Élő magyaróra
Élő magyaróra
  • 24
  • 115 011
A Tihanyi Apátság Alapítólevele (Ómagyar kori nyelvemlékek I.)
Tihanyból, a magyar nyelv szimbolikus bölcsőjéből jelentkezik az Élő magyaróra. A Tihanyi Apátság Alapítólevelének nyelvtörténeti jelentőségén túl kultúrtörténeti érdekességek Pelczéder Katalin nyelvész és Barkó Gábor Ágoston bencés szerzetes kalauzolásával.
มุมมอง: 1 039

วีดีโอ

Magyar nyelvemlékek II. Halotti Beszéd és Könyörgés
มุมมอง 1.3K9 หลายเดือนก่อน
Ahogy a világ a teremtéssel kezdődik, nyelvünk életének első magyarul megszólaló dokumentuma is a teremtéstörténetet idézi fel. A beszédet megszólaltató Bánffy György hangjával szinkronban láthatók az eredeti kézirat megfelelő sorai. A kötelező nyelvtörténeti ismereteken kívül arra is kitérünk, miért tekinthető retorikai csúcsteljesítménynek a szöveg.
Magyar nyelvemlékek III. Ómagyar Mária-siralom
มุมมอง 9819 หลายเดือนก่อน
A legkorábbi ismert magyar nyelvű vers anyakódexének regénybe illő történetébe avat be szakértőnk, Pelczéder Katalin. A verset megszólaltató Molnár Piroska hangjával szinkronban láthatók az eredeti kézirat megfelelő sorai. Részletesen bemutatjuk, milyen nyelvállapotot tükröz a szöveg, hogyan kapcsolódik a szóbeliségben megőrzött népi imádságokhoz, és miért tekintjük stilisztikai remekműnek.
Az Élő Magyaróra másfél éve
มุมมอง 177ปีที่แล้ว
A verselemzés hasznától Petőfi nótáiig. Összefoglaló a legértékesebb pillanatokból: hogyan telt az Élő magyaróra másfél éve?
13. Élő magyaróra-tábor - tábori összefoglaló
มุมมอง 227ปีที่แล้ว
2023. július 5. és 9. között került sor a 13. Élő magyaróra-táborra Sátoraljaújhelyen és Széphalomban. Kisfilmünk a tábori eseményeket foglalja össze.
13. Élő magyaróra-tábor: az első napok történéseiről // 2023.07.05 - 09.
มุมมอง 239ปีที่แล้ว
13. Élő magyaróra-tábor: az első napok történéseiről // 2023.07.05 - 09.
Bájoló lágy trillák
มุมมอง 859ปีที่แล้ว
Bájos, dekoratív és pajzán: Csokonai rokokó oldala egy könnyed kisfilmben. Szó esik rózsákról, fürdőző nimfákról, valamint arról a bizonyos szeplőről is. És talán elhisszük a végére, hogy a rokokó nem feltétlenül azonos a giccsel.
Petőfi, a slágergyáros
มุมมอง 907ปีที่แล้ว
Ha 150 éve lett volna Petőfi Rádió, a slágerlisták élén minden bizonnyal Petőfi-nóták álltak volna. Ezúttal nem a világmegváltónak, nem az üstökösnek, és még csak nem is a légtornásznak eredünk a nyomába. A slágergyáros Petőfi titkához igyekszünk közelebb jutni - és közben persze többször dalra fakadunk.
A madáchi jövő már a jelen...
มุมมอง 584ปีที่แล้ว
Klímakatasztrófa, cancel culture, génmanipuláció, a biológiai egyensúly felborulása - ugye, ismerős XXI. századi disztópiák? Az ember tragédiájában mindegyikre találunk - néha hátborzongatóan pontos - utalásokat. Madách próféta volt, vagy jövőkutatás úttörője? És miben lehet ma még „bízva bízni”?
Verselemzés tejszínhabbal - Elő magyaróra
มุมมอง 11Kปีที่แล้ว
Nem szoktunk habozni, ezúttal viszont ezt tesszük! Így végre mindenki megtudja, mi köze a tejszínhabnak a költészethez. Verselemző minikurzus - mindössze hat percben. S hozzá egy betűszó, amelynek segítségével az elemzési szempontok bármikor felidézhetők. Édesítsük hát meg a verselemzés kávéját!
