- 1
- 123 515
Marcin Skonieczny
เข้าร่วมเมื่อ 16 ต.ค. 2009
Defro Komfort Eko PZ 26kW K1Pv4 problemy z wykresem, PID, skacząca temperatura, przebijanie zadanej
Defro Komfort Eko PZ 26kW K1Pv4 problemy z wykresem, PID, skacząca temperatura, przebijanie zadanej
มุมมอง: 123 559
Dlaczego jak mam ustawioną temperaturę załączania pomp na 58* to potrafią one pracować nawet gdy na piecu jest 50*?
@@1892lesnik Tak na szybko nie przychodzi do głowy, że może nie są ustawione pompy równolegle? Zachęcam do odwiedzenia grup na FB.
@@marcinskonieczny są ustawione pompy równoległe.
@@1892lesnik trzeba by więc poszukać głębiej w ustawieniach, albo i są jakoś inaczej lub nieprawidłowo wpięte w sterownik.
Witam czy mozna się z Panem jakoś skontaktować odnośnie ustawień pieca?
@@ewanagrocka4075 dzień dobry. Niestety nie mam już czasu, zająłem się innymi sprawami :) Zapraszam na różne grupy na FB, jest ich sporo, tam znajdzie Pani wyjaśnienia. Pozdrawiam.
Można się z tobą skontaktować w sprawie pomocy przy ustawieniu kotła gdzieś poza yt?
@@PanMaxik Niestety nie mam już czasu aby tym dalej się zajmować. Film nagrany kilka lat temu, gdzie trochę moze hobbystycznie rozwijałem temat, ale obecnie już nie mam kiedy dalej go zgłębiać. Polecam różne grupy na FB, jest ich wiele, tam jest cały czas aktywne grono uczestników. Pozdrawiam.
Spieki nie powstają z tego powodu zły pellet i nastawy zły przede wszystkim dmuchawa
@@misieksztuc5140 to kocioł na ekogroszek, nie pelet.
@@marcinskonieczny sorry
Moj piec dobija temperaturę zadana pieca przekracza 61 st czy to jest prawidlowe czy zmniejszyc moc pica
A jaka jest zadana temperatura?
60 stopni
@@mariamasztanowicz9561 przekroczenie więc temp zadanej o tylko 1stopien to świetne ustawienie, oznacza,że jest b.dobrze ustawiony.
A co jeśli kocioł nagle przestał dobijać do temp. zadanej?
Jeśli zupełnie "nagle" się to stało, to należy szukać przyczyny - może jakaś awaria?
Bardzo ciekawie i przystępnie opowiedziane Też walczyłem ze swoim defro Dochodzi jeszcze jakość ekogroszku( w tej chwili lipa) Ciąg kominowy Rodzaj palnika rynna retorta Napowietrzenie kotłowni poprzez tzwzetkę Itp itd Zwykły kocioł a magisterkę można pisać Najczęściej głupieje jak jest za dużo ponastawiane automatyki Tak jak Pan napisał moc kotła dobrana do budynku i odbiór ciepła robi robotę
Pomogło dzięki:)
Jak ustawić temp zaworu mam 3dr bez siłownika ile najlepiej ustawić na kaloryferze 40 ? Pokazuje na termometrze 40 na wyświetlaczu temp zaworu żądaną 30 a temp bieżącą 40 to jak to jest z tym
Widocznie czujnik jest wpięty w sterownik i zamontowany gdzieś.blisko zaworu - temu pokazuje na wyświetlaczu. Żeby było automatyczne sterowanie, należy zainstalować siłownik na zawór i skonfigurować go w sterowniku. A jeśli chodzi o ręczne ustawienie, to nie ma jasnej odpowiedzi jaka temperature ustawić, gdyż powinna ona zależeć od temp.na dworzu. Jak ustawimy ręcznie np.40 może się okazać, że będzie za zimno w domu jeśli na zewnątrz będzie -10. Trzeba to spraktykowac i ustawić "pod siebie".
