- 28
- 51 503
Sławomir Mitschke
เข้าร่วมเมื่อ 4 ก.ค. 2008
Podtynkowa bateria prysznicowa OMNIRES "Y" - samodzielny montaż
W filmie przedstawiam samodzielny montaż podtynkowej baterii prysznicowej marki Omnires.
มุมมอง: 977
วีดีโอ
Próba ciśnieniowa instalacji hydraulicznej
มุมมอง 1.9K2 หลายเดือนก่อน
W tym filmie przedstawiam jak wykonałem ciśnieniową próbę szczelności domowej instalacji hydraulicznej (wody użytkowej) przy użyciu sprężonego powietrza.
Zaciskanie instalacji hydraulicznej PEX zaciskarką REMS
มุมมอง 2.8K4 หลายเดือนก่อน
Zaciskanie instalacji hydraulicznej PEX zaciskarką REMS
Samodzielny montaż instalacji hydraulicznej w systemie rozdzielaczowym HERZ T-LESS
มุมมอง 6K5 หลายเดือนก่อน
Samodzielny montaż instalacji hydraulicznej w systemie rozdzielaczowym HERZ T-LESS
Wykonanie wylewki masą styropianową (styrobeton) przez firmę Wolplan
มุมมอง 1.2K7 หลายเดือนก่อน
Wykonanie wylewki masą styropianową (styrobeton) przez firmę Wolplan
Fun with New Traxxas Revo 3.3 - first bashing after break-in
มุมมอง 2628 ปีที่แล้ว
Fun with New Traxxas Revo 3.3 - first bashing after break-in
to wyjście z deszczownicy u góry z czasem Ci sie obluzuje i opadnie na dol. Nie łącz sie do tego kolana bezposrednio pexem tylko dokrec do kolanka kawalek rurki, tak z pol metra, tylko nie ocynk bo zajdzie syfem, mosiądz albo nierdzewka i do tej rurki wchodzisz pexem. Po drugie kup jeszcze jeden kawalek takiej rurki i wkrec do tego kolanka przy tynkowaniu tego, bo teraz tego nie widac, ale jak tam kolanko ucieka pare milimetrow w ktoras strone to na koncu deszczownicy bedzie uciekac pare cm a to juz naprawde zle wygląda, a tak po tej rurce bedziesz widziec. A tak wgl to nie mozna tej baterii montowac do gory nogami? wtedy by nie bylo tego zawijasa do deszczownicy
Z filmem trochę mi zeszło, w łazienkach mam już płytki więc Twoje rady nie są już możliwe do wprowadzenia w życie :) Zobaczymy jak to będzie się sprawować, moim zdaniem nie ma opcji żeby się obluzowało - przymocowane na trzy śruby i zapaćkane masą wyrównującą Cekol. Ale rady zapamiętam, koledzy budują domy to będę mądrzejszy :) A baterię można do góry nogami zamontować ale dźwignia będzie skierowana ku górze a napis na niej również będzie do góry nogami - niezbyt ładnie :)
Dobry filmy, cenne uwagi i komentarzy ! Jestem przed montażem tej bateri tej firmy nie mającej boxa .
pakuly maja ta przewage ze jak trzymają to trzymają. Teflon z czasem puszcza i zaczyna przeciekac. Teflon sie uzywa tylko kiedy gwint jest plastikowy, a nawet jak gwint wewnetrzny jest platiskowy to mozna delikatnie pakuly dac. O hydrauliku ktory tak robi wszedzie to szkoda slow. Jak on robote konczy to jest fajnie, ale potem mija rok, wprowadzka, uruchomienie instalacji, potem kolejny rok dwa i zaczyna kapać. Jak on widzi instalacje to jest ladna i czysta, a co bedzie pozniej to go jak widac nie obchodzi.
Żaden ze mnie hydraulik, robiłem sam dla siebie w swojej chacie.
@@SlawomirMitschke ale cos wspominales ze pytales sie jakiegos hydraulika i on powiedzial ze robi na teflonie. Coz, ja nikomu zle nie zycze, moze ten teflon co kupiles jest akurat duzo lepszy i bedzie trzymac
A to prawda, mówiłem tak. Zapraszam do mojego filmu o próbie ciśnieniowej, tam jest ciekawe porównanie dwóch różnych nici teflonowych.
Witam . Mam pytanie,czy jeden rozdzielacz wystarczy na parter i piętro czy trzeba zastosować dwa. Dodam że na poddaszu będzie tylko łazienka i pralnia.
