. Proto používám na mulč ten z kompostárny, je to pro mě neskutečně pohodlné.
Děkuji za video. Vloni jsem dělala "schůdky" záhonů ve svahu a měla jsem málo zeminy. Koupila jsem zahradnický substrát a měla jsem ho jen vrchní asi 3cm vrstvičku. Zasela jsem do toho mrkev a vyrostla pěkná. Nezarostla mi plevelem a tím pádem jsem jí při pletí spoustu nechtíc nevytrhala. Letos už jsem to udělala cíleně a není mi líto těch peněz za pytel substrátu. Někdo může namítnout, že jsem si mohla rovnou koupit mrkev v obchodě. Jedině ten, kdo neví jak chutná čerstvě utržená mrkev ze záhonu. Vlastně i ta uskladněná má chuť oproti té kupované hmotě vypadající jako krásná velká mrkev ovšem bez chuti.
Trochu mylná představa, že díky substrátu nemáte plevel. Semena poletují vzduchem a garantuji Vám, když ne letos , tak příští rok tam plevel mít budete. 🙂
Dobrý den. Kompost je z Centrální kompostárny Brno, ul. Vinohradská. Vjezd je přes Deponii Dufonev, kde mají váhu. Jak tam pojedu příště, tak to třeba natočím. Otevřeno mají po-pá, 7-15, ale mají polední pauzu 11:30-12 hod. V 15 zavírají, takže ideálně poslední příjezd ve 14 hod. Pokud máte vozík, tak vám kompost naloží zdarma nakladačem, nemusíte házet lopatou.
Super. Ja som začiatočník a mbe Vaše videá maximálne vyhovujú. Ja tiež neznášam motyku🤦♀️. Dali sme na jeden záhon slamu a som zvedavá ako sa to podarí 🙏
Sláma je perfektní na mulčování, jen musíte počítat s tím, že při rozkladu odebírá dusík z půdy, takže třeba přihnonit. Pokud bych dostal uličkou balík slámy, určitě bych ji používal a zejména v zimě na ochranu listové a kořenové zeleniny.
Já trávou ani slámou nemulčuju, protože se mi v tom drží slimáci. Kompost používám letos druhým rokem, loni jsem ho navezla do zvýšených záhonů a dala cca 30cm vrstvu. Zelenina valila jak divá. Letos už přisypávám vrstvu. Musím říct, že jsem maximálně spokojená. Charles Dowding (UK) pěstuje už 30 let jen v tom a úrodu má fenomenální.
Máte naprostou pravdu, Charles je velkým průkopníkem a propagátorem. V ČR je to pan Petr z Plodné zahrady. S UK se moc srovnávat nemůžeme, alespoň ne zimními podmínkami, ale jeho postupy jsou velmi inspirativní. Já rozhodně průkopníkem nejsem a nebudu, snažím se vybírat si to, co mi nejvíc vyhovuje v mém bezpracném způsobu pěstování na malé městské zahrádce.
@@zahradavemeste To je mi jasné, já se u něj hodně inspirovala, okouzlila mě, že nemusím okopávat a plet. A opravdu nemusím, těch pár náletů lehce vytáhnu. Navíc, i když to vypadá, že je záhon suchý na troud, tak pod svrchní vrstvou se drží vláha. Mám i velmi dobré zkušenosti s přisypáváním zeminy k bramborám. Hrůbky nedělám, jen vždycky šupnu pár hrstí kompostu, když najdu odhalenou hlízu.
@@bettytochtli9994 V jednom z videí vysvětluji můj odpor k motyce a na tom se nikdy nic nezmění. Radši občas vytrhnu něco málo i s kořeny a se svlačcem jsem se smířil. Tento způsob se mi líbí a vidím, že nejsem jediný a to je dobře. Na druhou stranu mě baví se dívat na jiné, jak ryjí nebo donekonečna okopávají. 🤣
@@bettytochtli9994 Ještě jsem zapomněl, že pod povrchem suchého kompostu je vlhko, ale i hrozná spousta života. Tolik žížal a všemožných živočichů jsem nikdy v půdě neměl.