Z tego co widze ciut za wysoka temp. na podajniku u Pana. PID ma za zadanie tak dobierać ustawienia żeby temperatura była na stałym poziomie, sterownik wtedy zmienia odpowiednie parametry z wyprzedzeniem przewidują co sie wydarzy po określonym czasie i potrzebuje do tego algorytmów całowania , pochodnych i różniczki (czasu), wstepnie trzeba to poprawnie ustawic a resztę PID ma sie przyuczyć samodzielnie, jesli ktoś podczas przyuczania sterownika zmienia parametry to ta funkcja sie nieumie przyuczyć zaczynają się kompletne bzdury dziać w konsekwencji użytkownik rezygnuje z PIDa😊
Palniki ekoenergia misja tendencję do trzymania większych temp. tym bardziej,że moc kotla u mnie jest zmniejszona, czyli mniej i rzadziej podaje. Przy mocy kotła 50/60% temp. podajnika spada do około 38stopni, wtedy częściej i dłużej odbywa się proces podawania paliwa z dzięki temu zar trzyma się dalej od czujnika temp.
Witam, czy mozna temperature ustawić gdy spadnie nizej na kotle zeby nie wyciszal pieca, prosze o podpowiedź: Jeśli temperatura kotła nie rośnie przez czas określony przez użytkownika, uaktywnia się alarm wraz z sygnałem akustycznym. Podajnik i nadmuch zostaje wyłączony, natomiast aktywne w danym trybie pompy zostają załączone (oprócz pompy podłogowej). Na ekranie sterownika wyświetla się komunikat „Temperatura nie rośnie”
Sądzę, że ta wartość temperatury o której mowa jest gdzieś zapisana głębiej w ustawieniach serwisowych do których potrzebny jest odpowiedni kod. Nie znam takiego kodu i tym samym nie potrafię dokladnie odpowiedzieć na to pytanie. Chyba pozostaje tylko infolinia Defro.
@@marcinskonieczny dzięki za szybką odpowiedź,. od 23:30 piszczy temp nie rośnie, zimno w domu o 6 przyciskam OK i znowu się rozpala bez ingerencji. Ale w domu zimno :/ Mój wielo letni problem ;)
@@PijemWujek a może moc generowana na planiki jest za mała i gdy potrzeba aby pięć grzał mocniej, czyli zapotrzebowanie na ciepło jest większe, to nie wyrabia i stąd ten komunikat, bo nie daje rady dobić do zadanej. Cały czas utrzymuje się poniżej progu.
gdzie w menu jest tryb PID?
W zależności od sterownika. W K1pv4 jest w Menu ustawień > wybór PID Co do reszty nie wiem, trzeba poszukać w instrukcji.
Mam piec 10 kw na pellet ochrona powrotu zawor 4d przy podlogowce zawor 3 drozny na zasilaniu kaloryferach takie pokretlo biale regulujace odejscie na grzejniki ustawic je na tyle stopni ile jest temp zadana na koe np 60? Czy dac je na maxa bo na pokretle jest skala 35-75 mam 4 kaloryfery w pokojach i dwie drabinki jak to ustawic zeby piec nie przebijal temp a zeby wykres byl rowny dom ocieplony 20 grafitem strop 20 bialym na dole podlogowka 35 m masz jakies rozwiazanie zeby piec dluzej trzymal temp ? To biale pokretlo mam na maxa odkrecone dwie drabinki mam na maxa zeby piec nie przebijal a w pokojach mam termostaty na 3.5
Nie znam się dobrze na kotłach peletowych, one chyba pracują w cyklu praca/przerwa. Czyli kiedy spada temp na kotle to się rozpala, następnie dobija do temp. zadanej i się wygasza. Mam uboga wiedzę w tym konkretnym zagadnieniu, ale chyba na peleciaku nie osiągniesz płaskiego wykresu. Jeśli kaloryfery są podkręcane a nadal przebija temp. zadaną zbyt wysoko to bardziej bym szukał rozwiązania w generowanej mocy kotła a nie samych grzejnikach. Nie chcę wprowadzać w błąd, bo tak jak wspomniałem na peleciakach się nie znam.
Absolutnie nie zgodze sie co mowisz o mocy kotla w moim przypadku (i nie tylko moim) wystaryczlo tylko zmniejszczy obroty na piecu caly czas mam na 100 procent mocy i przebija mi max 2c ale dla mnie wazniejsza jest woda na powrocie a nie wykres
Czyli widzę, że film nie został obejrzany ze zrozumieniem. W Pana przypadku to oznacza,że jest zbilansowany odbiór ciepła z kotła, temu w zasadzie nie przebija temperatury. O tym mówię przecież w filmie. Korektę powietrza można wprowadzic przy wielu czynnikach. Jeśli popiół jest prawidłowy, spalanie również, temp.nie przebija, znaczy,że został kocioł i instalacja ustawiona poprawnie.