Cześć, nie jestem instalatorem więc fachowej wiedzy nie mam ale myślę, że jeden na dole wystarczy.
A jak z odległością która musi być schowana w ścianie jeśli chodzi o deszczownice? Bo w zestawie jest rozeta która jest nakręcana i jak to wymierzyć żeby nie było widać gwintu lub żeby ta odległość nie była za mała?
Ciekawe pytanie, nie pomyślałem o tym :) Gwint na rurze deszczownicy ma 25mm, rozeta ma 10mm, płytka z klejem ma około 13mm. Zakładając, że chcemy aby gwint wszedł 10mm w oczko w ścianie trzeba zamontować je tak, aby wystawało około 10mm ponad tynk. Ja zrobiłem na równo z tynkiem więc pewnie będę zmuszony zastosować 10mm przedłużkę.
@SlawomirMitschke no właśnie zorientowałem się że trzeba zostawić miejsce aby zastosować przedłużke lub ewentualnie przyciąć gwint gdyby rozeta nie nachodziła do płytek
Zasilanie do rozdzielacza jaka rura 3/4 czy 1"
Rura PEX 26mm czyli 3/4”
@@SlawomirMitschke a wyjścia z rozdzielacza wszędzie pex 16 ?
Tak, wszedzie idą PEX 16
Uszczelnienie pakułami czy teflonem to tak jak wybranie się na wakacje do Hiszpanii samolotem albo hulajnogą. Też się dojedzie. Tylko ta różnica. Kupowałem rozdzielacz tego Hertza i jest drogi ale solidnie wykonany, W rurki już bym tak nie wierzył że jest lepiej. Rury Vawina wydają się lepszej jakości. A ich eurokonusy mają tylko jedną uszczelkę, co uważam za niewystarczające.
Teflon czy pakuły to ta hulajnoga?
@@SlawomirMitschke Teflon to hulajnoga. Nidgdy nie zapomnę jak miałem teflon na obiekcie inwentarskim i zalecono mi podanie zakwaszacza do picia. do wody. Obniżyłem PH tylko o 2 punkty a teflon rozpłynął się i nic po nim nie zostało. Po tym zdarzeniu nigdy już nie zastosowałem nic innego niż pakuły konopne.
do deszczownicy warto by było dać rurę 20mm
Może i tak. Tyle dobrze, że chociaż poprawnie podłączyłem :)
Nie ma jak pakuły
Możliwe, ale pakuły śmierdzą i brudzą :)
Katastrofa ,kolor to chyba z zielonego ładu.
Zielony uspokaja, polecam 🤪
Ja bym kupił drzwi z zawiasami chwanymi w futrynie. Na zewnątrz ani wewnątrz nie widać zawiasów. Jest parę firm co robią takie drzwi.
Rozumiem :) Nam zawiasy nie przeszkadzają a nawet uważam, że trochę zdobią drzwi. Dzięki za komentarz 😀
Petarda
Dzięki! 🤩
No i chwali się czy żali. Po za tym kolor to jak przez te trzy ona
Zdecydowanie się chwalę. Dzięki za komentarz.
@SlawomirMitschke to proboszcz poklepie po ramieniu
Przepiękne ❤🔥
Nooo, to prawda 😍
Fajna robota tez bede sam próbował ogarnac hydraulike na swojej budowie dlatego ogladam . Powodzenia
Dzięki za komentarz. I ja życzę powodzenia 🤞
ciekawe jakie realne parametry termoizolacyjności są względem styropianu. Mam pytanie: dlaczego na chudziaku nie było folii?
Parametry można poczytać w karcie katalogowej produktu. Nie jest to czysty styropian więc parametry ma gorsze. Folii nie było bo to nie chudziak tylko posadzka, folia jest pod spodem.
@@SlawomirMitschke dzięki za wyjaśnienie :)
To cyrkulacje można z punktu do punktu szeregowo i powrót np w łazience?
Nie wiem jak to się zachowa w takim przypadku, może być tak, że będzie ciągnęło wodę pod oczko gdzie będą najmniejsze opory. Nie jestem specjalistą w tym temacie, trzeba by zapytać hydraulika :)
6:06 to nie jest żadne kolanko. Możliwe , że zawory odcinające też się psują od samego powietrza gdy nie są całkowicie zamknięte lub całkowicie otwarte. Używam tej nici hydraulicznej i jest bardzo dobra , żadnej innej już nie używam , tylko taką kupuję
Dzięki za komentarz. O której nici mówisz? Tej z Henkela?