@@zahradavemeste To mě taky. 😀Ale na druhou stranu si říkám, dobře vám tak, po všech těch radách, jak to dělám blbě, že kompost mi to všechno spálí, brambory neporostou, že je musím okopávat atd. 😀
Já jsem začátečník, od loňska si tvořím svůj první kompost (ale jen v malém plastovem komposteru z lidla) a budeme teď na jaře dělat vyvýšené záhony. Když jsem zajišťovala info ohledně založení těch záhonů, tak jsem narazila i na mulcovaní. Seno tam nebylo doporučováno z důvodu, ze je plné rostlin se semeny, které pak prorůstají, kdy některá vyklici hned a některá třeba až za rok atd. Více byla doporučována sláma, protože v ní mohou být jen semínka obilí, které vyklíčí hned, snadno se vytrhne a pak už z toho nic neroste.
U sena to taky nemusí být pravda, záleží na tom, kdy je udělána seč. Sláma je perfektní, jen ji mají rádi slymáci a taky trochu odebírá dusík z půdy, ale u vyvýšených záhonů bude výborná. Já bych taky používal slámu, ale bohužel balik nedostanu brankou a malý jsem zatím nesehnal. Počítejte ale s tím, že každého mulče je třeba dost navrstvit a té slámy budete potřebovat třeba 10 cm.
Eště mám dotaz .Mám menší foliovníček ted rozměr fakt nevím ale malinkej .A ted co bych potřebovala .Budu si dělat vlastní sazenice paprik ,rajčat,atd .No a jelikož mohu mít pouze na okně ráda bych pak dala do foliovníčku třeba březen,duben .A nevím zda ho mohu nák vytopit aby ty sazenice tam byli do května než je dám uplně ven .Nevíte náhodou jak na to???Děkuji za info🌺🥀🌹
Chtělo by to vyhřát třeba čerstvým hnojem. Lze ho sehnat bez větších problémů, zdarma. Je na to skupina na FB, jen si musíte zajistit vlastní dopravu. Uvidíte jakó bude počasí, třeba budete moct od 1/2 dubna bez problému do fóliáku. Lze taky zvýšit ochranu ve fóliovníku překrytím netkanou textilií, uděláte nad rostlinami takový tunel a ten je ochrání.
Tomu se říká "bez rytí" a také to na zahradě používám..i když, mě motyčka nevadí..spíš to mám spojené s tím, že mám velkou zahradu a čas je jen jeden, takže kartony, na ně kompost a na cestičky štěpku, no a každý rok doplnit kompostem :) ovšem, nějaký ten plevel tam přes léto bude, ale ne na tu motyčku :) Ať se všem na zahradě daří a vše kolem roste a baví :)
Já vím, znám "no dig" a i o tomto způsobu v dalších videích mluvím. Tím, že mám záhony vypleté, tak nedávám kartón a jen dosypávám kompost. Ten výraz bez okopávání používám jen proto, že nesnáším motyku. 🤣 Je to za mě ten nejlepší a nejméně náročný způsob pěstování. Samozřejmě občas něco proroste nebo přiletí, ale pletí jde úplně samo. Už si to jinak ani nedovedu představit. Pěkný zbytek dne.