A himnusz terei - 200 éves a Himnusz szövege
มุมมอง 2.2Kปีที่แล้ว
Mi mindent szimbolizál a magyar himnusz? Igaz-e, hogy Erkelt kényszerítették a pályázat megírására? Mi volt a katolikus egyház legfőbb kifogása a himnusz ellen? Hol van a helye más nemzetek himnuszai között? Többek között ezekre a kérdésekre adunk választ vendégünk, Fónagy Zoltán történész közreműködésével. Előkerül a protokoll, a himnuszt érintő tabuk, és persze érintjük a pesszimizmus kérdésé...
ÍZES ANYANYELVÜNK - A magyar nyelvjárások
มุมมอง 86Kปีที่แล้ว
Hogyan válik slágerré a palóc rap? Él-e még a „szögedi” nyelvjárás? Miért melengeti az ember lelkét, ha tájszólást hall? Műsorunkban Bárth János nyelvész-nyelvjáráskutató tárja fel a tájnyelvek jellegzetességeit, valamint szerepét a mai nyilvánosságban. A nyelvjárások témakörére a 11. évfolyamon a tanterv szerint egy-két tanítási óra jut, miközben az élményszerű bemutatáshoz szükséges hang- és ...
23. Kossuth-szónokverseny (Petőfi vs. Kossuth)
มุมมอง 929ปีที่แล้ว
Szónokok vették birtokba november 12-én a Nemzeti Színházat. A 23. Kossuth-szónokverseny döntőjében 23 középiskolás és egyetemista fiatal mérhette össze szónoki képességét, a legjobbak pedig vitatkozásban is kipróbálhatták magukat. A szervezők a verseny idei tematikáját Petőfi és Kossuth alakjára építették föl: sok fiatal a közösségimédia-platformokról (főként a TikTokról) érkezett, de a versen...
A másik Gárdonyi - Az egri remete rejtett arcai (előzetes)
มุมมอง 286ปีที่แล้ว
Mindenki tudja, ki volt Gárdonyi Géza. De vajon ismerjük-e a művek mögött rejtőzködő embert? Ismerjük-e azt a Gárdonyit, aki nem csupán tollal vitézkedett, hanem karddal, sakkfigurákkal, ecsettel, hegedűvonóval és talán nádpálcával is? Az Élő magyaróra mostani adása kedélyes beszélgetés, melynek során a bor is előkerül, ráadásul valaki nótára fakad.
A másik Gárdonyi - Az egri remete rejtett arcai
มุมมอง 647ปีที่แล้ว
A másik Gárdonyi - Az egri remete rejtett arcai
9. Élő magyaróra-tábor / összefoglaló / 2022.07.06-10.
มุมมอง 4262 ปีที่แล้ว
9. Élő magyaróra-tábor / összefoglaló / 2022.07.06-10.
9. Élő magyaróra-tábor
มุมมอง 2252 ปีที่แล้ว
9. Élő magyaróra-tábor
Szalmabábégetés - Hogyan működnek az érvelési hibák?
มุมมอง 3782 ปีที่แล้ว
Szalmabábégetés - Hogyan működnek az érvelési hibák?
Újranyitott thébai akták
มุมมอง 1.2K2 ปีที่แล้ว
Újranyitott thébai akták
Újranyitott thébai akták - teaser
มุมมอง 972 ปีที่แล้ว
Újranyitott thébai akták - teaser
Forgó viszontság járma alatt nyögünk
มุมมอง 9362 ปีที่แล้ว
Forgó viszontság járma alatt nyögünk
Miért elemezzük „szanaszéjjel” a verseket? - 1. adás (előzetes) Élő magyaróra
มุมมอง 7842 ปีที่แล้ว
Miért elemezzük „szanaszéjjel” a verseket? - 1. adás (előzetes) Élő magyaróra
Miért elemezzük „szanaszéjjel” a verseket? - 1. adás Élő magyaróra
มุมมอง 2.7K2 ปีที่แล้ว
Miért elemezzük „szanaszéjjel” a verseket? - 1. adás Élő magyaróra