@@SlawomirMitschkebidan , to jest nic hydrauliczna , a nie ta druga nić teflonowa
Mnie uczyli, że próbę robi się 2,5 ciśnienia roboczego.
Dzięki. Mnie nikt nie uczył, robiłem według własnego pomyślunku. Ale zakładając, że ciśnienie będzie 1.5 bar to 2.5x daje 3.75 bar więc te 4 wydaje się być odpowiednio.
czy dawales peszle 750 N ??
Prawdę mówiąc nie wiem, instalacji elektrycznej nie robiłem sam - robili mi elektrycy.
Nie.my się szanujemy.nie jesteśmy zjebani hg po nocach robic tylko do 15 max.
Dzięki za komentarz :)
Tak . Fajna kasa,ale życia nie ma. I dlatego teraz jestem technikiem w fabryce ciastek. Pozdrawiam
Dzięki za komentarz ale ja tego nie robię zawodowo tylko w swojej chacie 😄
Dokładnie... xD
I o połowę taniej wyjdzie jak sie samemu robi😊 a co do rur to nie lepiej ich bylo zalać w tym styrobetonie tylko zeby nie leżały bezposrednio na betonie zeby je styrobeton pieknie oblał na około i czy miałby sens stosowania otuliny kauczukowej na ciepłą wodę?
Minimum połowę mniej, a do tego jaka satysfakcja :) Proszę obejrzeć mój film z wylewania styrobetonu, widsć tam, żeb miałem sporo instalacji na posadzce i musiałbym się gimnastykować żeby je ominąć.
protip - nie myć, tylko wymieniać puszki jak już się skończą. od 5 lat używam 1 pistoletu w ten sposób :)
A witam Pana Łukasza :) Jak pistolet dobrej jakości to można tak robić, z tym Soudalem tak robię ale ten srebrny zasychał z podłączoną puszką i zakręcony :)
Kolejny błąd to położyłeś kabel w miejscu gdzie masz misę toalety . Ciepła podłoga i zimna woda zpowodują że będzie Ci się skralpać z misy na podłogę .
Przy wysokiej wilgotności to może i tak, ale będzie wentylacja mechaniczna więc spodziewam się raczej kontrolowanego środowiska. Najwyżej położymy dywanik 🙃
A czemu w prysznicu nie??? Jeszcze jedno, za blisko stelaża jest kabel, polecam odsunąć się na długość muszli, bo jak grzeje pod muszlą to potrafi robić się kondens i woda się skrapla.
Bo mam info, że pod prysznicami i pod wanną się nie robi podłogówki. Odparowuje wtedy woda z syfonów (oczywiście nie w kilka godzin ale jak się wyjedzie na kilka dni to już tak). dzięki za info z kibelkiem, ten kondens to się robi w muszli na klapie czy gdzie?
@@SlawomirMitschke Pod muszlą, muszla robi się mokra. Szczerze to dałbym ogrzewanie w prysznicu i chociaż z jedną nitkę przy ścianie pod wanna, zwłaszcza jeżeli jest to ściana zewnętrzna (o ile jest?)
Żeby muszla robiła się mokra na zewnątrz, to musiałbym ją chłodzić a nie grzać. Coś czuję, że to mit z internetu powielany bez pomyślunku. Mój kolega 10 lat temu jak dom budował nie zrobił podłogówki w sypialniach „bo podłogówka kurz unosi” co jest oczywistą bzdurą bo konwekcja przy podłogówce jest minimalna - założył za to grzejniki a tam to dopiero kurz fruwa. Zrobił tak, bo tak ludzie w internecie gadali. Mi się ta mokra muszla nie klei. Co do prysznica to poza wysychającym syfonem jest ważniejszy aspekt - nie robię tam wylewki bo glazurnik sam będzie wylewał sobie ze spadkiem i między wylewką a prysznicem powstanie dylatacja, która może spowodować uszkodzenie kabla grzewczego (posadzki będą pracować niezależnie) a tego bardzo bym nie chciał :)
@@SlawomirMitschke Oby ci się nie skraplało, ale daje ci rade z własnego doświadczenia, jestem hydraulikiem mieszkającym w norwegi, a tu w 95% rozkładane są kable grzewcze w łazienkach. Masz racje że musiałbyś ja chłodzić i chłodzisz, bo spłukujesz zimną wodą i tym samym ochładzasz muszle.