Ano, ano, je to tak :) Je třeba si to na zahradě ulehčit jak jen to jde...ona je to radost a zároveň i starost, a kolikrát velká dřina, ale, stojí za to!!! :) Hodně úspěchů bez motyčky :) @@zahradavemeste
Blahopřeji k používání kartonu. Pouhý výňatek. Odstavec předpisu 38/2001 Sb. Vyhláška č. 38/2001 Sb., o hygienických požadavcích na výrobky určené pro styk s potravinami a pokrmy Příl.12 Konzervační prostředky 8.1 kyselina sorbová a její soli 7/ 8.2 propylester a/nebo ethylester kyseliny p-hydroxybenzoové 7/ 8.3 kyselina mravenčí 7/ 8.4 kyselina benzoová a její vápenaté, draselné a sodné soli 7/ 8.5 addukt ze 70 % benzylalkoholu a 30 % formaldehydu 7/ 8.6 směs z: 5-chlor-2 methyl-izothiazolin-3-on, nejvýše 0,001 %, 8/ 2-methyl-4-izothiazolin-3-on, nejvýše 0,0004 %, 8/ formaldehyd, nejvýše 0,022 % 8/ ethylenglykol, nejvýše 0,03 % 8/ Prostředky pro zvýšení pevnosti za mokra 1.1 glyoxal, přičemž v extraktu hotových výrobků smí být dokazatelné množství nejvýše 1,5 mg glyoxalu v dm 2 1.2 močovino-formaldehydové pryskyřice 1.3 melamin-formaldehydové pryskyřice 1.4 zesíťované kationické polyalkylenaminy a to: 1.4.1 polyamin-epichlorhydrinová pryskyřice, vyrobená z epichlorhydrinu a diaminopropylmethylaminu 3/ 1.4.2 polyamid-epichlorhydrinová pryskyřice, vyrobená z epichlorhydrinu, kyseliny adipové, kaprolaktam diethylentriaminu a/nebo ethylendiaminu 3/ 1.4.3 polyamid-epichlorhydrinová pryskyřice, vyrobená z kyseliny adipové, diethylentriaminu a epichlorhydrinu nebo směs epichlorhydrinu s amoniakem 3/ 1.4.4 polyamid-polyamin-epichlorhydrinová pryskyřice, vyrobená z epichlorhydrinu, dimethylesteru kyseliny adipové a diethylentriaminu 3/ 1.4.5 polyamid-polyamin-epichlorhydrinová pryskyřice, vyrobená z epichlorhydrinu, amidu kyseliny adipové a diaminopropylmethylaminu 3/ 1.4.6 polyamid-epichlorhydrinová pryskyřice, vyrobená z epichlorhydrinu, dimethylentriaminu, kyseliny adipové, ethyleniminu a polyethylenglykolu, nejvýše 0,2 % 3/ 1.4.7 kopolymer vinylformamidu s vinylaminem, nejvýše 1,0 % 3/
Můj kompost je bohužel plný semen plevelů, takže na zarytí je super, ale na povrchu ho takto použít nemůžu. To bych se uplel k smrti. Když máte svůj kompost kvalitní bez semen, tak je to to nejlepší.
Děkuju za video! Jsem absolutní začátečník a mám pár otázek. Provzdušňujete nějak / hnojíte záhon před navezením kompostu? Slyšel jsem, že kompost bych měl zašlapat, naopak na klasický záhonek nešlapat nikdy, je to pravda?.. Děkuju!
Dobrý den, nic neprovdušňuji ani nehnojím. Vloni jsem použil dusíkaté vápno z důvodu prevence chorob. Hnojím až samotné rostliny a to jíchou z kopřiv a zálistků, zákvasem slepičinců a Hnojíkem, podle druhů jednotlivých plodin. Určitě najdete video, kde jsem vloni na jaře chystal záhon za 20 minut, tam to uvidíte přesně. Po záhonech šlapu normálně, pokud je to nutné, jinak chodím v uličkách.