Czy nie masz kodu do wyboru algorytmu zPid? Dziękuję, mam tylko kod serwisowy 5162
Przepraszam, nie rozumiem o jaki kod dokładnie chodzi?
Dzień dobry proszę o pomoc sterownik sam zmienia podawanie ekogroszku tak że nie wypala się w pojemniku na popiół jest. Czarny ekogroszek piec Defro 15plus czwarty sezon nic się nie działo do dzis
Czy kociol jest regularnie czyszczony? Wysoce prawdopodobne, że mógłby zatkać się kanały nawiewne w retorcie i samym kanale wentylatora.
Ciekawe kocioł się przegrzał i zaczęło ciśnienie spadać a na komputer,e pisało termik rozwarty.nie wiadomo czy pękła rura w podłogowym ogrzewaniu czy komputer się zepsuł. Może Pan mi doradzi. Dziękuję.
Termik rozwarty oznacza, że temperatura kotła osiągnęła wartość krytyczna i zostało odcięte zasilanie kotła, sterownik powinien przestać sterować podzespołami kotła. Jeśli układ jest zamknięty a woda się zagotowała to powinien otworzyć się zawór bezpieczeństwa instalacji i nie dopuścić do nadmiernego ciśnienia w układzie, prawdopodobnie przez niego uszedł nadmiar wody rozładowując ciśnienie, jednak nie wykluczone, że mogło gdzieś dojść do rozszczelnienia. Należy ostudzić instalacje uzupełnić ilość wody, i sprawdzić, czy ciśnienie będzie utrzymywać się na stałym poziomie. Zasadniczo cały czas powinno wynosić około 1bar-1,5bar. (+/-0,5bar)
ja mam do ciebie pytanie mi temperatura skacze w dol i do zadanej i co oznacza to -5 pod zadana temp bo ja mam czasami -10 pozdrawiam
W zależności przy jakim parametrze jest pokazana temperatura z minusem oznacza obniżenie zadanej kotła lub zaworu. Ustawia się to w menu Regulator pokojowy lub tygodniówka kotła. Gdy kocioł osiągnie temo zadana lub reg pokojowy zgłosi ogrzanie pomieszczenia nastąpi zmniejszenie temp zadanej kotła lub temp zaworu. Wszystko wyjaśnione jest w instrukcji.
Witam. Mam kocioł Agat 10 , temp., zadana kotła 60 stopni, wykres idealny- prawie prosta linia, moc kotła ustawiona na 65%, ale nie można uzyskać zadanej temp. na pokojówce. Co robić? Podnieść temp. zadaną kotła czy zwiększyć moc? Pozdrawiam.
U mnie idzie około 40stopni w grzejniki a w podłogę około 30. W żadnym z pomieszczeń nie mam problemu aby osiągnąć żądaną temperaturę np 21stopni w pokojach a 23stopni w łazienkach. W Pańskim przypadku trzeba zweryfikować, co stoi na przeszkodzie aby temp. żądaną w danym pokoju była osiągnięta. Może to pomieszczenie ma jakiej bardzo nieszczelne elementy zewnętrzne, mostki cieplne, lub jest zbyt często przewietrzane? Może kaloryfery są zapowietrzone? Jeśli sytuacja tego wymaga należy podnieść temperaturę wody zasilającej odbiorniki ciepła w danym pomieszczeniu.
Jest czuwanie jakieś
Najbardziej rzeczowy materiał jaki tu znalazłem. Dzięki.
Za duża temperatura w podajniku co robić
Witam posiadam piec defro compakt eco pell 30 jak się okazało piec jest za duży i spalanie jest duże 20kw spokojnie by mi wystarczył w ustawieniach jest opcja możliwość przestawienia tylko nie wiem jak poprawnie to zrobić i czy wogule jest to możliwe proszę o pomoc
Menu Ustawien, moc kotła. Obniżać i obserwować zachodzące zmiany. Następnie ewentualnie obniżyć dalej lub finalnie wyregulować korekta nadmuchu.
Dzięki za porady były mega owocne, może filmik z ustawienia wypalania się groszku?