U mnie chata 140m2 pasywny 3 szyby, rekuperacja. Strych i poddasze wełna i alufox. Podlogowka wszedzie wodna. Pompa ciepła i Pv stare warunki. Cu +Cw 5 tys Kw caly rok bez lamp i agd i innych dupereli.Ogolnie jakby nie stare warunki PV to byłby gaz. Wyszłoby mnie połowę taniej jakby mnie wrąbali w nowe warunki.. Przewody grzewcze to musiałaby energia przestać drożeć lub stare warunki PV.
Jakie dom ma zapotrzebowanie na ciepło? U mnie z OZC wyszło około 7000kWh na rok. Poza kablami będę grzał klimatyzacją oraz czasami odpalę kominek. Enea ma też taryfę G12as przeznaczoną dla domów grzanych prądem, gdzie między 22 a 6 rano prąd kosztuje 62gr za kWh. Myślę, że nie będzie tragedii :)
Szfager ma takie ogrzewanie w pierwsza zime założył kominek teraz zamontował pompe ciepła elektryczne w pizdu chatka 10x8 z chujowo niskim poddaszem i za prad na miesiac wyjebal 6500zł kupil drewna poluanego wysuszonego za 3000zl i starczylo na reszte zimy przemysl czy cie stac na prad bo wyglada to jak koles kupił bmw z wielkim silnikem a niejeździ bo na raty ledwo uzbiera
Wszystko zależy od budynku i zapotrzebowania na ciepło. Jak chata dziurawa jak sito to będzie drogo.
@@SlawomirMitschke u szwagra nowy dom 25styropianu lambda 33 wełna 45cm lambda 35 fundament styropian 20twardy okna 3szybowe dzwi 9cm i co jakby było jak napisałeś to 20tys na prąd było by mało
U mnie chata 140m2 pasywny 3 szyby, rekuperacj. Strych i poddasze wełna i alufox. Podlogowka wszedzie wodna. Pompa ciepła i Pv stare warunki. Cu +Cw 5 tys Kw caly rok bez lamp i agd i innych dupereli.Ogolnie jakby nie stare warunki PV to byłby gaz. Wyszłoby mnie połowę taniej jakby mnie wrąbali w nowe warunki...
@@rafalc3987 chłopie pompa ciepła a gówniane maty elektryczne to inna bajka pompa z jednego kilowata wytworzy kilka kilowatów a mata czy grzalka nie
@@ukaszi9825 to chyba nie mi powinieneś odpisywać tylko temu gościowi z matami 😀
Klienci boją się awarii. Można naprawić bez kapitalne go remontu?
Elektra daje 20 lat gwarancji, warunkiem jest poprawny montaż i pomiary.
Tylko czekać na gruszkę ❤❤❤
Przyjedzie za kilka dni :)
Odważnie przy tych cenach energii 😂😂
Spokooojnie, do grzania będzie jeszcze klimatyzacja i kominek. Kable to nie jedyne i nie główne źródło ciepła - głównie będę grzał klimą a kable będą ją uzupełniać. Tak to sobie wymyśliłem :)
W prysznicu brodzik ? Nawet jak tak to będzie pod nim gniło bez kabla .
Zgadzam się jak przysznic nie będzie grzany będzie pleśń wychodzić
Nie, będą płytki ze spadkiem bezpośrednio na wylewce. Całe podłogi w łazienkach będą zabezpieczone dwuskładnikową hydroizolacją. Z tego co ja się doinformowałem to pod prysznicami nie robi się ogrzewania bo odparowuje woda z syfonów i wydostają się smrodki 😵
😂
@@SlawomirMitschketak bedzie jak bedziesz bral prysznic tylko w soboty😂
Od syfonu zawsze warto się odsunąć ok 30-50cm bo później wyjedziesz na weekend i rzeczywiście będzie smrodek ale trochę można zajechać żeby na zimnych płytkach nie stać. Ogólnie bardzo ładnie choć preferuje instalacje wodne co. bo wtedy mam pełną dowolność źródła ciepła ale jak ktoś jest pewien na 100% że będzie grzał prądem po wsze czasy to czemu nie
Będzie ciepło w giry
Bardzo ładnie . Gratulacje 👍👍🏆🏆❤️
Dziękuję! 🤩
Oczywiście że ceresit bo jakość twardość nie łuszczy się.Sika robi mega zywice zaprawy naprawcze piany watpie .Soudal też kupiłem dawno i lipa do ubytków wykorzystam z okna część wydlubalem a z 4 lata temu był okej jak kleiłem azbest żeby się nie lalo 🤗Do coś że polecam ceres fakt bardzo drogi ale wart.Po odkopaniu fundamentu po kilku latach na rogu pod studzienkę to samo co wstrzykiwalem pod coś.Powodzenia przy ociepleniu👍
❤
Jak cenowo wygląda hertz do popularnych innych systemów typu Kan-Therm, Tece,Wavin. Robiłeś porównanie?