Spolužačka jde okolo zahrady na svoji zahradu a říká mi. Bobe, jak to děláš, že nemáš plevel¨? Říkám. Hani PLEJU 🙂 Pleju rád, ryju hodně, ryju rád... Vážně. Pletí a rytí mne na zahradě baví nejvíc. Je to relax 🙂Také se říká. Jedno okopání se rovná 3 zálivkám, neboť se pára odrazí od načechrané půdy zpátky do země. Kompost z kompostáren je také problém proto, že nevíte zda někdo nepoužívá roundup, bofix atd, že tam nemáte v pilinách olej z motorovky atd.. a slyšel jsem již problémy o špatném, divném růstu a toto by mohl být ten problém. Jelikož rád ryju, tak dělám zelené hnojení, buď svazenku, nově i afrikány, nebo hořčici, řepku, pokud vím, že nebudu dělat brukvovité. Dle osevního plánu, dělám na některých záhonech zelené hnojení na jaře i na podzim. Letos po česneku budu zarývat v polovině listopadu, před deštěm a mrazy pohlídám si to, svazenku podruhé a má metr výšku v začátku květu. Rostliny na zelené hnojení mají nejenom velké množství zelené hmoty, ale např. svazenka dělá velmi slabé bohatě rozvětvené kořínky a zem má opravdu drobivou strukturu. Nyní mne napadlo ukázat ve videu lidem to množství hmoty při zarytí.Já si do kompostu nedávám plevel, ale jen zbytky z kuchyně a ze zahrady i bez semen rajčat atd.. Na podzim vše zelené ze zahrady zozšlehám na kousíčky do 5 cm a proto druhý den má již hromádka 50 x 50 cm 60-70 st.c. Dělám to pro ten odpočinek na zahradě. Moc mne nabíjí fyzická práce a to nejsem kancelářskej. Vždy jsem psal youtuberům do komentů, že neryje ten, kdo nerad ryje a Vy jste to potvrdil 🙂 Hezký den 🙂
Máte samozřejmě radu, já nerad ryju a okopávám. Narozdíl od některých permakulturních fanatiků se za to nestydím a otevřeně se k tomu hlásím. Zelené hnojení je skvělá volba dodání organivké hmoty, která je ale v rozporu s mojí leností nebo pohodlností. Neříkám, že je to nejlepší nebo jediný způsob, ale mě se líbí, baví mě a vyhovuje mi. S výsledky jsem až na vyjímky spokojený. Navíc jsem spíš na to ovoce a zeleninu dělám jen doplňkově.
V případě, že by byl záhon nějak moc zaplevelený, tak bych ho tam dal taky, ale ta vrstva kompostu by musela být vyšší. Pokud je půdá bez plevelů, tak k tomu není důvod a stačí zasypat kompostem v malé vrstvě. Ty 3-5 cm se za rok úplně ztratí a půda se tím zúrodňuje.
@@zahradavemeste ten kartón dávam do kompostu v lete dám travu alebo iný materiál zo zahrady a kartón natrham potom je krásna teplota v komposte inak neviem akú suchu zložku by som tam dal v lete v takom množstve a kartónu mam nekonečné veľa.
@@vladimirvelsic3938 Já jsem používal plata od vajíček, nebo taky nastříhané kartóny. Dá se použít hobliny, piliny, štěpka, sláma, seno, ale ne vždy toho má člověk dostatek.
Však já ho většinou nezalévám. Kompoat je super proto, aby se vsákla vláha z deště a taky tam není škraloup a půda je propustná. Hnojím 3x za sezónu, což považuju za akorát, protože záhon není prohnojel z loňska.
Dobry den.My tedy zarývame ,,kompost,, z posekane travy +odpad. Jelikož léta nám přibývají, tak Váš mulč se mi zamlouvá. Budu o tom silné přemýšlet.Dekuji.
Svůj kompost jsem taky přidával před rytím, ale jako mulč není vhodný. Mám v něm různá semena plevelů a vše by mi pak rostlo v záhonech. Bohužel nejsem schopen ve svých podmínkách kompost dostatečně ohřát. Proto používám na mulč ten z kompostárny, je to pro mě neskutečně pohodlné.