Nie ma za co, cieszę się, że filmik się przydaje. Chętnie coś nowego wrzuca, ale nie mam czasu, dużo się dzieje na świecie ... ;)
Jeżeli zimą przy 3 stopniach na zewnątrz ma Pan ustawione 30% mocy kotła to znaczy, że ma Pan spokojnie o 10 kW przewymiarowany kocioł. Wyrzucone pieniądze w błoto. Druga sprawa - kocioł nie powinien prawie w ogóle przechodzić w tryb nadzoru jak u Pana. Jest to dowód na to, że się przegrzewa bo nie ma odbioru i znów cofamy się do przewymiarowanego kotła. Trzecia sprawa - pompa CO powinna pracować BEZ PRZERWY. Co da montowanie zaworu czterodrogowego, skoro się Panu pompa wyłączy na godzinę, woda w układzie ostygnie a jak się dom ochłodzi to pompa się odpali a na kocioł wróci woda, która ma 25-30 stopni i całą ochronę powrotu szlag trafia, czego efektem będzie skraplanie się wody z powietrza i korozja kotła. Jeżeli ktoś ma dobrze dobraną moc kotła w stosunku do zapotrzebowania cieplnego domu to parametru MOC nie ruszamy. Robimy to tylko i wyłącznie latem, jeżeli mamy ustawiony tryb letni i chcemy grzać CWU. Wtedy schodzimy sobie do 20-30% mocy kotła. W przypadku kiedy komuś się przegrzewa kocioł i wchodzi w nadzór to powinien w ustawieniach serwisowych skorygować parametry PID, tam jest dosłownie wszystko, tzn. min i max czas podawania, min i max czas przerwy i ustawienia nadmuchu. Dobrze ustawiony kocioł ma być bezobsługowy przez cały sezon grzeczny, a nie że ktoś będzie latał co parę dni i zmieniał ustawienia mocy bo ten tydzień był w miarę ciepły np. + 10 *C, a następny -5...
Witam. Proszę pokazac wykres cwu po uzyciu duzej ilosci wody z bojlera. Ma Pan podłączony bojler pod programator czy grzeje Pan wodę w bojlerze grzałką.
CWU jest podpięte oczywiście do kotła, więc nie używam grzałki w okresie zimowym. Jedynie latem. Niestety YT nie ma możliwości wstawiania zdjęć w komentarzach.
@@marcinskonieczny Jak długo dochodzi bojler do zadanej temperatury?
@@wiesiekgorczowski5511 nigdy tego nie mierzyłem, histerezę CWU mam ustawioną na 1 stopień, ale sam czas odbudowy temperatury nie trwa długo. Postaram się sprawdzić wieczorem na wykresie i odpowiem.
Witam mam ten sam kocioł z tym że 50kw i dalej mam problem ze skaczaca temperatura. Jak zmniejszę moc to nie dogrzewa jak zwiększę to do 75 st dobija. Mógł by mi Pan pomoc?
50kw to duży kociol. Pid w sterownikach TECh nie działa zawsze tak jakbyśmy oczekiwali i może się czasem okazać, że przy układzie CO jaki mamy najlepszym wyjściem będzie praca w dwustanie. Na początek należy przestudiować pracę swoich pompek, czy pracują cały czas? Czy odbiór ciepła z kotła jest w miare równomierny przez cały czas?
Od początku do końca moje słowa. Od dawna tak mam ustawione. Tylko PID i zmiana 2 parametrów moc i powietrze a reszta to ustawić zawory i głowice. Brawo autor.
Bardzo fajny i zrozumiały film.Rowniez chciałbym zadać kilka pytań prowadzącemu panu Marcinowi
Postaram się odpowiedzieć.
@@marcinskonieczny Dzień dobry od niedawna jestem posiadaczem kotla defro komfort eko lux 15kw na ekogroszek.Temperatura żądaną kotla 55 histereza 5 wyłącza się na 60 stopni minimalne otwarcie zaworu 40 Moc z uwagi na przewymiarowanie kotla ustawiona jest na 25% .Pięć po dogrzaniu domu z wartości kotla 60 stopni wyłącza się iw ciągu około 20 minut ma 75 stopni. Chcialbym podkreślić że tryb nadzoru po rozmowie z sewisem ustawiony jest poprawnie ale z moich obserwacji pompy które włączając się co kilka minut przemieszczając ciepłą wodę musiałyby nieco dłużej pochodzić w tej chwili mam ustawione z 30 na 40 s co 4 minuty .Czy jest ustawienie aby pompy w górnym zakresie kiedy piec ma 75 stopni włączyły się aby obniżyć temperaturę. Czytając instrukcję czytałem coś w tym temacie w pompach cyrkulacyjnych ale nie wiem czy dobrze zrozumiałem.Pozdrawiam serdecznie.