Nie robilem porównania, spodobało mi się rozwiązanie z oringami więc nie szukałem dalej. Może zrobię odcinek z podsumowaniem kosztów. Przykładowo: rozdzielacz na 4 wyjścia kosztował 166zł, metr rury Herz HARMONY 16 kosztował 3.17zł.
Każdy kto sam podejmuje się budowy domu i co za tym idzie instalacji w nim, będzie wdzięczny za film bo wiadomo jak czasem rozmija się film producenta albo specjalisty od realiów na budowach; świetna robota:)
Właśnie w tym celu postanowiłem zacząć nagrywać filmy, aby pokazać że amator z chęciami i odrobiną wytrwałości może sam. Że popełnia się błędy, których nie należy się bać :) Dziękuję za miłe słowa i zachęcam do subskrybowania bo kolejne filmy są w produkcji :)
Jesli są to szczeki Th to powinieneś kolego założyć je za ten bialy oring a nie dojeżdżać do oringu jak w systemie U.
Zgadza się, zorientowałem się chwilę później, wszystko jest na filmie! :)
Proszę zmienić tytuł : Jak nie zaciskać...
Dziękuję za komentarz, obejrzał Pan cały film czy komentuje Pan po pierwszych minutach?
A można szczękami th zaciskac systemU?
A to ciekawe, u mnie tez takie tynki a po1,5 misiaca sucho jak wiór. Coś nie tak u ciebie.
Gotowe z worka czy tradycyjne? U mnie były tradycyjne mieszane na budowie.
Sugerujesz się tym czujnikiem?😂
Tak
Ja zrobiłem inaczej. Cyrkulacja bezpośrednio pod prysznic na górnej łazience. Na parter cyrkulacje wpiąłem w ostatnią wolne wyjście z belki rozdzielacza. Czyli na parterze mam cyrkulacje tylko do rozdzielacza. A na górze idzie pod prysznic. Oczywiście co za tym idzie cała belka się "przepłynie wodą". i pozostałe punktu będą miały ciepło już od rozdzielacza.
Na belce będzie ciepła woda ale od belki do punktu poboru będzie zimna. Każdy dom jest inny, nie ma uniwersalnych rozwiązań.
Właśnie u siebie chce cyrkulację zrobić pod belkę, myślę że będzie dobrze. PEX 16 ma jakieś 0.11l/mb pojemności 😃
Widać różnice w jakości zaworów pomiędzy chińska a europejską produkcją.
Oj widać, zdecydowanie. Trochę żałuję, że nie mieli kompletu zaworów z Herz. Wiadomo te z Ferro też będą działać, ale zawsze fajnie mieć lepsze :)
W takiej postaci myślę że cyrkulacja nie ma racji bytu. Będzie działać na najkrótszym obiegu.
Dziękuję za komentarz. Jak to wg Ciebie powinno być zrobione?
witam a nie lepiej zaciskane adaptery pod ten rozdzielacz
Prawdę mówiąc nie wiem jak jest lepiej, oparłem się na wiedzy inżyniera z Herz, który dobrał mi elementy układanki.
a zasilanie rozumiem ze na trojniku w to wyjście 25
@@SlawomirMitschkeKupowałeś materiały też bezpośrednio od nich czy z innego źródła? Doradca techniczny dobierze materiały na podstawie projektu budowlanego?
Materiały kupowałem w hurtowni, którą mi polecił Herz. Ja wysłałem im projekt i wyliczyli mi ile metrów rur potrzeba, jakie kształtki itp. Zostałem spis w excelu, który wysłałem do hurtowni z zapytaniem o ofertę.
Na jakim trójniku? W którym miejscu? Zasilanie do rozdzielaczy doprowadzone rurą 26mm. Ciepła woda ze zbiornika CWU a zimna ze zmiękczacza. Powrót cyrkulacji pójdzie rurą 16.
Sam wypadłeś z gniazda.
A Ty z dupy.
i jak to cenowo za m2 wychodzi takie ST130?
Oni to w m3 liczą, ja zapłaciłem 280zł za m3 ST130 i 320zł za m3 ST250. Ceny netto. Wpompowali 18,5m3 ST130 i 3m3 ST250, na gotowo zapłaciłem 10tys brutto.
@@SlawomirMitschke dzięki za odp. Pozdro
Dobra robota Sławek 👍💪
Dzięki 😁