Děkuji za video. Vloni jsem dělala "schůdky" záhonů ve svahu a měla jsem málo zeminy. Koupila jsem zahradnický substrát a měla jsem ho jen vrchní asi 3cm vrstvičku. Zasela jsem do toho mrkev a vyrostla pěkná. Nezarostla mi plevelem a tím pádem jsem jí při pletí spoustu nechtíc nevytrhala. Letos už jsem to udělala cíleně a není mi líto těch peněz za pytel substrátu. Někdo může namítnout, že jsem si mohla rovnou koupit mrkev v obchodě. Jedině ten, kdo neví jak chutná čerstvě utržená mrkev ze záhonu. Vlastně i ta uskladněná má chuť oproti té kupované hmotě vypadající jako krásná velká mrkev ovšem bez chuti.
Máte naprostou pravdu, čerstvé ovoce a zelenina z vlastní zahrady je vždy nejlepší.
Trochu mylná představa, že díky substrátu nemáte plevel. Semena poletují vzduchem a garantuji Vám, když ne letos , tak příští rok tam plevel mít budete. 🙂
@oktipy Těch 20 semenáčků vytáhnu i s kořeny, protože je půda sypká.
Děkuji za videjko .Od kut máte kompost .Vím že v Brně ho má pan Procházka .Byla jsem tam pro zeminu .Kompost jsem nevzala už by se to nevešlo do auta🙂
Dobrý den. Kompost je z Centrální kompostárny Brno, ul. Vinohradská. Vjezd je přes Deponii Dufonev, kde mají váhu. Jak tam pojedu příště, tak to třeba natočím. Otevřeno mají po-pá, 7-15, ale mají polední pauzu 11:30-12 hod. V 15 zavírají, takže ideálně poslední příjezd ve 14 hod. Pokud máte vozík, tak vám kompost naloží zdarma nakladačem, nemusíte házet lopatou.
Super. Ja som začiatočník a mbe Vaše videá maximálne vyhovujú. Ja tiež neznášam motyku🤦♀️. Dali sme na jeden záhon slamu a som zvedavá ako sa to podarí 🙏
Sláma je perfektní na mulčování, jen musíte počítat s tím, že při rozkladu odebírá dusík z půdy, takže třeba přihnonit. Pokud bych dostal uličkou balík slámy, určitě bych ji používal a zejména v zimě na ochranu listové a kořenové zeleniny.
Já trávou ani slámou nemulčuju, protože se mi v tom drží slimáci. Kompost používám letos druhým rokem, loni jsem ho navezla do zvýšených záhonů a dala cca 30cm vrstvu. Zelenina valila jak divá. Letos už přisypávám vrstvu. Musím říct, že jsem maximálně spokojená. Charles Dowding (UK) pěstuje už 30 let jen v tom a úrodu má fenomenální.
Máte naprostou pravdu, Charles je velkým průkopníkem a propagátorem. V ČR je to pan Petr z Plodné zahrady. S UK se moc srovnávat nemůžeme, alespoň ne zimními podmínkami, ale jeho postupy jsou velmi inspirativní. Já rozhodně průkopníkem nejsem a nebudu, snažím se vybírat si to, co mi nejvíc vyhovuje v mém bezpracném způsobu pěstování na malé městské zahrádce.
@@zahradavemeste To je mi jasné, já se u něj hodně inspirovala, okouzlila mě, že nemusím okopávat a plet. A opravdu nemusím, těch pár náletů lehce vytáhnu. Navíc, i když to vypadá, že je záhon suchý na troud, tak pod svrchní vrstvou se drží vláha. Mám i velmi dobré zkušenosti s přisypáváním zeminy k bramborám. Hrůbky nedělám, jen vždycky šupnu pár hrstí kompostu, když najdu odhalenou hlízu.