@@romanwisniewski6104 algorytm trybu pid w sterownikach TECh (dla Defro) ustawiony jest tak, że przełączy się w nadzór dopiero po przebiciu temperatury zadanej o +5 stopni. Tak jest i tego się nie zmieni, ale można to obejść. Jesli jest zainstalowany regulator pokojowy, wystarczy wejść w jego menu na sterowniku kotła, wybrać sterowanie kotłem a następnie obniżenie zadanej o 5 stopni. Jeśli nie ma sterownika pokojowego, robimy powyższa czynność ale w sterowaniu tygodniówka kotla. Wtedy obniżamy próg przełączania pid w nadzór o jego 5 stopni wybieg, czyli kocioł przejdzie nam w nadzór zgodnie z zadana temperatura. Jeśli chodzi o wcześniejsze załączanie się wszystkich pompek np. przy 75 stopniach, należy wejść w menu serwis kodem 5162 i przestawić próg temperatury alarmowej z 80stopni do 75. Wtedy przy osiągnięciu tej temperatury wlacza się pompki CO i jeśli jest zamontowany siłownik zaworu, otworzy się na maxa do chwili zbicia temperatury na kotle.
Chciałbym zapytać o regulator pokojowy na kotle.Na początku w nowym piecu miałem ustawione 20 ale z uwagi na rosnącą temperaturę bo piec mi przebijał serwisant polecił mi zmienić na 15 stopni. W tej chwili jest już lepiej nie ma tak skaczacego wykresu.Mam sterownik K1PV4 na ekogroszek. Proszę powiedzieć jakie ustawienie obecne moje na piecu -15 wcześniej 20 ma znaczenie co do regulatora pokojowego ST292v2 obecnie ustawione na noc 20 stopni a w dzień 22 stopnie.Widzę że ma Pan bardzo wyplaszczony wykres mój w stanie nadzoru wygląda na poziomie 62-57 stopni ale w trakcie grzania grzejników spada poniżej 50 jest to widoczne na wykresie spadek i wzrost po osiągnięciu temperatury z 60 stopni kiedy piec się wyłącza na 70.Myślę tak sobie czy odchylka regulatora pokojowego ma tu jakieś znaczenie 15 na piecu a na regulatorze pokojowym w dzień 22 stopnie. Dla przypomnienia temp.zalaczania pomp ustawiona jest na 50stopni .W przypadku grzania cieplej wody wykres wygląda podobnie jak u Pana .Pozdrawiam.
@@romanwisniewski6104 nie rozumiem co znaczy, że regulator pokojowy na sterowniku kotła ustawiony jest na 15 ? Można zmienić temp załączania pompek np. na 55 stopni. U mnie o ile pamiętam obecnie jest ustawiona na 60. Zadana kotła to obecnie 65.
Boljer ha ha ha ha😂😂😂dobre
Najważniejsze żeby kocioł mało palił a reszte pal licho :D
Witam jaka histeresa pieca na pellet defro slim 10kw dziękuję i pozdrawiam
Ja jestem zwolennikiem jak najniższej, czyli 1stopien
Mając zawór 4d i głowice na grzejnikach jaką temperaturę ustawić na grzejniki? 35* czy więcej? Co będzie bardziej efektywne i lepsze dla instalacji
Jeśli są głowice, to jaka by Pan nie ustawił grzejnik i tak nie będzie bardziej gorący niż pozwoli mu na to głowica. Ja u siebie mam pogodowke i ustawiłem, że przy +10 w obieg idzie woda 35stopni a przy -10 idzie 40stopni, zadana kotła cały czas 60. U mnie się to sprawdza.
@@marcinskonieczny też miałem pogodówke ale ja wyłączyłem bo jakoś nie widziałem sensu przy głowicach.
Ma
Mam pytanie mam defro pelet kociol 16KW ale na palniku jest 20 KW więc w sterowniku zaznaczone kociol 16KW a mocą mogę zjechać tylko do 50% nie powinien być kociol ustawiony jako 20kw w ster. Zgodnie z mocą palnika bo nie mogę zejść poniżej 50% mocy...a mam takiego instalatora jednocześnie serwisanta że po podpięciu kotła i rozliczeniu tyle go widzieli
Niestety nie mam zbyt dużej wiedzy na temat kotłów peletowych i sterowników typu Slim - taki pewnie w kotle jest zamontowany? Możliwe,że 50% to minimum na jakie pozwala oprogramowanie. Proponuję skontaktować się z serwisem Defro, aby ustalić jaka moc kotła ustawić na sterowniku.