@@bettytochtli9994 V jednom z videí vysvětluji můj odpor k motyce a na tom se nikdy nic nezmění. Radši občas vytrhnu něco málo i s kořeny a se svlačcem jsem se smířil. Tento způsob se mi líbí a vidím, že nejsem jediný a to je dobře. Na druhou stranu mě baví se dívat na jiné, jak ryjí nebo donekonečna okopávají. 🤣
@@bettytochtli9994 Ještě jsem zapomněl, že pod povrchem suchého kompostu je vlhko, ale i hrozná spousta života. Tolik žížal a všemožných živočichů jsem nikdy v půdě neměl.
@@zahradavemeste To mě taky. 😀Ale na druhou stranu si říkám, dobře vám tak, po všech těch radách, jak to dělám blbě, že kompost mi to všechno spálí, brambory neporostou, že je musím okopávat atd. 😀
Já jsem začátečník, od loňska si tvořím svůj první kompost (ale jen v malém plastovem komposteru z lidla) a budeme teď na jaře dělat vyvýšené záhony. Když jsem zajišťovala info ohledně založení těch záhonů, tak jsem narazila i na mulcovaní. Seno tam nebylo doporučováno z důvodu, ze je plné rostlin se semeny, které pak prorůstají, kdy některá vyklici hned a některá třeba až za rok atd. Více byla doporučována sláma, protože v ní mohou být jen semínka obilí, které vyklíčí hned, snadno se vytrhne a pak už z toho nic neroste.
U sena to taky nemusí být pravda, záleží na tom, kdy je udělána seč. Sláma je perfektní, jen ji mají rádi slymáci a taky trochu odebírá dusík z půdy, ale u vyvýšených záhonů bude výborná. Já bych taky používal slámu, ale bohužel balik nedostanu brankou a malý jsem zatím nesehnal. Počítejte ale s tím, že každého mulče je třeba dost navrstvit a té slámy budete potřebovat třeba 10 cm.
Eště mám dotaz .Mám menší foliovníček ted rozměr fakt nevím ale malinkej .A ted co bych potřebovala .Budu si dělat vlastní sazenice paprik ,rajčat,atd .No a jelikož mohu mít pouze na okně ráda bych pak dala do foliovníčku třeba březen,duben .A nevím zda ho mohu nák vytopit aby ty sazenice tam byli do května než je dám uplně ven .Nevíte náhodou jak na to???Děkuji za info🌺🥀🌹
Chtělo by to vyhřát třeba čerstvým hnojem. Lze ho sehnat bez větších problémů, zdarma. Je na to skupina na FB, jen si musíte zajistit vlastní dopravu. Uvidíte jakó bude počasí, třeba budete moct od 1/2 dubna bez problému do fóliáku. Lze taky zvýšit ochranu ve fóliovníku překrytím netkanou textilií, uděláte nad rostlinami takový tunel a ten je ochrání.
Tomu se říká "bez rytí" a také to na zahradě používám..i když, mě motyčka nevadí..spíš to mám spojené s tím, že mám velkou zahradu a čas je jen jeden, takže kartony, na ně kompost a na cestičky štěpku, no a každý rok doplnit kompostem :) ovšem, nějaký ten plevel tam přes léto bude, ale ne na tu motyčku :) Ať se všem na zahradě daří a vše kolem roste a baví :)
Já vím, znám "no dig" a i o tomto způsobu v dalších videích mluvím. Tím, že mám záhony vypleté, tak nedávám kartón a jen dosypávám kompost. Ten výraz bez okopávání používám jen proto, že nesnáším motyku. 🤣 Je to za mě ten nejlepší a nejméně náročný způsob pěstování. Samozřejmě občas něco proroste nebo přiletí, ale pletí jde úplně samo. Už si to jinak ani nedovedu představit. Pěkný zbytek dne.
Ano, ano, je to tak :) Je třeba si to na zahradě ulehčit jak jen to jde...ona je to radost a zároveň i starost, a kolikrát velká dřina, ale, stojí za to!!! :) Hodně úspěchů bez motyčky :) @@zahradavemeste
@@FrantiškaLili Děkuji. Já mám tyhle postupy pro lenochy moc rád. Dalším mým oblíbeným ulehčením je zálivka podmokem.
Blahopřeji k používání kartonu. Pouhý výňatek.
Odstavec předpisu 38/2001 Sb.
Vyhláška č. 38/2001 Sb., o hygienických požadavcích na výrobky určené pro styk s potravinami a pokrmy
Příl.12
Konzervační prostředky
8.1 kyselina sorbová a její soli 7/
8.2 propylester a/nebo ethylester kyseliny p-hydroxybenzoové 7/
8.3 kyselina mravenčí 7/
8.4 kyselina benzoová a její vápenaté, draselné a sodné soli 7/
8.5 addukt ze 70 % benzylalkoholu a 30 % formaldehydu 7/
8.6 směs z: 5-chlor-2 methyl-izothiazolin-3-on, nejvýše 0,001 %, 8/ 2-methyl-4-izothiazolin-3-on, nejvýše 0,0004 %, 8/ formaldehyd, nejvýše 0,022 % 8/ ethylenglykol, nejvýše 0,03 % 8/
Prostředky pro zvýšení pevnosti za mokra
1.1 glyoxal, přičemž v extraktu hotových výrobků smí být dokazatelné množství nejvýše 1,5 mg glyoxalu v dm
2
1.2 močovino-formaldehydové pryskyřice
1.3 melamin-formaldehydové pryskyřice
1.4 zesíťované kationické polyalkylenaminy a to:
1.4.1 polyamin-epichlorhydrinová pryskyřice, vyrobená z epichlorhydrinu a diaminopropylmethylaminu 3/
1.4.2 polyamid-epichlorhydrinová pryskyřice, vyrobená z epichlorhydrinu, kyseliny adipové, kaprolaktam diethylentriaminu a/nebo ethylendiaminu 3/
1.4.3 polyamid-epichlorhydrinová pryskyřice, vyrobená z kyseliny adipové, diethylentriaminu a epichlorhydrinu nebo směs epichlorhydrinu s amoniakem 3/
1.4.4 polyamid-polyamin-epichlorhydrinová pryskyřice, vyrobená z epichlorhydrinu, dimethylesteru kyseliny adipové a diethylentriaminu 3/
1.4.5 polyamid-polyamin-epichlorhydrinová pryskyřice, vyrobená z epichlorhydrinu, amidu kyseliny adipové a diaminopropylmethylaminu 3/
1.4.6 polyamid-epichlorhydrinová pryskyřice, vyrobená z epichlorhydrinu, dimethylentriaminu, kyseliny adipové, ethyleniminu a polyethylenglykolu, nejvýše 0,2 % 3/
1.4.7 kopolymer vinylformamidu s vinylaminem, nejvýše 1,0 % 3/
môj domáci kompost sa tiež ,nauarí" a nikdy som s ním nemal problém....😉
Můj kompost je bohužel plný semen plevelů, takže na zarytí je super, ale na povrchu ho takto použít nemůžu. To bych se uplel k smrti. Když máte svůj kompost kvalitní bez semen, tak je to to nejlepší.
Děkuju za video! Jsem absolutní začátečník a mám pár otázek. Provzdušňujete nějak / hnojíte záhon před navezením kompostu?
Slyšel jsem, že kompost bych měl zašlapat, naopak na klasický záhonek nešlapat nikdy, je to pravda?.. Děkuju!
Dobrý den, nic neprovdušňuji ani nehnojím. Vloni jsem použil dusíkaté vápno z důvodu prevence chorob. Hnojím až samotné rostliny a to jíchou z kopřiv a zálistků, zákvasem slepičinců a Hnojíkem, podle druhů jednotlivých plodin. Určitě najdete video, kde jsem vloni na jaře chystal záhon za 20 minut, tam to uvidíte přesně. Po záhonech šlapu normálně, pokud je to nutné, jinak chodím v uličkách.