Proszę o numer kontaktowy i mam kilka pytań o sterowniku
Niestety nie udostępniam swojego prywatnego kontaktu, ale dziękuję za zainteresowanie. Zachęcam do odwiedzenia grupy na Facebooku kocioł Defro użytkuje. Tam powinien Pan znaleźć odpowiedzi. Pozdrawiam.
No dobra a jak można zmniejszyć moc tylko do 50% i niżej się nie da? Ja mam problem wlasnie bo nie mogę trafić w ten odbiór ciepła. Dom ocieplony ale nie jakoś super. Phoroterm, wełna, i ścianka + 5cm steropian na zewnątrz. Do grzania jakieś 120m2 z czego 95-100 to podlogowka + 4 grzejniki. 3 osobne pompki CO, CWU i grzejniki. Mam kocioł Calori 20 kw. Zmniejszyłem już moc palnika na 16kW i dałem moc kotła na 50%. Temperatura na podłogę 35*C, na grzejniki 40*C i na CWU 50*C. Zadana temp. CO 65*C i podbija do 75 i wyżej ale do 80 nie dobija. Potem się wygasza i wchodzi w tryb czuwania spada do tych 59 i znowu odpala i tak co godzine. Jak zrobić to żeby wykres był jak u Ciebie i żeby tak często nie rozpalał i wygaszał? Prosiłbym o kontakt autora filmu bo nawet z instrukcji pewnych rzeczy nie wiem a nie było mnie przy zakładaniu instalacji i pieca jak i rozpaleniu. Jakąś wiedzę posiadam ale bez pomocy nie dam rady :/
Witam, z tego co wiem jest to kocioł peletowy defro, a one tak właśnie działają, że się wygaszają a później na nowo rozpalają. Niestety nie znam za dobrze sterownika dla tego kotła, czyli APC K Slim i obawiam się, że w tej materii zbyt wiele nie powiem. Może po osiągnięciu zadanej temp. silownik przymyka zawór mieszacza, lub wyłącza się któraś pompka i przez to tak wysoko przebija? Tylko zgaduje, gdyż nie znam tych kotłów.
@@marcinskonieczny dokładnie nigdzie nie mogę znaleźć opcji żeby go wprowadzić w nadzór żeby się nie wygaszal tylko trzymał temperaturę. Nie mam termostatów pokojowych jeszcze więc tym bardziej nie powinien rozłączać pompki od podłogi a czasem to robi.
@@sakerpdw tak jak mówiłem, nie znam dokładnych opcji tego sterownika, ale można poszukać nastaw dla pompki, która według Pana powinna pracować cały czas. Może jest ustawiona jako pompa podłogowa i jest wpięty w sterownik czujnik temperatury od podłogi i w momencie wykrycia wyznaczonej temperatury zostaje rozłączona. Można zmienić jej nastawy jako pompa CO i żeby pracowała non stop. Tylko trzeba to wtedy jakoś regulować, najlepiej siłownikiem zaworu aby ten kontrolował temperaturę idącą w podłogę, żeby nie pompować gorącej wody. Ciężko mi się wypowiadać, tylko sugeruje możliwe rozwiazania. Co do samego kotła, to taka jest jego charakterystyka pracy, że się wygasza i rozpala. Tak w zasadzie będzie pracować. Jeśli jest taka wola aby pracował możliwe dłużej, można w menu serwis kod 5162 (powinien zadziałać) i przestawić serwisowe nastawy dla trybu pid, tak aby wygenerować jeszcze mniejszą moc na palniku. Nie powiem jak ma to wyglądać dokładnie, gdyż nie znam żadnych nastaw dla kotłów peletowych.
@@marcinskonieczny a jak zmiejszyc temperature spalin bo oscyluje w okolicach 100*C i rura która idzie do komina jest gorąca. Nie ucieka za dużo ciepła w komin ? Wszystkie "świderki" z kotła mam powyciągane bo zauważyłem że wtedy ma lepszy "cug".
@@sakerpdw 100stopni jeśli zawirowywacze są wyjęte to i tak dobry wynik. Tylko zmniejszenie nadmuchu (żeby płomień był mniejszy) może zmniejszyć temperaturę spalin. Ale trzeba też pamiętać, żeby nie popadac z tym wszystkim w przesadę.