@@zahradavemeste perfektní, díky moc :)
Spolužačka jde okolo zahrady na svoji zahradu a říká mi. Bobe, jak to děláš, že nemáš plevel¨? Říkám. Hani PLEJU 🙂 Pleju rád, ryju hodně, ryju rád... Vážně. Pletí a rytí mne na zahradě baví nejvíc. Je to relax 🙂Také se říká. Jedno okopání se rovná 3 zálivkám, neboť se pára odrazí od načechrané půdy zpátky do země.
Kompost z kompostáren je také problém proto, že nevíte zda někdo nepoužívá roundup, bofix atd, že tam nemáte v pilinách olej z motorovky atd.. a slyšel jsem již problémy o špatném, divném růstu a toto by mohl být ten problém.
Jelikož rád ryju, tak dělám zelené hnojení, buď svazenku, nově i afrikány, nebo hořčici, řepku, pokud vím, že nebudu dělat brukvovité. Dle osevního plánu, dělám na některých záhonech zelené hnojení na jaře i na podzim. Letos po česneku budu zarývat v polovině listopadu, před deštěm a mrazy pohlídám si to, svazenku podruhé a má metr výšku v začátku květu. Rostliny na zelené hnojení mají nejenom velké množství zelené hmoty, ale např. svazenka dělá velmi slabé bohatě rozvětvené kořínky a zem má opravdu drobivou strukturu. Nyní mne napadlo ukázat ve videu lidem to množství hmoty při zarytí.Já si do kompostu nedávám plevel, ale jen zbytky z kuchyně a ze zahrady i bez semen rajčat atd.. Na podzim vše zelené ze zahrady zozšlehám na kousíčky do 5 cm a proto druhý den má již hromádka 50 x 50 cm 60-70 st.c.
Dělám to pro ten odpočinek na zahradě. Moc mne nabíjí fyzická práce a to nejsem kancelářskej. Vždy jsem psal youtuberům do komentů, že neryje ten, kdo nerad ryje a Vy jste to potvrdil 🙂
Hezký den 🙂
Máte samozřejmě radu, já nerad ryju a okopávám. Narozdíl od některých permakulturních fanatiků se za to nestydím a otevřeně se k tomu hlásím. Zelené hnojení je skvělá volba dodání organivké hmoty, která je ale v rozporu s mojí leností nebo pohodlností. Neříkám, že je to nejlepší nebo jediný způsob, ale mě se líbí, baví mě a vyhovuje mi. S výsledky jsem až na vyjímky spokojený. Navíc jsem spíš na to ovoce a zeleninu dělám jen doplňkově.
@@zahradavemeste ok 🙂
Robím to takto podobne a dávam kartón čistý bez popisu a nálepiek samozrejme.
V případě, že by byl záhon nějak moc zaplevelený, tak bych ho tam dal taky, ale ta vrstva kompostu by musela být vyšší. Pokud je půdá bez plevelů, tak k tomu není důvod a stačí zasypat kompostem v malé vrstvě. Ty 3-5 cm se za rok úplně ztratí a půda se tím zúrodňuje.
@@zahradavemeste ten kartón dávam do kompostu v lete dám travu alebo iný materiál zo zahrady a kartón natrham potom je krásna teplota v komposte inak neviem akú suchu zložku by som tam dal v lete v takom množstve a kartónu mam nekonečné veľa.
@@vladimirvelsic3938 Já jsem používal plata od vajíček, nebo taky nastříhané kartóny. Dá se použít hobliny, piliny, štěpka, sláma, seno, ale ne vždy toho má člověk dostatek.
Česnek nemá rád intenzivní hnojení,natož zalévání,které produkuje plíseň.
Však já ho většinou nezalévám. Kompoat je super proto, aby se vsákla vláha z deště a taky tam není škraloup a půda je propustná. Hnojím 3x za sezónu, což považuju za akorát, protože záhon není prohnojel z loňska.