Brawo, trafna uwaga problemu nastaw sterowników myślę 95% komentarzy. Ludzie są wygodni nie czytają instrukcji bo to dobre dla amatorów a oni to super fachowcy. Problem jest czytania ze zrozumieniem to drugie i lepiej obejrzeć YT i zobaczyć jak to zrobić. Jak ktoś chce być dobrym palaczem to trzeba się douczyć bo w szkole tego nie uczą. Pozdrawiam!
Witam. Posiadam piec defro sigma 5. Obecnie pracuje za granica. Piec mam ustawiony tak ze jak temp. w domu spadnie o 2 stopnie to piecmi sie odpala. Nikogo w domu nie ma wiec chodzi tylko o dogrzewanie domu. Ogrzewanie jest tylko podlogowe na dole i na gorze. Piec odpala sie razdziennie przyobecnych temp. Czy jest mozliwe zeby piec caly czas chodzil i sie nie wygaszal a tem w domu byla 18stopni?
Trzeba by obniżyć jego moc na minimum i zostawić pompkę włączona na stele a jedynie ustawić na sterowniki kotła tak, aby siłownik się przymykał po osiągnięciu zadanej w domu do np. 20stopni i niech pompuje cały czas. Ale pewnie i tam wejdzie w nadzór, ale na pewno mniej.
@@marcinskonieczny bez histerezy w domu? Posiadam aplikacje emodul do pieca ale nie do sterownika pokojowego. Zna sie pan na takiej aplikacji?
@@chudy5451 histereza musiałaby być minimalna. Niestety na aplikacjach zdalnych się nie znam, nigdy korzystałem
@@marcinskonieczny aa ok. Bede na swieta 2 tygodnie to bede walczyc z piecem. Bo przez takie odpalanie sie raz na dzien musi ladnie dostawac. Dzieki pozdrawiam
Co oznacza te -5 pod zadana kotla?
W praktyce, jeśli sterownik pokojowy osiągnie zadana temperaturę zadana(komfortu) w pomieszczeniu, wtedy na kotle jego zadana temperatura obniży się o 5stopni. Natomiast w moim przypadku ma to troszkę inne znaczenie; gdyż algorytm PID w sterownikach Defro wprowadza kocioł w tryb nadzoru dopiero po przebiciu zadanej kotła o 5stopni. Więc u mnie jeśli jest zadana kotła 60 to przy tej temperaturze kocioł przejdzie w nadzór. Jeśli nie miałbym tego -5 to w nadzór przeszedłby przy 65.
Witam, proszę o kontakt mam problem z piecem defro identycznym. Pozdrawiam
Masz siłownik (auto) na zaworze czterodrożnym (czterodrogowym)?
Tak
Witam,można prosić jakieś prywatne namiary do Pana,bo mam problem z ustawieniem kotła
Witam, niestety nie jestem w stanie każdemu pomagać indywidualnie. Proszę wejść na grupę na FB kocioł Defro użytkuje - tam znajdzie Pani pomoc.
Filmik bardzo ciekawy masz sporo racji, ale napiszę z czym ja się nie zgadzam, pokazujesz wykres który jest już mocno ustabilizowany przez pracę ciągła na pid co dla mnie mija się z celem kupowania kotła który sam się rozpala, pid czyli Praca i Dozór a u Ciebie jest tylko praca jak mówisz dozór wchodzi sporadycznie, kolejną rzeczą to temp zadana, kotły peletowe lubią nieco wyższą temperaturę , ostatnie to tam moc która w twoim przypadku przypomina mi eco driving ale już taki skrajny że auto skacze szarpie itd. Ale całą resztą zgadzam się w 100%
Mój kocioł jest na groszek. Peleciaki mają inną charakterystykę pracy zgadza się i nie ma co w nich liczyć na piękny wykres :)
A PID to nie praca i dozór a mówiąc prościej algorytm pracy. Regulator PID, regulator proporcjonalno-całkująco-różniczkujący - regulator stosowany w układach regulacji składający się z trzech członów: proporcjonalnego, całkującego i różniczkującego. Najczęściej jego celem jest utrzymanie wartości wyjściowej na określonym poziomie, zwanym wartością zadaną.
P - proporcjonalny (dąży do równoważenia uchybów bieżących) I - całkujący (odpowiada za wcześniejsze uchyby) D - różniczkujący (przewiduje przyszłe uchyby)
@@marcinskonieczny przepraszam Ciebie bardzo, byłem święcie przekonany że omawiasz peleciaka, pozdrawiam
Witam serdecznie , jestem posiadaczem kotła DEFRO DELTA EKOPELL 15 Kwod sierpnia tego roku ,dom około 120m2 , (ocieplony )ogrzewanie tylko kaloryfery. Mam problem z wykresem temp kotła :/ moc kotła zmniejszona…
Brawo za proste wytłumaczenie właśnie mam zamontowany pierwszy kociołek Defro Komfort Eko Mini 11 kW ze sterownikiem Tech K1P4 i nie mogę sobie poradzić wykres skacze jak fale Dunajca. Od razu zapodałem zmianę ustawień zobaczymy po nocy co będzie. Moje pytanie co do tych biegów pomp czy pompy grzejnikowa i powrotu powinny być na tym samym biegu ?
Biegi pomp powinny być dostosowane do układu. Jeśli mają opcje auto, najlepiej w takowej je pozostawić.
Witam. Mam sterownik z PID i zawór 3 drogowy bez siłownika. Czy zalewasz zmianę na 4 drogowy z siłownikiem? Czy zmieni to spalanie? Jakie plusy są takiej zmiany?
*Zalecasz
Jeśli spalanie jest prawidłowe, czyli w popiele jest popiół a nie niedopalony groszek, na grzejnikach są głowice termostatyczne a domu utrzymywana temperatura optymalną na poziomie 23stopni, to nic nie zmniejszy spalania jak tylko poradnie ocieplenie budynku. Zawór 4d i jego siłownik to przede wszystkim automatyzacja pracy kotła i bardziej bezobsługowa wygoda użytkowania instalacji a niżeli ma to znaczący wpływ na spalanie.
Dzięki za pomoc. Tak na marginesie świetny film. Pozdrawiam
Mam wrażenie że pięć w trybie pid spała więcej węgla. Jaka jest twoja opinia?
@@grzegorz1987-r9u tryb pid ma za zadanie zautomatyzować, usprawnic proces spalania. Nie zawsze to wiąże się ze zmniejszona ilością spalania paliwa. Niestety... Można postarać się obniżyć moc kotla w menu ustawień.
40° temperatura podajnika?
Tak, czasem 38 czasem 48
@@marcinskonieczny a to niezbędne za dużo? Ja mam 18/20max. Wszystko pali się ok, spalaniewegla jest małe, temperatura bdb... kocioł posiadam 3 rok. Znajomi co mają te same kotły też mają max 22stopnie, nie za dużo popiolu w palenisku ?
@@jozinzbazin9965 popiół wybieram regularnie. Temperatura zależy od wielu czynników, od rodzaju palnika, nastaw palenia oraz gdzie kocioł jest postawiony(chłodna piwnica, czy wydzielone pomieszczenie w domu, gdzie jest ciepło). W moim przypadku konstrukcja palnika jest taka, że temperatura przeważnie będzie około 30stopni, kocioł znajduje się w pomieszczeniu kotłowni wewnątrz domu, gdzie od samego kotła jest bardzo ciepło, stąd taka u mnie temperatura.
@@marcinskonieczny jaki masz model kotła dokładnie? Też mamy kocioł w kotlowni stąd moje zdziwienie
@@jozinzbazin9965 komfort eko PZ 26kW
Witam można się z panem jakoś skontaktować? Mam kilka pytań a nigdzie nie potrafię znaleźć odpowiedzi
Proszę wejść na grupę na FB kocioł Defro użytkuje. Tam najszybciej znajdzie Pan pomoc.
Również potrzebuje kontakt do Pana mam kociol kamen i mi z zadanej 60 przebija do 82 na kotlw
Może Pan pomoc?
@@markb5677 Panowie, proszę mi wybaczyć, ale nie znam wszystkich kotlow i sterowników. Jeśli przebija temperaturę, to oznacza, że obecne nastawy generują zbyt duża moc na palniku lub przez jakiś czas nie ma odbioru ciepła z kotła, np. moze z jakiegoś powodu wszystkie pompki się zatrzymuja? siłownik zaworu zamyka się do końca? itp. Nie wymyślę innych rozwiązań problemu niż te omawiane na filmie. Pozdrawiam.
moduł wentylatora wyciągowego defro - brak transmisji włączenie i wyłączenie kotła nie pomaga !!! pomoc
A kiedy to się pojawiło? Taki wentylator jest w ogóle zamontowany w kotłowni?